Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
31 мај 2014
Мислења
172
Поени од реакции
306
Проверувам на http://publicbg.mjs.bg , нели има опција за со Молба вх.номер и Пин, тука ми излегува ова: Образувана преписка N:xxxxx/2018/21.06.2018 г. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.

А кога ќе проверам со долната опција Преписка N:/година и ставам на Потребителско име: само xxxx/2017 нема опција за пин нели, ми излегува ова порака: Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија

Во Софија, интервју имав Јуни 2018 а на Молбата Вход.Н е 06.03.2017 - Документи од Струмица од клубот. А жена ми од сестра и се истите пораки.

1. Претпоставувам првата порака е вистинската, пошто колку што разбирам ова вторава опција е ако сум по конзулски пат, а преку Софија сум.
2. Ок е со документи од клубот од Струмица?
3. Документи од сестра колку што читав наназад се ок.

Ви благодарам однапред.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.648
Поени од реакции
27.971
Промена на законот за бг државјанства нема да биде на арно како што се надевате.Баш овој закон сега моменталниот со кој даваат преку статистика од население,преку потврди и дедо/прадедо нас најмногу ни одговара.Ако го сменат сега, новиот ке биде многу построг и поригорозен зашто се под притисок.Тешко дека ЕУ ке им дозволи после аферава да донесат закон со потврди кои се лесни за корупција и манипулација да даваат државјанства.Ако има промени големи се шансите на полошо да биде
 
Последно уредено:
Член од
2 мај 2018
Мислења
136
Поени од реакции
142
Ne se site clenovi na forumov , pred dva dena lice so potvrda si go zema pasosot , site sto se vo procedura veli ke si odele po stariot zakon , novite aplikanti za niv ke imat i novini vo zakonot, toa sto doznav vi pisuvam , A ovie sto gi barat interpol so falsifikati toa nas netreba ni da ne zagrizuva
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Еве инфо како што ветив, од Министерството бараат документи од дедо, прадедо, но бугарски. Исто така ми кажаа дека треба да се достави потврдата од БККС.
Тоа значи само едно, дека со потврда никој не поминува, тоа е. Кој напиша на форумов дека потврдите биле бугарски документ? :pos::facepalm: Е тоа е, секакви има за жал.
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Dali bese na dopolitelna so zapirka ili so rok za dostavuvajnr dop.dokument?pozz[DOUBLEPOST=1543581310][/DOUBLEPOST]Dali na nekoj mu se ima smeneto od dopolnitelna od 2016 so bil na intervju i so bill so rok za dostavuvajne na dokument.pozz
Друже ако пролисташе во последните 5-10 страни ке најдеше најмалку 15-тина на кои им се има сменето од дополнителна на финална проверка во последните 2 недели, ама пусто тоа некој треба да побара. Зошто да си го троши времето и да чита постови, кога можеш овде да си прашаш директно.
 
Член од
20 ноември 2018
Мислења
49
Поени од реакции
65
Ova e dobra vest. Dali znaes koga bil na intervju i kolku vreme cekal za potpis od viceprezidentkata?
2017 bil na intervju letoto a koga tocno neznam, ja bev avgust 2017 i drug coek isto sho beshe so mene u avgus zema drzavjanstvo vo juni ovaa godina nema redosled kako sakat taka praat[DOUBLEPOST=1543598476][/DOUBLEPOST]
Проверувам на http://publicbg.mjs.bg , нели има опција за со Молба вх.номер и Пин, тука ми излегува ова: Образувана преписка N:xxxxx/2018/21.06.2018 г. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.

А кога ќе проверам со долната опција Преписка N:/година и ставам на Потребителско име: само xxxx/2017 нема опција за пин нели, ми излегува ова порака: Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија

Во Софија, интервју имав Јуни 2018 а на Молбата Вход.Н е 06.03.2017 - Документи од Струмица од клубот. А жена ми од сестра и се истите пораки.

1. Претпоставувам првата порака е вистинската, пошто колку што разбирам ова вторава опција е ако сум по конзулски пат, а преку Софија сум.
2. Ок е со документи од клубот од Струмица?
3. Документи од сестра колку што читав наназад се ок.

Ви благодарам однапред.
stom si preku sofija samo gore toa sho e so pinot proveruvaj, drugoto e za tie sho se preku konzulat da ne te buni
 
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
Промена на законот за бг државјанства нема да биде на арно како што се надевате.Баш овој закон сега моменталниот со кој даваат преку статистика од население,преку потврди и дедо/прадедо нас најмногу ни одговара.Ако го сменат сега, новиот ке биде многу построг и поригорозен зашто се под притисок.Тешко дека ЕУ ке им дозволи после аферава да донесат закон со потврди кои се лесни за корупција и манипулација да даваат државјанства.Ако има промени големи се шансите на полошо да биде
Како и да е закон неможе да делува ретроактивно, што значи до усвојување на законот, сите што почнале процедура ќе си ја довршат согласно моменталниот закон, така да не се секирајте.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Тоа значи само едно, дека со потврда никој не поминува, тоа е. Кој напиша на форумов дека потврдите биле бугарски документ? :pos::facepalm: Е тоа е, секакви има за жал.
Screenshot_20181130-181734.png
Samata na sebe si kontriras.
Vo tvojot post ne pisuva nisto drugo, zboram za dokumenti, osven za taa potvrda koja ti ja smetas za nisto, a realno vrz nejzina osnova i si dobila drzavjanstvo. A da ne si ja imala taa potvrda na koja sega i se potsmevash, nemalo da mozes ni da podnesesh vo MP po ovoj osnov. A za prestojot, toa e veke drugo si mozela po drug osnov da podneses, kako shto veke i znaes po naturalizacija.
No da bese so nekoj star dokument ajde de, ama i ti si so potvrda i ne razbiram zosto tolku gi omalovazuvas potvrdite.
Ostavi ne tie shto sme samo so takva potvrda da si ja probame srekata,kako shto i ti zema vprocem.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.648
Поени од реакции
27.971
Како и да е закон неможе да делува ретроактивно, што значи до усвојување на законот, сите што почнале процедура ќе си ја довршат согласно моменталниот закон, така да не се секирајте.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
Општо мислев (y) за кандидатите од Македонија.[DOUBLEPOST=1543599984][/DOUBLEPOST]
Прегледај го приврзокот 200396
Samata na sebe si kontriras.
Vo tvojot post ne pisuva nisto drugo, zboram za dokumenti, osven za taa potvrda koja ti ja smetas za nisto, a realno vrz nejzina osnova i si dobila drzavjanstvo. A da ne si ja imala taa potvrda na koja sega i se potsmevash, nemalo da mozes ni da podnesesh vo MP po ovoj osnov. A za prestojot, toa e veke drugo si mozela po drug osnov da podneses, kako shto veke i znaes po naturalizacija.
No da bese so nekoj star dokument ajde de, ama i ti si so potvrda i ne razbiram zosto tolku gi omalovazuvas potvrdite.
Ostavi ne tie shto sme samo so takva potvrda da si ja probame srekata,kako shto i ti zema vprocem.
Нели имаше изјава од Јотова дека тие што се преку братучед нема да им потпишува,а тие што немаат стар документ да апицираат со потврда па ке ги рзгледаат.Јасно ко бел ден
 
Последно уредено:
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Прегледај го приврзокот 200396
Samata na sebe si kontriras.
Vo tvojot post ne pisuva nisto drugo, zboram za dokumenti, osven za taa potvrda koja ti ja smetas za nisto, a realno vrz nejzina osnova i si dobila drzavjanstvo. A da ne si ja imala taa potvrda na koja sega i se potsmevash, nemalo da mozes ni da podnesesh vo MP po ovoj osnov. A za prestojot, toa e veke drugo si mozela po drug osnov da podneses, kako shto veke i znaes po naturalizacija.
No da bese so nekoj star dokument ajde de, ama i ti si so potvrda i ne razbiram zosto tolku gi omalovazuvas potvrdite.
Ostavi ne tie shto sme samo so takva potvrda da si ja probame srekata,kako shto i ti zema vprocem.
Не биди до толку.. Сигурно висиш овде 24/7 и убедуваш дека се е мед и млеко. Јас никого не омаловажувам туку кажувам како стојат работите, а за потврдите мислам дека многу убаво објаснив и пишувам цела година ама ете кој разбрал разбрал.
А како да го толкувам тоа што и го рекле на девојката во МП? Три страни испишавте тука дека тоа значело дека бг документот всушност е потврдата, браво!!
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Не биди до толку.. Сигурно висиш овде 24/7 и убедуваш дека се е мед и млеко. Јас никого не омаловажувам туку кажувам како стојат работите, а за потврдите мислам дека многу убаво објаснив и пишувам цела година ама ете кој разбрал разбрал.
А како да го толкувам тоа што и го рекле на девојката во МП? Три страни испишавте тука дека тоа значело дека стариот документ всушност е потврдата, браво!!
Prvo devojkata ne ja odnela original potvrdata. Vtoro od MP ako ubavo razbra i rekle, bugarski dokumenti od dedo, pradedo, I Original potvrda.
A tie shto davaat info dolu na shalter se obicni administrativci shto kazuvaat shto treba, da se odnese ako nekoj e staven na dopolnitelna. Ako ne ja priznavaat potvrdata voopshto nema ni da ja spomenuvaat.I pak ke kazam, a nekoj spomne deka e so potvrda ete ti odma reagiras, ne pominuvate se lazete, a ti sama si so takov dokument. Ok znam deka si so mnogu viskoko obrazovanie si zapishala doktorat, no pred da kazes dali nekoj ne pominuva ili pominuva, vozdrzise od negativen komentar zosto moze i toj drugiot ima isto tolku jako obrazovanie kako tebe.
A dali jas visam na forumov 24/7 ili ne, toa e moja rabota, patem vidi si nanazad kolkubti si bila prisutna pred da go zemes drzavjanstvoto, pa i sega.
Sekoj so svoja maka......[DOUBLEPOST=1543601544][/DOUBLEPOST]By the way, sekogas sum bila realna, i sum spodeluvala samo ona shto vo realnost se slucuva.
Niti imam nekoj interes da ubeduvam nekogo deka se e med i mleko.
Samo edvaj cekam da si go zemam drzavjanstvoto vo raka, bidejki toa vo momentot mi e edinstvena precka moeto semejstvo da bide zaedno povtorno.
 
Член од
23 ноември 2018
Мислења
8
Поени од реакции
38
Здраво дечки, како оди со издавање укази? Му потпишале на некој указ во скоро време? Јас сум веќе 5 месеци на положително т.е чекам потпис.
 
Член од
20 ноември 2018
Мислења
49
Поени од реакции
65
Здраво дечки, како оди со издавање укази? Му потпишале на некој указ во скоро време? Јас сум веќе 5 месеци на положително т.е чекам потпис.
drugar imash 3/4 komentara pogore poglednete malce ne go trujte sajtov..
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom