Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
10 септември 2009
Мислења
155
Поени од реакции
48
Ne, ne e nova dopolnitelna, zosto kaj ovaa proverka se ceka maximum 2 meseci po novo i posle nema vrakanje pak na finalna ili dopolnitelna tuku ili ke ti potpise ukaz ili ke dobies otkaz, no za uteha kaj tebe postoi verojatnost da dobies zosto si so potvrda, a ne preku bratuched?.
da so potvrda... intervju 2016 dekemvri...
2 god se inacekav do pred den dva pisuvase razgledano od sovet so polozitelno, sleduva potpis od viceprezident... I vikam ajde sledno e neli da zakazes termin da se slikas posle ukazot dobien ama ovoj status me zbuni si vikam ajjj pa me lupnaa na cekanje S K R E N A V

fala na odgovorot (y)
 
Член од
24 мај 2018
Мислења
94
Поени од реакции
27
Ти беше од Голо Брдо така? Епа за вас пред неколку месеци расправаше комисијата за бугарите во странство во парламент и на крај се остана на муабет. Последниов период на луѓе од Мала Преспа и Корчанско ги враќаат на дополнителна и ги одбиваат (со потврди од здруженија не па преку чичко) со христијански имиња и православни така да кај вас уште покомплицирано е.
Ова што чекаш толку време за жал исто како да те одбиле, само што уште немаш официјално.
pa ova jetova potpisuva ukazi i odbiva na tie sho se preku konsull as nema sllushnato nekoj ot ti sho po davat intervju preku sofia da im potpise ukaz ili dokaz xa im dade vo nese razbira za sho samo na tie preku konsull ili ambasada im potpisuva ili odbiva

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
 
D

djgoram

Гостин
Denes vidov deka mi e smenet statusot. Brojče 41**/2014. Intervju Mart 2014, 4 god na dopolnitelna, pred 2 meseci na finalna. Dokumenti od prv pratučed, potvrda od Združenie od Strumica i Umrenici od baba i dedo rodeni pred 1919god. Se nadevam na Ukaz :) So sreka na site :)
I jas sum od 2014 na pocetok od godinata statusot mi se smeni vo April polozitelno pa proverka od vp I stoi 4 meseci taka ukazi za 2014 nema


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
16 јануари 2016
Мислења
122
Поени од реакции
31
Intervju april 2016 preku tetka me stavija na dopolnitelna dostaviv podvrda od klub i oste sum na dopolnitelna ima li nekoj kako mene okolu toj period kako e sto e rabotata
 
Член од
29 декември 2015
Мислења
119
Поени од реакции
176
Последно уредено:
Член од
2 октомври 2016
Мислења
349
Поени од реакции
294
Isto i kas i dostaviv izvod od baba rodena vo sofija orginal vencanica od baba i dedo od egzarhija i potvrda od predok pred 1920 djabe e se uste sum na dopolnitelna nema pravila maksimalen rok im e 18 meseci za da ne resat
Intervju april 2016 preku tetka me stavija na dopolnitelna dostaviv podvrda od klub i oste sum na dopolnitelna ima li nekoj kako mene okolu toj period kako e sto e rabotata
Sent from my SLA-L22 using Tapatalk
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Дечки веќе се на колективен одмор целата администрација во Министерството, така да џабе чекаме(те) засега.. Нема да има проблеми овој месец кај никого ништо. Тоа е сигурно. Со нови промени од Септември. Да се надеваме дека ке не оправат до крајот на оваа година.
 
Член од
2 мај 2018
Мислења
30
Поени од реакции
24
Здраво на сите, ЈА СУМ ОФИЦИЈАЛНО БУГАРСКИ А СО ТОА И ЕВРОПСКИ ДРЖАВЈАНИН и си го земав пасошот, ФАЛА МУ НА БОГА ДОЧЕКАВ. вака: аплицирање, јануар 2016. Интервју, ноември 2016. Ноември 2017, значи точно после една година од интервјуто ми се смени статусот дека е на финална проверка. Па ми побараа дополнителни документи, па однесов. ФФевруари--положително, март Проверка од вицепрезидента, крај на јуни-почеток на јули потпишано удостовериението. Одма после тоа си земаш лични документи пасош и лична карта. Епа јас МУ БЛАГОДАРАМ НА ГОСПОД И на сите ви посакувам среќа. Поздрав дечки. Се најдобро
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Здраво на сите, ЈА СУМ ОФИЦИЈАЛНО БУГАРСКИ А СО ТОА И ЕВРОПСКИ ДРЖАВЈАНИН и си го земав пасошот, ФАЛА МУ НА БОГА ДОЧЕКАВ. вака: аплицирање, јануар 2016. Интервју, ноември 2016. Ноември 2017, значи точно после една година од интервјуто ми се смени статусот дека е на финална проверка. Па ми побараа дополнителни документи, па однесов. ФФевруари--положително, март Проверка од вицепрезидента, крај на јуни-почеток на јули потпишано удостовериението. Одма после тоа си земаш лични документи пасош и лична карта. Епа јас МУ БЛАГОДАРАМ НА ГОСПОД И на сите ви посакувам среќа. Поздрав дечки. Се најдобро
Честитки и успех!

Со кои док беше прво, па какви подаде на дополнителна?

Поздрав!
 
Член од
6 март 2018
Мислења
150
Поени од реакции
141
Здраво на сите, ЈА СУМ ОФИЦИЈАЛНО БУГАРСКИ А СО ТОА И ЕВРОПСКИ ДРЖАВЈАНИН и си го земав пасошот, ФАЛА МУ НА БОГА ДОЧЕКАВ. вака: аплицирање, јануар 2016. Интервју, ноември 2016. Ноември 2017, значи точно после една година од интервјуто ми се смени статусот дека е на финална проверка. Па ми побараа дополнителни документи, па однесов. ФФевруари--положително, март Проверка од вицепрезидента, крај на јуни-почеток на јули потпишано удостовериението. Одма после тоа си земаш лични документи пасош и лична карта. Епа јас МУ БЛАГОДАРАМ НА ГОСПОД И на сите ви посакувам среќа. Поздрав дечки. Се најдобро
Prvo da ti cestitam bravo so sreka neka ti e!!!
Skoro identicna e situacijata kaj mene osven sto kaj mene seuste stoi status dopolnitelna uste nesto koe brojce si za sporedba ako moze
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom