Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Што бе АБЦ ти се брза, дали знаеш нешто што ние обичните смртници не го знаеме?!?
Не бе, само веќе ако мора да се менува името кој ќе чека уште 10-тина години за ЕУ документи, вака е посигурно, само Бугарија треба да издава најмалку по 20 000 државјанства годишно на Македонци за да имаат некаков позитивен ефект......во спротивно и оние што добиле ќе изумрат од старост...
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.607
Поени од реакции
26.115
Не бе, само веќе ако мора да се менува името кој ќе чека уште 10-тина години за ЕУ документи, вака е посигурно, само Бугарија треба да издава најмалку по 20 000 државјанства годишно на Македонци за да имаат некаков позитивен ефект......во спротивно и оние што добиле ќе изумрат од старост...
Нема да се мења името бе што ти е.... Ќе се подели државава меѓу Бугарија и Албанија и чиста работа.... Ама ако, ти поднеси за секој случај...
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Нема да се мења името бе што ти е.... Ќе се подели државава меѓу Бугарија и Албанија и чиста работа.... Ама ако, ти поднеси за секој случај...
И да се подели државава ќе трае подолго од процедурава за добивање бугарски пасош....затоа си велам да поднесам....
 

Stolee

INFINITY TEAM SatelItIN
Член од
3 април 2017
Мислења
265
Поени од реакции
319
И да се подели државава ќе трае подолго од процедурава за добивање бугарски пасош....затоа си велам да поднесам....
Да ме ја колчите вие границата
Хехехехе

Sent from my SM-A510F using Tapatalk
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.607
Поени од реакции
26.115
И да се подели државава ќе трае подолго од процедурава за добивање бугарски пасош....затоа си велам да поднесам....
Кој би рекол дека ќе дојдеме на ова дереџе....Требаше да ни е јасно што значеше потписот во 2001...место лавовска смрт умираме 17 години како кукавици....
 
Член од
29 септември 2017
Мислења
28
Поени од реакции
2
Обични, умреница од дедо роден пред 1918, извод од родител за роднинска врска, некаква потврда од некое здружение и право во конзулатот во Битола на интервју......по една година вака пишува на страната од министерството...
Od avion se gleda deka lazis :D
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Od avion se gleda deka lazis :D
Да ме ја колчите вие границата
Хехехехе

Sent from my SM-A510F using Tapatalk
Веќе е исколчена....

Кој би рекол дека ќе дојдеме на ова дереџе....Требаше да ни е јасно што значеше потписот во 2001...место лавовска смрт умираме 17 години како кукавици....
Не умираме, преживуваме, или подобро жива кукавица од мртов лав....


Od avion se gleda deka lazis :D
Зошто да лажам бе, процедурата беше таа, најбитно е што ќе кажеш на интервју.......и колку конзулот ќе ти поверува во приказната...државјанство не се добива за да работиш во Шведска....на Бугарија и требаат луѓе таму а не во странство...
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Или користи тапталк
Сеедно. Уште да ми стига нотификација за секој еден што коментирал на форумов, па и уште на сите да им одговарам. Премногу слободно време или некоја зацртана цел што треба да ја исполниш. А немој да кажеш дека многу се грижиш да не ме заебе посредникот, пошто не е тоа.
 
M

mucu

Гостин
Јас мислам дека сите што сме со дедо/прадедо роден пред 1918та година ќе земеме пасоши, еве гледате и на форумот дека многу поминале само со изводи и потврда од клуб. А плус штом ќе земеш происход логично е кога тогаш да ти одобрат пасош, оти нели веќе си бугарин со тој происход.
 
Член од
18 август 2017
Мислења
276
Поени од реакции
260
Јас мислам дека сите што сме со дедо/прадедо роден пред 1918та година ќе земеме пасоши, еве гледате и на форумот дека многу поминале само со изводи и потврда од клуб. А плус штом ќе земеш происход логично е кога тогаш да ти одобрат пасош, оти нели веќе си бугарин со тој происход.
Drugar site imame proishod i golem del se na dopdopolnitelna sto ne se znae so nas sto ke bide. Eve jas sum so takvi dokumeti i sum na dopolnitelna dvegodini i pet meseci. Ne gi priznavaat vo ministerstvo proishodite bez dokazi licno kaj nif dokazite. Pozdrav
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Сеедно. Уште да ми стига нотификација за секој еден што коментирал на форумов, па и уште на сите да им одговарам. Премногу слободно време или некоја зацртана цел што треба да ја исполниш. А немој да кажеш дека многу се грижиш да не ме заебе посредникот, пошто не е тоа.
Воопшто не секој има слободна волја. Да имам цел, а таа е да сум главен на форумот, мајтап, целта ми е да сватам колкав е интензитетот и брзината на одредени фази на постапката со дополнителна цел на планирање понатамошни активности за преселба на мојата инвестиција. А тоа што премногу коментирам е наметнато мислење на одредени посредници со цел моја дискредитација, која прво беше дека лажам, се додека одредени членови не ги изнесоа истите тврдења, потоа премина врз мојата политичка определба, и тоа падна во вода, за на крај неколку полтрони да продолжат да ме напаѓаат, се со цел да придобијат внимание. Нејсе, навистина и мене ми е смачено да одговарам на секоја порака, да се наоѓам со луѓе и да ги шетам по Софија. Но, целта на форумот е помош, а препукувањата само ме провоцираат, а не сум човек што се одкажува, па на секоја провокација реагирам. На крај ... Јеби га, има секакви лудаци
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
10
Поени од реакции
7
Здраво на сите. Предадов документи во Софија почетокот на 2017та, на основа на двајца родители со бугарско државјанство,и ми закажаа интервју за 6 јуни годинава. Ме интересира каква е процедурата после интервјуто и за колку време би го добил државјанството ? За пасош знам дека може уште истата ден по брза постапка да се добие...
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Воопшто не секој има слободна волја. Да имам цел, а таа е да сум главен на форумот, мајтап, целта ми е да сватам колкав е интензитетот и брзината на одредени фази на постапката со дополнителна цел на планирање понатамошни активности за преселба на мојата инвестиција. А тоа што премногу коментирам е наметнато мислење на одредени посредници со цел моја дискредитација, која прво беше дека лажам, се додека одредени членови не ги изнесоа истите тврдења, потоа премина врз мојата политичка определба, и тоа падна во вода, за на крај неколку полтрони да продолжат да ме напаѓаат, се со цел да придобијат внимание. Нејсе, навистина и мене ми е смачено да одговарам на секоја порака, да се наоѓам со луѓе и да ги шетам по Софија. Но, целта на форумот е помош, а препукувањата само ме провоцираат, а не сум човек што се одкажува, па на секоја провокација реагирам. На крај ... Јеби га, има секакви лудаци
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија...

Да не знаеш случајно колку време се чека по вака излезениот статус на страницата од Министерството?
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија...

Да не знаеш случајно колку време се чека по вака излезениот статус на страницата од Министерството?
Пред да се вратам во Македонија, имав прашано и објавив на форумот. Ќе знаеме втората половина на Мај, онаа група што им се смена статусот во периодот јануари и февруари. Веројатно (моја претпоставка) и ти би требало да влезеш во таа група, ако не ќе ја чекаш септемвриската група
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom