Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
14 јули 2017
Мислења
145
Поени од реакции
384
Ај малку релакс дечки. :)
Млад човек решил да се замонаши. Отишол во манастир и старешината почнал да му објаснува:
- Ова се нашите конаци. Ќе спиеш тука со другите монаси. Сабајле стануваме многу рано за утринската молитва, сами приготвуваме јадење, сами ги оддржуваме спалните соби, сами правиме сé.
- Оче, незгодно ми е да прашам, ама ако ми се присака ептен а не можам да се воздржам, што да направам?
- Го гледаш ли она буре онаму? Има дупка на него. Ако не можеш да се воздржиш, стави го „алатот“ во дупката и ќе се почувствуваш поубаво. Тоа можеш да го правиш секој ден, освен во четврток.
- Зошто оче?
- Во четврток си ти во бурето. ®
 
Последно уредено:
Член од
2 октомври 2016
Мислења
349
Поени од реакции
294
Cudno mi e Candy od najgolem optimist poslem izjavive na ministerkata i klubovite stana najgolem pesimist a bas sega treba uste poveke da se nadeva ?????

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Cudno mi e Candy od najgolem optimist poslem izjavive na ministerkata i klubovite stana najgolem pesimist a bas sega treba uste poveke da se nadeva ?????

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
Ne sum pesimist nisto ne spodeliv loso. Fakt e deka site dolgo cekame vo momentov. Nema nisto negativno vo toa. Kazah deka ne moze da veruvate deka ke se skrati rokot od izjava na ministerkata. Taa moze se sa izjavi ama sa da se sluci toa treba da vleze vo parlamentot. Ako tamu pomine ke se sluci ako ne ke si cekame kako sto si cekame do sega.
Ne gledam nisto negativno ni loso stvarno[DOUBLEPOST=1502120265][/DOUBLEPOST]Vazniot moment e deka ni gi priznavaat site dokumenti za poteklo. sto poubavo od toa?!
Pa za cekanjeto ako treba ke cekam i 3 godini
 
Член од
2 октомври 2016
Мислења
349
Поени од реакции
294
Ne sum pesimist nisto ne spodeliv loso. Fakt e deka site dolgo cekame vo momentov. Nema nisto negativno vo toa. Kazah deka ne moze da veruvate deka ke se skrati rokot od izjava na ministerkata. Taa moze se sa izjavi ama sa da se sluci toa treba da vleze vo parlamentot. Ako tamu pomine ke se sluci ako ne ke si cekame kako sto si cekame do sega.
Ne gledam nisto negativno ni loso stvarno[DOUBLEPOST=1502120265][/DOUBLEPOST]Vazniot moment e deka ni gi priznavaat site dokumenti za poteklo. sto poubavo od toa?!
Pa za cekanjeto ako treba ke cekam i 3 godini
Jas i ti cekame odamna jas locno cekam od 2011 :)

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
194
Поени од реакции
259
За разлика од Унгарија и таа од Хрватска (макар што тие приказни се повеќе од очигледно е лажни, а ќе ти кажам и зошто), Бг им прошверцува и турци и албанци, и секој по упатен што не лупа што стигне знае... за прикаските, конзул во БТ на унгарија е Сашо од Вечен сон, мој драг пријател и соработник,го имав прашано за можностите, човекот лично се обрати каде треба, и кога му испратија писмо, ми го даде мене, полесно е да земеш јапонско државјанство, затоа што бараат задолжително познавање на унгарски јазик.
За хрватско, мајка хрватица, татко македонец, живеат во Дихово село во Битолско, посетува католичка школа, има имот во Хрватска, не му даваат, зошто??? Непречен престој во ХР 3 години
Словенечкото чини 1.500 еур, брзо е ама има заебанција
Романско, влав сум по потекло, невозможно, има услови неверојатни

И те молам И ве молам не лажете, не се лажете, слободно надевајте се, Последно со чавдар шо правев муабет убаво ми кажа, само со директно потекло, докажано, па не е Бг стадобез овчар. По договорот, ќе дадат ДА, но само со докажано директно потекло, се друго е ЛАГА, повелете лажете се!!!!!!
Of topic... Jas imam pradedo roden i ziveel izvesen period vo Szeged,Ungarija cist unagarec ime prezime klasicni ungarski katolik po vera.. Edinstven uslov koj mi go pobaraja od Ambasadata na ungarija vo Sk a i od Budimpesta (kontaktirav direktno) e poznavanje na jazik (i toa ne malo poznavanje) Poddavas dokumenti, ist den intervju ako pominis so jazikot 8-12 meseci dobivas drzavjanstvo. Edinstven trosok prevod na izvodi ,apliciranjeto e bezplatno.Vratete se na Bg drzavjanstva i ne sirete dezinformacii. So sreka na site vo dobivanjeto na BG drzavjanstvo :D
 
Член од
15 септември 2014
Мислења
232
Поени од реакции
129
Kako e podobro da gi prevedam dokumentive 5-6 na broj, vo konzulat vo bt ili vo Sofija? Ke gi podnesuvam vo Sofija. Fala
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Kako e podobro da gi prevedam dokumentive 5-6 na broj, vo konzulat vo bt ili vo Sofija? Ke gi podnesuvam vo Sofija. Fala
Ako gi prevedes tuka treba tuka da gi legaliziras 15 evra od eden dokument
ako gi prevedes vo Sofija treba vo Sofija da gi legaliziras po brza postapka mislam bese 30 evra od dokument a 15 evra za 2/3 dena
Informacijata okolu parite mi e 90% sigurna[DOUBLEPOST=1502127001][/DOUBLEPOST]Samo da znaes prevedeni dokumenti vo mk ne moze da bidat legalizirani vo bg. Toa e vazno!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom