Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
да но пописот го правеле тие а не ние,глупаво е да не го важат!!!
Јас се надевам дека целата фрка околу потврдите во кои се тврди дека некој е бугарин е заради тоа што можеби таква потврда му е издадена на некој кој според име и презиме не личи на бугарин, а не и за сите останати. ама ќе видиме
 
Член од
1 јули 2015
Мислења
58
Поени од реакции
34
http://www.dnevnik.bg/sviat/2017/03/05/2929286_vizite_za_kanada_otpadat_na_dva_etapa_-_na_1_mai_i_1/?ref=rss
Dali nekoj znae kakvi se uslovite za MKD/BUL vo Kanada, me interesira potocno za regionot na Britanska Kolumbija. Dali ima mnogu Makedonci/Bugari vo toj region i uslovi za rabota so BG Pasos.
Единствено што сум чул е дека од декември 2017 Канада нема повеќе да бара визи за бугарски државјани. Примамливо звучи за сите со бг пасош...
 
D

Drexel

Гостин
http://www.dnevnik.bg/sviat/2017/03/05/2929286_vizite_za_kanada_otpadat_na_dva_etapa_-_na_1_mai_i_1/?ref=rss
Dali nekoj znae kakvi se uslovite za MKD/BUL vo Kanada, me interesira potocno za regionot na Britanska Kolumbija. Dali ima mnogu Makedonci/Bugari vo toj region i uslovi za rabota so BG Pasos.
Извини ама нема работа во канада освен ако не аплицираш за работна виза во канадска амбасада, овие визи што ги дизаат се за туризам и прошетка во канада работа со ова виза е забранета, и баш поради вакви што блатантно го кршат законот канада може за минута да го прекине безвизовниот режим ако има доволен број на прекршувачи, со ова кршење само се црни народот, имаш цела европа на располагање за работа.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Единствено што сум чул е дека од декември 2017 Канада нема повеќе да бара визи за бугарски државјани. Примамливо звучи за сите со бг пасош...
Da ubavo pisuva vo tekstot, a BC e mnogu blisku do drzavata Washington vo Amerika i ima isti ili duri podobri uslovi za zivot i rabota, a sepak Kanada i USA mi se pomili od evropava poradi slicnosti so jazikot no poradi i bliskosta so nas imigrantite, mislam deka pobrzo bi mozel tamu da se asimiliram otkolku vo nekoja evropska drzava, a podobro e i za decata ako se rodat tamu neli.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Da ubavo pisuva vo tekstot, a BC e mnogu blisku do drzavata Washington vo Amerika i ima isti ili duri podobri uslovi za zivot i rabota, a sepak Kanada i USA mi se pomili od evropava poradi slicnosti so jazikot no poradi i bliskosta so nas imigrantite, mislam deka pobrzo bi mozel tamu da se asimiliram otkolku vo nekoja evropska drzava, a podobro e i za decata ako se rodat tamu neli.
грешка си ама сепак видиси сам,горко ке се разочараш.....среќно
 
Член од
27 февруари 2017
Мислења
4
Поени од реакции
0
Si cekam!!!16###/2013[DOUBLEPOST=1488752201][/DOUBLEPOST]Na dopolnitelna godina I pol!!!dokumenti od prv bratuced
 
Член од
15 септември 2014
Мислења
232
Поени од реакции
129
Добро...што е финтава со проверките кај Вицепрезидентот? :/ Зарем целото досие се праќа кај него?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
31
Поени од реакции
28
Ve molam nekoj da mi spodeli negovo iskustvo. Bev so proishod od 2013 godina (kade ne pisuvase vrz osnova na shto e dobien-poteklo), pa zatoa me vratija na dopolnitelna za da dostavam dokumenti vo rok od 6 meseci. Postapkata ja vodam preku Ambasada i dostaviv vo rok od 1 mesec, komplet dokumenti za poteklo. Odtogas, cekav uste 5 meseci da dojde toj rok shto mi go pisuvase na stranata, no nisto ne se promeni.
I sega pomina vekje 3 meseci otkako pomina rokot i pak stoi istoto na sistemot (da se dostavat dopolnitelni dokumenti do ...)

Prasanjeto mi e, Dali nekoj imal vakvo iskustvo i koga da cekam najbrzo da se smeni statusot, bidejki pominaa okolu 3 meseci, otkako mi pisuvase kraen rok za dostavuvanje na dokumenti za poteklo?
(bidejki dostaviv vo prviot mesec dopolnitelni dokumenti, sega cekam 5+3=8 meseci za bilo kakva promena vo sistemot)

p.s. Site brojcinja okolu mene vekje gi razgledaa i im dadoa Ukazi na site.

Pozz i fala
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
Ај пријатели мои некој ако најде сајт со извештај на вицепресидентот на бугарија каде пишува колку гражданбства се дадени во 2016 година и од нив колку на руси,романци,македонци.знам имаше некаде ама неможам да најдам.Пишете.Однапред благодарам
 
Член од
2 март 2017
Мислења
58
Поени од реакции
31
Ve molam nekoj da mi spodeli negovo iskustvo. Bev so proishod od 2013 godina (kade ne pisuvase vrz osnova na shto e dobien-poteklo), pa zatoa me vratija na dopolnitelna za da dostavam dokumenti vo rok od 6 meseci. Postapkata ja vodam preku Ambasada i dostaviv vo rok od 1 mesec, komplet dokumenti za poteklo. Odtogas, cekav uste 5 meseci da dojde toj rok shto mi go pisuvase na stranata, no nisto ne se promeni.
I sega pomina vekje 3 meseci otkako pomina rokot i pak stoi istoto na sistemot (da se dostavat dopolnitelni dokumenti do ...)

Prasanjeto mi e, Dali nekoj imal vakvo iskustvo i koga da cekam najbrzo da se smeni statusot, bidejki pominaa okolu 3 meseci, otkako mi pisuvase kraen rok za dostavuvanje na dokumenti za poteklo?
(bidejki dostaviv vo prviot mesec dopolnitelni dokumenti, sega cekam 5+3=8 meseci za bilo kakva promena vo sistemot)

p.s. Site brojcinja okolu mene vekje gi razgledaa i im dadoa Ukazi na site.

Pozz i fala
Druze jas sum so slicen problem kako tebe samo sum 2014 I jas dostaviv dokument vednas po razgleduvajneto na dokumenti te I statusot mi stoi edna godina deka treba da dostavam dokument I toa so rok sum za dostava
Toa e se ceka

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 
Член од
1 ноември 2010
Мислења
18
Поени од реакции
3
Здраво

Дали знае некој од искуство како се проверува дали ми е запишана адресата (Леге6), кое запишување е направено преку Конзулат Битола, бидејќи Указот ми беше испратен таму и мораше барањето да се пушти преку Конзулат. Ми рекоа околу 2 месеци , па еве скоро поминаа ама незнам како да проверам .?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom