Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
Za site koi prasuvaa koi dokumenti treba da se dostavat vo ministerstvoto za pravosudie.. tekstot e izvaden od oficijalnata strana na pravosudie http://mjs.bg

Необходими документи за п
ридобиване на б'лгарско гражданство от лица от б'лгарски произход или имат родител б'лгарски гражданин:
1. Молба от лицето по образец - Приложение № 1 к'м Наредба № 1от 19 февруари 1999 г. за прилагане на Глава пета от Закона за б'лгарското гражданство.

Молбата трјабва да б'де написана на б'лгарски език.

Лицата по чл. 15, т. 1 от ЗБГ представјат удостоверение за б'лгарски произход, издадено от Д'ржавната агенција за б'лгарите в чужбина.

Лицата по чл. 15, т. 2 от ЗБГ представјат официален препис от влјазло в сила решение за допускане на п'лно осиновјаване и официален документ, че осиновителјат е б'лгарски гражданин.

Лицата по чл. 15, т. 3 от ЗБГ представјат официален документ за б'лгарско гражданство на родителја, издадено от с'ответната обштина или от Министерството на правос'дието, че единијат родител е б'лгарски гражданин или е починал като б'лгарски гражданин.

2. Препис от акта за раждане или дубликат на удостоверение за раждане, издаден от с'ответнија б'лгарски или чуждестранен компетентен орган.

3. Свидетелство за с'димост от страната, чијто гражданин е молителјат. Ако тој пребивава д'лгосрочно в Република Б'лгарија или в трета д'ржава, представја свидетелство за с'димост и от местните компетентни органи.В свидетелството за с'димост се посочва, че се издава за целите на производството по б'лгарското гражданство.

4. Документ от прокуратурата, че срешту молителја нјама образувано наказателно производство за умишлено прест'пление от обшт характер, ако лицето пребивава д'лгосрочно в Република Б'лгарија.

5.Медицински документ, издаден от лекарска консултативна комисија (ЛКК) на лечебното заведение, обслужвашто лицето по местоживеене, удостоверјавашт, че лицето не страда от остри заразни и инфекциозни заболјаванија по чл. 61, ал.1 от Закона за здравето, психични заболјаванија по чл.146, ал.1, т.1 и 2 от Закона за здравето. При липса на ЛКК документ'т се издава от обштоболничната ЛКК на с'ответната болница.Този документ се издава от с'ответните чуждестранни органи, ако молителјат живее в чужбина.

6. Декларација по образец, с'гласно Приложение № 4 к'м Наредба №1.

7. Официален документ, удостоверјавашт промјаната на имената, ако има такава, както и официален документ за идентичност на лице с различни имена;

8. Автобиографија

9. Актуална фотоснимка паспортен формат– 1 број.

10. Фотокопие на документ, удостоверјавашт самоличността на молителја.

11. Вносна бележка за платена д'ржавна такса в размер на 30 лв.; за учаштите се до 26 г. в'зраст - 10 лв. при представјане на Уверение от ВУЗ. Сумата се внасја по сметка на Министерство на правос'дието, БНБ – ЦУ, IBAN - BG09 BNBG 9661 3000 1737 01, BIC: BNBG BGSD.
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Fala momci za odgovorite ,no dali go baraat dokumentot vrz koj e dobien proishodot.Da ne bide posle kako mnogu kandidati da im se bara dopolnitelen dokument pa da se ceka uste edna godina.
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Fala momci za odgovorite ,no dali go baraat dokumentot vrz koj e dobien proishodot.Da ne bide posle kako mnogu kandidati da im se bara dopolnitelen dokument pa da se ceka uste edna godina.
Druze ne prasuvaj mnogu kako mislis taka praj jas podnesov dokumenti za intervju go sofija so proizhodot koj mi bese izdaden vrz osnova od blgarska ekzarhija od pra dedomi i na proizhodot pisuvase vrz koja osnova bese izdaden posrednikot me ubeduvase deka ke nema problem no dlaboko vo mene sakav da go imam dostaveno i originalot potoa se konsultirav so petar kolev mi rece deka za pisuvane pisuva vrz koja osnova e izdaden proizhodot no bi bilo poubavo originalot da go imas dostaveno i jas pred 3 meseci go dostaviv i originalot so ke mi sedi doma neka stoj tamu na kraj na procedurata mi rece posrednikot deka tigo vrakaat i stariot dokument :) odlucisi sam kako mislis deka ke bide najdobro taka napravi nemora sekogas da se konsultiras za takvi raboti nekogas treba sam da odlucis posto se raboti za tebe ne za drug pozdrav :) BTW ako go dostavis stariot dokument nema da izgubis nisto samo mozes da dobies poveke i po mirno ke spies vo nokite dodeka tigo pregledat brojot hehe :D
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Druze ne prasuvaj mnogu kako mislis taka praj jas podnesov dokumenti za intervju go sofija so proizhodot koj mi bese izdaden vrz osnova od blgarska ekzarhija od pra dedomi i na proizhodot pisuvase vrz koja osnova bese izdaden posrednikot me ubeduvase deka ke nema problem no dlaboko vo mene sakav da go imam dostaveno i originalot potoa se konsultirav so petar kolev mi rece deka za pisuvane pisuva vrz koja osnova e izdaden proizhodot no bi bilo poubavo originalot da go imas dostaveno i jas pred 3 meseci go dostaviv i originalot so ke mi sedi doma neka stoj tamu na kraj na procedurata mi rece posrednikot deka tigo vrakaat i stariot dokument :) odlucisi sam kako mislis deka ke bide najdobro taka napravi nemora sekogas da se konsultiras za takvi raboti nekogas treba sam da odlucis posto se raboti za tebe ne za drug pozdrav :) BTW ako go dostavis stariot dokument nema da izgubis nisto samo mozes da dobies poveke i po mirno ke spies vo nokite dodeka tigo pregledat brojot hehe :D
Fala druze
 
Член од
24 јули 2015
Мислења
98
Поени од реакции
54
Додека чекам произход сакам да поднесам барање на неосудуван, кај што пишува уверението ми е потрено за _______ што да напишам? "за двојно државјанство" или нешто друго треба да стои?
nikako za bugarski pasos, drzavjanstvo barame
 
Член од
12 март 2015
Мислења
52
Поени од реакции
8
Znaci znam se za dedo mi, koj polk koj garnizon, kade bil, od koja do koja godina , ime prezime, data na ragjanje, data koga zaminal, maticen broj i tolku, :) Mu gi prativ ovie podatoci do voenot arhiv pa k vidam so ke mi vratat , ima nema, nacin na plakanje zemanje dok itn :)
Dobro sto znaesh podatoci ! Jas priblizno znam no ne tocno vo koj Polk sluzel dedomi, pa zatoa prvo uplativ da go baraat vo Voeniot Arhiv, no sepak ne go pronashle bidejki sum navela pogreshen Polk. Dali nekoj mozebi znae koj Polk bi bil spored godinata i gradot 1941 Stracin-Kumanovsko. Blagodaram odnapred !
 
Член од
26 јануари 2014
Мислења
40
Поени од реакции
14
https://bg.wikipedia.org/wiki/Полкове_на_Б'лгарската_армија


Види тука дали можиш нешто да најдиш,
мене податоци ми даде војник другар на дедо ми кој сеуште е жив, и пратив емаил до воениот архив во Бг, па сега чекам да видам дали ќе го најдат, ако го најдат да плаќам во бг па да да си земам уверение, но не сум сигурен дали тоа уверение е рамно = на воена книшка или треба да ја имам и неа (а ја немам воената книшка :( ), а друг стар оригинален документ немам од дедо ми. Мислам дека со такво уверение од архивот ќе завршам работа, се надевам . . .
 
Последно уредено:
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
Druze ne prasuvaj mnogu kako mislis taka praj jas podnesov dokumenti za intervju go sofija so proizhodot koj mi bese izdaden vrz osnova od blgarska ekzarhija od pra dedomi i na proizhodot pisuvase vrz koja osnova bese izdaden posrednikot me ubeduvase deka ke nema problem no dlaboko vo mene sakav da go imam dostaveno i originalot potoa se konsultirav so petar kolev mi rece deka za pisuvane pisuva vrz koja osnova e izdaden proizhodot no bi bilo poubavo originalot da go imas dostaveno i jas pred 3 meseci go dostaviv i originalot so ke mi sedi doma neka stoj tamu na kraj na procedurata mi rece posrednikot deka tigo vrakaat i stariot dokument :) odlucisi sam kako mislis deka ke bide najdobro taka napravi nemora sekogas da se konsultiras za takvi raboti nekogas treba sam da odlucis posto se raboti za tebe ne za drug pozdrav :) BTW ako go dostavis stariot dokument nema da izgubis nisto samo mozes da dobies poveke i po mirno ke spies vo nokite dodeka tigo pregledat brojot hehe :D
Па нели се доставуваат на интервју оргиналите,и секако тогаш и ги разгледуваат,вака со закажано интервју ти е извор происходот ,лекарското,за неосудуваност и онаа автобиографија а да и извод на родени.На интервју врз основа на што си го добил происходот ги приложуваш и оргиналите.
 
Член од
27 јули 2015
Мислења
134
Поени од реакции
285
Па нели се доставуваат на интервју оргиналите,и секако тогаш и ги разгледуваат,вака со закажано интервју ти е извор происходот ,лекарското,за неосудуваност и онаа автобиографија а да и извод на родени.На интервју врз основа на што си го добил происходот ги приложуваш и оргиналите.
Na proizhodot pisuva vrz osnova na sto e utvrdeno deka nekoj e so bugarsko poteklo.Ako toa vo nekoj slucaj ne e dovolno moze i da pobaraat original na izvorniot dokument no toa bi znacelo nedoverba vo personalot na DABC sto e malku verovatno.I DABC i Min.za Pravosudie rabotat so polna odgovornost i legitimnost vo interes na bugarskata drzava i bugarskiot narod.
Pozzz[DOUBLEPOST=1442943129][/DOUBLEPOST]Moze li nekoj da postira kako izgleda i vo kakov format se pisuva avtobiografija...
 
Член од
22 септември 2015
Мислења
5
Поени од реакции
0
Zdravo, imam slushnato deka bugarsko drzhavjanstvo moze da se dobie i preku bugarsko zdruzhenie dali ima nekoj podetalni informacii ili ova e samo nacin na posreduvacite da zemat poveke pari?
 
Член од
12 март 2015
Мислења
52
Поени од реакции
8
https://bg.wikipedia.org/wiki/Полкове_на_Б'лгарската_армија


Види тука дали можиш нешто да најдиш,
мене податоци ми даде војник другар на дедо ми кој сеуште е жив, и пратив емаил до воениот архив во Бг, па сега чекам да видам дали ќе го најдат, ако го најдат да плаќам во бг па да да си земам уверение, но не сум сигурен дали тоа уверение е рамно = на воена книшка или треба да ја имам и неа (а ја немам воената книшка :( ), а друг стар оригинален документ немам од дедо ми. Мислам дека со такво уверение од архивот ќе завршам работа, се надевам . . .
https://bg.wikipedia.org/wiki/Полкове_на_Б'лгарската_армија


Види тука дали можиш нешто да најдиш,
мене податоци ми даде војник другар на дедо ми кој сеуште е жив, и пратив емаил до воениот архив во Бг, па сега чекам да видам дали ќе го најдат, ако го најдат да плаќам во бг па да да си земам уверение, но не сум сигурен дали тоа уверение е рамно = на воена книшка или треба да ја имам и неа (а ја немам воената книшка :( ), а друг стар оригинален документ немам од дедо ми. Мислам дека со такво уверение од архивот ќе завршам работа, се надевам . . .
Fala za linkot, ke pobaram ako moze da najdam nesto !

Do sega sto sum citala na forumov site pominale so uverenieto, iako nemash voena knishka, toa e dovolno. i drug star dokument ne ti treba !
Sekako ke zavrshish rabota.
 
Член од
9 септември 2015
Мислења
18
Поени од реакции
25
https://bg.wikipedia.org/wiki/Полкове_на_Б'лгарската_армија


Види тука дали можиш нешто да најдиш,
мене податоци ми даде војник другар на дедо ми кој сеуште е жив, и пратив емаил до воениот архив во Бг, па сега чекам да видам дали ќе го најдат, ако го најдат да плаќам во бг па да да си земам уверение, но не сум сигурен дали тоа уверение е рамно = на воена книшка или треба да ја имам и неа (а ја немам воената книшка :( ), а друг стар оригинален документ немам од дедо ми. Мислам дека со такво уверение од архивот ќе завршам работа, се надевам . . .
Ist slucaj sme.. go imav samo uverenieto od arhivot od Veliko Trnovo nisto drugo i dobiv proishod :) ne cekaj baraj .. so tocni podatoci ke ti odgovorat od tamu
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom