Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
2 февруари 2019
Мислења
162
Поени од реакции
319
Здраво дечки Имам кратко прашање и да кажам однапред дека се имам информирано за тоа колку време се чека за сите одделни делови во процесот за пасошот. Од декември сум на финална и сум преку родител. Еве до ден денешен нема никаква новост, дали е можно да чекам и до година за промена на статус?
Јас чекав 5ипол месеци, имаше случаеви и што чекаа по 6 месеца. Така да ќе ти се смени за брзо време, сигурно заглавија заради короната. Поздрав
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Здраво дечки сега по добиениот отказ дали може и дали се почнува се од почеток т.е од најпрвиот чекор со апликација, па дабч идали може наместо ко до сега преку вујко да си, фатам преку, дедо ми кој бил роден 1915 и плус документи од бугарски клуб. Дали процедурата би била побрза или сеуште е истото 4/5години.
Се одново мораш! Само што ке мораш сите чекори да ги правиш од почеток. Документ од дедо ти е полн погодок за добивање државјанство. Процедурата нема да биде побрза, нешто слично како што оди и сега. Сметај со актуелнава корона криза дека 3-5 години би бил разумен рок додека да дојдеш до пасош во рака. Има огромен број преписки годинава, така да ке имаат доста работа во Министерство.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Здраво дечки сега по добиениот отказ дали може и дали се почнува се од почеток т.е од најпрвиот чекор со апликација, па дабч идали може наместо ко до сега преку вујко да си, фатам преку, дедо ми кој бил роден 1915 и плус документи од бугарски клуб. Дали процедурата би била побрза или сеуште е истото 4/5години.
@darkodamjan за жал неможе ништо да се направи во смисол жалба да поднесеш.
Ќе почнеш од ново,со тоа што во ДАБЧ поднесуваш за дупликат происход но со дополнување на нови документи по линија на прадедо и потврда.Гледај само поврзуваеето да ти е без грешка во Имиња/Презимиња зошто во ДАБЧ одбиваат сега за најмала ситнница.Ако во Правосудие поминуваат разликите ,во ДАБЧ е друга политика ,се е за пари.Одново аплицирање повеќе пари,за жал......
Дупликат происход побрзо излегува,најкасно до 3 месеци.
Гледај поднеси за происход преку Софија,зошто побрзо оди,а за интервју оди преку амбасада или конзулат ќе заштедиш на време ,ти веќе ќе поминеш интервју и ќе бидеш во систем,додека чекаш термин за во Софија за интервју......
Информирај се од тука за се што ти треба.
 
Член од
1 април 2020
Мислења
40
Поени од реакции
39
decki kolku vreme e potrebno od finalna do kraj... moze i da trajt mnogu vreme..ili godini :)
 
Член од
17 јули 2019
Мислења
30
Поени од реакции
43
Nekoj da obrazloze postapkata sto veke go zel ukazot preku ambasada! Dokolku ispratis baranje do ambasada da go podignes ukazot verovatno moras licno i dali treba da se uplati nesto bilo kade i sto kako ? mercy :)
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
@darkodamjan за жал неможе ништо да се направи во смисол жалба да поднесеш.
Ќе почнеш од ново,со тоа што во ДАБЧ поднесуваш за дупликат происход но со дополнување на нови документи по линија на прадедо и потврда.Гледај само поврзуваеето да ти е без грешка во Имиња/Презимиња зошто во ДАБЧ одбиваат сега за најмала ситнница.Ако во Правосудие поминуваат разликите ,во ДАБЧ е друга политика ,се е за пари.Одново аплицирање повеќе пари,за жал......
Дупликат происход побрзо излегува,најкасно до 3 месеци.
Гледај поднеси за происход преку Софија,зошто побрзо оди,а за интервју оди преку амбасада или конзулат ќе заштедиш на време ,ти веќе ќе поминеш интервју и ќе бидеш во систем,додека чекаш термин за во Софија за интервју......
Информирај се од тука за се што ти треба.
Здраво, бидејќи имавте предходно одговори за одбивање преку вујко би сакал да ве прашам следново, моментално сум до услогласување постапка,идам преку вујко ми но, вади и мајка ми, значи мајка ми иде преку брат (вујко ми) а јас одам преку неа. Има шанси негде да зезнеме ? имате ли слушнато за ваков случај односно дали поминуваат или зависи од среќата ? Поздрав
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Здраво, бидејќи имавте предходно одговори за одбивање преку вујко би сакал да ве прашам следново, моментално сум до услогласување постапка,идам преку вујко ми но, вади и мајка ми, значи мајка ми иде преку брат (вујко ми) а јас одам преку неа. Има шанси негде да зезнеме ? имате ли слушнато за ваков случај односно дали поминуваат или зависи од среќата ? Поздрав
Znaci vaka: Dokumenti poddadovme vo Juni 2016 godina, jas, majka mi i sestra mi. Dokumenti peku tetka so BG drzavjanstvo. Znaci majka mi vadi preku sestra, a procedurata mozelo nie da ja vodime istovremeno kako nejzini deca. Znaci kopija od pasos i licna karta od tetka i tamu nasi mk dokumenti koi sto gi baraat tamu. Vo Dekemvri koga izleze Proishodot podaddovme za intevju vo Sofija i ni zakazaa po edna godina i polovina vo Maj 2018. Od intervjuto promena od zadolezitelna se napravi vo Juli 2019 godina. E posle toa na 25 Oktomvri koga proverivme vidovme deka sestra mi e odbiena, a kaj mene i kaj majka mi seuste stoi finalniot eksperten pregled. Na 28 Oktomvri otidovme vo Sofija za da odneseme dopolnitelni dokumenti so nadez deka mozi da se izdejstvuva za sestra mi ama posrednikot ni kaza deka taa e odbiena, a za nas deka ke podnesat dopolnitelni dokumenti koi sto mu gi ostavivme. No koga se vrativme vo Makedonija proveriv i vidov deka i kaj dvajcata e promenet statusot i deka se ceka potpis od Viceprezidenta. Mu se javiv na posrednikot i mu kazav i toj mi rece deka sega nema potreba da gi podnesuva dopolnitelnite dokumenti za nas. I eve veke tri meseci sme za potpis kaj Viceprezidenta. Pa so Gospod napred sega.
Да имаше ваков сличен случај,за сестрата на членот ја одбија молбата ,а членот и неговата мајка чекаат потпис.....За овас ситуација треба да имаш многу среќа и саклам службеник кој ќе ги поврзе документите како што треба и негова е волјата дали ќе одобри или не.Ништо друго не ти преостанува освен да се надеваш дека ќе ти одобрат.......
Ако си на задолжителна проверка до финална на почеток тогаш брзо вади изводи и умреници до прадедо роден пред 1918 во село или град во кое во тоа време живеело 100% Бугарско населените и потврда од БККС Струмица,со молба преведени ,и носи ги во Министерството за Правосудие, за да не те одбијат.
 
Последно уредено:
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Здраво, бидејќи имавте предходно одговори за одбивање преку вујко би сакал да ве прашам следново, моментално сум до услогласување постапка,идам преку вујко ми но, вади и мајка ми, значи мајка ми иде преку брат (вујко ми) а јас одам преку неа. Има шанси негде да зезнеме ? имате ли слушнато за ваков случај односно дали поминуваат или зависи од среќата ? Поздрав
Majka ti ke dobie drzavjanstvo no tebe ke te odbiet, vagaj za tebe potvrda od zdruzenie i nosi ja vo ministerstvoto ili otkaz ne ti bega.
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Да имаше ваков сличен случај,за сестрата на членот ја одбија молбата ,а членот и неговата мајка чекаат потпис.....За овас ситуација треба да имаш многу среќа и саклам службеник кој ќе ги поврзе документите како што треба и негова е волјата дали ќе одобри или не.Ништо друго не ти преостанува освен да се надеваш дека ќе ти одобрат.......
Ако си на задолжителна проверка до финална на почеток тогаш брзо вади изводи и умреници до прадедо роден пред 1918 во село или град во кое во тоа време живеело 100% Бугарско населените и потврда од БККС Струмица,со молба преведени ,и носи ги во Министерството за Правосудие, за да не те одбијат.
Незнам дали добро се разбравме,вујко ми веќе има одамна бугарски,однесовме и доказ дека сега му продолжиле за уште плус 10 години. Мајка ми према него а јас према неа.
 
Член од
16 мај 2019
Мислења
50
Поени од реакции
81
Zdravo ! na intervjy bev 24.07.2018 vo Sofija, a od 06 12 2019 na finalna. So dokumenti preku roditel i brat.
Jas na 25.7.2018 vo Bitola dokumenti od roditel i duri vo april mi se smeni od zadolzitelna vo finalna i seuste sum na toj status. Ako zememe vo predvid 4 meseca plus deka sum od ambasada i jas sum kako vas :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom