Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • https://forum.kajgana.com/threads/%D0%91%D1%83%D0%B3%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%BE-%D0%B4%D1%80%D0%B

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Член од
30 декември 2019
Мислења
35
Поени од реакции
22
Zdravo, na intervju sum na 14 Januari cekam veke 3 ipol meseci za nego, podneseno preku dokumenti od tatko so bg pasos pa me interesira za kolku vreme bi mi izlegol pasosot?
Se zavisi kako ke se odvivaat rabotite u idnina. Dali so ova tempo ke ide ili ke se ubrza malku. Eden moj prijatel so dokumenti od tatko; intervju maj 2017 vekje vo dekemvri 2018 mu bese potpisan ukazot. I ja sum so dokumenti od tatko, intervju april 2018 ama uste nema nisto :)
 
Член од
1 декември 2019
Мислења
67
Поени од реакции
68
Srekna nova na site clenovi.Promena se uste nema ama neka bide vo polozitelno,pa koga se cekalo tolku ke pocekame uste malku se nadevam deka taka ke bide.
 
Член од
26 мај 2017
Мислења
174
Поени од реакции
103
Дечки некој да ми објасни како да ја извадим дупликат на пптврда од здружението бккс
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
150
Поени од реакции
156
Drugari ...se dvizi rabotava ili ? Nekoj info ....ukazi ,zakoni ....:)
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
1.796
Поени од реакции
3.993
Дечки некој да ми објасни како да ја извадим дупликат на пптврда од здружението бккс
Ќе се јавиш кај Лазар Младенов, ќе му кажеш дека ти треба дупликат потврда и име и презиме, он ќенте најде и ќе ти ја прати потврдата за еден ден по карго ако си од друг град.
+38971239202 Лазар Младенов
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
828
Поени од реакции
1.220
Drugari ...se dvizi rabotava ili ? Nekoj info ....ukazi ,zakoni ....:)
За пореден п'т бе потв'рдена тезата, че поправките в Закона за б'лгарско гражданство трјабва да вклјучват зад'лжително ниво на владеене на б'лгарски език, както и изискване за постојанно пребиваване. Очакват се реални резултати от дејността на работната група, в којато влизат представители на всички институции, които са ангажирани с в'проса.

http://focus-news.net/news/2019/12/20/2731581/savetat-za-rabota-s-balgarite-v-chuzhbina-kam-vitseprezidenta-obsadi-predstoyashtiya-forum-sas-sanarodnitsite-zad-granitsa.html
 
Член од
2 јануари 2020
Мислења
4
Поени од реакции
3
Zdravo

Na 30.Dec.2019 ni se smeni od finalna vo dopolnitelna proverka. Na finalna proveka bevme (za tri luge pisam) od 30.Avg.2019.
Intervju vo Sofija na 23.07.2018 (site trojca bvme na ista data na intervju ) so potvrda od Strumica i izvodi . Dadovme izvodi da se dostavat dopolnitelno na nasiot posrednik (ima rok da bidat dostaveni do 19.03.2020 )

Moze i nas da ne stavite vo listata sto se slede na dopolnitelna proverka za trojca @palekrstic

Dali znae nekoj kolku se ceka za odluka na ovoj status?

Fala na odgovor i srekni praznici na site
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.760
Поени од реакции
1.851
Zdravo

Na 30.Dec.2019 ni se smeni od finalna vo dopolnitelna proverka. Na finalna proveka bevme (za tri luge pisam) od 30.Avg.2019.
Intervju vo Sofija na 23.07.2018 (site trojca bvme na ista data na intervju ) so potvrda od Strumica i izvodi . Dadovme izvodi da se dostavat dopolnitelno na nasiot posrednik (ima rok da bidat dostaveni do 19.03.2020 )

Moze i nas da ne stavite vo listata sto se slede na dopolnitelna proverka za trojca @palekrstic

Dali znae nekoj kolku se ceka za odluka na ovoj status?

Fala na odgovor i srekni praznici na site
Pa sto cekase toj posrednikot,trebase da znae deka treba da se dostavi potvrdata i vo MP inace redet na dopolnitelna a na toj status nekoi sedat i poveke od godina,ubavo ve zaebal posrednikot,uste i ako ne gi dostavi dopolnitelnite vo rok ima da ve odbiet.
 
Член од
3 мај 2017
Мислења
9
Поени од реакции
14
Zdravo,
Ve molam za pomos, posle statusot za finalen pregled, go dobiv sledniot status: "С'вет'т по гражданство не е уважил молбата На основание чл. 33, ал. 3 от ЗБГ дирекција "Миграција" - МВР счита, че молбата на лицето не следва да б'де уважена." Dali ova e konecno, odnosno definitivno sum odbiena za Bg pasos? Fala. Pozdrav
 
На врв Bottom