Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
Само ширите негативна енергија... :( влегувам на форум, ве читам и истите нешта ги повторувате постојано. А сега знаеме како стојат работите. Гледате дека работата е тргната а тоа што се прават селекции и документите се вештачат детално, нормално е, како што треба да биде во нормална држава.
Кои ги одбија? Тие без цврст доказ. Поднеле воени книшки на кои пишува националност Македонец. Поднеле документи на кои пишува Југословен. Поднеле документи кои не соодветствуваат, иако законски нели и потврдите се важат, ама без дополнителен документ, во моментов џабе.

А и не ги разбирам во Бугарија, признаа демек сега бугарско малцинство во Албанија, а шо им прават на Бугарите во Македонија. Политика. И не им верувам повеќе дека им е гајле за нас, не им е гајле. Од ова полошо не можеше да биде. Ова е најлошата ситуација во која се нашле апликантите од Македонија. Да се надеваме да се опраи. На тие шо им побараа да достават оригинал, дали 10% од нив имаат соодветни документи. Најголем дел само со потврди. Сакам сите да добиеме и ајде нека се смени ова, сите аир да видат!
 
Член од
10 октомври 2017
Мислења
57
Поени од реакции
79
Дали може да ми каже некој до каде се стигнати ви ДАБЧ за издавање на происход, ми стои Одобрено зајавление. В процес на издаване, а имам поднесено уште од 12.01.2017 година
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
749
Поени од реакции
731
Fatigoova
3.sto ke bide so tie sto imaat stari dokumenti, krstenici, vencanici po zlatna linija?
4.sto ke bide so tie sto imaat stari dokumenti, krstenici, vencanici po srebrena linija?
.[/QUOTE
Fatigoova
3.sto ke bide so tie sto imaat stari dokumenti, krstenici, vencanici po zlatna linija?
4.sto ke bide so tie sto imaat stari dokumenti, krstenici, vencanici po srebrena linija?.
Koj potocno dok.. se podrazbirat pod zlatna linija i srebrena linija ?
 
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
I jas go procitav novinata za rabota vo Germanija od 1 januar bez viza i se delese po bosanski i srpski portali, ama bas na eden od niv pisuvase deka nema nisto oficijalno. Bez rabotna viza mene ne mi e verno deka Germanija ke dozvoli da rabotis pa bas nas od ex yu koi veke imame i privilegija da rabotime vo site profesii samo da najdeme rabotodavec. I toa voopsto ne e lesno kako sto se misli, za doktor MORA B.2 nivo, a toa e bas jako nivo na znaenje na germanski. Slednite nivoa se C.1 i C.2 sto se veke za "knizevnici". Za inzenjeri B.1 (eve jas sum toa nivo) se baraat i mnogu drugi uslovi i preduslovi.
A normalno ako izleze vakva dozvola-zakon vo Germanija, bg pasosi biznis ke propadne. Bar da ostaneme nie sto stvarno sakame bg pasos.
Samo malku of topik, kako naogate rabota vo Germanija, imate li nekoja agencija za naoganje rabota koja toa go organizira??? Vo Skopje imase edna albanska agencija po fb sto ja gledav, ama taa samo med.sestri bara. Znaete li nekoja od Germanija privatna, da ne bide arbeit agentur-drzavnata???
LOL
Fake news за да си ги популаризираат порталите!
На муабетов местово не му е тука, но еве да искоментирам; На никој од Европа не му е дојдено до нас, имаат доволно луѓе од посиромашните земји од ЕУ кои без проблем ќе работат за нив. Сум пробал на запад, реално можеш да добиеш дозвола со МК пасош, но газдата има еден куп други работи кои треба да ти ги среди и плус да плати. И да објасни зошто баш тебе те одбрал а не некој од ЕУ (зашто тие од ЕУ ги сметаат како државјани на една земја - Европа).
Треба ептен некој да ти е близок за да го стори тоа за тебе. Другите секако ќе те игнорираат. Така ако е лесно ќе биде. А луѓево барајќи надеж уште што не нема да прочитаат и поверуваат на интернет! И овие од порталиве тоа си го користат за да се популаризираат.
 
M

mucu

Гостин
Каде го проверувате статусот? Ја уште чекам происход, кај можам да проверам дали ми е одобрен?
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Само ширите негативна енергија... :( влегувам на форум, ве читам и истите нешта ги повторувате постојано. А сега знаеме како стојат работите. Гледате дека работата е тргната а тоа што се прават селекции и документите се вештачат детално, нормално е, како што треба да биде во нормална држава.
Кои ги одбија? Тие без цврст доказ. Поднеле воени книшки на кои пишува националност Македонец. Поднеле документи на кои пишува Југословен. Поднеле документи кои не соодветствуваат, иако законски нели и потврдите се важат, ама без дополнителен документ, во моментов џабе.

А и не ги разбирам во Бугарија, признаа демек сега бугарско малцинство во Албанија, а шо им прават на Бугарите во Македонија. Политика. И не им верувам повеќе дека им е гајле за нас, не им е гајле. Од ова полошо не можеше да биде. Ова е најлошата ситуација во која се нашле апликантите од Македонија. Да се надеваме да се опраи. На тие шо им побараа да достават оригинал, дали 10% од нив имаат соодветни документи. Најголем дел само со потврди. Сакам сите да добиеме и ајде нека се смени ова, сите аир да видат!
Ocigledno ti ne si so potvrda od zdruzenie ili so podalecni rodnini pa zatoa si tolku pozitiven, ako neznaese mnozinstvoto od nas se so takvi dokumenti,pa ne odbivaat kako da bideme pozitivni, koga podnesuvavme barajne za niv toa bese dovolen dokaz za da se dobie drzavjanstvo a sega se premislija,nema nisto pozitivno tuka za nas,ova e stramno site sme izmameni,seriozna drzava mora da ima kriteriumi koi ke gi pocituva a ne sekoi nekolku meseci da si gi menuva a zakonot ostanuva istiot
 
Член од
27 август 2017
Мислења
27
Поени од реакции
13
Сега или ќе ти дадат указ или ќе те вратат на дополнителна птоверка.
Со што документи си и кога беше на интервју?
Od prv bratuced a potvrdata od kaj mladenov seuste e na prevod so izvodite i posmrtnicite[DOUBLEPOST=1508402879][/DOUBLEPOST]
Od prv bratuced a potvrdata od kaj mladenov seuste e na prevod so izvodite i posmrtnicite
Intervju 19.10.2016 pred tocno edna godina[DOUBLEPOST=1508403311][/DOUBLEPOST]
143××/2015
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Od prv bratuced a potvrdata od kaj mladenov seuste e na prevod so izvodite i posmrtnicite[DOUBLEPOST=1508402879][/DOUBLEPOST]
Intervju 19.10.2016 pred tocno edna godina[DOUBLEPOST=1508403311][/DOUBLEPOST]
143××/2015
Хм, исти документи имам (БККС и прв братучед од истата линија на која што БККС се повикува) ќе ти пратам ситуација. :)
 
Член од
27 август 2017
Мислења
27
Поени од реакции
13
Хм, исти документи имам (БККС и прв братучед од истата линија на која што БККС се повикува) ќе ти пратам ситуација. :)
Mojte uste ne se noseni posrednikot mi kaza da cekam da se smene pa da gi dostavame
 
Член од
8 февруари 2016
Мислења
400
Поени од реакции
396
Koj potocno dok.. se podrazbirat pod zlatna linija i srebrena linija ?
ZLATNA LINIJA--TATKO/MAJKA,
Koj potocno dok.. se podrazbirat pod zlatna linija i srebrena linija ?
Zlatna linija e samo nagorna prva linija, znaci:
ti---->tatko/majka---->-baba/dedo na majka ti iloi tatko ti roditeli-----> prababa/pradedo na baba ti ili dedo ti roditeli

Srebrena linja:
ti ----> brat/sestra----> cicko vujko tetka koi se na majka ti ili tatkoti brat/sestra-----> baba/dedo koi se na baba ti ili dedoti brat/sestra, itn[DOUBLEPOST=1508406284][/DOUBLEPOST]
LOL
Fake news за да си ги популаризираат порталите!
На муабетов местово не му е тука, но еве да искоментирам; На никој од Европа не му е дојдено до нас, имаат доволно луѓе од посиромашните земји од ЕУ кои без проблем ќе работат за нив. Сум пробал на запад, реално можеш да добиеш дозвола со МК пасош, но газдата има еден куп други работи кои треба да ти ги среди и плус да плати. И да објасни зошто баш тебе те одбрал а не некој од ЕУ (зашто тие од ЕУ ги сметаат како државјани на една земја - Европа).
Треба ептен некој да ти е близок за да го стори тоа за тебе. Другите секако ќе те игнорираат. Така ако е лесно ќе биде. А луѓево барајќи надеж уште што не нема да прочитаат и поверуваат на интернет! И овие од порталиве тоа си го користат за да се популаризираат.
Epa i jas taka mislam, ama eve se utepaa od seruvanje na ovaa vest.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom