Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Ова ми звучи како бркање вештерки. Море разберете бе луѓе, на nekoго му побарале оригинали, на некого не. Што туку се расправате и барате една единствена вистина, што ги исклучува сите други вистини?! Која е потребата некој да доаѓа овде и намерно да дава лажни информации? Од каде помислата дека некој намерно би го правел тоа, мене тоа не ми е јасно. Кое е тоа суеверие, кога луѓе настапуваат со сосема логички објаснувања за некои работи, вие си мислите дека ви фрла некаква црна магија.
Potrebata neka ja objasnat. I mene ne mi e jasno zosto luge sto vekje go zele pasosot idat na forum da sirat lagi, toa e sindromot na zlobnoto makedonce, jas zedov ama drugite da ne zemat. Da skapat. Da mi umre kozata, ama i na komsijata da umre kozata. Zlobnici! Srekja da nemaat! Kje se molam za srekja da nemat takvite!
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Potrebata neka ja objasnat. I mene ne mi e jasno zosto luge sto vekje go zele pasosot idat na forum da sirat lagi
Глупости. Премисата дека тоа што "шират" се лаги - прво воопшто ни не знаеш дали се лаги. Тие луѓе добиле во различен период и можеби нивното искуство било поинакво од нашите искуства. Па разлики во искуствата има и меѓу нас - ние што во еден ист период минуваме низ процедурата, зошто тогаш е тешко да се сети човек дека работите се менуваат секојдневно, и дека по вертикала и хоризонтала не се менуваат потполно синхронизирано? Зошто е тешко да се собере 2 и 2 и да се сфати дека и бугарската администрација можеби страда од недоволна обученост на поединци? Тоа и ви го кажува @master2014. Не ги гледајте туѓите искуства за од нив да направите евангелие. Кога ќе ви речат "нема потреба" од оригиналите, тоа не значи дека НЕ СМЕЕ да се дадат оригинали, и не значи дека со тоа донесле декрет од сега никој да не носи оригинали, и дека секој друг што ќе тврди дека му побарале, всушност лаже. Всушност ова е единственото нешто што може да се заклучи од искуствата:
- Не се раководи според туѓите искуства, носи документи што ТЕБЕ ЛИЧНО ти било сугерирано да ги дадеш.
- Собери ги документите, аплицирај и проверувај си го бројчето. Не го следи форумов никако!!!! :)
- Не се обидувај според бројките да предвидиш кога ќе дојдеш на ред за разгледување и кога ќе биде донесена одлука за тебе.
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
E taka e seslagam koj dokumenti ti bile pobarani da se dostavat. A ne nekoj kako so probuva da izlaze deka demek i tie dokumenti so ne treba da gi dostavuvas a ne ti gi primaat
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Глупости. Премисата дека тоа што "шират" се лаги - прво воопшто ни не знаеш дали се лаги. Тие луѓе добиле во различен период и можеби нивното искуство било поинакво од нашите искуства. Па разлики во искуствата има и меѓу нас - ние што во еден ист период минуваме низ процедурата, зошто тогаш е тешко да се сети човек дека работите се менуваат секојдневно, и дека по вертикала и хоризонтала не се менуваат потполно синхронизирано? Зошто е тешко да се собере 2 и 2 и да се сфати дека и бугарската администрација можеби страда од недоволна обученост на поединци? Тоа и ви го кажува @master2014. Не ги гледајте туѓите искуства за од нив да направите евангелие. Кога ќе ви речат "нема потреба" од оригиналите, тоа не значи дека НЕ СМЕЕ да се дадат оригинали, и не значи дека со тоа донесле декрет од сега никој да не носи оригинали, и дека секој друг што ќе тврди дека му побарале, всушност лаже. Всушност ова е единственото нешто што може да се заклучи од искуствата:
- Не се раководи според туѓите искуства, носи документи што ТЕБЕ ЛИЧНО ти било сугерирано да ги дадеш.
- Собери ги документите, аплицирај и проверувај си го бројчето. Не го следи форумов никако!!!! :)
- Не се обидувај според бројките да предвидиш кога ќе дојдеш на ред за разгледување и кога ќе биде донесена одлука за тебе.
Jas sakam da odnesam dopolnitelni dokumenti vo MP. So potvrda od Lazar sum i kako da odnesam koga toj odbiva da mi dade duplikat za sega a osven toa DABC odbiva da mi go vrati originalot koj e zadrzan tamu?
Na koj nacin da odnesam dopolnitelen dokument?
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Jas sakam da odnesam dopolnitelni dokumenti vo MP. So potvrda od Lazar sum i kako da odnesam koga toj odbiva da mi dade duplikat za sega a osven toa DABC odbiva da mi go vrati originalot koj e zadrzan tamu?
Na koj nacin da odnesam dopolnitelen dokument?
Како така одбива. Демек ако му речеш "ако бе човек, направи ми еден дупликат, така сакам да си го имам", тој тоа го одбива? Гледаш за какви разлики зборувам? Јас веќе добив дупликат од него и го добив без никаков приговор. И што треба сега да си помислам? Дека ти "шириш лаги"? Или ти да си помислиш дека јас ширам лаги? Моја претпоставка е дека на Лазар му најавиле дека во блиска иднина МП и ДАБЧ ќе се координираат, па затоа ти рекол дека нема потреба. Ама претпоставување било што, е само губење време.
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Како така одбива. Демек ако му речеш "ако бе човек, направи ми еден дупликат, така сакам да си го имам", тој тоа го одбива? Гледаш за какви разлики зборувам? Јас веќе добив дупликат од него и го добив без никаков приговор. И што треба сега да си помислам? Дека ти "шириш лаги"? Или ти да си помислиш дека јас ширам лаги? Моја претпоставка е дека на Лазар му најавиле дека во блиска иднина МП и ДАБЧ ќе се координираат, па затоа ти рекол дека нема потреба. Ама претпоставување било што, е само губење време.
Jas mu kazav: Sakam duplikat od uverenieto za da go prilozam vo MP kako dopolnitelen dokument za dokaz na poteklo. Toj me prasa kakov ti e statusot. Mu kazav deka sum vo finalna. I toj kaza nema potreba da nosis dokument stom tie ne ti baraat. I kaza deka DABC I MP sorabotuvale i ako treba originalot e tamu veke. Ova poslednoto za sorsbotkata mi go kazaa i od dabc koga pobarav da mi go vratat dokumentot, s od MP na site tie telefoni sto gi imam ako treba ke gi spodelam dvajca razlicni sluzbenici mi rekoa deka nema potreba od dokument stom original ima veke vo dabc
:( epa nervira celata situacija :([DOUBLEPOST=1498303570][/DOUBLEPOST]ne se telefoni od MP na centrala da baram info tuku od direkcija bugarsko drzavjanstvo i veruvajte edvaj se dobiva na tel
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
[QUOutilize="Candy, post: 8095004, member: 28117"]Jas mu kazav: Sakam duplikat od uverenieto za da go prilozam vo MP kako dopolnitelen dokument za dokaz na poteklo. Toj me prasa kakov ti e statusot. Mu kazav deka sum vo finalna. I toj kaza nema potreba da nosis dokument stom tie ne ti baraat. I kaza deka DABC I MP sorabotuvale i ako treba originalot e tamu veke. Ova poslednoto za sorsbotkata mi go kazaa i od dabc koga pobarav da mi go vratat dokumentot, s od MP na site tie telefoni sto gi imam ako treba ke gi spodelam dvajca razlicni sluzbenici mi rekoa deka nema potreba od dokument stom original ima veke vo dabc
:( epa nervira celata situacija :([DOUBLEPOST=1498303570][/DOUBLEPOST]ne se telefoni od MP na centrala da baram info tuku od direkcija bugarsko drzavjanstvo i veruvajte edvaj se dobiva na tel[/QUOTE]
Abe uzivaj si, nemalo potreba orginalot ni vi dabc da go ostavas jas samo na uvid go dadov pa eve cekam ukaz, samo nesto gi zakocija ukazive sega.
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
[QUOutilize="Candy, post: 8095004, member: 28117"]Jas mu kazav: Sakam duplikat od uverenieto za da go prilozam vo MP kako dopolnitelen dokument za dokaz na poteklo. Toj me prasa kakov ti e statusot. Mu kazav deka sum vo finalna. I toj kaza nema potreba da nosis dokument stom tie ne ti baraat. I kaza deka DABC I MP sorabotuvale i ako treba originalot e tamu veke. Ova poslednoto za sorsbotkata mi go kazaa i od dabc koga pobarav da mi go vratat dokumentot, s od MP na site tie telefoni sto gi imam ako treba ke gi spodelam dvajca razlicni sluzbenici mi rekoa deka nema potreba od dokument stom original ima veke vo dabc
:( epa nervira celata situacija :([DOUBLEPOST=1498303570][/DOUBLEPOST]ne se telefoni od MP na centrala da baram info tuku od direkcija bugarsko drzavjanstvo i veruvajte edvaj se dobiva na tel
Abe uzivaj si, nemalo potreba orginalot ni vi dabc da go ostavas jas samo na uvid go dadov pa eve cekam ukaz, samo nesto gi zakocija ukazive sega.[/QUOTE]
Neka go zadrzat sto sakaat neka pravat so originalot samo drzavjanstvo da mi dadat. Drugo ne mi treba :D
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Abe uzivaj si, nemalo potreba orginalot ni vi dabc da go ostavas jas samo na uvid go dadov pa eve cekam ukaz, samo nesto gi zakocija ukazive sega.
Neka go zadrzat sto sdat neka pravat so originalot samo drzavjanstvo da mi dadat. Drugo ne mi treba :D[/QUOTE]
Epa toa e rabotata sto tuka nekoi probuvaat da ja iskrivat vistinata. Dali kje dobies ili ne drzavjanstvo najmalce zavisi od toa dali si go ostavila ili ne orginalot, tyky zavisi od mn. Drugi faktori, dali si osuduvana i dali mu e denot na toj so kje ti gi pregleduva dokumentite, potoa dali mozes da se povrzes dobro so pretcite itn
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.648
Поени од реакции
27.971
Abe uzivaj si, nemalo potreba orginalot ni vi dabc da go ostavas jas samo na uvid go dadov pa eve cekam ukaz, samo nesto gi zakocija ukazive sega.
Neka go zadrzat sto sakaat neka pravat so originalot samo drzavjanstvo da mi dadat. Drugo ne mi treba :D[/QUOTE]
И пaсoш.Не сaмo држaвјaнствo ;)
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Ако мислите да заминувате во Европа, не знам зошто вадите пасоши. Личната карта е доволна. Зборувам за откако ќе добиете бугарско државјанство, се разбира.
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Ако мислите да заминувате во Европа, не знам зошто вадите пасоши. Личната карта е доволна. Зборувам за откако ќе добиете бугарско државјанство, се разбира.
Zatoa sto 90% ne mozat da napravat razlika megu dokument za patuvanje i drzavjanstvo kako pravna vrska megu drzava i poedinecot- baratelot.
Tie znaat deka apliciraat za pasos ili pasosO i poveke od toa ne razbiraat :)
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.648
Поени од реакции
27.971
Ако мислите да заминувате во Европа, не знам зошто вадите пасоши. Личната карта е доволна. Зборувам за откако ќе добиете бугарско државјанство, се разбира.
Пoубaв филинг ке имaм,a и немa дa пишувa REPUBLIQUE DE MACEDOINE[DOUBLEPOST=1498311830][/DOUBLEPOST]
Ако мислите да заминувате во Европа, не знам зошто вадите пасоши. Личната карта е доволна. Зборувам за откако ќе добиете бугарско државјанство, се разбира.
Taкa oд стaрт зaпoчнa темaтa е држaвјaнствo,a нaјчестo зa пaсoш се муaбетите.Инaку рaзликaтa сите јa знaaт пoмеѓу држaвјaнствo и пaсoш.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom