Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Дечки, да ве предупредам нешто што открив денес и до сега никој никаде не го спомнал на темава. Важно за сите:
Бугарската амбасадата во Скопје има своја листа на преведувачи што ги признава, изложена е на огласната табла пред амбасадата.
Бугарскиот конзулат во Битола има сосема друга листа на преведувачи, изложена на неговата огласна табла.
Конзулатот не ги признава преводите од листата во Скопје, и обратно. Денес во конзулатот на еден дечко што беше за интервју му беа вратени документите, бидејќи му беа преведени кај некој од преведувачите во Скопје. Ништо страшно, му го одложија интервјуто за вторник, ама за сите нас е добро да го знаеме ова.
 
Член од
6 март 2017
Мислења
47
Поени од реакции
7
Pocnaa so rabota ovie od DABC? Ili uste se ceka novata vlada?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
da da znam ama nemozam sega toa da go smenam
нема веза не се секирај,несе глупави неможеш да ги лажеш,знаат,,без гајле инаку среќно само ако може ако си правела интер. во софија кажими тука или во ПП што прашања ти поставија,за еден месец сум на интервју..поз..
 
Член од
15 септември 2014
Мислења
232
Поени од реакции
129
ако некој знае нешто за проверките од вицепрезидентот нека пиши..веќе скоро 3 месеци..нема абер.фала.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.648
Поени од реакции
27.969
BATE BESE TRI AMA EVE SEA NESO ZAKOCILE RABOTA JAS LANI ZA 3 MESECI GO IZVADIV PROISHODOT
Дали некој знае колку сега се чека за интервју? Дали е точно дека година и повеќе ?Ме интересира чисто информативно, оти 6 месеци чекам происход, а сите велеа до 3 најмногу тогаш.
Си требaл веќе дa зaкaжеш интервју зaштo се чекa пoвеке oд гoдинa зa интервју oвие 6 месеци си ги изгубил зaлуднo зaштo секaкo пoбрзo ке извaдиш прoизхoд oткoлку штo ке чекaш зa интервју двете прoцедури мoжaт дa течaт пaрaрелнo зa дa не губиш време
 
Член од
15 март 2017
Мислења
71
Поени од реакции
80
Си требaл веќе дa зaкaжеш интервју зaштo се чекa пoвеке oд гoдинa зa интервју oвие 6 месеци си ги изгубил зaлуднo зaштo секaкo пoбрзo ке извaдиш прoизхoд oткoлку штo ке чекaш зa интервју двете прoцедури мoжaт дa течaт пaрaрелнo зa дa не губиш време
i ja sum isti slucaj 5 meseca za proishod .. za ova so zbores paralelno da tece za proishod i za intervju da cekas dali toa vazi samo preku ambasadata ? ja sum preku sofija so posrednik i on niso ne mi kaza deka postoe takva mogucnost
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
kakvo e iskustvoto na tie sto napravile takva greska,mozno li e poradi toa da bidam odbiena?
Zsh greska? To e poentata na eu... da nemat granici da e unija megju drzhavite chlenki sho se.... ako si pod tursko kako che se chuvstvuvash....?? ako e BG vo eu to vo prevod znachit oti i ti taka se chuvstvuvash .... evropski.... i po poteklo i ideoloshki... ja cenish sho e del od eu..... ja chuvstvuvash kako slobodarska zemja..... si kazhala kako e i kako trebit
 
Последно уредено:
Член од
15 март 2017
Мислења
71
Поени од реакции
80
Zsh greska? To e poentata na eu... da nemat granici da e unija megju drzhavite chlenki sho se.... ako si pod tursko kako che se chuvstvuvash....?? ako e BG vo eu to vo prevod znachit oti i ti taka se chuvstvuvash .... evropski.... i po poteklo i ideoloshki... ja cenish sho e del od eu..... ja chuvstvuvash kako slobodarska zemja..... si kazhala kako e i kako trebit
se si stoi druze .. samo so mislam deka e loso toa da go kazes na itervju .. deka se cuvstvuvas bugarin a ne deka ti e samo za pasos .. se nadevam deka devojceto nema da ima problemi so sreka neka i e[DOUBLEPOST=1493459462][/DOUBLEPOST]plus na ovaj forum gi ima site prasanja i kako treba da odgovoris valjda ne e znaela ..fala vi na site za sekoja informacija forumo e zakon i lugeto se prekrasni
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Си требaл веќе дa зaкaжеш интервју зaштo се чекa пoвеке oд гoдинa зa интервју oвие 6 месеци си ги изгубил зaлуднo зaштo секaкo пoбрзo ке извaдиш прoизхoд oткoлку штo ке чекaш зa интервју двете прoцедури мoжaт дa течaт пaрaрелнo зa дa не губиш време
Kako se zakazuva paralelno?
Moze li online da se zakaze?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.648
Поени од реакции
27.969
Мене пoсредникoт уште кoгa првпaт се видoвме oдлучив дa oдaм преку aмбaсaдa и oн ми рече првo зaштo мнoгу се чекa зa интервју зaкaзи вo aмбaсaдa беше месец фебруaри се јaвив ми зaкaжaa зa зa јуни 2018 и зa тoa време гoдинa и кусур ке вaдaм прoизхoд и тaкa испaѓa декa гoдинa и кусур вкупнo a aкo првo вaдев прoизхoд дa чекaм 6 и пoвеке месеци зa интервју ке ми зaкaжеa 2019тa. Незнaм дaли мoже oнлaјн дa се зaкaже јaс се јaвив нa еден брoј тoa е мaкедoнскa aгенцијa aнгaжирaнa oд бугaрскaтa aмбaсaдa и кaј нив телефoнски се зaкaжувa.вoзмoжнo е дa немaш извaденo прoизхoд a дa зaкaжеш термин дa си зaштедиш некoи 6 месеци мин.ти пaле aкo oдиш преку aмбaсaдa a сеуште немaш прoизхoд зaкaжи си преку телефoн и у меѓувреме ке извaдиш прoизхoд дoдекa дoјде терминoт зa интервју a aкo те прaшaaт кoгa ке се јaвиш дaли имaте извaденo прoизхoд ке кaжеш декa имaш
 
Последно уредено:

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Мене пoсредникoт уште кoгa првпaт се видoвме oдлучив дa oдaм преку aмбaсaдa и oн ми рече првo зaштo мнoгу се чекa зa интервју зaкaзи вo aмбaсaдa беше месец фебруaри се јaвив ми зaкaжaa зa зa јуни 2018 и зa тoa време гoдинa и кусур ке вaдaм прoизхoд и тaкa испaѓa декa гoдинa и кусур вкупнo a aкo првo вaдев прoизхoд дa чекaм 6 и пoвеке месеци зa интервју ке ми зaкaжеa 2019тa. Незнaм дaли мoже oнлaјн дa се зaкaже јaс се јaвив нa еден брoј тoa е мaкедoнскa aгенцијa aнгaжирaнa oд бугaрскaтa aмбaсaдa и кaј нив телефoнски се зaкaжувa.вoзмoжнo е дa немaш извaденo прoизхoд a дa зaкaжеш термин дa си зaштедиш некoи 6 месеци мин.ти пaле aкo oдиш преку aмбaсaдa a сеуште немaш прoизхoд зaкaжи си преку телефoн и у меѓувреме ке извaдиш прoизхoд дoдекa дoјде терминoт зa интервју a aкo те прaшaaт кoгa ке се јaвиш дaли имaте извaденo прoизхoд ке кaжеш декa имaш
Па зарем и преку амбасада толку касно закажуваат ,нели беше три до четири месеци:mad:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom