Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 јануари 2015
Мислења
421
Поени од реакции
194
Аз сам б'лгарин и мога да ви кажа дека б'лгарската администрациjа е М'РШАВА (не сам сигурен дали така викате) и корумпирана. От 2013 продажните политици са изпаднали в голема криза, заштото никоj ни им верва и 50 % от гласувалите са купени. Зо тоа не може да се очаквува да направаат нешто за б'лгарите, камо ли за тези в Македониjа. Наjсигурно е да имате дедо/баба с б'лгарски пасош, но веке ви казах, дека лугето кое работи на д'ржавна служба ги боли к*ра. Те се интересуват само да си вземат заплатата. Ако познавате б'лгарин го помолете да ви помогне - се ше познава некоj дето работи там или има познат дето ше знае.С'с вр'зки ке стане много поб'рзо мислам на Балканите тоа е јасно но сите.:icon_lol:
 
Последно уредено:
Член од
20 март 2010
Мислења
185
Поени од реакции
82
Аз сам б'лгарин и мога да ви кажа дека б'лгарската администрациjа е М'РШАВА (не сам сигурен дали така викате) и корумпирана. От 2013 продажните политици са изпаднали в голема криза, заштото никоj ни им верва и 50 % от гласувалите са купени. Зо тоа не може да се очаквува да направаат нешто за б'лгарите, камо ли за тези в Македониjа. Наjсигурно е да имате дедо/баба с б'лгарски пасош, но веке ви казах, дека лугето кое работи на д'ржавна служба ги боли к*ра. Те се интересуват само да си вземат заплатата. Ако познавате б'лгарин го помолете да ви помогне - се ше познава некоj дето работи там или има познат дето ше знае.С'с вр'зки ке стане много поб'рзо мислам на Балканите тоа е јасно но сите.:icon_lol:
ne bi rekol deka e taka ednostavno ili prosto .
 
Член од
17 јануари 2015
Мислења
421
Поени од реакции
194
ne bi rekol deka e taka ednostavno ili prosto .
Кое поточно ? Ако имаш познати в Б'лгариjа им сборувај да са размардат и да ти направат некоj услуга. Ке стане много поб'рзо, нема да се чака толкоа време.
 
Член од
28 ноември 2014
Мислења
59
Поени од реакции
20
Кое поточно ? Ако имаш познати в Б'лгариjа им сборувај да са размардат и да ти направат некоj услуга. Ке стане много поб'рзо, нема да се чака толкоа време.
Ti mozes le dani napravis usluga/?
 
Член од
12 април 2014
Мислења
5
Поени од реакции
1
Zdravo sakam da ve prasam koj go ima licno podignato uverenieto za bg drzavjanstvo kolku pari se plaka za nego ve prasuvam bidejki jas sum na dopolnitelna i nemam stari dokumenti no imam brat koj ima dobieno bg drzavjanstvo go prijaviv i go najdoa koga bev na intervju i vnesen e vo izjavata no toj ne saka da go zima uverenieto odnosno ne mu treba i ne mu se davaat pari a posrednicite mene mi baraat 180-200 evra da go nosat nego da go podigne uvereneto sto mi se mnogu pari ,a prasav zosto slusnav imalo nekoja dozvolena adresa vo sofija koja mozela besplatno da se koristi pri zemanje uverenie za bg drzavjanstvo.
fala odnapred za bilo kakva informacija
pozdrav
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Zdravo sakam da ve prasam koj go ima licno podignato uverenieto za bg drzavjanstvo kolku pari se plaka za nego ve prasuvam bidejki jas sum na dopolnitelna i nemam stari dokumenti no imam brat koj ima dobieno bg drzavjanstvo go prijaviv i go najdoa koga bev na intervju i vnesen e vo izjavata no toj ne saka da go zima uverenieto odnosno ne mu treba i ne mu se davaat pari a posrednicite mene mi baraat 180-200 evra da go nosat nego da go podigne uvereneto sto mi se mnogu pari ,a prasav zosto slusnav imalo nekoja dozvolena adresa vo sofija koja mozela besplatno da se koristi pri zemanje uverenie za bg drzavjanstvo.
fala odnapred za bilo kakva informacija
pozdrav
Овде имаш инфо http://mjs.bg/24/
Б'лгарски граждани, живеешти в чужбина, които не са вписани в регист'ра на населението и не могат да посочат адрес в Република Б'лгарија, могат да зајавјат служебнија адрес за регистрација - рајон "Средец" на гр. Софија. и ќе те чини 50лева
  • 50 лв. – За лица които имат родител б'лгарски гражданин или са от б'лгарски произход.
  • 20 лв. - За лица до 18 годишна в'зраст и за учашти се до 26- годишна в'зраст (лицето трјабва да представи уверение, че е студент редовно обучение, от с'ответното учебно заведение)
  • 250 лв. - За други лица
 
Член од
17 јануари 2015
Мислења
421
Поени од реакции
194
Ti mozes le dani napravis usluga/?
За сажаление не мога. Аз не сам во Б'лгариjа, а и не те познавам персонално, за да мога да ти помогна. Иначе мога да распитам, но вапросат е че ти требва некоj сигурен човек, зашто има много луге кои ке те излагат, за да земат пари. Зотоа ви сборувам ако имате познат/приjател от Б'лгариjа, тоj ке ви направи услугата без да иска пари. Нема как некоj да направи услуга на сите луги, ке направи само на познатите. Како иначе ке сборува на некоj от администрациjата: "Имам 1500 приjатела, ајде да ми направиш услуга да земат пасош ?". Така не става. Става индивидуално и при тоа може да стане един пат. Нема как некоj да оди всеки пат и да пита како може да се направи за моjа приjател, ше му викат прекалено много приjатели станаха. Не знаете ли некоj от Б'лгариjа ? Или ваш познат, коа да знае ?
 
Член од
18 јануари 2015
Мислења
18
Поени од реакции
0
Здраво

Ја поминав процедурата со потврада за бугарско потекло, сега треба да ја подигнама па барајќи по интернет налетав на ова: http://www.mfa.bg/embassies/uploads/files/DOBIJANJE POTVRDE ZA BUGARSKO POREKLO.pdf па сакам да прашам дали е тоа така дали може да се подигне само во четвраток и петок или може во било кој работен ден?

И уште едно прашање кога ќе го земам овој документ и уште кои документи треба да ги соберам и што треба да преведам и да легализирам и каде траба да се носат потоа?

Фала однапред.
 
Член од
17 јануари 2015
Мислења
421
Поени од реакции
194
Ова на српски ?!? Сборувај им по телефона има даден номер. Ке се разберете бес проблеми с'с сигурност.
 
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
За сажаление не мога. Аз не сам во Б'лгариjа, а и не те познавам персонално, за да мога да ти помогна. Иначе мога да распитам, но вапросат е че ти требва некоj сигурен човек, зашто има много луге кои ке те излагат, за да земат пари. Зотоа ви сборувам ако имате познат/приjател от Б'лгариjа, тоj ке ви направи услугата без да иска пари. Нема как некоj да направи услуга на сите луги, ке направи само на познатите. Како иначе ке сборува на некоj от администрациjата: "Имам 1500 приjатела, ајде да ми направиш услуга да земат пасош ?". Така не става. Става индивидуално и при тоа може да стане един пат. Нема как некоj да оди всеки пат и да пита како може да се направи за моjа приjател, ше му викат прекалено много приjатели станаха. Не знаете ли некоj от Б'лгариjа ? Или ваш познат, коа да знае ?
abe drugarce, nie ako imavme nekoj poznat vo bugarija site ke si svrsevme rabota pobrzo, site znajme deka kako kaj nas taka i vo bugarija se mozi da se napravi so prijateli i pari .... toa e fakt, no nie tuka nemame bas nekoj prijateli / rodnini vo bugarija...
 
Член од
3 декември 2014
Мислења
140
Поени од реакции
124
За сажаление не мога. Аз не сам во Б'лгариjа, а и не те познавам персонално, за да мога да ти помогна. Иначе мога да распитам, но вапросат е че ти требва некоj сигурен човек, зашто има много луге кои ке те излагат, за да земат пари. Зотоа ви сборувам ако имате познат/приjател от Б'лгариjа, тоj ке ви направи услугата без да иска пари. Нема как некоj да направи услуга на сите луги, ке направи само на познатите. Како иначе ке сборува на некоj от администрациjата: "Имам 1500 приjатела, ајде да ми направиш услуга да земат пасош ?". Така не става. Става индивидуално и при тоа може да стане един пат. Нема как некоj да оди всеки пат и да пита како може да се направи за моjа приjател, ше му викат прекалено много приjатели станаха. Не знаете ли некоj от Б'лгариjа ? Или ваш познат, коа да знае ?
Mnogo e stranen i daleche ot knijoven tvoq bylgarski ezik na koito pishesh tuk. Ne mislq che si nqkoi koito iska da pomogne tuk na vsichki chakashti hora za pridobivane na grajdanstvo. Molq te ne gi zablujdavai s gluposti che ako i samo ako imat priqteli jiveeshti na teritoriqta na bylgariq che shte sa im ot polza ili che shte im pomognat s neshto. Pravilata za pridobivane na grajdanstvoto za publichno poznati i sled kato ima promqna tq shte byde ednakva za vsichki kandidatstvashti ot makedoniq :)
 
Член од
17 јануари 2015
Мислења
421
Поени од реакции
194
Mnogo e stranen i daleche ot knijoven tvoq bylgarski ezik na koito pishesh tuk. Ne mislq che si nqkoi koito iska da pomogne tuk na vsichki chakashti hora za pridobivane na grajdanstvo. Molq te ne gi zablujdavai s gluposti che ako i samo ako imat priqteli jiveeshti na teritoriqta na bylgariq che shte sa im ot polza ili che shte im pomognat s neshto. Pravilata za pridobivane na grajdanstvoto za publichno poznati i sled kato ima promqna tq shte byde ednakva za vsichki kandidatstvashti ot makedoniq :)
Много ти е странен, заштото се стараја да пиша на книжовната норма на Македонија, а не на Б'лгарија. Сега по-добре ли е ? Пунктуацијата как е ?
Не заблуждавам никого. Кои правила точно се спазват в Б'лгарија, че не се сештам ?
Има огромен број статии за машинации по процедурите. Виж "Капитал", специално там бјах чел за положението в Македонија. А това което аз ги с'ветвам е нап'лно нормално, даже повечето го знајат и сега като се замислја тези, които имат нјакакви вр'зки в Б'лгарија вече са пробвали.Пожелавам им успех.
Ти как точно можеш да им помогнеш ? Нали си има процедура, ништо друго не можело да се направи ?
 
Член од
3 декември 2014
Мислења
140
Поени од реакции
124
Много ти е странен, заштото се стараја да пиша на книжовната норма на Македонија, а не на Б'лгарија. Сега по-добре ли е ? Пунктуацијата как е ?
Не заблуждавам никого. Кои правила точно се спазват в Б'лгарија, че не се сештам ?
Има огромен број статии за машинации по процедурите. Виж "Капитал", специално там бјах чел за положението в Македонија. А това което аз ги с'ветвам е нап'лно нормално, даже повечето го знајат и сега като се замислја тези, които имат нјакакви вр'зки в Б'лгарија вече са пробвали.Пожелавам им успех.
Ти как точно можеш да им помогнеш ? Нали си има процедура, ништо друго не можело да се направи ?
Pravilata za poluchavane na bylgarskoto grajdanstvo sa dobre poznati i dostypni v saita na ministerstvoto za vytreshni raboti. Kato vyv vsqka edna dyrjava taka i v bylgariq moje da se poluchi grajdanstvo kato se dokaje proizhoda na liceto jelaeshto grajdanstvoto, naturalizaciq ili da si go plati. Kato primer shte vzema Malta, te publichno obqviha che vseki edin jelaesht da poluchi maltiiski pasport trqbva da dade 650000 evro na dyrjavata. V tozi moment bylgariq ne predlaga oferti na makedonci a iska dokumenti od 1941 do 1944 godina dokato makedoniq e bila bylgarska. V syshto vreme tezi dokumenti nqmat nishto obshto s proizhoda na horata v makedoniq zashtoto edno svidetelatvon ot uchilishte che dqdo mu na edi koi si uchil bylgarski ezik v makedoniq ne go pravi bylgarin zashtoto ako po tozi nachin shte dokajem proizhoda az trqbva da poiskam grajdanstvo ot hyrvatiq vyrhu osnovanie na tova che maika mi e uchila na hyrvatski ezik... smeshno e :) ... znachi problema e v bylgarskiq proizhod koito se kandidatsva za bylgarsko grajdanstvo po tochno problema e v tova che bylgariq iziskva ne realni, ne syshtestvuvashti i falshivi dokumenti koito ne dokazvat nikakyv proizhod...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom