Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
11 јули 2014
Мислења
120
Поени од реакции
37
Znam deka mnogu pati e pisuvano, ama za nakoj den sum na intervju vo Bitola, me interesira onie sto pominale intervju od neodamna da kazat koi se postavuvanite prasanja i dali ima nekoi novi ili trik prasanja na koi treba da se vnimava? Odnapred vi blagodaram. Ve molam pisete gi prasanjata no i odgovorite.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
31
Поени од реакции
28
Zdravo...i jas sum od taa prokletata 2013god. br, 167**/2013

Cela postapka ja pominav bez poteskotii do momentot koga pobaraa dop. dokumenti...
idam so udostoverenie od 1943g. od na pra dedomi brat mu..go vrzav srodstvoto i dokumentite gi dostaviv preku posrednik od veles...Godina ipol od togas statusite mi se menuvaa se do letovo ..vekje 4 meseci stojam na ist status koj za mene e mnogu zbunuvacki
potrebno mi e da dostavam dokument so koj kje dokazam poteklo..no kako sto napomenav, jas toj dokument go imam dostaveno od pred godina ipol

Prasanjeto mi e ...Dali nekoj znae kako moze da se proveri do kade e postapkata, ima li nekoj problem ili vo sto e rabotava...
Se javiv kaj 16 posrednici i site mi go velat istoto... CEKAJ SI...SITE CEKAAT.

p.s. Posledno nesto sto go doznav od posrednicive , deka povtorno e vratena starata politika za makedoncite...nema da ima povekje potreba od dokazuvanje poteklo

Ova e redosledot na statusite:

I jas sum isto kako tebe, no so datum do koga da dostavam dopolnitelni dokumenti.
Gledam tie so brojcinja od 2015 god im pisuvase skoro na site do koga da dostavat dokumenti, shto znaci do toj rok komisijata bi trebalo da gi vidi dokumentite i da odluci.
So sigurnost kje ti kazam brojinja sto bea na dopolnitelna okolu mojot broj, gi pominale pred izvesno vreme.

p.s. Stranata povtorno ne raboti :)
 
Член од
20 мај 2016
Мислења
45
Поени од реакции
3
Јас закажав интервју во Скопје на 30.9.2016 и ми закажаа за Јули 2017. Сега ако ти мислиш дека 2 и 9 месеци се исто...

Туку ме интересира дали можеш да закажеш во Битола ако си од Скопје, бидејќи прашуваат за адреса. Кога ќе им кажеш скопска адреса ваљда нема да ти закажат пошто си од Скопје.
[DOUBLEPOST=1476482063][/DOUBLEPOST]
Ако закажеш интервју во амбасада термин ќе ти дадат некаде Август/Септември 2017. Ако закажеш во Софија, 2018+
Pobrzo e procedurata preku ambasada?poso se mislam kaj da podnesam.sovet ako moze
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Znam deka mnogu pati e pisuvano, ama za nakoj den sum na intervju vo Bitola, me interesira onie sto pominale intervju od neodamna da kazat koi se postavuvanite prasanja i dali ima nekoi novi ili trik prasanja na koi treba da se vnimava? Odnapred vi blagodaram. Ve molam pisete gi prasanjata no i odgovorite.
Nemas prasanja na koi treba da vnimavas. Treba da odgovoris kako sto e, vistinata da ja odgovoris i da ne se prepravas za da ne ostavis vpecatok deka glumis[DOUBLEPOST=1476482845][/DOUBLEPOST]Toa e obicen razgovor. Eve edno prasanje mi tekna: Kakvo e vaseto drzavjanstvo?
I sega sto ke vnimavas tuka? Ako e makedonsko kazuvas makedonsko ako imas i nekoe drugo i toa.
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
[DOUBLEPOST=1476482063][/DOUBLEPOST]
Pobrzo e procedurata preku ambasada?poso se mislam kaj da podnesam.sovet ako moze
Мислам дека процедурата тече исто каде и да понесеш, но ако поднесеш во амбасада или конзулат треба да чекаш барем месец дена за да ги однесат документите во Бугарија и да бидеш внесен во системот. Најдобра опција можеби беше да отидеш до Софија, ама земајќи во предвид дека закажуваат дури за 2018, подобра опција ти е Скопје или Битола. Колку што гледам од другиве што постираат во Битола закажуваат најбргу, ама мислам дека неможеш да закажеш во Битола ако не си од таму (За ова не сум сигурен, ако знае некој дали може да се закаже од друг град за во Битола. нека каже).


Nemas prasanja na koi treba da vnimavas. Treba da odgovoris kako sto e, vistinata da ja odgovoris i da ne se prepravas za da ne ostavis vpecatok deka glumis[DOUBLEPOST=1476482845][/DOUBLEPOST]Toa e obicen razgovor. Eve edno prasanje mi tekna: Kakvo e vaseto drzavjanstvo?
I sega sto ke vnimavas tuka? Ako e makedonsko kazuvas makedonsko ako imas i nekoe drugo i toa.
Е како па сега би те приметиле дали глумиш или не, сигурно нема да им се смееш додека ги гледаш во очи и викаш дека националноста/народноста ти е бугарска.
 
Последно уредено:
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Мислам дека процедурата тече исто каде и да понесеш, но ако поднесеш во амбасада или конзулат треба да чекаш барем месец дена за да ги однесат документите во Бугарија и да бидеш внесен во системот. Најдобра опција можеби беше да отидеш до Софија, ама земајќи во предвид дека закажуваат дури за 2018, подобра опција ти е Скопје или Битола. Колку што гледам од другиве што постираат во Битола закажуваат најбргу, ама мислам дека неможеш да закажеш во Битола ако не си од таму (За ова не сум сигурен, ако знае некој дали може да се закаже од друг град за во Битола. нека каже).




Е како па сега би те приметиле дали глумиш или не, сигурно нема да им се смееш додека ги гледаш во очи и викаш дека националноста/народноста ти е бугарска.
Odma se primetuva toa. Na drugiot salter eden sto pravese intervju.od sto bese spreman, i isto sto mnogu pazese sto ke kaze nemase prasanje sto ne go utna. Taa po dva pati gi citase samo da mu pomogne. Se pojavi trema itn... Zatoa kazav deka nema sto da se vnimava samo da se zboruva vistinata kratko, jasno bez mnogu filozofii
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Zdravo...i jas sum od taa prokletata 2013god. br, 167**/2013

Cela postapka ja pominav bez poteskotii do momentot koga pobaraa dop. dokumenti...
idam so udostoverenie od 1943g. od na pra dedomi brat mu..go vrzav srodstvoto i dokumentite gi dostaviv preku posrednik od veles...Godina ipol od togas statusite mi se menuvaa se do letovo ..vekje 4 meseci stojam na ist status koj za mene e mnogu zbunuvacki
potrebno mi e da dostavam dokument so koj kje dokazam poteklo..no kako sto napomenav, jas toj dokument go imam dostaveno od pred godina ipol

Prasanjeto mi e ...Dali nekoj znae kako moze da se proveri do kade e postapkata, ima li nekoj problem ili vo sto e rabotava...
Se javiv kaj 16 posrednici i site mi go velat istoto... CEKAJ SI...SITE CEKAAT.

p.s. Posledno nesto sto go doznav od posrednicive , deka povtorno e vratena starata politika za makedoncite...nema da ima povekje potreba od dokazuvanje poteklo

Ova e redosledot na statusite:
бате 15 посредници прашав истото и мене ми го рекоја нема да има доказување на потекло за македонците,тука на форумов висам от 2012 и обично кога ке слушнам гласина после некое време излегува точна,а за проблемот твој тоа само на шалтер во софија точно ке ти кажат.поз.среќно
 
Член од
25 август 2016
Мислења
438
Поени од реакции
317
Cekaj malce, mnogu nesvrzani raboti napisa:
Cekas 5g a brojceto ti e od 2015...
Vikas si go dobil drzavjanstvoto, a podole prasuvas dali kje se potpisuva pred i posle izborite... samiot ne si na cisto

Zdravo na site da ve izvestam na site deneska mi e odobrena molbata. Posle 5 godini go dobiv i jas DRZAVJANSTVOTO. Nemam potvrda od zdruzenija samo povrzuvanje so rodnina.

brojot 69xx/2015 procedura preku Sofija. Smeneti 2 posrednici, 2 postapki, izvaden duplikat proishod potpisan od segasniot prezident na DABC , intervju lani ovaa vreme.

Dokolku nesto ispustiv vo postov prasajte slobodno.

Voedno sakam da ve prasam dali do izborite za prezident kje ni bidat potpisani ukazite ???
Ili dodeka ne se naznaci noviot starite seuste si gi izvrsuvaat rabotnite zadaci?

SO SREKJA NA SITE VAS, BLAGODARAM ZA SITE INFORMACII KOI BEA SPODELENI OVDE.
[DOUBLEPOST=1476513639][/DOUBLEPOST]Ako znaes so sigurnost deka e pisuvano zasto ne se rasklikas za da si procitas i da se spremis ubavo, zasto cekas se na gotovo nekoj da se smiluva i da ti objasnuva...

e zatoa postoele posrednici za vakvi sto gi mrzi da otvorat pa cekaat se na gotovo, i posle abe ovoj mn pari mi zema epa ti zema koga sam neznaes da otvoris ...

Znam deka mnogu pati e pisuvano, ama za nakoj den sum na intervju vo Bitola, me interesira onie sto pominale intervju od neodamna da kazat koi se postavuvanite prasanja i dali ima nekoi novi ili trik prasanja na koi treba da se vnimava? Odnapred vi blagodaram. Ve molam pisete gi prasanjata no i odgovorite.
 
D

Drexel

Гостин
Znam deka mnogu pati e pisuvano, ama za nakoj den sum na intervju vo Bitola, me interesira onie sto pominale intervju od neodamna da kazat koi se postavuvanite prasanja i dali ima nekoi novi ili trik prasanja na koi treba da se vnimava? Odnapred vi blagodaram. Ve molam pisete gi prasanjata no i odgovorite.
Koga ke te prasaat sto si po narodnost i nacionalnost ke reces blgarin, koga ke prasaat sto grazdanstvo imas ke reces makedonsko, ovie se glavnite tri prasanja koi mozat cesto da te zaebat ako odgovoris sprotivno...drugite se samo blgarski praznici i zosto sakas ova ona
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
50
Поени од реакции
75
Cekaj malce, mnogu nesvrzani raboti napisa:
Cekas 5g a brojceto ti e od 2015...
Vikas si go dobil drzavjanstvoto, a podole prasuvas dali kje se potpisuva pred i posle izborite... samiot ne si na cisto

[DOUBLEPOST=1476513639][/DOUBLEPOST]Ako znaes so sigurnost deka e pisuvano zasto ne se rasklikas za da si procitas i da se spremis ubavo, zasto cekas se na gotovo nekoj da se smiluva i da ti objasnuva...

e zatoa postoele posrednici za vakvi sto gi mrzi da otvorat pa cekaat se na gotovo, i posle abe ovoj mn pari mi zema epa ti zema koga sam neznaes da otvoris ...
Ne drugar ne se nesvrzani raboti. Jas sum clen na forumov pred 2 i povekje godini. procitaj gi moite postovoi na nazad pa kje ti bide jasno. Ako te mrzi kje ti kazam 2 pati ja tera postapkata bidejki 1 bev prekraten. pozz i sekoe dobro.[DOUBLEPOST=1476542488][/DOUBLEPOST]
Zdravo na site da ve izvestam na site deneska mi e odobrena molbata. Posle 5 godini go dobiv i jas DRZAVJANSTVOTO. Nemam potvrda od zdruzenija samo povrzuvanje so rodnina.

brojot 69xx/2015 procedura preku Sofija. Smeneti 2 posrednici, 2 postapki, izvaden duplikat proishod potpisan od segasniot prezident na DABC , intervju lani ovaa vreme.

Dokolku nesto ispustiv vo postov prasajte slobodno.

Voedno sakam da ve prasam dali do izborite za prezident kje ni bidat potpisani ukazite ???
Ili dodeka ne se naznaci noviot starite seuste si gi izvrsuvaat rabotnite zadaci?

SO SREKJA NA SITE VAS, BLAGODARAM ZA SITE INFORMACII KOI BEA SPODELENI OVDE.
Samo da pojasnam gledam deka mnogu me prasuvaat kako toa cekav 5 godini. 2011 pocnav postapka za drzavjanstvo prv pat. Vo 2013 bev prekraten megju prvite. 2014 pocnav nova procedura. znaci se na se 5 godini.
 
Последно уредено:
Член од
11 февруари 2013
Мислења
178
Поени од реакции
141
nekoj od 2013 od finalna sto dosol na potpis vo koi ramki e cekanjeto od prilika kolku meseci
fala.
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Znam deka mnogu pati e pisuvano, ama za nakoj den sum na intervju vo Bitola, me interesira onie sto pominale intervju od neodamna da kazat koi se postavuvanite prasanja i dali ima nekoi novi ili trik prasanja na koi treba da se vnimava? Odnapred vi blagodaram. Ve molam pisete gi prasanjata no i odgovorite.
1. ЗА КАКВО ИСКАШ ДА СТАНЕШ Б'ЛГАРСКИ ГРАЖДАНИН/КА?

-ЗАштОТО ИМАМ Б'ЛГАРСКО НАЦИОНАЛНО САМОС'ЗНАНИЕ И СЕ ЧУВСТВАМ Б'ЛГАРИН/КА,

-РОДИТЕЛИТЕ МИ СА Б'ЛГАРИ ПО НАРОДНОСТ, ИМАМ Б'ЛГАРСКА НАРОДНОСТ, НАЦИОНАЛНОСТ И ПРОИСХОД И ИСКАМ И ГРАЖДАНСТВОТО ДА МИ Б'ДЕ Б'ЛГАРСКО.


2. НА КАКВО ОСНОВАНИЕ КАНДИДАТСТВАШ ЗА ПРИДОБИВАНЕ НА Б'ЛГАРСКО ГРАЖДАНСТВО?

-НА ОСНОВАНИЕ Б'ЛГАРСКИ ПРОИСХОД.


3. ИМАШ ЛЕ РОДНИНИ В Р.Б'ЛГАРИја?

-ДА.


4. МАјКА ТИ И БАштА ТИ ИМАТ ЛЕ Б'ЛГАРСКИ ПРОИСХОД?

-ДА. (или)

-САМО МОЈАТА МАЈКА / МОЈОТ ТАТКО


5. КАКВА НАРОДНОСТ ИМАШ?

- Б'ЛГАРСКА.


6. КАКВА НАЦИОНАЛНОСТ?

- Б'ЛГАРСКА.



7. КАКВО ТИ Е ГРАЖДАНСТВОТО?

-МАКЕДОНСКО.



8. КОја Е СТОЛИЦАТА НА Р.Б'ЛГАРИја?

-ГР.СОФИја.


9. ДАЛИ штЕ ЖИВЕЕШ В Р. Б'ЛГАРИја?

-ДА.


10. ОС'ЖДАН ЛИ СИ?

-НЕ.


11. КАКВО штЕ СЕ ПРОМЕНИ К'М ТЕБ ОТКАТО СТАНЕШ Б'ЛГАРСКИ ГРАЖДАНИН/КА?

-штЕ СЕ ПОТВ'РДИ МОЕТО Б'ЛГАРСКО НАЦИОНАЛНО САМОС'ЗНАНИЕ, штЕ Б'ДА ПРИЗНАТ/А ЗА

-Б'ЛГАРСКИ ГРАЖДАНИН/КА ОТ МОјаТА РОДИНА Р. Б'ЛГАРИја ЗАштОТО ИМАМ Б'ЛГАРСКИ

-ПРОИСХОД, НАЦИОНАЛНОСТ И НАРОДНОСТ -ТАКА И ГРАЖДАНСТВОТО штЕ МИ СТАНЕ Б'ЛГАРСКО.

- Б'ЛГАРСКИ ГРАЖДАНИ СА БИЛИ МОИТЕ ПРЕДЦИ –Б'ЛГАРСКИ/А ГРАЖДАНИН/КА штЕ СТАНА И САМИ'Т/ТА АЗ.


12. ДАЛИ ЗНАЕШ КОј Е ПРЕЗИДЕНТ НА Р. Б'ЛГАРИја?

-РОСЕН ПЛЕВНАЛИЕВ.


13. КОј Е МИНИСТ'Р ПРЕДСЕДАТЕЛ(ПРЕМИЕР)?

-Бојко Борисов.


14. КОј Е МИНИСТ'Р НА ПРАВОС'ДИЕТО?

-ЕКАТЕРИНА ЗАХАРИЕВА.

15. КАК СЕ КАЗВА ХИМНАТА НА Р.Б'ЛГАРИја?

-МИЛА РОДИНО.
 

Attachments

Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom