Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
значи јас сум еднинствениот овде што оди само со потврда од БККС:facepalm:,,,""кокошкина туга е преголема""
Naprotiv, baz si nadez-en :)[DOUBLEPOST=1461049206][/DOUBLEPOST]
Уште сум, од Септември 2015, однесов дополнителни Ноември 2015[DOUBLEPOST=1461019940][/DOUBLEPOST]
Ќе скокам до плафон кога би се случило тоа
Nabrzo ce se falis :)[DOUBLEPOST=1461049298][/DOUBLEPOST]
Друже, на ваквите најголема услуга и задоволство им правиш кога им реплицираш на пост. Добиваат на внимание и сила. Одеднаш стануваат битни влагаат во конверзација, добиваат илузија дека нивното мислење искажано на форум вреди нешто.

Реалноста, свесни сме е сосема друга.

Во најмала рака тоа се јадници кои во изобилство на време, решиле да ја манифестираат својата завист и јад преку тролање на форумов.

Можда звучи навредливо но ја ги визуелизирам како јадници и не ми смета да го истакнам тоа без разлика на последиците.

Конкретно типот кој го спориш дали понуди некаков доказ, т.е факт за неговото мислење? Да неведе некој пример за она што го тврди? НЕ.

Од друга страна ти си еден од најкорисните тука, секогаш спремен да понуди инфо или помош за секој што побарал.
Затоа предлам да ги ставиш на игнор сите вакви типови и да не им реплицираш. Не само ти, сите треба да постапуваме така.

Да не им даваме незаслужено внимание. Ќе пише 1-2 поста и ќе си тера работа.
Мислам така е најдобро.
Позз
Na nikogo vise ne cutam! Odamna.
 
Последно уредено:
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
prijatele drugar ti so potvrdava vo ministerstvoto za pravosudie otisol da zakaze intervju ali go odbile odma ili posle toa mu izdale list so zakazeno intervju data ali na internet stranata kaj sto se proveruva brojot mu pise deka e prekraten ?[DOUBLEPOST=1461017752][/DOUBLEPOST]
denes proveriv na internet stranata mjs.bg za drugar mi imav pisano ova go pise sea Прегледај го приврзокот 143943
imase odneseno potvrda ot strumica vo januari za 2 meseca mu dadoa poteklo i sea intervju mu e zakazano a pred toa vaseto intervju e nazxxxxxxx go nemase pred nedela dena znaci sepak toj e vo procedura e sea neznam dali imase statistika a se se mislam dek mozda imase bas ke vidam znam deka izvadi kopii ot site dokumenti koi gi dade vo bg
Mene ova ne mie jasno ako moze nekoj da mi objasni gledam pri podavanje na dok za zakazuvanje na intervju veke e vnesen vo sistemot dali toa znaci deka posle sleduva intervju i odobruvanje na grazdanstvo? Dali sega ova godina vreme so se ceka do intervju e istoto sto bese za nas posle intervju?
 
Член од
9 март 2012
Мислења
51
Поени од реакции
21
Dobar den ako moze da mi pomognete imam edno prasanje. Gi odnesov dokumentite za prv pat pred 1 mesec(toa za bugarsko poteklo od zdruzenieto od strumica,izvodi i deka se deklariram kako bg) i fakticki pocna postapkata. Mi dadoa list so broj i toj broj treba da se napise na nivnata strana, i koa ke bide odobreno treba po vtor pat da nosam dokumenti ama neznam shto tocno treba. Mislam deka treba lekarsko uverenie, osuduvan/neosuduvan, a dali treba uste neshto?? Ve molam za odgovor, pozdrav
 
A

andrea85

Гостин
значи јас сум еднинствениот овде што оди само со потврда од БККС:facepalm:,,,""кокошкина туга е преголема""
I jas sum samo so potvrda od bkks cekam proishodot pisev iscakva finalen status,za kolku bi mi se smenilo vo izdadeno udostoverenie[DOUBLEPOST=1461063433][/DOUBLEPOST]
значи јас сум еднинствениот овде што оди само со потврда од БККС:facepalm:,,,""кокошкина туга е преголема""
I jas sum samo so potvrda od bkks cekam proishodot pisev iscakva finalen status,za kolku bi mi se smenilo vo izdadeno udostoverenie[DOUBLEPOST=1461063545][/DOUBLEPOST]Imate li info za u ambasada koga zakazuvaat intervju, I dali treba samo Telefonski ili licno so documentite od dabc
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Jam
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Mene ova ne mie jasno ako moze nekoj da mi objasni gledam pri podavanje na dok za zakazuvanje na intervju veke e vnesen vo sistemot dali toa znaci deka posle sleduva intervju i odobruvanje na grazdanstvo? Dali sega ova godina vreme so se ceka do intervju e istoto sto bese za nas posle intervju?
кој ќе ти каже. ама ништо чудно пошто во ДАБЧ има преку сила 30-40 диши дневно што даваат документи. така да и произходи не верувам дека даваат повеќе од таа бројка дневно. Не е дека 300 души дневно идат во МП да закажуваат интервју, па одеднаш не можат да постигнат и закажуваат интервјуа после 14 месеци. Дај боже да е така ко штто викаш[DOUBLEPOST=1461065178][/DOUBLEPOST]
Dobar den ako moze da mi pomognete imam edno prasanje. Gi odnesov dokumentite za prv pat pred 1 mesec(toa za bugarsko poteklo od zdruzenieto od strumica,izvodi i deka se deklariram kako bg) i fakticki pocna postapkata. Mi dadoa list so broj i toj broj treba da se napise na nivnata strana, i koa ke bide odobreno treba po vtor pat da nosam dokumenti ama neznam shto tocno treba. Mislam deka treba lekarsko uverenie, osuduvan/neosuduvan, a dali treba uste neshto?? Ve molam za odgovor, pozdrav
биографија од тебе на бугарски и твој оригинален извод
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Dobar den ako moze da mi pomognete imam edno prasanje. Gi odnesov dokumentite za prv pat pred 1 mesec(toa za bugarsko poteklo od zdruzenieto od strumica,izvodi i deka se deklariram kako bg) i fakticki pocna postapkata. Mi dadoa list so broj i toj broj treba da se napise na nivnata strana, i koa ke bide odobreno treba po vtor pat da nosam dokumenti ama neznam shto tocno treba. Mislam deka treba lekarsko uverenie, osuduvan/neosuduvan, a dali treba uste neshto?? Ve molam za odgovor, pozdrav

Слики 2бр.
Молба до Министерот на правосудието
Декларација
Бугарски произход
Медицинско уверение- преведено на Бугарски и легализирано
Уверение за неосудуваност-преведено на Бугарски и легализирано
Извод од книгата на родените-преведен на Бугарски и легализиран
Автобиографија
Копија од пасош

Точно не знам дали треба да носиш копии од наведениве документи и дали само по еден примерок од Молбата до Министерот на правосудието,Декларацијата,Автобиографијата и Копијата од пасош.Кога поднесував документи во конзулатот носев само оригинал документи и по еден примерок,не носев ниту копии....за во Министерството незнам како одат работите,битно тие се документите и + документите на основ на кој ти е издаден произходот(потврда од здруженијата/копија од пасош и л.к б'лгарска на некој од роднините како и нивни изводи предедени и легализирани и сл).
http://www.justice.government.bg/76/
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Слики 2бр.
Молба до Министерот на правосудието
Декларација
Бугарски произход
Медицинско уверение- преведено на Бугарски и легализирано
Уверение за неосудуваност-преведено на Бугарски и легализирано
Извод од книгата на родените-преведен на Бугарски и легализиран
Автобиографија
Копија од пасош

Точно не знам дали треба да носиш копии од наведениве документи и дали само по еден примерок од Молбата до Министерот на правосудието,Декларацијата,Автобиографијата и Копијата од пасош.Кога поднесував документи во конзулатот носев само оригинал документи и по еден примерок,не носев ниту копии....за во Министерството незнам како одат работите,битно тие се документите и + документите на основ на кој ти е издаден произходот(потврда од здруженијата/копија од пасош и л.к б'лгарска на некој од роднините како и нивни изводи предедени и легализирани и сл).
http://www.justice.government.bg/76/

Треба копии од сите документи горе наведени,а ако идеш преку амбасада ти траба 3 слики ,и 15 евра да платиш во уни банка[DOUBLEPOST=1461069270][/DOUBLEPOST]
кој ќе ти каже. ама ништо чудно пошто во ДАБЧ има преку сила 30-40 диши дневно што даваат документи. така да и произходи не верувам дека даваат повеќе од таа бројка дневно. Не е дека 300 души дневно идат во МП да закажуваат интервју, па одеднаш не можат да постигнат и закажуваат интервјуа после 14 месеци. Дај боже да е така ко штто викаш[DOUBLEPOST=1461065178][/DOUBLEPOST]
биографија од тебе на бугарски и твој оригинален извод
Во ДАБЧ има вкупно 24 вработени,а само 3-4 експерти кои даваат амин дали некој ќе добие происход.Ова го изјави Борис Вангелов на комисијата.Vasedan сега им заказуваат за интервју за 2017 и после ќе чекаат уште минимум 18 месеци за пасош.Знач од сега до указ 2.5-3 години
 
Последно уредено:
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Слики 2бр.
Молба до Министерот на правосудието
Декларација
Бугарски произход
Медицинско уверение- преведено на Бугарски и легализирано
Уверение за неосудуваност-преведено на Бугарски и легализирано
Извод од книгата на родените-преведен на Бугарски и легализиран
Автобиографија
Копија од пасош

Точно не знам дали треба да носиш копии од наведениве документи и дали само по еден примерок од Молбата до Министерот на правосудието,Декларацијата,Автобиографијата и Копијата од пасош.Кога поднесував документи во конзулатот носев само оригинал документи и по еден примерок,не носев ниту копии....за во Министерството незнам како одат работите,битно тие се документите и + документите на основ на кој ти е издаден произходот(потврда од здруженијата/копија од пасош и л.к б'лгарска на некој од роднините како и нивни изводи предедени и легализирани и сл).
http://www.justice.government.bg/76/
Koga ke go dadam.proizhodot za drzavjanstvo da podnesuvam treba da ja nosam.i potvrdata od strumica i celosno povrzyvanje so rodnini?![DOUBLEPOST=1461070693][/DOUBLEPOST]I sto ako od dabc ne mi ja vratat potvrdata sto mi e od strumica?
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Треба копии од сите документи горе наведени,а ако идеш преку амбасада ти траба 3 слики ,и 15 евра да платиш во уни банка[DOUBLEPOST=1461069270][/DOUBLEPOST]

Во ДАБЧ има вкупно 24 вработени,а само 3-4 експерти кои даваат амин дали некој ќе добие происход.Ова го изјави Борис Вангелов на комисијата.Vasedan сега им заказуваат за интервју за 2017 и после ќе чекаат уште минимум 18 месеци за пасош.Знач од сега до указ 2.5-3 години
Па секогаш така викаат, ама еве во последно време луѓево зимаат указ за нецела година после интервју. А до тогаш може и ќе се сменат работите, во смисла на тоа дека законот ќе се усвои и во МП ќе оди побрзо постапката, односно побрзо ќе се обработуваат апликациите.
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
227
Поени од реакции
135
Koga ke go dadam.proizhodot za drzavjanstvo da podnesuvam treba da ja nosam.i potvrdata od strumica i celosno povrzyvanje so rodnini?![DOUBLEPOST=1461070693][/DOUBLEPOST]I sto ako od dabc ne mi ja vratat potvrdata sto mi e od strumica?
Da[DOUBLEPOST=1461071060][/DOUBLEPOST]
Koga ke go dadam.proizhodot za drzavjanstvo da podnesuvam treba da ja nosam.i potvrdata od strumica i celosno povrzyvanje so rodnini?![DOUBLEPOST=1461070693][/DOUBLEPOST]I sto ako od dabc ne mi ja vratat potvrdata sto mi e od strumica?
Da
 
Член од
8 декември 2015
Мислења
33
Поени од реакции
34
До кое бројче се стигнати од 2013 година ако знае некој нека пише,благодарам
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Sega pred malku.oficijalna preveduvacka od ambasada mi kaza ne. Samo ednas se pivrzuvas so rodnini bo dabc ako si nov apliciral 2015-2016. A na starite im barale i vo MP
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Треба копии од сите документи горе наведени,а ако идеш преку амбасада ти траба 3 слики ,и 15 евра да платиш во уни банка[DOUBLEPOST=1461069270][/DOUBLEPOST]

Во ДАБЧ има вкупно 24 вработени,а само 3-4 експерти кои даваат амин дали некој ќе добие происход.Ова го изјави Борис Вангелов на комисијата.Vasedan сега им заказуваат за интервју за 2017 и после ќе чекаат уште минимум 18 месеци за пасош.Знач од сега до указ 2.5-3 години
Ама мене едно не ми е јасно...како до февруари луѓево што идеа да закажат интервју им закажуваа за ноември оваа година и после одма од март почнаа да им закажуваат за дури по една година. од кај дојдоа сите тие души да ги пополнат месеците измеѓу?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom