Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Ajdeeee... Ja istupivme skros rabotava... Jas ne ti se lutam tebe, ama ocigledno i ti nemas procitano dobro sto napisav. Sega i jas moram da pisuvam kako vas .
1. Jas dadov moe mislenje na negoviot post i dve prasanja sto ne mozam da razberam.
-mislenje deka mozebi trebase da gi objavi i ukazite od 2018 za da se napravi sporedba.
-prasanjeto e okolu prepiskite. Go pisav mojot broj na prepiska 7832/2018. A intervju fevruari 2019. Na polozitelno od fevruari godinaava. Vo dokumentot od MP stoi ovoj broj i pasvord za proverka i ne e smeneto nisto od prviot moment koga gi podnesov dokumentite vo MP. Gledam na forumov i sto imam privatni poraki brojki/2019 na polozitelno, a od druga strana nekoj napisal sto 2018 e zavrsena. E sega dali samo kaj mene ostana istiot broj a kaj drugite im davaat drug posle intervju ne znam. Prasanjeto bese zosto e toa taka bidejki nesfatlivo e nema redosled prema brojkite i godinite.
I vtoroto prasanje me navede da pomislam (gledajki go spisokot na 219 stranici od Altair) deka se raboti za prepiski samo po konzulski pat.
Znaci nisto loso. Moram da pojasnam deka i jas imam dosta iskustvo na temava. Mnogu dobro mi e poznata celata procedura do site detali i nema potreba da otvoram stranici... Po vtor pat podneseni dokumenti i gorki iskustva. Pocnav 2012 ama gi zgresiv posrednicite Delco i Nikolina air da ne vidat. Da ne navlegivam vo detali. I sega ne e vazno... Vazno mi e sto sum na polozitelno i cekam potpis. Se nadevam deka za brzo ke zavrsi. Vidov deka e dojdeno do 5048 broj na prepiska i 21 januar 2021 sto imale promena na polozitelno, no pak ke kazam godinata ne mi se poklopuva.
Ne donesuvaj i ti brzo zaklucoci za drugi. Jas ne sum od tie 20 sto prasuvaat sekoj den koga ke bide ukazot, zatoa sto toa go znae samo viceto, a i jas mnogu dobro znam za toa. Nikade ne napisav nisto loso, naprotiv i za Altair mu napisav zatoa sto imav dobro mislenje za nego, ama...... Ako dozvolis bi ti napisal vo inbox utre... Sega mora da spijam... Dobra nok
Ne se nerviraj drugarce, site sme na vrh srca so se veli od ovaj zastojot so ukazi i se...pogodi se da me fates na leva noga denes, pa...jebi ga...
I jas isto cekam ukaz i preku k#@ mi e od se....razbiram te, i jas sum po vtor pat.
Gleam deka ne ti se jasni rabotite molba/prepiska i drugo, i gleam deka si uporen, pa ako moze, daj mi vreme i za pola saat ke ti objasnam se sto ti treba ubavo, ok?
Samo te molam dosta so prepukuvanja i objasnuvanja veke, koj sto kazal i koj e po pameten od mene tebe petko stanko...

30 min gore-dolu i imas odgovor....se ke ti objasnam :misticen:

p.s.
1 saat, gledam fudbal :D
 
Член од
19 август 2020
Мислења
55
Поени од реакции
187
Дали процедурата за вадење пасош преку Битола сеуште трае подолго отколку преку Софија? Дали има огромна разлика од година време па и повеќе?
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.911
Ajdeeee... Ja istupivme skros rabotava... Jas ne ti se lutam tebe, ama ocigledno i ti nemas procitano dobro sto napisav. Sega i jas moram da pisuvam kako vas .
1. Jas dadov moe mislenje na negoviot post i dve prasanja sto ne mozam da razberam.
-mislenje deka mozebi trebase da gi objavi i ukazite od 2018 za da se napravi sporedba.
-prasanjeto e okolu prepiskite. Go pisav mojot broj na prepiska 7832/2018. A intervju fevruari 2019. Na polozitelno od fevruari godinaava. Vo dokumentot od MP stoi ovoj broj i pasvord za proverka i ne e smeneto nisto od prviot moment koga gi podnesov dokumentite vo MP. Gledam na forumov i sto imam privatni poraki brojki/2019 na polozitelno, a od druga strana nekoj napisal sto 2018 e zavrsena. E sega dali samo kaj mene ostana istiot broj a kaj drugite im davaat drug posle intervju ne znam. Prasanjeto bese zosto e toa taka bidejki nesfatlivo e nema redosled prema brojkite i godinite.
I vtoroto prasanje me navede da pomislam (gledajki go spisokot na 219 stranici od Altair) deka se raboti za prepiski samo po konzulski pat.
Znaci nisto loso. Moram da pojasnam deka i jas imam dosta iskustvo na temava. Mnogu dobro mi e poznata celata procedura do site detali i nema potreba da otvoram stranici... Po vtor pat podneseni dokumenti i gorki iskustva. Pocnav 2012 ama gi zgresiv posrednicite Delco i Nikolina air da ne vidat. Da ne navlegivam vo detali. I sega ne e vazno... Vazno mi e sto sum na polozitelno i cekam potpis. Se nadevam deka za brzo ke zavrsi. Vidov deka e dojdeno do 5048 broj na prepiska i 21 januar 2021 sto imale promena na polozitelno, no pak ke kazam godinata ne mi se poklopuva.
Ne donesuvaj i ti brzo zaklucoci za drugi. Jas ne sum od tie 20 sto prasuvaat sekoj den koga ke bide ukazot, zatoa sto toa go znae samo viceto, a i jas mnogu dobro znam za toa. Nikade ne napisav nisto loso, naprotiv i za Altair mu napisav zatoa sto imav dobro mislenje za nego, ama...... Ako dozvolis bi ti napisal vo inbox utre... Sega mora da spijam... Dobra nok
Слободно прати порака, што можам ќе ти помогнам, од срце!

Дали процедурата за вадење пасош преку Битола сеуште трае подолго отколку преку Софија? Дали има огромна разлика од година време па и повеќе?
Да, подолго е. Уште не им се стигнати писмата од средец камоли друго.
Секогаш Софија е побрзата варијанта него амбасада/конзулат.
 
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
Не се работи за поддршка туку за исправноста на ставовите. Има разлика, огромна!

Ме знаеш добро, ако бибо, марин или било кој тука утре земи да брани вакви криминалци (посредници де) јас прв ќе ги тегнам за уши. А исто ме знаеш дека сум и будала можам и надвор од форум да ги тегнам за уши не само виртуелно.

Е сега, во однос на модерирањето. Модератор подобар од овој не можеше да се избери!!! Ацид лично го постави и досега работата си ја брка беспрекорно.

Знаеш што е сумливо?

Се напиша пост каде се спомна дека посредниците млатат пари и дека БЕСПЛАТНО ќе се помага и СИТЕ документи од почеток до крај на процедура ќе ги поставиме тука бесплатно и оп ВЕДНАШ (као случајно) се појавуваат коментари како некои посредници биле супер, како модерирањето не чинело и слични глупости.

Мислам, ало Минхен се разбираме?

Еве ЈАВНО (да се знае) КОЈ ИМАЛ ИЛИ ИМА МАКА ОД ПОСРЕДНИЦИ нека ми пише приватна порака со име и презиме на посредникот и на кој начин го зезнал.
Јас лично ќе го објавам на темава!!!
Може има некој што му е страв или што не сака да се експонира - МОЈОТ ИНБОКС Е ОТВОРЕН, ПОВЕЛЕТЕ.

Јас ниту се плашам од величини како "посредници", ниту пак им ќутам на истите и секој нареден коментар или реплика од член тука кој ги брани нив ќе го сфатам како лична навреда.

МНОГУ народ е изгорен и МНОГУ пари, време и живци имаат фрлено ради тие посредници, премногу.

Време е да се сменат работите.
Пишете на темата, помагаме ПРОбоно - тоа е и целта на форумот!

ЕДИТ: Постот го пишав во 19:54 и еве сега во 21:10 по приватни пораки ме пцујат јузери на лош српски. Колку се провидни тоа чудо едно.
Ajde i neka naplakjaat duplo ili povekje, problemot e sto parite gi baraat pred da dobies nesto, t.e. na podnesuvanje!
Odam da podnesam baranje za proizhod, daj pari.
Odam na intervju, daj pari.

Pa cekaj be malce, poleka.... Pari se plakjaat PO ZAVRSENA RABOTA, toa e podnesuvanje na baranje, ne znaci deka ke bide odobreno. Toa e posrednik, DA TI POSREDI taka glasi i naslovot "POSREDUVAM ZA PASOS" a ne "POSREDUVAM ZA BARANJE ZA PASOS" znaci ako nesto se smenilo, ili ako fali da ti se javi da ti kaze treba ova treba ona. Srekja sto za mene vidov na forumov deka treba povtorno da se odnesat site dokumenti vo MP. I mu vrtam da go prasam, vika abe vidi ne treba, ti gi dade vo DABC, ama kako sakas. I si vikam za 100tina evra zaverki na dokumenti ja da se tufkam i da rizikuvam? I dobro sto odnesov, da bese do toj imbecilot otkaz ke dobiev.

Ako e za baranje da podneseme ke se snajdeme, nego pak se povtoruvam, sekogas se istite filmovi "imam jas lugje tamu, moj covek e toj, jas preku red".

Ne sum protiv, ima lugje nemaat vreme da citaat po forum, imaat pari, ne sakaat da gi boli glava, takov bev i jas koga ja pocnav procedurata. Si vikam za 350e da me boli glava? (inace tolku bese sumata za demek do pasos, a ustvari do intervju).
Ali ako, ne e problem i toa, po zavrsena rabota, da ne se zamaram, ke mu dadam be brat i 1000e so alal ke mu gi dadam, ama da znam deka ke se zavrsi rabotata, nalet parite, 5 godini ne se malce da gi cekas i da se nerviras, da strakas na statusi do kaj e sto e, pa zosto nema, pa da ne nesto fali, pa da ne utnav na intervju ili slicno....

Edit: zaboraviv za @Bibo da spomnam, kaj tolku obvrski na forumov + privaten zivot, nikogas ne sme razgovarale, ne se poznavame, covekot mi pisa privatna poraka vo stil "pocnaa promeni vo statusi blizu tvojot datum, proveri si".
Da ne slusnam los zbor za nego! Ke ve lezam! :)
 
Последно уредено:
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.911
Ajde i neka naplakjaat duplo ili povekje, problemot e sto parite gi baraat pred da dobies nesto, t.e. na podnesuvanje!
Odam da podnesam baranje za proizhod, daj pari.
Odam na intervju, daj pari.

Pa cekaj be malce, poleka.... Pari se plakjaat PO ZAVRSENA RABOTA, toa e podnesuvanje na baranje, ne znaci deka ke bide odobreno. Toa e posrednik, DA TI POSREDI taka glasi i naslovot "POSREDUVAM ZA PASOS" a ne "POSREDUVAM ZA BARANJE ZA PASOS" znaci ako nesto se smenilo, ili ako fali da ti se javi da ti kaze treba ova treba ona. Srekja sto za mene vidov na forumov deka treba povtorno da se odnesat site dokumenti vo MP. I mu vrtam da go prasam, vika abe vidi ne treba, ti gi dade vo DABC, ama kako sakas. I si vikam za 100tina evra zaverki na dokumenti ja da se tufkam i da rizikuvam? I dobro sto odnesov, da bese do toj imbecilot otkaz ke dobiev.

Ako e za baranje da podneseme ke se snajdeme, nego pak se povtoruvam, sekogas se istite filmovi "imam jas lugje tamu, moj covek e toj, jas preku red".

Ne sum protiv, ima lugje nemaat vreme da citaat po forum, imaat pari, ne sakaat da gi boli glava, takov bev i jas koga ja pocnav procedurata. Si vikam za 350e da me boli glava? (inace tolku bese sumata za demek do pasos, a ustvari do intervju).
Ali ako, ne e problem i toa, po zavrsena rabota, da ne se zamaram, ke mu dadam be brat i 1000e so alal ke mu gi dadam, ama da znam deka ke se zavrsi rabotata, nalet parite, 5 godini ne se malce da gi cekas i da se nerviras, da strakas na statusi do kaj e sto e, pa zosto nema, pa da ne nesto fali, pa da ne utnav na intervju ili slicno....

Edit: zaboraviv za @Bibo da spomnam, kaj tolku obvrski na forumov + privaten zivot, nikogas ne sme razgovarale, ne se poznavame, covekot mi pisa privatna poraka vo stil "pocnaa promeni vo statusi blizu tvojot datum, proveri si".
Da ne slusnam los zbor za nego! Ke ve lezam! :)
Бибо е шампион. Имаше натегање кој да биди мод на темава и дали воопшто треба мод.
Баш ради вакви работи кои ги пишуваш ти од петни жили се трудев да помогнам тој да биди мод и еве активен сум и ќе бидам додека го има на темава.
Кога ќе земе пасош и ќе напушти ќе намалам активност бидејќи ни сам не чекам пасош, а тука ретко кој цени залагање и двоење од сопствено слободно време за да помогнеш.

Но, дотогаш, има да ги средиме сите податоци и документи за ЦЕЛА процедура и што и каде да се прави па се' комплет ќе поставиме тука БЕСПЛАТНО - што е и цел на форумот, а и посредниците да не млатат пари од недолжен народ.
 
Член од
10 јануари 2019
Мислења
355
Поени од реакции
496
@FAHRER зошто другар ти не го насочиш ТИ бесплатно или не му го кажеш форумот каде без давачки ќе добива инфо за самата процедура?

Зошто го насочи на посредник?

Дали ќе сакаш да кажеш колку Русе сега му бара на другарот и до каде е точно во процедурата?

Колку ти побарал тебе?
Еве јас горе напишав три посредници колку пари бараа САМО за крај на процедура.


Брату, сериозен си?
Немој само да ми кажеш дека го оправдуваш ова дерење со цените што го прават посредниците?

Да не почнувам за изгубени постапки и години заради недоставени доп документи од нивна страна...

И ако некој имал мака од нив, ко декса членот, што е тука офтопик ако го напише посредникот со име и презиме?
НАПРОТИВ, прави услуга на некој следен што може да го наебе.
Vekje mu kazav nekolku pati da si napravil profil i da cita , pisuva i prasuva sto e premnogu dobro sto so sigurnost nekoj ke mi odgovori i ke dobie precizna informacija.Inace ako sakate da vi kazam kako go pravi toa so noviot status :eek:vaa informscija e od drugar mi prakja e-mail do DABC kade sto bara nekoja potvrda vo koja nemam informacija sto pisuva i kade tocno na koj mail ja isprakja i so taa taka narecena potvrda ja nosi vo MP dostavuva vo ime na kandidatot so prethodno dadeno polnomosno na notar i na povtorno razgleduvanje vo komisijata vo MP dobiva pozitivno mislenje i polozitelen status.Mene mi rece 470€ zaradi terminot bez cekanje vo 11 h stignav pred MP 250-300 ljuge cekaa vednas vlegov ni 1 sek ne sum cekal ,na salter 5 min po covek zavrsivme rabota i vednas vo kystendil na spienje samo se potpisuvas nikade ne se odi po banki,opstini...premnogu dobra organizacija vkluceno(pat,pasos za 1 den,l.karta,spienje vo kystendil,dostava na pasos licno vo skopje).drugi posrednici 300,350 eur. + Skrieni trosoci +pat skoro isto ili slicno nekoe evro pomalku i cekanje so casovi pred MP ova kazuvam za mesec juni2021.Pari dadov sledniot den vekje slikan,vo pol.stanica 5 min slikanje bez cekanje
Автоматски споено мислење:

https://www.peticiq.com/337297 ova e vekje seriozno ako soberat potpisi i se izglasa vo sobranie togas mora da se piseme blgari i kaj nas vo MK ne samo vo BG i EU
 
Последно уредено:
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.911
Vekje mu kazav nekolku pati da si napravil profil i da cita , pisuva i prasuva sto e premnogu dobro sto so sigurnost nekoj ke mi odgovori i ke dobie precizna informacija.Inace ako sakate da vi kazam kako go pravi toa so noviot status :eek:vaa informscija e od drugar mi prakja e-mail do DABC kade sto bara nekoja potvrda vo koja nemam informacija sto pisuva i kade tocno na koj mail ja isprakja i so taa taka narecena potvrda ja nosi vo MP dostavuva vo ime na kandidatot so prethodno dadeno polnomosno na notar i na povtorno razgleduvanje vo komisijata vo MP dobiva pozitivno mislenje i polozitelen status.Mene mi rece 470€ zaradi terminot bez cekanje vo 11 h stignav pred MP 250-300 ljuge cekaa vednas vlegov ni 1 sek ne sum cekal ,na salter 5 min po covek zavrsivme rabota i vednas vo kystendil na spienje samo se potpisuvas nikade ne se odi po banki,opstini...premnogu dobra organizacija vkluceno(pat,pasos za 1 den,l.karta,spienje vo kystendil,dostava na pasos licno vo skopje).drugi posrednici 300,350 eur. + Skrieni trosoci +pat skoro isto ili slicno nekoe evro pomalku i cekanje so casovi pred MP ova kazuvam za mesec juni2021
Епа потврдата од дабач е она што марин го пишуваше за доп документи кои треба да се носат таму и тие ти даваат потврда дека си однел па истата ја носиш во МП. Ваљда. Не знаеме што точно другарот зборел и доставувал, во секој случај инфото се поклопува.

На другарот кажи му има две опции:
1. Да се регистрира и да си чита (никој не му бара пари за истото)
2. Да оди со посредник и да си плати (притоа слепо веруваќи му пошто повеќето ако не и сите бараат слепа доверба).

Еве ти можи како "редовен муштерија" (цела фамилија ти вади пасоши преку Русе) си добил таков третман со спиење и влез преку ред, но јас кога се јавив не ми кажа ништо од сето тоа туку само сумата и дека го носи тој пасошот во ск (што секако ми беше прескапо како опција).

Како и да е, не има на темава долго време и единственото добро е што циркулираат информации, а од каде идат истите е тоталн небитно се' додека се добри. :))))))

п.с. овде ќе напоменам една ситуација околу "носењето пасоши". За др посредници не знам но знам за двајца (искуство и лично и од блиски луѓе) кои "носат пасоши" од БГ т.е. ги земаат и кога ќе дојде мкд ги праќаат преку брза пошта. ФАКИНГ БРЗА ПОШТА. Си чекал ЕУ документ 5 години, си го преплатил "посредникот" и на крај ти го праќа преку брза пошта јер Хеј тоа е супер сигурна опција.
Ужас!

п.п.с. Ова со петицијата, тресила се гора родио се миш.
Додека не влезат со измени во закон ништо, ова е само иницијатива.
 
Последно уредено:
Член од
15 август 2021
Мислења
15
Поени од реакции
66
Ajde i neka naplakjaat duplo ili povekje, problemot e sto parite gi baraat pred da dobies nesto, t.e. na podnesuvanje!
Odam da podnesam baranje za proizhod, daj pari.
Odam na intervju, daj pari.

Pa cekaj be malce, poleka.... Pari se plakjaat PO ZAVRSENA RABOTA, toa e podnesuvanje na baranje, ne znaci deka ke bide odobreno. Toa e posrednik, DA TI POSREDI taka glasi i naslovot "POSREDUVAM ZA PASOS" a ne "POSREDUVAM ZA BARANJE ZA PASOS" znaci ako nesto se smenilo, ili ako fali da ti se javi da ti kaze treba ova treba ona. Srekja sto za mene vidov na forumov deka treba povtorno da se odnesat site dokumenti vo MP. I mu vrtam da go prasam, vika abe vidi ne treba, ti gi dade vo DABC, ama kako sakas. I si vikam za 100tina evra zaverki na dokumenti ja da se tufkam i da rizikuvam? I dobro sto odnesov, da bese do toj imbecilot otkaz ke dobiev.

Ako e za baranje da podneseme ke se snajdeme, nego pak se povtoruvam, sekogas se istite filmovi "imam jas lugje tamu, moj covek e toj, jas preku red".

Ne sum protiv, ima lugje nemaat vreme da citaat po forum, imaat pari, ne sakaat da gi boli glava, takov bev i jas koga ja pocnav procedurata. Si vikam za 350e da me boli glava? (inace tolku bese sumata za demek do pasos, a ustvari do intervju).
Ali ako, ne e problem i toa, po zavrsena rabota, da ne se zamaram, ke mu dadam be brat i 1000e so alal ke mu gi dadam, ama da znam deka ke se zavrsi rabotata, nalet parite, 5 godini ne se malce da gi cekas i da se nerviras, da strakas na statusi do kaj e sto e, pa zosto nema, pa da ne nesto fali, pa da ne utnav na intervju ili slicno....

Edit: zaboraviv za @Bibo da spomnam, kaj tolku obvrski na forumov + privaten zivot, nikogas ne sme razgovarale, ne se poznavame, covekot mi pisa privatna poraka vo stil "pocnaa promeni vo statusi blizu tvojot datum, proveri si".
Da ne slusnam los zbor za nego! Ke ve lezam! :)
сега и тебе ко ќе ти се сипат "посредниците" од разни профили
јас подолго време го пратам форумот но не бев зачленета и неколку ликови од тука што објавува инфо и ми дадоа храброст сама да почнам и се самата да си одам по институции во Бугарија. закажав интервју преку сајтот во октомври имаше термин и уште 2 документа ми фалат и ќе носам на превед и се сама без посредник. немам јас пари за да се расфрлам
 
Член од
12 јули 2017
Мислења
71
Поени од реакции
49
Дали би вредело за мајка ми да ја врши целата процедурата со посредник иако дедо ѝ има бугарско потекло (бугарска лична карта) или е подобро сама да оди до крај?

Зошто да и зошто не?
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Дали би вредело за мајка ми да ја врши целата процедурата со посредник иако дедо ѝ има бугарско потекло (бугарска лична карта) или е подобро сама да оди до крај?

Зошто да и зошто не?
Najjednostavniji odgovor bi bio:
Ako ima viska para i ne zeli puno da razmislja, nek uzme posrednika.Ukoliko nema para za bacanje i ima volje da sama popunjava formulare ,onda joj ne treba posrednik.
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Ajdeeee... Ja istupivme skros rabotava... Jas ne ti se lutam tebe, ama ocigledno i ti nemas procitano dobro sto napisav. Sega i jas moram da pisuvam kako vas .
1. Jas dadov moe mislenje na negoviot post i dve prasanja sto ne mozam da razberam.
-mislenje deka mozebi trebase da gi objavi i ukazite od 2018 za da se napravi sporedba.
-prasanjeto e okolu prepiskite. Go pisav mojot broj na prepiska 7832/2018. A intervju fevruari 2019. Na polozitelno od fevruari godinaava. Vo dokumentot od MP stoi ovoj broj i pasvord za proverka i ne e smeneto nisto od prviot moment koga gi podnesov dokumentite vo MP. Gledam na forumov i sto imam privatni poraki brojki/2019 na polozitelno, a od druga strana nekoj napisal sto 2018 e zavrsena. E sega dali samo kaj mene ostana istiot broj a kaj drugite im davaat drug posle intervju ne znam. Prasanjeto bese zosto e toa taka bidejki nesfatlivo e nema redosled prema brojkite i godinite.
I vtoroto prasanje me navede da pomislam (gledajki go spisokot na 219 stranici od Altair) deka se raboti za prepiski samo po konzulski pat.
Znaci nisto loso. Moram da pojasnam deka i jas imam dosta iskustvo na temava. Mnogu dobro mi e poznata celata procedura do site detali i nema potreba da otvoram stranici... Po vtor pat podneseni dokumenti i gorki iskustva. Pocnav 2012 ama gi zgresiv posrednicite Delco i Nikolina air da ne vidat. Da ne navlegivam vo detali. I sega ne e vazno... Vazno mi e sto sum na polozitelno i cekam potpis. Se nadevam deka za brzo ke zavrsi. Vidov deka e dojdeno do 5048 broj na prepiska i 21 januar 2021 sto imale promena na polozitelno, no pak ke kazam godinata ne mi se poklopuva.
Ne donesuvaj i ti brzo zaklucoci za drugi. Jas ne sum od tie 20 sto prasuvaat sekoj den koga ke bide ukazot, zatoa sto toa go znae samo viceto, a i jas mnogu dobro znam za toa. Nikade ne napisav nisto loso, naprotiv i za Altair mu napisav zatoa sto imav dobro mislenje za nego, ama...... Ako dozvolis bi ti napisal vo inbox utre... Sega mora da spijam... Dobra nok
Prvo da kazam deka ke bide malku podolg postot. :D

- Da razjasnime sto e br. na molba, sto e br. na prepiska.


Ti si podnesol prv pat dokumenti (molba) vo MP (Ministerestvo za pravosudie) 2018 g.
Ti zakazale i si pravel intervju kako sto kaza fevruari 2019, najverojatno vo Sofija.
Toa sto pisuvas deka e tvojata PREPISKA 7832/2018, ne e prepiska tuku BROJ NA MOLBA so koj proveruvas vo GORNOTO POLE na publicbg.mjs.bg kade sto pisuva "Молба вх.номер" i vnesuvas PIN vo poleto podolu.
Koga si bil na prviot status posle intervju, "obrazuvana prepiska/zadolzitelna...", togas ti go pisuvalo brojot na prepiskata, na primer: "Образувана преписка N:xxxx/2019/xx.xx.2019 г", ako si napravil screenshot ili zi zapisal brojot na prepiska togas, ke se orientiras po toj broj vo spisokot sto go pustiv i po uste eden spisok sto go vodi i objavuva moderatorot na ovaa tema @Bibo . (ke pustam likn od ovoj spisok podolu).
Brojot na tvojata prepiska (tvojot predmet, dosie) go pisuva samo na toj status, a koga si na slednite statusi, finalna i polozitelno kako sega, ne go pisuva. Trebalo da go zapises togas ili da napravis screenschot na telefonot.
Broevite na prepiski sto gi vodam na listata se broevi sto moze da se proverat vo poleto po konzulski pat, sto pravele intervju vo konzulat ili ambasada, a tie sto gi nema izmegu, se so intervju vo Sofija, za niv e potrebna br. na molba i pin.
Toj spisok sto go gledas, go pocnav jas i so pomos na nekolku clenovi od forumot, gi baravme i najdovme, edna po edna prepiska, racno gi vnesuvavme broevite vo poleto po konzulski po red, pa koga izleze nekoj so status osven "Нјама такава преписка заведена по консулски п'т", ja vnesuvas vo tabelata, go pisuvas nejziniot status, ako e ukaz, zapisuvas br. na ukaz, data na ukaz, koga e objaven, koja drzava itn.... Gi pregledavme site i gi vnesovme vo tabelata, edna po edna od 1 do 30000 samo za 2019 godina (za 2018 jas sam gi barav, okolu 25000). Seto toa za da mozeme da sledime so 100% tocnost koga ke ima promeni u statusi. Bez pari, za keef i nasa potreba. (ova ti pisuvam za da imas pretstava kolku vreme, zivci i rabota e toa).
Zatoa ispukav koga napisa da gi stavam i ukazite od 2018. Pa sega vidi dali sum aroganten....
I da, ovie se prepiski samo po konzulski pat, trebase samo da go otvoris pdf dokumentot i si pisuva (vidi SLIKA 1).

Stom si pravel intervju 2019g. broj na prepiska mora da ti zavrsuva so /2019 a ne /2018. Spored tabelite i spisocite, i spored mojata prepiska (tuka nekade sum i jas), tvojot broj na prepiska bi trebalo da e pomegu br. 5500/2019 i 7000/2019 nekade tuka na spisokot sto go pustiv (vidi SLIKA 2).
pa zatoa ti napisav :

-otvori go za pocetok spisokot sto go pustiv i ke doznaes do kaj se stignati do ukazi
Sega treba da ti e jasno zosto ne se staveni objavenite ukazi od 2018, bidejki e veke iscistena, ima okolu 200-300 sto se zaglaveni na dopolnitelna i cekaat red.
I plus e mnogu rabota da se vnesuvaat (1 nedela ke mi treba).
Zavrsena e 2018, zaboravi ja, da ne te buni. Ti si prepiska od 2019.

- Zosto ti go napisav ova?

Vo mojot posleden post (sto go citiras) ti se odgovorite na tvoite posledni prasanja
Eve zosto:
Posleden Ukaz e br. 130, objaven na 21.07.2021, so data na potpis od 13.07.2021, prepiska so br. 5088/2019 e posledna so promena vo Ukaz 130, pa nekade okolu nea bi trebalo da se slednite promeni vo ukaz. (vidi SLIKA 5 od tabelata sto ja postirav u komentarot)
Ovde ispustiv i trebase da dopisam:
Sledni na red da bidat vkluceni vo Ukaz, se prepiskite sto se staveni na polozitelno nekade od kraj na januari 2021 i pocetok na fevruari 2021.
Orientirajte se po ovoj spisok sto go vodi @Bibo .

Eve link do toj spisok (posleden apdejt od 27.08.2021)
KLIK



- Zosto ti kazav da pocnes od prva strana?
-pocni da citas/baras od prva strana na temat
Bidejki na prva strana e se objasneto od pocetok do kraj na procedura i na na pocetok ima link do delot kade e se objasneto kako odi cela procedura po statusi, sto znacat, sto da se pravi i kolku vreme momentalno se ceka na odreden status i koga se poslednite promeni.
(Vidi SLIKA 3 i SLIKA 4)


Plus i na SLIKA 4 imas na pocetok objasnuvanje toa sto prasuvase;) zaokruziv so crveno...
Prva strana link (klik)

Info za statusi link (klik)

- Ti dadov i tip za da ne mora da gi citas site 1000 i kusur strani...

-gore desno imas pole za prebaruvanje (lupicka)
....tuku tamu na lupickata "Барај" vnesuvas na pr. "Monica Bellucci" ili ime na nekoj user i klikas "Baraj".

- Na ovie tvoi prasanja ovde nema koj da ti odgovori. Najdobro najdi broj od bugarski konzulat vo Italija i tamu prasaj:

Sakam da prasam dali ke bide potpisan ukazot za skoro, i dali postoi varijanta da zemam bilo kakov dokument(paten list, Ili passport per emergenza) od bugarski konsulat tuka vo it, za da mozam da odam direktno za Sofia i da si izvadam normalen pasos i l.k. Iskustva... Procedura...????
Moze li da se izvadi pasos vo konsulat vo druga drzava? Jas Eve mozam da go podignam ukazot (drzavjanstvoto) vo konsulat. Posle toa neli sum bugarski drzavjanin i konzulatot neli moze da izdade bilo kakov paten dokument pa makar paten list isto kako sto dava mk konsulat dokolku go izgubis pasosot Ili dokolku se Rodi detence pa se dava paten list kolku da stigne do mk i da se napravat potrebnite dokumenti.
I za kraj eve ti uste nekoj tip od mene:

Sledi go forumot, koga ke pocnat da objavuvaat ukazi, site sto sledime ovde, postirame koj sto kakva promena ima vo status i vo koj ukaz e vklucen, so info od koga pocnal, koga intervju, koga finalna, polozitelno, sto dokumenti itn... (zatoa ti napisav da procitas po forumot za da imas odprilika pregled do kaj e rabotata so ukazi).

Spored spisocite sto gi vodime jas i Bibo (so golema pomos na @marin.skp , @Генерал i uste nekolku super clenovi od forumot), i spored ovie informacii sto si gi napisal, brois epten "sitno" do celta, brgu ke dojdes na red, a na listata sto ja vodi Bibo bi trebalo so sigurnost da se naogas nekade pomegu ovie clenovi od forumot ( vidi SLIKA 6 - zaokruzeno so crveno ).

bev na intervju na 26 feb 2019. Na 20 avg 2020 promena na finalina a od 10 feb 2021 cekam potpis od vicepresidentot
СПИСОК НА ПОЛОЖИТЕЛНО

ЈАНУАРИ 2021
20.01.2021 @vacimance - фин 07.08.2020 - инт СОФ 20.02.2019 - потврда
20.01.2021 @FunkNow - фин 07.08.2020 - инт СОФ 20.02.2019
20.01.2021 @mr.viktor - фин 26.11.2020 - инт СОФ 16.07.2018
20.01.2021 @Daleli

ФЕВРУАРИ 2021
02.02.2021 брат на @barselona123 - фин 14.08.2020 - инт СОФ 20.02.2019
02.02.2021 @kredit - фин 24.08.2020 - задол 07.03.2019 - инт БТ 08.01.2019
02.02.2021 @Nateraj - фин 27.08.2020 - задол 11.03.2019 - инт БТ 19.12.2018
02.02.2021 @Rope. - фин 20.08.2020 - инт СОФ 25.02.2019 - изводи прадедо и потврда
02.02.2021 @Peroo и сопруга - фин 27.08.2020 - задол 08.03.2019 - инт БТ 24.12.2018 - потврда и изводи од дедо
02.02.2021 @bakimaki - инт СОФ 26.02.2019
09.02.2021 @МаријаОдМакедонија - фин 24.08.2020 - инт СОФ 27.02.2019 - док. од бг егзархија
09.02.2021 @Milaema - фин 26.08.2020 - инт СОФ 26.02.2019
09.02.2021 @lolita19 - фин 24.08.2020 - инт СОФ 27.02.2019 со потврда
09.02.2021 @Mad Jack - фин XX.08.2020
09.02.2021 @Marakov и брат му - фин 24.08.2020 - инт СОФ 27.02.2019
09.02.2021 @MarthaNielsen - фин 01.10.2020 - инт СОФ 26.02.2019 - родител
09.02.2021 @Mihajloff - фин 28.08.2020 - инт СОФ 28.02.2019
09.02.2021 брат на @eduardo
16.02.2021 @9999 (татко на @em1l1ja) - фин 01.10.2020 - инт СОФ 28.02.2019
16.02.2021 @Kiko.23 - фин 28.08.2020 - инт СОФ 05.03.2019 преку брат
16.02.2021 @basist - фин 06.09.2020 - инт СОФ 06.03.2019 - родител
16.02.2021 @Simorg и сопруга - фин 14.09.2020/31.12.2020 - инт СОФ 06.03.2019
16.02.2021 @bokakotorska - инт СОФ 06.03.2019
16.02.2021 @MKstole1 -фин 18.09.2020 - инт СОФ 06.03.2019 - братучед и потврда
26.02.2021 @JackB24 - фин 01.10.2020 - инт СОФ 07.03.2019 - родител
26.02.2021 @rokivr89 - фин 2Х.09.2020 - инт СОФ 12.03.2019
26.02.2021 @Goran_D и сопруга - фин 16.09.2020 - инт СОФ 11.03.2019 - потврда и изводи
26.02.2021 татко на @Slagjann - фин 16.09.2020 - инт СОФ 11.03.2019

Momentalno e zakoceno epten, skoro mesec i pol nemat objaveno ukaz, pukame od nervozi ovde i gledame na krv :yid::tapp:, no ti mozes da bides sreken, bidejki kaj i da e vo slednite ukazi sto ke gi objavat (ne znaeme koga), bi trebalo i ti da bides vklucen vo nekoj, t.e. da dobies bugarsko drzavjanstvo, bidejki sledni sto treba da dobijat ukaz, spored se sto sledime, se onie sto se na polozitelno od pocetok na fevruari 2021 godina.

E ovaa drugarce kuga ke ima ukaz kaj tebe ti e info od prva raka i 100% tocno, a ne onie taka nareceni "posrednici" so nivnite idiotski frazi i odnesuvanje. :mad:


Izvini sto ne mozev porano da ti odgovoram, gledav fudbal i mi trebase skoro 1 i pol saat da go sklopam ovoj post. (razigrah se so opciite za postiranje :D )

Mislam deka sega dobi odgovor kako sto sakase, a ako uste nesto ti e nejasno, prasaj u komentar, pa nekoj ke ti odgovori. Ova go pisuvam kako odgovor na tebe, ama i vo slucaj ako nekoj drug ponatamu gi postavi istite prasanja kako ti. Veruvaj mi, ti ne si ni prv nitu posleden.
Samo ke mu pratam link od ovoj post i neka si cita. :misticen:

Nema ljutis.
Bidi mi pozdraven, ti posakuvam leka nok i ubav den koga ke se razbudis :anco::pijani:
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
13 декември 2019
Мислења
714
Поени од реакции
1.232
Бибо е шампион. Имаше натегање кој да биди мод на темава и дали воопшто треба мод.
Баш ради вакви работи кои ги пишуваш ти од петни жили се трудев да помогнам тој да биди мод и еве активен сум и ќе бидам додека го има на темава.
Кога ќе земе пасош и ќе напушти ќе намалам активност бидејќи ни сам не чекам пасош, а тука ретко кој цени залагање и двоење од сопствено слободно време за да помогнеш.

Но, дотогаш, има да ги средиме сите податоци и документи за ЦЕЛА процедура и што и каде да се прави па се' комплет ќе поставиме тука БЕСПЛАТНО - што е и цел на форумот, а и посредниците да не млатат пари од недолжен народ.
Bibo e legenda, samo e interesno nekogas da is provociras, Da ne bide dosadno na forumov :)
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.911
Bibo e legenda, samo e interesno nekogas da is provociras, Da ne bide dosadno na forumov :)
Ти спремај пивото, ќе ти дојдам во Минхен на шетање :)))) :ајнапиво:
Автоматски споено мислење:

Prvo da kazam deka ke bide malku podolg postot. :D

- Da razjasnime sto e br. na molba, sto e br. na prepiska.


Ti si podnesol prv pat dokumenti (molba) vo MP (Ministerestvo za pravosudie) 2018 g.
Ti zakazale i si pravel intervju kako sto kaza fevruari 2019, najverojatno vo Sofija.
Toa sto pisuvas deka e tvojata PREPISKA 7832/2018, ne e prepiska tuku BROJ NA MOLBA so koj proveruvas vo GORNOTO POLE na publicbg.mjs.bg kade sto pisuva "Молба вх.номер" i vnesuvas PIN vo poleto podolu.
Koga si bil na prviot status posle intervju, "obrazuvana prepiska/zadolzitelna...", togas ti go pisuvalo brojot na prepiskata, na primer: "Образувана преписка N:xxxx/2019/xx.xx.2019 г", ako si napravil screenshot ili zi zapisal brojot na prepiska togas, ke se orientiras po toj broj vo spisokot sto go pustiv i po uste eden spisok sto go vodi i objavuva moderatorot na ovaa tema @Bibo . (ke pustam likn od ovoj spisok podolu).
Brojot na tvojata prepiska (tvojot predmet, dosie) go pisuva samo na toj status, a koga si na slednite statusi, finalna i polozitelno kako sega, ne go pisuva. Trebalo da go zapises togas ili da napravis screenschot na telefonot.
Broevite na prepiski sto gi vodam na listata se broevi sto moze da se proverat vo poleto po konzulski pat, sto pravele intervju vo konzulat ili ambasada, a tie sto gi nema izmegu, se so intervju vo Sofija, za niv e potrebna br. na molba i pin.
Toj spisok sto go gledas, go pocnav jas i so pomos na nekolku clenovi od forumot, gi baravme i najdovme, edna po edna prepiska, racno gi vnesuvavme broevite vo poleto po konzulski po red, pa koga izleze nekoj so status osven "Нјама такава преписка заведена по консулски п'т", ja vnesuvas vo tabelata, go pisuvas nejziniot status, ako e ukaz, zapisuvas br. na ukaz, data na ukaz, koga e objaven, koja drzava itn.... Gi pregledavme site i gi vnesovme vo tabelata, edna po edna od 1 do 30000 samo za 2019 godina (za 2018 jas sam gi barav, okolu 25000). Seto toa za da mozeme da sledime so 100% tocnost koga ke ima promeni u statusi. Bez pari, za keef i nasa potreba. (ova ti pisuvam za da imas pretstava kolku vreme, zivci i rabota e toa).
Zatoa ispukav koga napisa da gi stavam i ukazite od 2018. Pa sega vidi dali sum aroganten....
I da, ovie se prepiski samo po konzulski pat, trebase samo da go otvoris pdf dokumentot i si pisuva (vidi SLIKA 1).

Stom si pravel intervju 2019g. broj na prepiska mora da ti zavrsuva so /2019 a ne /2018. Spored tabelite i spisocite, i spored mojata prepiska (tuka nekade sum i jas), tvojot broj na prepiska bi trebalo da e pomegu br. 5500/2019 i 7000/2019 nekade tuka na spisokot sto go pustiv (vidi SLIKA 2).
pa zatoa ti napisav :



Sega treba da ti e jasno zosto ne se staveni objavenite ukazi od 2018, bidejki e veke iscistena, ima okolu 200-300 sto se zaglaveni na dopolnitelna i cekaat red.
I plus e mnogu rabota da se vnesuvaat (1 nedela ke mi treba).
Zavrsena e 2018, zaboravi ja, da ne te buni. Ti si prepiska od 2019.

- Zosto ti go napisav ova?


Eve zosto:


Ovde ispustiv i trebase da dopisam:
Sledni na red da bidat vkluceni vo Ukaz, se prepiskite sto se staveni na polozitelno nekade od kraj na januari 2021 i pocetok na fevruari 2021.
Orientirajte se po ovoj spisok sto go vodi @Bibo .

Eve link do toj spisok (posleden apdejt od 27.08.2021)
KLIK



- Zosto ti kazav da pocnes od prva strana?


Bidejki na prva strana e se objasneto od pocetok do kraj na procedura i na na pocetok ima link do delot kade e se objasneto kako odi cela procedura po statusi, sto znacat, sto da se pravi i kolku vreme momentalno se ceka na odreden status i koga se poslednite promeni.
(Vidi SLIKA 3 i SLIKA 4)


Plus i na SLIKA 4 imas na pocetok objasnuvanje toa sto prasuvase;) zaokruziv so crveno...
Prva strana link (klik)

Info za statusi link (klik)

- Ti dadov i tip za da ne mora da gi citas site 1000 i kusur strani...


....tuku tamu na lupickata "Барај" vnesuvas na pr. "Monica Bellucci" ili ime na nekoj user i klikas "Baraj".

- Na ovie tvoi prasanja ovde nema koj da ti odgovori. Najdobro najdi broj od bugarski konzulat vo Italija i tamu prasaj:



I za kraj eve ti uste nekoj tip od mene:


Sledi go forumot, koga ke pocnat da objavuvaat ukazi, site sto sledime ovde, postirame koj sto kakva promena ima vo status i vo koj ukaz e vklucen, so info od koga pocnal, koga intervju, koga finalna, polozitelno, sto dokumenti itn... (zatoa ti napisav da procitas po forumot za da imas odprilika pregled do kaj e rabotata so ukazi).

Spored spisocite sto gi vodime jas i Bibo (so golema pomos na @marin.skp , @Генерал i uste nekolku super clenovi od forumot), i spored ovie informacii sto si gi napisal, brois epten "sitno" do celta, brgu ke dojdes na red, a na listata sto ja vodi Bibo bi trebalo so sigurnost da se naogas nekade pomegu ovie clenovi od forumot ( vidi SLIKA 6 - zaokruzeno so crveno ).





Momentalno e zakoceno epten, skoro mesec i pol nemat objaveno ukaz, pukame od nervozi ovde i gledame na krv :yid::tapp:, no ti mozes da bides sreken, bidejki kaj i da e vo slednite ukazi sto ke gi objavat (ne znaeme koga), bi trebalo i ti da bides vklucen vo nekoj, t.e. da dobies bugarsko drzavjanstvo, bidejki sledni sto treba da dobijat ukaz, spored se sto sledime, se onie sto se na polozitelno od pocetok na fevruari 2021 godina.

E ovaa drugarce kuga ke ima ukaz kaj tebe ti e info od prva raka i 100% tocno, a ne onie taka nareceni "posrednici" so nivnite idiotski frazi i odnesuvanje. :mad:


Izvini sto ne mozev porano da ti odgovoram, gledav fudbal i mi trebase skoro 1 i pol saat da go sklopam ovoj post. (razigrah se so opciite za postiranje :D )

Mislam deka sega dobi odgovor kako sto sakase, a ako uste nesto ti e nejasno, prasaj u komentar, pa nekoj ke ti odgovori. Ova go pisuvam kako odgovor na tebe, ama i vo slucaj ako nekoj drug ponatamu gi postavi istite prasanja kako ti. Veruvaj mi, ti ne si ni prv nitu posleden.
Samo ke mu pratam link od ovoj post i neka si cita. :misticen:

Nema ljutis.
Bidi mi pozdraven, ti posakuvam leka nok i ubav den koga ke se razbudis :anco::pijani:
Беше и си остана ЦАР!!!!!
Да ми ти е алав за постот.

п.с. ни малку, ни повеќе Моника Белучи, м?
Епа, и тата би сине. :vozbud::vozbud::vozbud::vozbud:
 
Последно уредено:
Член од
21 октомври 2016
Мислења
520
Поени од реакции
670
Другари, да разјасниме една работа и да ви биде јасно, посредник не ви треба освен ако инсистирате да ви ги пополни документите за интервју! За друго ништо не ви треба ниту ви врши работа па посебно ако сте преку амбасада.

Sent from my SM-N770F using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom