Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
21 август 2016
Мислења
20
Поени од реакции
23
Zdravo.
Koj ima iskustvo da pomogne. April go podignav uiazot preku ambasada i go pustiv da odi po sluzben pat vo Ministerstvo za pravosudie. Jas sum vo opstina Izgrev so postojana licna karta. Vo ambasada mi kazaa avgust da se javuvam vo opstina dali se prateni dokumentite od Pravosudie. Uste nema nisto. Dali e umno da otidam licno vo Ministerstvo dali ce me primat da proveram status do kaj mi se dokumentite ili da mi gi dadat licno da gi odnesam vo Izgrev. Vi blagodaram za sekoj sovet ili iskustvo.
 
Член од
21 август 2021
Мислења
11
Поени од реакции
55
Zdravo, kako nov clen na forumov baram dostapni informacii, iskustva i pravila dokolku nekoj znae. Ziveam i rabotam vo Italia 2.5 godini, pred toa posledno bev na intervju na 26 feb 2019. Na 20 avg 2020 promena na finalina a od 10 feb 2021 cekam potpis od vicepresidentot. Sakam da prasam dali ke bide potpisan ukazot za skoro, i dali postoi varijanta da zemam bilo kakov dokument(paten list, Ili passport per emergenza) od bugarski konsulat tuka vo it, za da mozam da odam direktno za Sofia i da si izvadam normalen pasos i l.k. Iskustva... Procedura...????
Blagodaram
 
Член од
15 јуни 2019
Мислења
115
Поени од реакции
428
Zdravo, kako nov clen na forumov baram dostapni informacii, iskustva i pravila dokolku nekoj znae. Ziveam i rabotam vo Italia 2.5 godini, pred toa posledno bev na intervju na 26 feb 2019. Na 20 avg 2020 promena na finalina a od 10 feb 2021 cekam potpis od vicepresidentot. Sakam da prasam dali ke bide potpisan ukazot za skoro, i dali postoi varijanta da zemam bilo kakov dokument(paten list, Ili passport per emergenza) od bugarski konsulat tuka vo it, za da mozam da odam direktno za Sofia i da si izvadam normalen pasos i l.k. Iskustva... Procedura...????
Blagodaram
Lele na isto sme, skoro isti dati na cekanje Samo sto ja sum vo druga Evropeiska drzava:))

moras prvo ukaz od Sofija ( a sam ukaz kako ukaz nisto ne ti znaci kako patna isprava ), pa odkoga ke go zemes ukazot i EGN ( ili tvoj bugarski maticen broj ), togas mozes vo Bugarska ambasada vo Italija da se slikas i cekas za pasos.
A za potpisan ukaz sitno brojme :)
 
Член од
21 август 2021
Мислења
11
Поени од реакции
55
Lele na isto sme, skoro isti dati na cekanje Samo sto ja sum vo druga Evropeiska drzava:))

moras prvo ukaz od Sofija ( a sam ukaz kako ukaz nisto ne ti znaci kako patna isprava ), pa odkoga ke go zemes ukazot i EGN ( ili tvoj bugarski maticen broj ), togas mozes vo Bugarska ambasada vo Italija da se slikas i cekas za pasos.
A za potpisan ukaz sitno brojme :)
Ok... Blagodaram na lolita19 za odgovorot. Nekoj drug iskustva... Moze li da se izvadi pasos vo konsulat vo druga drzava? Jas Eve mozam da go podignam ukazot (drzavjanstvoto) vo konsulat. Posle toa neli sum bugarski drzavjanin i konzulatot neli moze da izdade bilo kakov paten dokument pa makar paten list isto kako sto dava mk konsulat dokolku go izgubis pasosot Ili dokolku se Rodi detence pa se dava paten list kolku da stigne do mk i da se napravat potrebnite dokumenti.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Lele na isto sme, skoro isti dati na cekanje Samo sto ja sum vo druga Evropeiska drzava:))

moras prvo ukaz od Sofija ( a sam ukaz kako ukaz nisto ne ti znaci kako patna isprava ), pa odkoga ke go zemes ukazot i EGN ( ili tvoj bugarski maticen broj ), togas mozes vo Bugarska ambasada vo Italija da se slikas i cekas za pasos.
A za potpisan ukaz sitno brojme :)
Isto i jas sum 26 fevruari polozitelno, vie koga ste?
 
Член од
25 ноември 2019
Мислења
101
Поени од реакции
108
Zdravo.
Koj ima iskustvo da pomogne. April go podignav uiazot preku ambasada i go pustiv da odi po sluzben pat vo Ministerstvo za pravosudie. Jas sum vo opstina Izgrev so postojana licna karta. Vo ambasada mi kazaa avgust da se javuvam vo opstina dali se prateni dokumentite od Pravosudie. Uste nema nisto. Dali e umno da otidam licno vo Ministerstvo dali ce me primat da proveram status do kaj mi se dokumentite ili da mi gi dadat licno da gi odnesam vo Izgrev. Vi blagodaram za sekoj sovet ili iskustvo.
Mene me na pocetok na avgust pustija vo MP i ispadna deka e pismo prateno. Podignato vo konzulat februar mesec. Koga otidov vo Sredec, malku se pravija blesavi, kao ne e stignato, ama koga rekov deka sum bil vo MP , odma go najdoa i vcera se slikav za pasos.
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Dali nekoj ima broj od Lazar Mladenov da go prasam dali ima info za nie sto sme na polozitelno dali sme opfateni so noviot zakon?
 
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
Член од
2 јануари 2019
Мислења
19
Поени од реакции
7
Сакам да прашам дали некој го имал претходново искуство.
Ја имав започнато за прв пат постапката во 2018 год и бев одбиен поради незнаење дека треба да доставам дополнителни документи во 2020 год.
Сега имам повторно закажано интервју во Октомври оваа година и ја почнувам целата постапка од ново.
Мојот предок на кого се повикувам е роден 1920 год и преку него успеав да извадам происход.
Ме интересира дали сега можам да одам преку истиот предок, бидејќи читам дека тој мора да е роден пред 1918 год?
 
Член од
22 август 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0
Da prasham za da pratam mail na stranata na voen arhiv Trnovo za da prasham dali pradedo mi bil vo bugarska vojska, pretpostavuvam na bugarski treba da e mailot? Mozhe da se koristi google translate (kolku preveduva tochno na bugarski?) ili treba preveduvach da baram samo da go pratam mailot?
 
Член од
29 октомври 2020
Мислења
48
Поени од реакции
105
Изводи од предците со кои се повзуваш. Јас одам со прадедо (роден 1902) - Дедо - Татко. Значи посмртници од двајцата дедовци (починати се), извод на родени од татко ми и мој, и потрда за неосудуван. Ги дадов на посредник и понатака тој си бркаше работа.
Mislam deka posrednikot ne ti e dobar
Site sto imat potvrdi od bkk imat gi i izvodite, umrenici od tatko, dedo, pradedo. Toa veke ne go priznavat…
Ti ne si mozel potvrda da odneses bez tie izvodi, znaci nema logika da potvrda+izvodi ne vazat, a samo izvodi vazat
 

Kajgana Shop

На врв Bottom