Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
1 декември 2020
Мислења
36
Поени од реакции
125
Samo glasno razmisluvam kakva vrska bi imalo ova so isprakjanje na pismoto od Min za pravda do opstina Sredec. Sigurno ima tuka mnogu poiskusni, pa kje dadat soodveten odgovor.
Epa koga veke ne si iskusen pesu ne razmisluvaj nikako posto ti neznajs da mislis..kade jas spomnav pismo pogore kjoru prochitaj ubavo kjutuk be...imam negde napishano? Opshto prashav informativno dali nekoj ima razbrano neshto vo vrska so taa dalavera poshto neli ova e tema otvorena za bugarskite pasoshi i proceduri.. ako pretstoi nekakva opasnost i vi ja soopshtuvam togash znachi sakam da vi pomognam volu..ako imash odgovor dobro ako ne pokri se negde i kjuti..
 
Член од
16 јануари 2021
Мислења
10
Поени од реакции
4
да не кобам ама... си треба да пишува дури и да светка! кај бил да ти каже пред да ја доставиш дека треба такво нешто?! без разлика што си на финална ти праат чек листа/спецификација и ја даваат на разгледување на советот... у случај да помине на совет ќе те чешлаат кај Јотова... а тамо нз баш... интервенирај дур е време бар мирна глава да имаш. јас кога ја вадев мојот посредник 17пати ми напомена дека мора да стои за бугарско државјанство и уште 2 пати ми рече да видам откако ја подогнав од суд! сметај дека ако не помине следен статус си одбиен од советот!
Од кога си на финална? Ако не ти е одамна сменет статусот гледај што е можно побрзо да доставиш додека не е касно, ама ако веќе неколку месеца си на финална тогаш најверојатно ти е предадено досието на советот и касно е за носење дополнителни документи.

Во секој случај тој посредник да го отераш у п.м., па за што воопшто зима пари тој ако не ни знаел како прописно треба да бидат документите и ако не ти ги проверил дали се во ред. Тоа му е целата работа него (и за тоа наплаќа стотици евра само за да ти каже кои документи ти требаат и да провери дали се во ред пред да ги предадеш) и он успеал да ја усере со ваква банална грешка. Па уште сега прикаски „да било проблем ќе се појавело нередовност“, они кога предаваш само општо гледаат дали имаш се на број, но тек после советот на финална целосно ги анализира документите и проверува дали сите детали се запазени итн, па ако они увидат дека нешто фали нема веќе јавувања за нередовност туку даваат отказ.

Лично немам искуство или тука на форумот сретнато некој со ваков документ да аплицирал за да знам дали има шанси да пројдеш, но во принцип сите напоменуваат дека мора на потврдата да стои дека е за вадење бугарско државјанство :(
Uste edno prasanje okolu potvrdava za neosuduvanost - mozam li vo molbata sto ke ja pratam zaedno so dokumentot da napisam obrazlozenie zosto ja prakam potvrdata po vtor pat? Da ne ispadne deka dokumentov random go prakam po vtor pat. Primer da pisam deka prvicniot dokument e zgresen i go isprakam nanovo poradi toa
 
Член од
4 октомври 2020
Мислења
106
Поени од реакции
250
Epa koga veke ne si iskusen pesu ne razmisluvaj nikako posto ti neznajs da mislis..kade jas spomnav pismo pogore kjoru prochitaj ubavo kjutuk be...imam negde napishano? Opshto prashav informativno dali nekoj ima razbrano neshto vo vrska so taa dalavera poshto neli ova e tema otvorena za bugarskite pasoshi i proceduri.. ako pretstoi nekakva opasnost i vi ja soopshtuvam togash znachi sakam da vi pomognam volu..ako imash odgovor dobro ako ne pokri se negde i kjuti..
Recnikot ne ti e za ovoj forum. Nema povekje da ti repliciram, ne zasluzuvas ni edna bukva povekje.
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
Член од
1 декември 2020
Мислења
36
Поени од реакции
125
Recnikot ne ti e za ovoj forum. Nema povekje da ti repliciram, ne zasluzuvas ni edna bukva povekje.
Vaka sega, da razjasnime nekoj raboti..ne replicirash poshto nema.sho da kazhish..sega ti tekna deka si prekulturen za da se raspravash so "takvite kako mene"? Ako beshe tolku pameten kolku shto se pravish nemashe voopshto da komentirash na.prvo mesto..jas naletav na kup komentari sho ne mi se dopadnaa, imashe luge sho gi mrzi da proverat nanazat i shto postavuvaja edni isti prashanja, imashe isto taka luge sho komentiraja off topic ama na nieden ne mu dadov reakcija poshto smetam deka nema potreba da se zloupotrebi namenata na forumot i temata, a i ne se dolzhni ostanatite chlenovi da pominat eden kup nepotrebni komentari za da stignat do ona shto navistina im e potrebno..zato eve edna preporaka do takvite kako tebe..poveke chitajte - pomalku pishete, ovde sme so cel da si pomognime a jas tokmu toa i go napraviv pogore..spodeliv informacija koja smetam deka.mozhebi vo idnina bi bila potencijalna opasnost..i pozdrav do tvojte verni sledbenici shto ti gi lajkuvaat detskite komentari..tolku od mene..ajt sozdravje
 
Член од
29 септември 2015
Мислења
242
Поени од реакции
322
Дечки вие што треба да правите интервју во амбасада во Скопје.
Дали се најавувате за термин или одите директно таму?
Ако закажувате колку време чекавте за интервјуто?

Фала однапред
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.105
Поени од реакции
3.952
Uste edno prasanje okolu potvrdava za neosuduvanost - mozam li vo molbata sto ke ja pratam zaedno so dokumentot da napisam obrazlozenie zosto ja prakam potvrdata po vtor pat? Da ne ispadne deka dokumentov random go prakam po vtor pat. Primer da pisam deka prvicniot dokument e zgresen i go isprakam nanovo poradi toa
Пиши им, не е никаков проблем ако образложиш што и зошто допраќаш.
 
Член од
3 јануари 2020
Мислења
215
Поени од реакции
231
Kako trgnalo 7 meseci se ceka pismo od bt,6 od Sk ambasada...
 
Член од
13 февруари 2020
Мислења
30
Поени од реакции
76
A sakam da ve prasam nesto vie sto podnesovte baranje da vi bide ispraten ukazot vo ambasada dali vo baranjeto imase napisano deka opolnomostuvate nekoj od bugarija da vi ja vodi ponataka postapkata za adresa ili bese obicno baranje
 
Член од
26 април 2020
Мислења
78
Поени од реакции
141
Kako trgnalo 7 meseci se ceka pismo od bt,6 od Sk ambasada...
Samo edna rabota me plasit ajde so cekame edno pismo od Januari vo 6 mesec so vlegvime okey ama kako so slusam juli izbori ke se zakocit pak avgust odmaraet na odmori septm oktmvri izbori precedatelski...strav me fajkat za rabotava ova bese edino nesto unazad godinive so ne se cekase pojke od mesec dena od ukaz izlezen do pasos na raka a sega 7 meseci se cekat...Samo razbrav go zavrsvele Dekemvri deneska se slusnav kolku e tocno ke vidime taka da vie od dekemvri zvonete pocesto..
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
Jas sum top zasolzitelna bev 19.5 meseci , a sega finalna pocnuvam sedmi mesec :(


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
23 април 2019
Мислења
73
Поени од реакции
148
Decki edno blic prasanje posrednikot moze li da zavrse rabota dokolku se podigne vo Skopje ukazot i da mi ispadne pobrzo maticniot i adresata ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom