Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
13 мај 2020
Мислења
297
Поени од реакции
563
Odi direktno sofija, ne gubi nervi so cekanje pisma za adresa preku ambasada. Toa ti e moj sovet... Eve nie od dekemvri cekame, aber nema da stigne. I ne e deka cekam posrednikot da mi proveri, sam vrtam i edvaj koga ke gi dobiam nema pismo. Plus i drugar bese vo pravosudie da prasa kade e problemot, mu rekle normalno e, si imalo red, onaka arogantno ponasanje
Ubavo odgovoreno , da znaev deka vaka ke ode rabotata i jas ke ofev preku sofija , barem znam taa data odam i vrsam rabota u eden den , a preku ambasada odes zamaras se troskovi praves , pa neznaes koga ke stasa pismoto pa pak u sofija , i koga vides si naprail poveke troskovi pa i da e eden mesec pobrzo golema rabota a poveke zamaranje , ama togas pismata stasuvaa za 3 meseca i zatoa izbrzav .. ova cekanje za pismoto tihi ubica
Автоматски споено мислење:

Се што лета - не де јаде!
Да не ти мавале некој ремет?
Онака ко бафча да те работат?!
Moze za siriski pasos praele muabet hehe
 
Член од
13 февруари 2021
Мислења
23
Поени од реакции
31
Здраво дечки ве молам за појаснување доколку имал некој слична ситуација.Јас имам бугарско државјанство и БГ пасош,е сега прашањето ми е за децата мои кои се малолетни 6 и11 години која е процедурата за добивање на пасош?Јас целиот процес го завршив преку амабасадата во Скопје,само еднаш бев до Софија за егн.Дали за нив треба директно во Амбасада или?
Ви благодарам.
Да, да дирекно во амбасада, молба, декларација(б'лгарски произход или родител б'лгарски гражданин), изводи, фотокопии од пасоши, уплатница.....кога ке звониш за да си резервираш дата за поднесување документи, ќе ти објаснат. Поздрав
 
Член од
22 април 2020
Мислења
2
Поени од реакции
0
Zdravo,

imam termin za nekolku dena vo Sofija za zemanje na drzhavljanstvo, kakva e procedurata bez posrednik, treba da najdam samo adresa? i kolku se troshocite?
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Zdravo,

imam termin za nekolku dena vo Sofija za zemanje na drzhavljanstvo, kakva e procedurata bez posrednik, treba da najdam samo adresa? i kolku se troshocite?
Taka ne prvin kazi koga si bil polozitelno, koga si dobil ukaz, preku roditel poteklo, sakate se na gotovo taka nema
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
157
Поени од реакции
209
Zdravo na site. Aj mala pomos.
Jas sum so bg drzavjanstvo i utre za decata imam zakazano vo abasada za niv da podnesam vrz osnova na roditel bugari. Oni se maloletbi 13 i 16 godini. No, mi kazaa deka ke gi prasuvale i niv na intervju prasanja.
Dali e vistina toa i dali za deca ima nekoi posebni prasanja.
Kako zakaza za decata i kolku vreme i jas sakam da im vagam
Ako moze poosirno da objasnish
 
Член од
17 декември 2020
Мислења
17
Поени од реакции
2
Да, да дирекно во амбасада, молба, декларација(б'лгарски произход или родител б'лгарски гражданин), изводи, фотокопии од пасоши, уплатница.....кога ке звониш за да си резервираш дата за поднесување документи, ќе ти објаснат. Поздрав
Ти благодарам на одговорот. Поздрав
 

Půtîñöt

Претседател
Член од
2 април 2020
Мислења
733
Поени од реакции
496
Izgleda e tocna teorijata deka preku BT se ceka poveke,luge na forumov so adresa od feb ili januari podignat ukaz gledam se preku sk!
Neznam ova cekanje me ubiva neznam dali da baram covek nekoj da ja podgura rabotava ama takov tesko deka ke se najde ako nekoj znae nekoj siguren neka pise


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Konecno decki ukaz 57 !!!
Polozitelno 31.08.2020
Uste ednas blagodarnost do celiot forum posebno palekrstic, barcelona, bibo.
Cuvstvoto e predobro site da si docekate!!!
Cestitki i se najdobro :pijani: Aj ako sakas, do posle vidi na koja data e potpisan ukazot. Fala i Pozdravce :jeeee:
Автоматски споено мислење:

IMA I UKAZ 59 !!! Ovaa e nekoj od nasite:jeeee: Ima poveke nasi u 59, ima i u 57 sega gi proveruvam.... @barselona123 idat nakaj tebe :icon_mrgr:
 

Attachments

Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom