Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
9 мај 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0
Дали може да се поднесе за бг пасош со документи преку брат кој има бг пасош?благодарам.
 
Член од
4 октомври 2020
Мислења
105
Поени од реакции
249
Дали може да се поднесе за бг пасош со документи преку брат кој има бг пасош?благодарам.
Da se povikas na BG koreni preku brat/sestra ne mozes, ti treba direktna linija majka ili tatko, nivni roditeli do treto koleno mozes nazad, se so cel prviot tvoj predok da e roden pomegju 1900-1918. A drzavjanstvoto od brat/sestra moze da odi kako prilog, no ne i pricina za pocnuvanje postapka. Taka mene mi kaza mojot posrednik, koga prasuvav za sestra mi. Taka sto taa sega kje ja koristi istata krvna linija po koja jas dobiv. Pozdrav i so srekja!
 
Член од
2 февруари 2019
Мислења
162
Поени од реакции
319
Здраво на сите уште еднаш. Имам едно прашање.
Една другарка правела интервју во Софија уште пред 5-6 години и листот со бројчето и го украдоа заедно со мкд пасош и пари од новченикот одамна и незнае ништо. Дали има шанса да се провери некако кое е бројчето и до каде е процедурата. Друг пријател со неа што беше истиот ден во Софија веќе го зеде пасошот и живее во Германија
 
Член од
9 мај 2021
Мислења
1
Поени од реакции
1
Здраво
Ве следам долго време и вие сте одлична помош за нас, со корисни информации.
Ако го видите овој пост надвор од темата, можете да го избришете
Сакав да објавам јавно еден случај во кој бев жртва на измама
Сајтот Bolgaria.me , ветувајќи ми дека ќе ја забрзаат постапката за државјанство, ми зедоа голема сума пари и потоа исчезнаа.
Понекогаш поради тешкотии во животот, ние сме принудени да бараме решенија на различни начини, а овие луѓе имаат корист од нашата вера.
Се прашувам дали парите што ми ги украдоа ќе им го променат животот
Посакувам ова да не се случи на никој од вас
Бог е голем и тој ја гледа целата неправда
Извинете за изгубеното време , среќа на сите
 

bogev4eboy

Хејтер
Член од
6 март 2011
Мислења
382
Поени од реакции
180
Здраво
Ве следам долго време и вие сте одлична помош за нас, со корисни информации.
Ако го видите овој пост надвор од темата, можете да го избришете
Сакав да објавам јавно еден случај во кој бев жртва на измама
Сајтот Bolgaria.me , ветувајќи ми дека ќе ја забрзаат постапката за државјанство, ми зедоа голема сума пари и потоа исчезнаа.
Понекогаш поради тешкотии во животот, ние сме принудени да бараме решенија на различни начини, а овие луѓе имаат корист од нашата вера.
Се прашувам дали парите што ми ги украдоа ќе им го променат животот
Посакувам ова да не се случи на никој од вас
Бог е голем и тој ја гледа целата неправда
Извинете за изгубеното време , среќа на сите
Ако си им дала идентитет, подобро за тоа да почниш да се плашиш ..

Инаку странава изгледа доста фејк, можеш да пробаш да ги пријавиш (анонимно) во некоја агенција/министерство во Бугарија да ги средат.
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
266
Поени од реакции
523
Totalna shtama... ni ukazi, ni promeni finalna/polozitelno, ni prakanja na pisma. Ovie isto kako da ne rabotat, nema poenta veke i forumot da se otvara nitu status da se proveruva. Ocaj neviden.
Mizerija iskreno ... ne ocekuvav deka tolku ke se zaglavi od mrtva tocka nisto ne se pomestuva .. nema ni da me
Cudi ako se ceka i 1 godina polezitelno. Uzasi
 
Член од
28 мај 2019
Мислења
34
Поени од реакции
40
Da polozitelno sega se ceka 10 meseci kako sto odat rabotive mozi i podolgo , nedelav da ocekuvame nasekade promeni , dobro bi bilo , poz do site cekaci
 

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
790
Поени од реакции
2.321
Mizerija iskreno ... ne ocekuvav deka tolku ke se zaglavi od mrtva tocka nisto ne se pomestuva .. nema ni da me
Cudi ako se ceka i 1 godina polezitelno. Uzasi
Za 2 do 3 dena ke potpise Radev tehnicka vlada do izbori ke se sredi,ama luge bidete srekni dodeka davaat Bugarite posto se edina drzava sto dava EU pasos...Nas nikoj ne ni e kriv sto vo 2010 godina ne si izvadivme pasosi na vreme,nego nejkevme da se piseme Bugari ova ona i sega koga vidovme deka losa ni e sopstvenata drzava deka nema aber da se sredi site sakame epa ke si cekame :(
 
Член од
26 април 2020
Мислења
78
Поени од реакции
141
Za 2 do 3 dena ke potpise Radev tehnicka vlada do izbori ke se sredi,ama luge bidete srekni dodeka davaat Bugarite posto se edina drzava sto dava EU pasos...Nas nikoj ne ni e kriv sto vo 2010 godina ne si izvadivme pasosi na vreme,nego nejkevme da se piseme Bugari ova ona i sega koga vidovme deka losa ni e sopstvenata drzava deka nema aber da se sredi site sakame epa ke si cekame :(
Koga imat izbori pak??
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
266
Поени од реакции
523
Za 2 do 3 dena ke potpise Radev tehnicka vlada do izbori ke se sredi,ama luge bidete srekni dodeka davaat Bugarite posto se edina drzava sto dava EU pasos...Nas nikoj ne ni e kriv sto vo 2010 godina ne si izvadivme pasosi na vreme,nego nejkevme da se piseme Bugari ova ona i sega koga vidovme deka losa ni e sopstvenata drzava deka nema aber da se sredi site sakame epa ke si cekame :(
Ne deka ne sum sakal tuku togas sredno odd sum bil hahaa ne sum bil svesen za problemite ovde lol ajde ke bide popoleka so da se pravi osven da se ceka
 

Kajgana Shop

На врв Bottom