Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
24 декември 2019
Мислења
13
Поени од реакции
13
I jas cekam, 5ti mesec eve, taka sto tvojava izjava beter me razocaruva. Ulaz potpisan na 23 okt, izlezen vo sistem na 19 noe, podignat 4 jan. Celava procedura kje me fati 5.5 god. Vcera se slusnav so posrednikot, mi vika nema uste pristignato. Pocna panika da me fakja vekje. A deteto mi e na intervju na 11 maj i sega kje odi so drzavjanstvata moeto i na soprugot. Uste tamu da i napravat problem, kje me doutepaat. Samo za ova intervju letase do mk, potrosiv 500eur za da dojde, uste toa mi fali. Ako nekoj na forumov ima bilo kakva informacija okolu zastojot so adresi, neka pise ve molam.
Nema da napravat problem mene mi bese potpisan ukazot so dokument od opstina deka mojot tatko dobil drzavjanstvo ( no ne go podigna I nemase maticen ) istiot go prifatija
 
Член од
7 март 2021
Мислења
17
Поени од реакции
7
Veke imam pisuvano deka me odbija, poradi nedostaveni dokumenti od posrednikot.
Sega posresnikot mi kazuva deka ne sum odbien , deka ke gi tuzel. Ke go isteral predmetot do kraj. Sto mi e malku cudno

Me interesira dali da se nadevam ? Ili da si sobiram dokumeti za povtorno podavanje
 

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
790
Поени од реакции
2.321
Veke imam pisuvano deka me odbija, poradi nedostaveni dokumenti od posrednikot.
Sega posresnikot mi kazuva deka ne sum odbien , deka ke gi tuzel. Ke go isteral predmetot do kraj. Sto mi e malku cudno

Me interesira dali da se nadevam ? Ili da si sobiram dokumeti za povtorno podavanje
Najdi drug posrednik,i teraj od pocetok imas nekolku dobri (Nikola,Nake i dr...)
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
520
Поени од реакции
670
Veke imam pisuvano deka me odbija, poradi nedostaveni dokumenti od posrednikot.
Sega posresnikot mi kazuva deka ne sum odbien , deka ke gi tuzel. Ke go isteral predmetot do kraj. Sto mi e malku cudno

Me interesira dali da se nadevam ? Ili da si sobiram dokumeti za povtorno podavanje
Супер, кажи му нека брка работа па кога ќе ја заврши работата ќе му платиш.
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
Супер, кажи му нека брка работа па кога ќе ја заврши работата ќе му платиш.
Spored site dosegasni informacii nema da moze nisto da se napravi. A taa postapka sigurno ke trae podolgo odkolku nova postapka. I ke kosta kako advokatski taka i sudski trosoci. Jas mislam deka ako sakas da dojdes do pasos treba da pocnes od pocetok nova postapka. Po ova sto toj ne postapil kako sto trebalo i uste te naveduva da si go gubis vremeto so zalbi, treba da go ostavis da ja tera postapkata bez da mu kazes deka si aplliciral i bez da mu plakas za advokati i sudski trosoci
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Spored site dosegasni informacii nema da moze nisto da se napravi. A taa postapka sigurno ke trae podolgo odkolku nova postapka. I ke kosta kako advokatski taka i sudski trosoci. Jas mislam deka ako sakas da dojdes do pasos treba da pocnes od pocetok nova postapka. Po ova sto toj ne postapil kako sto trebalo i uste te naveduva da si go gubis vremeto so zalbi, treba da go ostavis da ja tera postapkata bez da mu kazes deka si aplliciral i bez da mu plakas za advokati i sudski trosoci
Posle godina cekanja i odbijanja i da neko opet aplicira, svaka cast ko to moze ja ne bih mogao...
Bolje idite negde gde god na crno pa cete srediti nekako papire posle i steci drzavljanstvo neke normalne EU zemlje brze nego na ovaj nacin...
Ovaj proces za bugarsko drzavljanstvo vise nema smisla, stvarno je gubljenje vremena a vreme je neprocenjivo i ne moze se vratiti.
 
Член од
13 мај 2020
Мислења
297
Поени од реакции
563
Posle godina cekanja i odbijanja i da neko opet aplicira, svaka cast ko to moze ja ne bih mogao...
Bolje idite negde gde god na crno pa cete srediti nekako papire posle i steci drzavljanstvo neke normalne EU zemlje brze nego na ovaj nacin...
Ovaj proces za bugarsko drzavljanstvo vise nema smisla, stvarno je gubljenje vremena a vreme je neprocenjivo i ne moze se vratiti.
Na crno nikoj nema da te zeme oti se strasni kaznite za gazdata , a tebe deport i zabrana. Plus ke se namestes kaj nekoj ,,gazda,, balkanec i bez pari ke ostanes za dzabe ke rabotes . Samo viza ama i toa se ceka baagi vreme i mnogu retki se gazdi so ke se zamara so tebe za viza da ti prae osven ako ne si deficitna struka. Najlesno ako si imas kes plati za brak i za 1 mesec si Eu so seta dokumentacija. Kolku Srbi napravija brak so madzarki i so babi od avstrija za papireeee. 30k ako imas ke pees moj je zivot svicarska
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Na crno nikoj nema da te zeme oti se strasni kaznite za gazdata , a tebe deport i zabrana. Plus ke se namestes kaj nekoj ,,gazda,, balkanec i bez pari ke ostanes za dzabe ke rabotes . Samo viza ama i toa se ceka baagi vreme i mnogu retki se gazdi so ke se zamara so tebe za viza da ti prae osven ako ne si deficitna struka. Najlesno ako si imas kes plati za brak i za 1 mesec si Eu so seta dokumentacija. Kolku Srbi napravija brak so madzarki i so babi od avstrija za papireeee. 30k ako imas ke pees moj je zivot svicarska
Da imam 30k ne bi me video forum kajgana a ni Bugarska :D
 
Член од
8 август 2020
Мислења
57
Поени од реакции
71
Мислиш финална? Во јануари имаше промена од задолжителна на финална, бар така имаше објавено во темава. А и општо земено, сите со интервју од 2019 се веќе префрлени на финална (или евентуално положително за тие од почетокот на годината).

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
finalna se izvinuvam
 
Член од
9 февруари 2014
Мислења
25
Поени од реакции
36
Здраво на сите,
Ве молам има ли некој поминато граница после 1 мај со брз антиген тест? Каде ги прават и колку пари е? Во Куманово некоја лабораторија ги има ли? Во заповед на Министерство на здравеопазването од 29.04.202стои дека ги прифаќаат овие тестови rapd test.png
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
Здраво на сите,
Ве молам има ли некој поминато граница после 1 мај со брз антиген тест? Каде ги прават и колку пари е? Во Куманово некоја лабораторија ги има ли? Во заповед на Министерство на здравеопазването од 29.04.202стои дека ги прифаќаат овие тестовиПрегледај го приврзокот 294708
Jas bev Sega za praznicite. Aj ne eksperimentiraj i napravi si PCR TEST. Antigen moze ama ako si prelezala korona pa eden kup dokumenti za toa zatoa samo PCR ili sertificat za vakcina.
 
Член од
10 септември 2009
Мислења
155
Поени од реакции
48
Dali nekoj od Skopje ide za vo Bugarija?
VE MOLAM pishete ili tuka ili vo poraka
Ve molam

Ps. Pisete ako znaete posredici od Skopje.
Mi treba nekoj da mi otvori smetka vo banka I da mi napravi PayPal account.
Jas imam bg dokumenti, no nemozam da patuvam. Ke platam za uslugata.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom