Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
16 јануари 2021
Мислења
10
Поени од реакции
4
Pozdrav do site. Go citam forumov nekoe vreme pa eve konecno napraviv profil da pisam.
Imam edno prasanje vo vrska so dopolnitelnite dokumenti. Vo momentov sum na finalen status, prilozeni dokumenti i poteklo preku dedo (roden vo BG egzarhija), negov izvod, izvod od majka mi (negova kerka) i izvod od mene. Za dopolnitelni dokumenti podadov i potvrda od Strumickiot bugarski klub i kopija od bugarski pasosh na vujko (sin na dedo mi kojsto izvadi drzavjanstvo so istiov star dokument), no ne i negov izvod. Posrednikot mi rece deka ne e ni potrebno da dostavuvam kopija od pasosot na vujko mi, ali za sekoj slucaj rece deka nema da posteti. E sega prasanjeto mi e dali e potreben i izvod od vujko mi ili se dovolni dokumentite sto veke gi imam podneseno?
 
Последно уредено:

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
790
Поени од реакции
2.321
Nova sum na forumov ,polozitelno avgust koga od prilika ukaz? samo bez da me karate deka ne citam nanazad ,fala
Sega se maj pri kraj na maj potocno, nekako sporo ide po 2 ukazi nedelno...
Jas bi rekol za tebe posle izbori sem ako ne pocnat po 3 4 ukazi da pustaat pa pred april da zemes ukaz...
 
Последно уредено:
Член од
16 октомври 2020
Мислења
6
Поени од реакции
20
Дали носевте дополнителни документи на финална, ако сте со пасош и изводи од брат. Ги прашувам членовите кои добија указ или знаат за ваков проблем, совет ве молам.
Јас информативно сакам да ти соопштам дека мојот брат исто е на финална и посредникот ни рече да доставиме документи преку дедо или прадедо зашто почнале да одбиваат од брат и сестра не сите но се јавило такви случаеви.така да сте начисто доставете си документи
 
Член од
15 август 2007
Мислења
12
Поени од реакции
8
Здраво дечки, интервју 20.02.2019, финална од 15ти август 2020 и денес изненадување дека наводно фалат документи после толку чекање. Еве го статусот:
  • С'вет'т по гражданство не е уважил молбата При изв'ршенија финален експертен преглед се установи, че не са приложени всички документи, удостоверјавашти наличието на поне един в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на чл. 6, ал. 1, т. 1 от Наредба № 1 от 19 февруари 1999 г. за прилагане на глава пета от Закона за б'лгарското гражданство.
Како понатаму од тука?
 

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
790
Поени од реакции
2.321
Здраво дечки, интервју 20.02.2019, финална од 15ти август 2020 и денес изненадување дека наводно фалат документи после толку чекање. Еве го статусот:
  • С'вет'т по гражданство не е уважил молбата При изв'ршенија финален експертен преглед се установи, че не са приложени всички документи, удостоверјавашти наличието на поне един в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на чл. 6, ал. 1, т. 1 от Наредба № 1 от 19 февруари 1999 г. за прилагане на глава пета от Закона за б'лгарското гражданство.
Како понатаму од тука?
Samo od pocetok za zal nemoze nisto da se napravi...
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Здраво дечки, интервју 20.02.2019, финална од 15ти август 2020 и денес изненадување дека наводно фалат документи после толку чекање. Еве го статусот:
  • С'вет'т по гражданство не е уважил молбата При изв'ршенија финален експертен преглед се установи, че не са приложени всички документи, удостоверјавашти наличието на поне един в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на чл. 6, ал. 1, т. 1 от Наредба № 1 от 19 февруари 1999 г. за прилагане на глава пета от Закона за б'лгарското гражданство.
Како понатаму од тука?
Dali odnese potvrda vo ministerstvoto na pravosudie nanovo koga bese na intervji ili na zadolzitelna
 
Член од
15 август 2007
Мислења
12
Поени од реакции
8
Mislam deka dadov se sto treba na denta na intervjuto (coekot sto brkase rabota kaza se sme podnesle), od togas do sega nemam nisto drugo odneseno. Mislam da falea dokumenti porano, zosto bi stignalo do fintalna pa tek sega da kazat deka fali?
 
Член од
13 декември 2017
Мислења
103
Поени од реакции
338
Здраво дечки, интервју 20.02.2019, финална од 15ти август 2020 и денес изненадување дека наводно фалат документи после толку чекање. Еве го статусот:
  • С'вет'т по гражданство не е уважил молбата При изв'ршенија финален експертен преглед се установи, че не са приложени всички документи, удостоверјавашти наличието на поне един в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на чл. 6, ал. 1, т. 1 от Наредба № 1 от 19 февруари 1999 г. за прилагане на глава пета от Закона за б'лгарското гражданство.
Како понатаму од тука?
Овде сите ќе ти кажат дека мора од ново да се почне, но јас во оваква ситуација сепак би се обратила до бугарски адвокат. Мора да постои начин да ти дозволат дополнително да доставиш документи кои ти фалат. Само овде луѓето од форумот не се ни обиделе веројатно нешто да направат, па почнуваат сѐ од почеток.
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Mislam deka dadov se sto treba na denta na intervjuto (coekot sto brkase rabota kaza se sme podnesle), od togas do sega nemam nisto drugo odneseno. Mislam da falea dokumenti porano, zosto bi stignalo do fintalna pa tek sega da kazat deka fali?
Затоа што кога си на "финална" советот ти го гледа досието (папката) дали е се во ред со документите.

Следно ѕвони му на посредникот и барај си ги парите назад дека очигледно не си ја завршил работата (не се сите документи однесени во мин. правда).
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Овде сите ќе ти кажат дека мора од ново да се почне, но јас во оваква ситуација сепак би се обратила до бугарски адвокат. Мора да постои начин да ти дозволат дополнително да доставиш документи кои ти фалат. Само овде луѓето од форумот не се ни обиделе веројатно нешто да направат, па почнуваат сѐ од почеток.
Ne moze da ti pomogne ni advokat ni nikoj. Ako nekoj e odbien e odbien. Za zal lugjevo mnogu ne se zamaraat sto odnele na intervju, nitu pak pamtat sto odnele. Za zal posledicata e otkaz.
 
Член од
13 декември 2017
Мислења
103
Поени од реакции
338
Ne moze da ti pomogne ni advokat ni nikoj. Ako nekoj e odbien e odbien. Za zal lugjevo mnogu ne se zamaraat sto odnele na intervju, nitu pak pamtat sto odnele. Za zal posledicata e otkaz.
А од каде си толку сигурен дека адвокат не може да помогне? Пробал некој? Никој, претпоставувам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom