Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
5 мај 2020
Мислења
28
Поени од реакции
94
Razlika je da ne moraju da se kucaju podaci za proveru vec samo dvoklik i izbacuje ih u meniju, kako za Молба вх.номер tako i za PIN :)
 
Член од
27 октомври 2015
Мислења
37
Поени од реакции
77
Кај него приметив дека по интервјуто, дури 4 месеца чекал за конечно да го внесат во систем дека е на задолжителна (што е многу чудно оти во Софија бил на интервју, во принцип за недела дена се менува статусот на задолжителна), па можно е до тоа да е проблемот зошто целосно го скокнаа при промените на финална и зошто сега заостанува.

Иначе пред недела дена, еден член тука јави дека бил на интервју февруари 2018 и тек летово во август по 2.5 години чекање на задолжителна конечно имал промена на финална :confused: Не го споредувам со Симорг (скраја да е и он толку да заглави) но не ми е јасно зошто кај некои преписки има вакви чудни ситуации. Неразбирливо ми е како може од февруари 2018 до август 2020 да чекал на задолжителна (а тврди дека не е грешка, прво мислев да не мислеше февруари 2019, двајца го прашавме, но вика не). :cautious:
Да, после 4 месеци ми се смени во задолжителна, поради тоа и претпоставувам дека со тие од јуни би влегол во финална (ако ни тогаш нема промена ќе барам решение, се надевам има алтернативен начин да се провери што се случува со предметите).

@Kaleb друже се коректно внесувам ама како што во се има исклучоци, во овој случај изгледа тоа сум јас... :гомце:....

Ако ништо друго и мене ми беше статусот во црвен фонт денес :D
 
Член од
3 февруари 2016
Мислења
40
Поени од реакции
18
Ke moze li nekoj da mi kaze uste kolku stapki ima do izdavanje na drzavjanstvo. Sega momentalno e tuka:


Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Ke moze li nekoj da mi kaze uste kolku stapki ima do izdavanje na drzavjanstvo. Sega momentalno e tuka:


Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија


Sent from my iPhone using Tapatalk
Uste 1 stapka ukaz od 7 do 9 meseci
 

Kaleb

Where we’re going, we don’t need roads!
Член од
15 август 2020
Мислења
393
Поени од реакции
2.948
Ke moze li nekoj da mi kaze uste kolku stapki ima do izdavanje na drzavjanstvo. Sega momentalno e tuka:


Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија


Sent from my iPhone using Tapatalk
од кога си бил на интервју и финална?
 

Půtîñöt

Претседател
Член од
2 април 2020
Мислења
733
Поени од реакции
496
Dali ima nekoj info telefon od bugarski konzualt vo bitola ( na 047 202 963 nikoj ne se javuva ). Treba da se podignat ukazi od tamu, pa sakam da prasam dali treba da se nosi nekoj dokument i nesto drugo, za da se spremam so vreme....
+359 58 058 555 Ова е Бугарски број од министерството на правосудеито(Дирекција БГ гражданство) за договарање на термин и од конзулатот во Битола е 075282724 само на овој креваат, биди упорен/а

Sent from my 6055K using Tapatalk
 

Půtîñöt

Претседател
Член од
2 април 2020
Мислења
733
Поени од реакции
496
Uste nesto. Vcera bev vo Konzulatot vo Bitola da go zemam ukazot. Pred konzulatot imase malku guzva ama ne mnogu. Imase eden pred mene od Stip mi rece deka preku posta prakjal molbata i cekal mesec ipol da mu se smeni status deka ukazot e vo bt. Ja mu rekov preku dhl za 4 rabotni dena se menuva go prakjaat BT, mi rece deka posrednikot ne mu rekol taka. Zatoa da znaete site ako sakate molbata da vi stigne pobrzo vo BG i da zemete udostoverenieto pobrzo prakajte preku DHL, 2100-2300den ama mnogu pobrzo e, a posrednicite ne kazuvaat. Uste edna rabota vo vrska so javuvanje dali e stignat ukazot ili ne. Toj sto bese od Stip mi se smenil statusot deka e ukazot vo BT vo ponedelnik ne se javil vo Konzulatot da prasa i vcera(Vtornik) go zede udostoverenieto bez nikakov problem. Jas sepak ve sovetuvam da se javite i pak da prasate. OVA E SAMO ZA KONZULATOT VO BITOLA. NE E ISTO VO AMBASADATA VO SKOPJE.

Sent from my 6055K using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2019
Мислења
13
Поени од реакции
52
Mene mi se smeni uste vo petokot deka e pristignat ukazot vo ambasada, im vrtam vcera vikaat javi se na krajot na mesecot, uste ne e stignat. A u petokot isto bev u ambasada i me vratija...
 

Půtîñöt

Претседател
Член од
2 април 2020
Мислења
733
Поени од реакции
496
Mene mi se smeni uste vo petokot deka e pristignat ukazot vo ambasada, im vrtam vcera vikaat javi se na krajot na mesecot, uste ne e stignat. A u petokot isto bev u ambasada i me vratija...
Vo ambasadata e drug sistem, za tamo neznám, jas bev preku konzulatot vo Bitola i kako sto napisav taka ide.

Sent from my 6055K using Tapatalk
 
Член од
8 јануари 2020
Мислења
432
Поени од реакции
1.201
Член од
13 декември 2019
Мислења
715
Поени од реакции
1.232
Vo ambasadata e drug sistem, za tamo neznám, jas bev preku konzulatot vo Bitola i kako sto napisav taka ide.

Sent from my 6055K using Tapatalk
Samo ne sum siguren Brat za ova sto go zboris.... Koga jas bev vo BT imase eden covek pisuvase koj e za sto... I posle gi vijaa vnatre.... Taka da moze se pogodilo kaj tebe..... Imase isto edno devojce cekase da se slika ( sama podnesuvala itn...) omale cekajki taka da pak kje recam se e povrzano ako me svakjas... Mojot ukaz bese stignat 5 dena pred da go podignam..... Mislenje?
 

Půtîñöt

Претседател
Член од
2 април 2020
Мислења
733
Поени од реакции
496
Samo ne sum siguren Brat za ova sto go zboris.... Koga jas bev vo BT imase eden covek pisuvase koj e za sto... I posle gi vijaa vnatre.... Taka da moze se pogodilo kaj tebe..... Imase isto edno devojce cekase da se slika ( sama podnesuvala itn...) omale cekajki taka da pak kje recam se e povrzano ako me svakjas... Mojot ukaz bese stignat 5 dena pred da go podignam..... Mislenje?
Da imase toj vratarot, Bugarin e isto prasuvase koj e za sto od edna strana za slikanje, intervju od druga za udostoverenie. Ne pustase po dvajca za udostoverenie i po dvajca za slikanje/intervju. Imase i nekoi preku red vleguvaa ama ne epten ona. Jas isto otidov posle 4 dena otkako stignal ukazot. Mi se smeni statusot vo Vtornik minatata nedela deka e ukazot vo BT. Vtornikot ne se javiv deka praznik bese, sredata ne uspeav da gi dobiam, cetvortokot se javiv i mi rece stignat e ukazot.

Sent from my 6055K using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom