Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Půtîñöt

Претседател
Член од
2 април 2020
Мислења
731
Поени од реакции
493
Поздрав пријатели од форумот... би се обратил до лицата кои што земале државјанство од софија по втор пат и би замолил за одговор доколку некој знае ...дали кога го подигнувате државјанството од мп електронски веднаш ви го праќаат удомителното писмо во средец ,потоа дали во средец кога пријавувате за егн плаќањето можи да биди со картичка master или visa или мора да биди во кеш со левови и трето дали изводите кои ви ги преведуваат на бугарски јазик можи да бидат интернационални или мора да бидат обични изводи и колку отприлика чини превод на еден извод.Ви благодарам однапред
Zdravo decki
Moze li nekoj da mi kaze sto bil sega skoro za pismoto vo sofija i sto ja zavrsil cela postapka do podiganje pasos
Koj e procesot i kolku trosoci ima do vadenje postapka za 3 dena pasos
Fala
Imam odgovoreno na strana 898 procitajte


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Ne pisuva vo posledniot odgovor!!
Убаво што прочита, следно работи на тоа да го разбереш прочитаното (што пишува)!
Ќе го искористам твојот пост (бидејќи знам дека ќе го прочитаат многу)!

Секој што има еднаш земено Указ или чека да подигне Указ од амбасада и конзулат, особено оние кои чекаат пријава за адреса....

На темава мојот пост на стр. 890 Ви е Оче наш, на стр. 898 постот од @Půtîñöt Ви се 10 Божји заповеди како да постапите у случај некој да неќе да Ви заврши работа!

Не чекајте- ОДЕТЕ! Колку побрзо одите и вадите документи, толку побрзо отварате простор за нови Укази да се објавуваат и нови да имаат пасоши... колку побрзо вадите пасоши во рака ја имате судбината која ќе Ве однесе на друго место и дај боже да Ви го реализира планот по кој сте тргнале!

Корона кризата ќе заврши многу брзо и економиите во Европа ќе закрепнат и доколку го имаш веќе извадено документот ги фаќаш подобрите и полесни и поплатени места! А ако ја чекаш адресата и писмото, кога ќе стигнеш во Европа ќе бидеш гневен на Романецот и Пољакот зошто дошле пред тебе и ќе молиш повеќе да работиш за помалку од другите да те платат.

Одете и успех и храброст на сите!
 
Член од
4 октомври 2020
Мислења
85
Поени од реакции
232
Decki prasanje: moze li da se uspee egn da se izvadi den posle zajavuvanje adresa? Procitav niz nekoj post nanazad deka sega trebalo do edna nedela za toa.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.591
Поени од реакции
6.184
Decki prasanje: moze li da se uspee egn da se izvadi den posle zajavuvanje adresa? Procitav niz nekoj post nanazad deka sega trebalo do edna nedela za toa.
Додека поставуваш прашања на форумот (истите по неколку пати), додека се двоумиш, додека гледаш кој ќе ги чува децата и кој ќе ти оправда отсуство од работа луѓето отидоа и зедоа пасош па УТРЕ можат да заминат во ЕУ.

Немој да се навредиш, извини ако ти напшишав премногу директно, не сакам да те омаловажам туку сакам да ти посочам дека МОРАШ да реагираш ако сакаш да добиеш нешто во животот. Акција-реакција.
Сфати го ова како мотивација и реагирај за свое добро и добро на твоите најблиски.

Да, може да завршиш за еден ден (евентуално два, со спиење).
Избегни понеделник и вторник, оди среда или четврток.
Тоа ти е сублимат од сите членови кои заминаа и се вратија (тоа се нивните искуства напишани на 10 страни наназад).

ТИЕ што не извадија сега ради гужва е заради тоа што не сакаа да ноќеваат па ќе одат во следна прилика, што не значи дека луѓето не вадат ЕГН и дека е блокирано.

Само храбро и со среќа.
 
Член од
4 октомври 2020
Мислења
85
Поени од реакции
232
Додека поставуваш прашања на форумот (истите по неколку пати), додека се двоумиш, додека гледаш кој ќе ги чува децата и кој ќе ти оправда отсуство од работа луѓето отидоа и зедоа пасош па УТРЕ можат да заминат во ЕУ.

Немој да се навредиш, извини ако ти напшишав премногу директно, не сакам да те омаловажам туку сакам да ти посочам дека МОРАШ да реагираш ако сакаш да добиеш нешто во животот. Акција-реакција.
Сфати го ова како мотивација и реагирај за свое добро и добро на твоите најблиски.

Да, може да завршиш за еден ден (евентуално два, со спиење).
Избегни понеделник и вторник, оди среда или четврток.
Тоа ти е сублимат од сите членови кои заминаа и се вратија (тоа се нивните искуства напишани на 10 страни наназад).

ТИЕ што не извадија сега ради гужва е заради тоа што не сакаа да ноќеваат па ќе одат во следна прилика, што не значи дека луѓето не вадат ЕГН и дека е блокирано.

Само храбро и со среќа.
Fala ti mnogu! Nema da ti zemam za zlo, nemam problem so ego. Kje idam cetvrtok, pa me interesirase, zasto imase postovi vo koi bese kazano deka sega cekje ne se zavrsuvalo za dva tri dena, egn se cekalo povekje, zatoa i prasav. Pozdrav!
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.591
Поени од реакции
6.184
Fala ti mnogu! Nema da ti zemam za zlo, nemam problem so ego. Kje idam cetvrtok, pa me interesirase, zasto imase postovi vo koi bese kazano deka sega cekje ne se zavrsuvalo za dva tri dena, egn se cekalo povekje, zatoa i prasav. Pozdrav!
Четврток е паметна опција и да треба да завршиш работа следен ден ќе преспиеш и петок ќе завршиш работа. Така да не губиш.
Препрочитај ги постовите поназад на марин и путинот и организаирај се каде и што ќе се чека, оди, уплаќа.
Среќен пат и напиши како помина за да имаме инфо од сите што одат како се одвиваат работите на терен. Од срце ти посакувам успех.
 
Член од
23 март 2020
Мислења
30
Поени од реакции
79
Дечки кој планира од утре некој ден да оди за Софија нека ме контактира да се организираме да одиме заедно.
 
Член од
4 октомври 2020
Мислења
85
Поени од реакции
232
Четврток е паметна опција и да треба да завршиш работа следен ден ќе преспиеш и петок ќе завршиш работа. Така да не губиш.
Препрочитај ги постовите поназад на марин и путинот и организаирај се каде и што ќе се чека, оди, уплаќа.
Среќен пат и напиши како помина за да имаме инфо од сите што одат како се одвиваат работите на терен. Од срце ти посакувам успех.
Fala! Samo da zavrsam kje pisam vo detali eden podolg tekst, samo da stignam do toj moment :)
 
Член од
12 мај 2021
Мислења
5
Поени од реакции
2
Zdravo, da li je neko slao molbu do "Правос'дието" da se posalje ukaz do ambasade i koliko je trebalo vremena da ukaz stigne , ako uopste salju, jer ne dobijamo nikakav odgovor, a molba je poslata postom pre mesec dana? Hvala unapred!
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.934
Zdravo, da li je neko slao molbu do "Правос'дието" da se posalje ukaz do ambasade i koliko je trebalo vremena da ukaz stigne , ako uopste salju, jer ne dobijamo nikakav odgovor, a molba je poslata postom pre mesec dana? Hvala unapred!
Pobrgu ke go zemes momentalno od Sofija, preku ambasada/konzulat e mnogu zabaveno se.

Ako mozes idi do Sofija i od tamu si go podigni i zavrsi rabota...momentalno moze da go podignes bez zakazuvanje termin.

Prolistaj poslednite 10-20 strani na temata, imas mnogu informacii od luge sto ovie denovi podignaa ukaz i go zedoa pasosot.

Klikni na ovoj link, se ti e objasneto...

 
Член од
26 мај 2017
Мислења
280
Поени од реакции
225
Screenshot_20210614-123305_Office.jpg Screenshot_20210614-123305_Office.jpg

Во овој формулар во МВР, што се пишува во рубриката "друго гражданство" и на последното место се пишува адрес каде стануваш ? Фала
 

Kajgana Shop

На врв Bottom