Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
15 април 2018
Мислења
35
Поени од реакции
58
Здраво, каде има Уни Банка најблизу до амбасадата во Скопје?
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
706
Поени од реакции
1.227
Decki Aj Ne sum vo tek, kje mi objasni nekoj sto e panikava so popisot, so dvojnite drzavjanstva :)
 
Член од
4 октомври 2020
Мислења
85
Поени од реакции
232
Имаше одговори малку погоре дека пред 1900 и после 1918 проблем се само за ДАБЧ а дека минуваат во Правосудие. Така да извади и носи ги со потврда од Струмица, не можеш ништо да изгубиш а можеш многу да добиеш :) Да сум на твое место ги вадам и носам
Автоматски споено мислење:

Дечки знам дека е офтопик, но сакам да прашам дали некој има пријатели со БГ пасош што емигрирале во Канада и таму работат? Знам некои работи Канаѓаните ги олеснија,но не познавам ниту еден што отишол таму да работи со БГ пасош. Мислам на обичен работник, а не да е пилот,програмер и слично.
Некој ако е поупатен ќе го замолам да ми пише во приватна порака :)
Od ona sto jas sum citala za Canada e deka od dek 2017 so BG pasos mozes da odis kako turist i dovolno e da se najavis vo eTA sistem deka kje patuvas tamu uste pred da vlezes vo avion i mozes da ostanes do 6 meseci. Za podolgo ti treba ili rabotna viza ili studentska.
 
Член од
2 февруари 2019
Мислења
159
Поени од реакции
319
Denes si go podignav pasoshot. Fala vi na site sto neumorno pomagate, osobeno na @palekrstic. Da si docekate site i se gledame po stranstvo!

Прегледај го приврзокот 288533
Честитки само за убаво да си го користиш !
Нешто повеќе да споделиш кога подигна државјанство,кога се сликаше? преку амбасада конзулат или софија одеше?
 
Член од
26 март 2019
Мислења
196
Поени од реакции
218
Pravilnik seuste nema za noviot zakon vlezen vo sila od 16.03, mnogu raboti se nejasni, prvata rabota e toa so drustvata so nema da izdavaat dokument, togas vrz osnova na sto i koj bi potvrdil bugarskoto poteklo, a uste pogolemata nejasnotija sto ja vidov e toa deka samo do 3 koleno ke moze da se sleguva, a poveketo od podnositelite se so 4 i poveke izvodi t.e. sleguvaat do 4 koleno nadolu. Ako e taka vo poveketo slucai od novite podnositeli prvo ke treba roditelot da izvadi pa potoa decata. Ako razberam nesto ke pisam. Novite podnositeli prvo da proverat direkno vo konzulat ili ambasada dali mozat da nosat dokumenti po staro a ne da gi slusaat posredniicte da ne izleze na krajot deka molbata e so nevazecki dokumenti. Pozdrav
Автоматски споено мислење:

17.03.2021
С оглед на приетите законови промени в сила от 16.03.2021 г. – Закон за изменение и доп'лнение на закона за б'лгарското гражданство, обнародван в ДВ, бр. 21 от 12.03.2021 г., уведомјаваме всички заинтересовани лица, че с'гласно новата законова уредба документите, с които лицето удостоверјава, че има родствена вр'зка с негов в'зходјашт до трета степен вклјучително, којто е от б'лгарски произход се представјат директно с молбата за придобиване на б'лгарско гражданство в Министерство на правос'дието.
С този закон е изменена и нормата на чл. 3, ал. 1 от Закона за б'лгарите, живеешти изв'н Република Б'лгарија. С'гласно дејстваштата ј редакција, считано от 16.03.2021 г., б'лгарски произход се доказва с документ, издаден от б'лгарски или чужд д'ржавен орган, или от Б'лгарската православна ц'рква. Отменена е разпоредбата на чл. 3, ал. 1, т. 2 от Закона за б'лгарите, живеешти изв'н Република Б'лгарија, којато предвиждаше, че б'лгарски произход може да се доказва с документ, издаден от организација на б'лгари, живеешти изв'н Република Б'лгарија, призната от компетентнија б'лгарски д'ржавен орган за подд'ржане на вр'зки с тјах.
 
Последно уредено:
Член од
23 мај 2019
Мислења
40
Поени од реакции
34
Pozdrav drustvo sakam da prasham sto treba da napravam odnosno kako da podnesam sam preku bitola na decata za pasosh i dvajcata roditeli imame bugarsko drzavjanstvo.Blagodaram
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Dali nekoj znae kolku se plakja koga se slikas za pasos i licna karta vo Bitola? Dali imaat terminal za so karticka, kes ili pa vo banka treba da se uplati? Vi blagodaram
На шалтер вo конзулат, 71€, во кеш. Во евра.
 
Последно уредено:
Член од
6 август 2019
Мислења
76
Поени од реакции
190
Честитки само за убаво да си го користиш !
Нешто повеќе да споделиш кога подигна државјанство,кога се сликаше? преку амбасада конзулат или софија одеше?
Drzavjanstvoto go podignav vo Dekemvri, nekade na sredina. Se slikav vo vtornikot vo Sofia i vcera mi go donese posrednikot
 
Член од
14 септември 2019
Мислења
53
Поени од реакции
22
Dali e podobro da se zakaze intervju vo kaonzlat vo bitola ili vo Skopje
?
Pozdrav
 

Kajgana Shop

На врв Bottom