Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
2 февруари 2019
Мислења
162
Поени од реакции
319
Denes si go podignav pasoshot. Fala vi na site sto neumorno pomagate, osobeno na @palekrstic. Da si docekate site i se gledame po stranstvo!

Прегледај го приврзокот 288533
Честитки само за убаво да си го користиш !
Нешто повеќе да споделиш кога подигна државјанство,кога се сликаше? преку амбасада конзулат или софија одеше?
 
Член од
26 март 2019
Мислења
196
Поени од реакции
218
Pravilnik seuste nema za noviot zakon vlezen vo sila od 16.03, mnogu raboti se nejasni, prvata rabota e toa so drustvata so nema da izdavaat dokument, togas vrz osnova na sto i koj bi potvrdil bugarskoto poteklo, a uste pogolemata nejasnotija sto ja vidov e toa deka samo do 3 koleno ke moze da se sleguva, a poveketo od podnositelite se so 4 i poveke izvodi t.e. sleguvaat do 4 koleno nadolu. Ako e taka vo poveketo slucai od novite podnositeli prvo ke treba roditelot da izvadi pa potoa decata. Ako razberam nesto ke pisam. Novite podnositeli prvo da proverat direkno vo konzulat ili ambasada dali mozat da nosat dokumenti po staro a ne da gi slusaat posredniicte da ne izleze na krajot deka molbata e so nevazecki dokumenti. Pozdrav
Автоматски споено мислење:

17.03.2021
С оглед на приетите законови промени в сила от 16.03.2021 г. – Закон за изменение и доп'лнение на закона за б'лгарското гражданство, обнародван в ДВ, бр. 21 от 12.03.2021 г., уведомјаваме всички заинтересовани лица, че с'гласно новата законова уредба документите, с които лицето удостоверјава, че има родствена вр'зка с негов в'зходјашт до трета степен вклјучително, којто е от б'лгарски произход се представјат директно с молбата за придобиване на б'лгарско гражданство в Министерство на правос'дието.
С този закон е изменена и нормата на чл. 3, ал. 1 от Закона за б'лгарите, живеешти изв'н Република Б'лгарија. С'гласно дејстваштата ј редакција, считано от 16.03.2021 г., б'лгарски произход се доказва с документ, издаден от б'лгарски или чужд д'ржавен орган, или от Б'лгарската православна ц'рква. Отменена е разпоредбата на чл. 3, ал. 1, т. 2 от Закона за б'лгарите, живеешти изв'н Република Б'лгарија, којато предвиждаше, че б'лгарски произход може да се доказва с документ, издаден от организација на б'лгари, живеешти изв'н Република Б'лгарија, призната от компетентнија б'лгарски д'ржавен орган за подд'ржане на вр'зки с тјах.
 
Последно уредено:
Член од
23 мај 2019
Мислења
40
Поени од реакции
34
Pozdrav drustvo sakam da prasham sto treba da napravam odnosno kako da podnesam sam preku bitola na decata za pasosh i dvajcata roditeli imame bugarsko drzavjanstvo.Blagodaram
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Dali nekoj znae kolku se plakja koga se slikas za pasos i licna karta vo Bitola? Dali imaat terminal za so karticka, kes ili pa vo banka treba da se uplati? Vi blagodaram
На шалтер вo конзулат, 71€, во кеш. Во евра.
 
Последно уредено:
Член од
6 август 2019
Мислења
78
Поени од реакции
191
Честитки само за убаво да си го користиш !
Нешто повеќе да споделиш кога подигна државјанство,кога се сликаше? преку амбасада конзулат или софија одеше?
Drzavjanstvoto go podignav vo Dekemvri, nekade na sredina. Se slikav vo vtornikot vo Sofia i vcera mi go donese posrednikot
 
Член од
14 септември 2019
Мислења
53
Поени од реакции
22
Dali e podobro da se zakaze intervju vo kaonzlat vo bitola ili vo Skopje
?
Pozdrav
 
Член од
23 март 2019
Мислења
15
Поени од реакции
21
Pravilnik seuste nema za noviot zakon vlezen vo sila od 16.03, mnogu raboti se nejasni, prvata rabota e toa so drustvata so nema da izdavaat dokument, togas vrz osnova na sto i koj bi potvrdil bugarskoto poteklo, a uste pogolemata nejasnotija sto ja vidov e toa deka samo do 3 koleno ke moze da se sleguva, a poveketo od podnositelite se so 4 i poveke izvodi t.e. sleguvaat do 4 koleno nadolu. Ako e taka vo poveketo slucai od novite podnositeli prvo ke treba roditelot da izvadi pa potoa decata. Ako razberam nesto ke pisam. Novite podnositeli prvo da proverat direkno vo konzulat ili ambasada dali mozat da nosat dokumenti po staro a ne da gi slusaat posredniicte da ne izleze na krajot deka molbata e so nevazecki dokumenti. Pozdrav
Автоматски споено мислење:

17.03.2021
С оглед на приетите законови промени в сила от 16.03.2021 г. – Закон за изменение и доп'лнение на закона за б'лгарското гражданство, обнародван в ДВ, бр. 21 от 12.03.2021 г., уведомјаваме всички заинтересовани лица, че с'гласно новата законова уредба документите, с които лицето удостоверјава, че има родствена вр'зка с негов в'зходјашт до трета степен вклјучително, којто е от б'лгарски произход се представјат директно с молбата за придобиване на б'лгарско гражданство в Министерство на правос'дието.
С този закон е изменена и нормата на чл. 3, ал. 1 от Закона за б'лгарите, живеешти изв'н Република Б'лгарија. С'гласно дејстваштата ј редакција, считано от 16.03.2021 г., б'лгарски произход се доказва с документ, издаден от б'лгарски или чужд д'ржавен орган, или от Б'лгарската православна ц'рква. Отменена е разпоредбата на чл. 3, ал. 1, т. 2 от Закона за б'лгарите, живеешти изв'н Република Б'лгарија, којато предвиждаше, че б'лгарски произход може да се доказва с документ, издаден от организација на б'лгари, живеешти изв'н Република Б'лгарија, призната от компетентнија б'лгарски д'ржавен орган за подд'ржане на вр'зки с тјах.
Измените на законот: линк
Пречистен текст на законот: линк

Како што @Krstevski1986 наведе, прво треба правилник и да се формира Консултативнија с'вет при ДАБЧ (по чл. 29, ал. 7).

Па дури тогаш ќе се знае кои докумнти ќе се бараат по член 15.1. е от б'лгарски произход;

и кои документи по чл. 29, ал. 6:

(6) (Нова - ДВ, бр. 21 от 2021 г.) Консултативнијат с'вет се произнасја с мотивирано положително или отрицателно становиште в двумесечен срок от в'злагането, като взема предвид дали молителјат ползва б'лгарски език, самоопределја ли се като лице от б'лгарски произход, както и дали за него е налице поне едно от следните обстојателства:
1. част е от б'лгарска обштност или б'лгарско малцинство в друга д'ржава;
2. произхожда от населено мјасто, което е било част от б'лгарската д'ржава в миналото или Б'лгарската екзархија;
3. има в'зходјашти, които са носители на б'лгарската традиционна фамилна именна система.
 
Последно уредено:
Член од
18 март 2021
Мислења
6
Поени од реакции
5
Od koga ke bide toa da nema odenje vo dabc za proizhod?
Fala
Јас поднесов пред малку, вчера посредникот ми се јави и ми рече дека новиот закон е одма у сила да му пратам копија од пасош. И за еден ден ми закажа интервју за фебруар 2022.

Ако сакаш број од човекот (има многу врски у Софија) еве:

070 - 926 200
Ицо од Пробиштип.
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
176
Поени од реакции
182
Јас поднесов пред малку, вчера посредникот ми се јави и ми рече дека новиот закон е одма у сила да му пратам копија од пасош. И за еден ден ми закажа интервју за фебруар 2022.

Ако сакаш број од човекот (има многу врски у Софија) еве:

070 - 926 200
Ицо од Пробиштип.
Какви документи требаше за постапката и колку се плаќа?
 
Член од
18 март 2021
Мислења
6
Поени од реакции
5
Какви документи требаше за постапката и колку се плаќа?
Јас поднесов во ДАБЧ, извод, државјанстго, умреница од пра-дедо, и други документи се преведено на Блгарски и нотаризирано. Ми зема €175 од кога ми среди.

Сега за интервјуто само му пратив пасош и ми даде потврда дека е закажано, а без произxод. се иде директно сега на молба, само документите да ти се средени у Софија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom