Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

porchmonkey

Админ
Член од
28 мај 2016
Мислења
83
Поени од реакции
35
През последните три години 2013г.-2015г. процент'т на отхв'рлени молби за гражданство по натурализација значително е намалјал и в момента варира в границите на 2-4 %, което минист'р'т отчете като положителна тенденција.
Мотивите, с които нај-често са отхв'рлјани молбите за натурализација, е заради представјане на неистински документи за установјаване на б'лгарската националност на в'зходјашт на кандидата, което е установено чрез криминалистични експертни изследванија. На второ мјасто сред мотивите за отказ е пост'пило отрицателно становиште на Д'ржавната агенција за б'лгарите в чужбина (ДАБЧ), в'преки представените от кандидатите по преписките официални документи, в които е вписана б'лгарска националност на в'зходјашт. На трето мјасто – заради зајавена от кандидата народност, различна от б'лгарската по време на провеждането на интервјуто.
Автоматски споено мислење:

Vcera podignat udvo. Za grazdnstvo vo Ambasada.Prijavena adresa..pofalba do vrabotenite vo amb.vo sk
Како пријавуваш адреса преку амбасада?
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
335
Поени од реакции
1.513
През последните три години 2013г.-2015г. процент'т на отхв'рлени молби за гражданство по натурализација значително е намалјал и в момента варира в границите на 2-4 %, което минист'р'т отчете като положителна тенденција.
Мотивите, с които нај-често са отхв'рлјани молбите за натурализација, е заради представјане на неистински документи за установјаване на б'лгарската националност на в'зходјашт на кандидата, което е установено чрез криминалистични експертни изследванија. На второ мјасто сред мотивите за отказ е пост'пило отрицателно становиште на Д'ржавната агенција за б'лгарите в чужбина (ДАБЧ), в'преки представените от кандидатите по преписките официални документи, в които е вписана б'лгарска националност на в'зходјашт. На трето мјасто – заради зајавена от кандидата народност, различна от б'лгарската по време на провеждането на интервјуто.
Автоматски споено мислење:


Како пријавуваш адреса преку амбасада?
i sto dokumenti nosese?!?
 
Член од
22 март 2019
Мислења
147
Поени од реакции
131
Член од
17 март 2021
Мислења
1
Поени од реакции
1
Здраво на сите, имам едно прашање. Почнувам постапка за БГ државјанство/пасош. Со оглед на тоа дека периодов има некои нови измени, би сакал да ве прашам дали сте запознати со истите и дали би имале некој совет за мене?

П.С Стапив во контакт со посредник, кој што ме советуваше да одам преку Конзулатот. Прашањето ми е дали би можел да го истерам цел процес сам, без некаков посредник (неговата тарифа е прилично висока), со оглед на тоа што одам преку Конзулат, а не во Софија (по дифолт нема да ги има сите правни лавиринти и институции со кои што не сум воопшто запознаен)?
П.П.С Немам близок роднина кој што има БГдржавјанство.

Благодарам однапред.
 
Последно уредено:
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.299
Поени од реакции
5.031
Здраво на сите, имам едно прашање. Почнувам постапка за БГ државјанство/пасош. Со оглед на тоа дека периодов има некои нови измени, би сакал да ве прашам дали сте запознати со истите и дали би имале некој совет за мене?

П.С Стапив во контакт со посредник, кој што ме советуваше да одам преку Конзулатот. Прашањето ми е дали би можел да го истерам цел процес сам, без некаков посредник (неговата тарифа е прилично висока), со оглед на тоа што одам преку Конзулат, а не во Софија (по дифолт нема да ги има сите правни лавиринти и институции со кои што не сум воопшто запознаен)?
П.П.С Немам близок роднина кој што има БГдржавјанство.

Благодарам однапред.
1. КАКВА полза од посредник ако одиш преку конзулат?
2. Ова со новоформирање на комисии и други тела кои ќе го заменат ДАБАЧ е новина за сите членови тука т.е. уште не е во пракса установено за било кој да има „корисничко искуство“ и да споделува информации кои се реални и кои поминуваат како валидни.
3. Што и да ти кажеме за претходно тоа што го напишав ќе биде лага и манипулација. НИКОЈ не зна бидејќи тоа тело уште не е формирано т.е. востановено во пракса.
4. Со среќа. Имаш почетна страна на форумот информирај се за процедурата. Посредници не ти требаат ако одиш преку конзулат, само ти треба да се поврзиш со твој предок роден 1900-1920 год., како и потврда од БГ клуб (како најглавни документи кои не смееш да ги заобиколиш) + читај тука во делот
Етапа 2. Поднесување на барање за државјанство во Министерството на правосудство на Бугарија и спроведување на интервју https://bugarskipasos.blogspot.com/p/procedura.html

за да видиш кои други документи ти се потребни за да можеш да одиш во Амбасада.
Крај краева и да одиш до СК во амбасада или БТ во конзулат отприлика истиот одговор ќе го добиеш.
 
Член од
4 октомври 2020
Мислења
85
Поени од реакции
232
bidi sreken ako vlezes polozitelno,pod 1900 mnogu otkaz dobia!
Zasto mu stavas maka na gradi na covekov? Imase lugje so vakvi primeri tuka na forumot i zavrsija so ukaz. Znaes li sto znaci vakva izjava za toj sto ceka? Fino si pisal covekot deka odnel se. Mu posakuvam srekja i da kaze deka zavrsil so ukaz.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
3.742
Поени од реакции
2.818
*****Апдејт 17.03.2021*****

СПИСОК НА ПОЛОЖИТЕЛНО

ФЕВРУАРИ 2020

27.02.2020 @Benithe1

МАЈ 2020
XX.05.2020 @Milemanolev

ЈУЛИ 2020
17.07.2020 @Божино
20.07.2020 @kremacmk
21.07.2020 @Dragance Dac
22.07.2020 @Purfect
22.07.2020 @anarchymkd95
22.07.2020 @Cufka
22.07.2020 @Спасе Пекаро
22.07.2020 @Джонката
22.07.2020 @kantona
22.07.2020 @Saki777
23.07.2020 @Tashov
27.07.2020 @t55
ХХ.07.2020 @gjokehv

АВГУСТ 2020
04.08.2020 @Itsme1
04.08.2020 @Ve199666
XX.08.2020 @polovna jetra
18.08.2020 @Ursul
19.08.2020 @vlado007
19.08.2020 @Ivana!rosa
28.08.2020 @Dajana12
31.08.2020 @Kikakikirika
31.08.2020 @Aliii29
31.08.2020 @*Slash*

СЕПТЕМВРИ 2020
10.09.2020 @Tose133
XX.09.2020 @Ni@Ni
21.09.2020 @Ana.fil - инт СОФ 07.11.2018
23.09.2020 @barselona123 - инт СОФ 13.01.2019
23.09.2020 @Dronskittt - инт СОФ 07.01.2019
23.09.2020 @Toshe1991 - инт СОФ 03.01.2019
23.09.2020 @bk79 - инт СОФ 07.01.2019
23.09.2020 мајка му на @redbox87
28.09.2020 @ivan1987 - задол 21.01.2018 - инт БТ 10.2017
28.09.2020 @Oldboy
28.09.2020 @dame ilijevski - инт 15.01.2019
28.09.2020 @Obrazuvana prepiska - задол 11.01.2019 - инт БТ 19.10.2018
28.09.2020 @Evggeo
28.09.2020 @BG_2016 - инт 08.01.2018
28.09.2020 @Putin2019 - инт 11.01.2018
29.09.2020 @Janinka
29.09.2020 @Krismar1980

ОКТОМВРИ 2020
03.10.2020 @Aneta_Metodija
07.10.2020 @Ivanxxx111 - инт СОФ 14.01.2019
07.10.2020 @robertaleksovski
07.10.2020 @K.K.
08.10.2020 @acestoj
10.10.2020 @marcinon
14.10.2020 @mrki80 - инт СОФ 21.01.2019
14.10.2020 @Procedura 5 - инт СОФ 23.01.2019
14.10.2020 @BG29 - инт СОФ 02.2018
14.10.2020 @AnePetrov - инт СОФ 22.01.2019
14.10.2020 @Tina Gjo (за Стефани) - инт СОФ 17.01.2019
15.10.2020 @Starmax - инт СОФ 22.01.2019
16.10.2020 @Black Knight - инт 02.2018
16.10.2020 @NuRkAc
XX.10.2020 @Mr.Rakija
ХХ.10.2020 @Alexandre_Pato
ХХ.10.2020 @Stanko83 - инт СОФ 19.01.2019
23.10.2020 @TasHee (мајка и сестра) - инт СОФ 31.01.2019
26.10.2020 @mkdboy24 - инт СОФ 28.01.2019
26.10.2020 @ton4hi - инт СОФ 28.01.2019
26.10.2020 @Bobi_broker - инт СОФ 28.01.2019

НОЕМВРИ 2020
03.11.2020 @x1x1x1 - фин 30.06.2020 - инт СОФ 04.02.2019
03.11.2020 @jufka
06.11.2020 @cona - фин 09.10.2020 - инт СОФ 03.04.2018
13.11.2020 @VaZoLjIN - фин 10.07.2020 - инт СОФ 05.02.2019
17.11.2020 @aceane - инт СОФ 06.02.2019
23.11.2020 @Bojsa - фин 28.07.2020 - инт СОФ 11.02.2019
23.11.2020 @azdr - фин 20.07.2020 - инт СОФ 07.02.2019
23.11.2020 @ivica@343 - фин 23.10.2020 - инт СОФ 02.05.2018
23.11.2020 @Aleksandar CH - фин 20.07.2020 - инт СОФ 07.02.2019
25.11.2020 @Kire95 - фин XX.08.2020 - инт СОФ 28.01.2019

ДЕКЕМВРИ 2020
01.12.2020 @Генерал - фин 20.10.2020 - инт СОФ ХХ.05.2018
01.12.2020 @Tam14
01.12.2020 @Filipsrb - инт НИШ 11.2018
03.12.2020 @tomejordanovski - фин 28.07.2020
04.12.2020 @ZojaKojaZoja - фин 10.09.2020 - инт СОФ 07.02.2019
XX.12.2020 @Ninnna
11.12.2020 @arty.arty - фин 10.08.2020 - инт СОФ 18.02.2019
11.12.2020 @David12345 - фин 08.2020 - инт 11.02.2018
29.12.2020 @dule_bule - фин 11.11.2020 - инт СОФ 0x.05.2018
30.12.2020 @deksamk - фин ХХ.08.2020 - инт СОФ 19.02.2019
30.12.2020 @Protokol - фин 07.09.2020 - инт СК 15.11.2018
31.12.2020 @TheChosenOne - фин 12.11.2020 - инт СОФ 11.06.2018

ЈАНУАРИ 2021
08.01.2021 другарка на @bacive
12.01.2021 @motul - инт 05.06.2018
20.01.2021 @vacimance - фин 07.08.2020 - инт СОФ 20.02.2019 - потврда
20.01.2021 @FunkNow - фин 07.08.2020 - инт СОФ 20.02.2019
20.01.2021 @mr.viktor - фин 26.11.2020 - инт СОФ 16.07.2018

ФЕВРУАРИ 2021
02.02.2021 брат на @barselona123 - фин 14.08.2020 - инт СОФ 20.02.2019
02.02.2021 @kredit - фин 24.08.2020 - задол 07.03.2019 - инт БТ 08.01.2019
02.02.2021 @Nateraj - фин 27.08.2020 - задол 11.03.2019 - инт БТ 19.12.2018
02.02.2021 @Rope. - фин 20.08.2020 - инт СОФ 25.02.2019 - изводи прадедо и потврда
02.02.2021 @Peroo и сопруга - фин 27.08.2020 - задол 08.03.2019 - инт БТ 24.12.2018 - потврда и изводи од дедо
09.02.2021 @МаријаОдМакедонија - фин 24.08.2020 - инт СОФ 27.02.2019 - док. од бг егзархија
09.02.2021 @Milaema - фин 26.08.2020 - инт СОФ 26.02.2019
09.02.2021 @lolita19 - фин 24.08.2020 - инт СОФ 27.02.2019 со потврда
09.02.2021 @Mad Jack - фин XX.08.2020
09.02.2021 @Marakov и брат му - фин 24.08.2020 - инт СОФ 27.02.2019
09.02.2021 @MarthaNielsen - фин 01.10.2020 - инт СОФ 26.02.2019 - родител
09.02.2021 @Mihajloff - фин 28.08.2020 - инт СОФ 28.02.2019
09.02.2021 брат на @eduardo
16.02.2021 @9999 (татко на @em1l1ja) - фин 01.10.2020 - инт СОФ 28.02.2019
16.02.2021 @Kiko.23 - фин 28.08.2020 - инт СОФ 05.03.2019 преку брат
16.02.2021 @basist - фин 06.09.2020 - инт СОФ 06.03.2019 - родител
16.02.2021 @Simorg и сопруга - фин 14.09.2020/31.12.2020 - инт СОФ 06.03.2019
16.02.2021 @bokakotorska - инт СОФ 06.03.2019
16.02.2021 @MKstole1 -фин 18.09.2020 - инт СОФ 06.03.2019 - братучед и потврда
26.02.2021 @JackB24 - фин 01.10.2020 - инт СОФ 07.03.2019 - родител
26.02.2021 @rokivr89 - фин 2Х.09.2020 - инт СОФ 12.03.2019
26.02.2021 @Goran_D и сопруга - фин 16.09.2020 - инт СОФ 11.03.2019 - потврда и изводи
26.02.2021 татко на @Slagjann - фин 16.09.2020 - инт СОФ 11.03.2019

МАРТ 2021
10.03.2021 @Pale96 - фин 16.09.2020 - инт СОФ 13.03.2019
10.03.2021 @milo89 - фин 16.09.2020 - инт СОФ 13.03.2019 - родител
10.03.2021 @NanaKiki32 - фин 20.09.2020 - инт СОФ 14.03.2019
10.03.2021 @Jovanovski-EU - фин 18.09.2020 - инт СОФ 14.03.2019 - изводи од дедо и прадедо
10.03.2021 @Miki111113333333333333333 - фин XX.10.2020 - инт СОФ 18.03.2019
10.03.2021 @KAROLINAT - фин 02.10.2020 - инт СОФ 18.03.2019

_____________________________________________________________________________________


СПИСОК НА ФИНАЛНА

СЕПТЕМВРИ 2020

17.09.2020 @Ki4avec - инт СОФ 27.03.2019 - изводи од прадедо и потврда

ОКТОМВРИ 2020
02.10.2020 @mitko.smk - инт СОФ 11.03.2019
02.10.2020 @yoco2211 - инт СОФ 18.03.2019
05.10.2020 @Nike20 - инт СОФ 19.03.2019 - предок и потврда
05.10.2020 @VLDP1 - задол 19.03.2019 - потврда и изводи
07.10.2020 @Kiki9845 - инт СОФ 04.2018 - документи од прадедо
07.10.2020 @Bobi89 - инт СОФ 04.2018 - произход
09.10.2020 сопруг на @Bg Bg - инт СОФ 25.03.2019 - потврда
12.10.2020 @kulica - инт СОФ 27.03.2019
13.10.2020 @stevi - инт СОФ 20.03.2019 - родител
14.10.2020 @Blgarceto - инт СОФ 25.03.2019 - крштеница и венчаница
14.10.2020 @Leonidas1234 - инт СОФ 21.03.2019
14.10.2020 @angelazaff - инт СОФ 19.03.2019 - потврда и крштеница
15.10.2020 @Тоде Гранката - инт СОФ 26.03.2019
15.10.2020 @Pitbull90 - инт СОФ 25.03.2019
15.10.2020 брат на @Milenija - преку сестра
15.10.2020 @Macko_Cacko - инт СОФ 26.03.2019
16.10.2020 @Los-Che - инт СОФ 27.03.2019 - потврда
20.10.2020 @MarjanM - задол 16.04.2019 - инт СКО 21.01.2019 - потврда

НОЕМВРИ 2020
05.11.2020 @SkopjeGirl - инт СОФ 23.03.2019
06.11.2020 @Dionea - инт СОФ 25.03.2019
11.11.2020 @dragozova - инт СОФ 02.04.2019 - произход
12.11.2020 @stojko96 - инт СОФ 03.04.2019 - родител
12.11.2020 @Nedanoski - инт СОФ 04.04.2019 - потврда и изводи
13.11.2020 @Altair75 - инт СОФ 08.04.2019 - потврда
XX.11.2020 @Lay Zak - инт СОФ 03.04.2019 - братучед
XX.11.2020 @dzordz1234 - задол 05.04.2019 - инт СК 07.02.2019 - родител
20.11.2020 @Чекачот - инт СОФ 01.04.2019 - умреница од дедо и потврда
20.11.2020 @Jorgovan123 - инт СОФ 10.04.2019 - преку вујко
20.11.2020 @ZokiPeki - инт СОФ 16.04.2019 - родител
20.11.2020 Сестра на @ns2094 - задол ХХ.04.2019 - инт СКО 11.02.2019 - родител
25.11.2020 @Bani - инт СОФ 17.04.2019 - потврда и изводи
25.11.2020 @Mar12 - инт СОФ 15.04.2019 - свидетелства од баб
26.11.2020 татко на @ZokiPeki - инт СОФ 16.04.2019
26.11.2020 @MargeSimpson - инт СОФ 16.04.2019 - воена книшка
26.11.2020 @TheTomBoyy - инт СОФ 18.04.2019 - потврда
30.11.2020 брат на @Itsme1 - инт СОФ 16.04.2019 - двајца родители
30.11.2020 @Laze123 - инт СОФ 24.04.2019
30.11.2020 @to6e - инт СОФ 18.04.2019

ДЕКЕМВРИ 2020
01.12.2020 @SlipperyHeights - инт СОФ 24.04.2019 - прадедо пред 1918
03.12.2020 @Howl - задол 05.2019 - инт БТ 02.2019 - потврда, изводи и свидетелство
04.12.2020 @Bradley 2020
ХХ.12.2020 пријател на @Rabrobil - инт СОФ 16.04.2019
09.12.2020 @Bourbon - - инт 12.12.2018
10.12.2020 @sterjovmk - инт СОФ 07.05.2019 - изводи, потврда, документи од сестра
10.12.2020 сопруга на @sterjovmk - инт СОФ 07.05.2019 - потврда и изводи
10.12.2020 @Soundproof - инт СОФ 30.04.2019
10.12.2020 @KDA - инт СОФ 28.05.2019
10.12.2020 @alexander1963 - инт СОФ 07.05.2019
11.12.2020 @DanielKr - инт СОФ 14.05.2019
11.12.2020 @Piroćanac - инт СОФ 13.05.2019
11.12.2020 @Recitatorot - инт СОФ 02.05.2019
11.12.2020 @Paul Kersey - инт СОФ Xx.05.2019
11.12.2020 @Rossy - инт СОФ 13.05.2019
11.12.2020 @Sasho93 - инт СОФ 14.05.2019
11.12.2020 @Piroćanac - инт СОФ 13.05.2019
ХХ.12.2020 @Саша93 - инт СОФ 14.05.2019
17.12.2020 снаа на @branko1 - инт СОФ 28.05.2019
17.12.2020 @Tinosaur - инт СОФ 04.06.2019
20.12.2020 Александар другар на @Mood - инт 12.03.2019
20.12.2020 @Dddany - инт СОФ ХХ.05.2019 - родител
21.12.2020 сестра на сопруга на @Poch - инт СОФ 15.05.2019
21.12.2020 @Djino - инт СОФ 16.05.2019
21.12.2020 @Gospogata - инт СОФ 14.05.2019
21.12.2020 @ickaicka2 - инт СОФ 22.05.2019
30.12.2020 @jakvla - инт СОФ 04.06.2019
30.12.2020 @Karas Sk - инт СОФ 22.05.2019
30.12.2020 @A.N.Z - инт СОФ 21.05.2019
30.12.2020 пријател на @Pale96 - инт СОФ 22.05.2019
30.12.2020 @petreski.martin - инт СОФ 23.05.2019
30.12.2020 @GeLee - инт СОФ 21.05.2019

ЈАНУАРИ 2021
06.01.2021 @angel1997 - инт СОФ 27.05.2019
07.01.2021 сестра на @KDA - инт СОФ 28.05.2019
07.01.2021 @Ace.btm - инт СОФ 29.05.2019
07.01.2021 @mcuska - инт БТ 08.03.2019 - родител
11.01.2021 @em1l1ja - инт СОФ 06.06.2019
11.01.2021 @marrkoski - инт СОФ 10.06.2019
12.01.2021 @RockyVr - инт СОФ 12.06.2019
13.01.2021 @man united@ -инт СОФ 03.07.2019 - потврда
13.01.2021 @KALJO123 - инт СОФ 10.06.2019 - брат и происход
13.01.2021 @ajax090 - инт СОФ 12.06.2019
14.01.2021 @sophiee - инт СОФ 17.06.2019
15.01.2021 @perka1 - инт СОФ 18.06.2019 - потврда
15.01.2021 @@@@@ - инт СОФ 19.06.2019 - потврда
15.01.2021 @Ivana2234 - инт СОФ 20.06.2019
18.01.2021 @Zyzzz91 - инт СОФ 20.06.2019
18.01.2021 @mekillaz - инт СОФ 26.06.2019 - потврда и изводи
19.01.2021 @SFRJ87 - инт СОФ 26.06.2019
20.01.2021 @AlexN - инт СОФ 27.06.2019 - потврда и изводи
21.01.2021 @Wolf5 - инт СОФ 02.07.2019 - потврда и изводи
21.01.2021 @Atlantida82 - задол 03.07.2019 - инт БЕО 03.2019
26.01.2021 @planic85 - инт 10.07.2019
28.01.2021 @DinaMandarina - инт СОФ 04.07.2019 - 2 родитела

ФЕВРУАРИ 2021
02.02.2021 @Sashhe - инт СОФ 08.07.2019 - родител
02.02.2021 @megi289 - инт СОФ 19.08.2019
03.02.2021 пријателка на @Atlantida82 - задол 25.07.2019 - инт БЕО 05.2019
04.02.2021 сестри на @dzordz1234 - задол 27.07.2019 - родител
05.02.2021 @Miky - инт СОФ 31.07.2019 - сведителство и изводи
09.02.2021 @Tefko - инт СОФ 13.08.2019 - родител
12.02.2021 @sasko** - инт СОФ 20.08.2019 - потврда
12.02.2021 братучед на @Anagals - инт СОФ 07.08.2019
12.02.2021 сопруга на @vojkan88 - инт СОФ 24.09.2019
12.02.2021 @Martinh - инт СОФ 03.10.2019
12.02.2021 @Dimitrovski - инт СОФ 05.09.2019 - преку тетка
15.02.2021 @Stojkovz - инт СОФ 12.08.2019 - 2 родитела
24.02.2021 @born slippy - инт СОФ 14.08.2019 - документи од брат и потврда
25.02.2021 @Mite1992 - инт СОФ 10.12.2019 - брат
26.02.2021 @MadA@FakA - инт СОФ 03.10.2019

МАРТ 2021
01.03.2021 @BRLIV1 - инт СОФ 14.10.2019 - изводи, потврда и документи од сестра
01.03.2021 @Stanipadni - инт СОФ 15.10.2019
04.03.2021 @Bibo - инт СОФ 19.09.2019 - 2 родителa
12.03.2021 сестра на @Lawyer2017 - инт СОФ 20.11.2019
15.03.2021 @TM88 - инт СОФ 29.10.2019
16.03.2021 роднина на @milky - инт СОФ 08.10.2019

_____________________________________________________________________________________


СПИСОК НА ЗАДОЛЖИТЕЛНА

ДЕКЕМВРИ 2019

04.12.2019 сопруг на @DinaMandarina - инт СОФ - поредок и потврда

ЈАНУАРИ 2020
08.01.2020 сопруг на @Sara2018 - инт СОФ - потврда
14.01.2020 @Paola - инт СОФ - родител
23.01.2020 @Kostic17 - инт СОФ 21.01.2020

ФЕВРУАРИ 2020
04.02.2020 @Peroronchino
11.02.2020 @saleelektrik - инт НИШ 29.10.2019
12.02.2020 сестра на @Slagjann
14.02.2020 @panterce4

ЈУЛИ 2020
09.07.2020 @Frau - инт СКО 18.05.2020

АВГУСТ 2020
06.08.2020 @Mniko - инт ХОЛ 17.06.2020
14.08.2020 @LoloMK - изводи

СЕПТЕМВРИ 2020
09.09.2020 @ajdutin - инт СОФ - документи од дедо 1916

ОКТОМВРИ 2020
28.10.2020 сопруга на @Keko1986

ФЕВРУАРИ 2021
01.02.2021 @branko1 - инт БТ 18.08.2020 - родител

Чекаат бројче:
@Vincere - инт БТ 2Х.10.2020
@Makva - инт СК 03.11.2020
 

porchmonkey

Админ
Член од
28 мај 2016
Мислења
83
Поени од реакции
35
Zasto mu stavas maka na gradi na covekov? Imase lugje so vakvi primeri tuka na forumot i zavrsija so ukaz. Znaes li sto znaci vakva izjava za toj sto ceka? Fino si pisal covekot deka odnel se. Mu posakuvam srekja i da kaze deka zavrsil so ukaz.
Po pravilo mora predokot da e od 1900 do 1918, zoshto tie vo Sofija imaat spisi samo od 1900 do 1918 od egzarhija ili ne znam kade, i za da go najdat predokot mora da e vo toj domen, inache nema da go najdat ako baraat
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
421
Поени од реакции
1.165
Po pravilo mora predokot da e od 1900 do 1918, zoshto tie vo Sofija imaat spisi samo od 1900 do 1918 od egzarhija ili ne znam kade, i za da go najdat predokot mora da e vo toj domen, inache nema da go najdat ako baraat
Kao sto sam vec napisao moj pradeda je rodjen pre 1900. Dobio sam proizhod na osnovu toga i na osnovu potvrde iz Strumice da su tada u tom selu ziveli Bugari i da je bila bugarska skola u tom selu u to vreme. Ne znam kakve spise treba da nalaze kada na potvrdi iz Strumice pise sta i kako.
I jos nesto, ako se gleda statistika tog bugarskog etnografa iz 1900. kada je on vrsio popis stanovnistva, ljudi koji su rodjeni pre 1900. su usli u taj popis i bili su deca. Tu je sve jasno.
 
Член од
15 јуни 2019
Мислења
115
Поени од реакции
429
bidi sreken ako vlezes polozitelno,pod 1900 mnogu otkaz dobia!
Od ovakvi odgovori i ja se tresev cela godina dodeka bev na zadolzitelno pa na finalna.
Eve sega sum na polozitelno ( posmrtnica od pradedo roden 1898!!!, i naknadno odneseni dokumenti ( povtorno umrenici i izvodi + od Strumica potvrda zaradi glupakot posrednik sto posle intervju ne krena slusalka!))
Ima luge na forumov koj precisno ke vi objasnat ako korektno gi zamolite ovde ili vo poraka!
I citajte go forumov sekojdnevno ako tolku ve interesira sto se slucuva na tema Bugarski pasosi! 10 min na den za mirna glava!


Ako ste pismeni, ne vi treba posrednik za apliciranje! Mozebi koga ke bide potpisan ukazot za slednite cekori!

I ogromna blagodarnost do site clenovi koi pomagaat, vodat spisoci, davaat nadez i se trudat da objasnat! Thank you!
 

porchmonkey

Админ
Член од
28 мај 2016
Мислења
83
Поени од реакции
35
С този закон е изменена и нормата на чл. 3, ал. 1 от Закона за б'лгарите, живеешти изв'н Република Б'лгарија. С'гласно дејстваштата ј редакција, считано от 16.03.2021 г., б'лгарски произход се доказва с документ, издаден от б'лгарски или чужд д'ржавен орган, или от Б'лгарската православна ц'рква. Отменена е разпоредбата на чл. 3, ал. 1, т. 2 от Закона за б'лгарите, живеешти изв'н Република Б'лгарија, којато предвиждаше, че б'лгарски произход може да се доказва с документ, издаден от организација на б'лгари, живеешти изв'н Република Б'лгарија, призната от компетентнија б'лгарски д'ржавен орган за подд'ржане на вр'зки с тјах.


fuck zaminaja vo voda blgarskite zdruzenija...
Автоматски споено мислење:

kakov dokument sega kje baraat , boze ova ispadna oteznuvanje a ne olesnuvanje na uslovite
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
421
Поени од реакции
1.165
С този закон е изменена и нормата на чл. 3, ал. 1 от Закона за б'лгарите, живеешти изв'н Република Б'лгарија. С'гласно дејстваштата ј редакција, считано от 16.03.2021 г., б'лгарски произход се доказва с документ, издаден от б'лгарски или чужд д'ржавен орган, или от Б'лгарската православна ц'рква. Отменена е разпоредбата на чл. 3, ал. 1, т. 2 от Закона за б'лгарите, живеешти изв'н Република Б'лгарија, којато предвиждаше, че б'лгарски произход може да се доказва с документ, издаден от организација на б'лгари, живеешти изв'н Република Б'лгарија, призната от компетентнија б'лгарски д'ржавен орган за подд'ржане на вр'зки с тјах.


fuck zaminaja vo voda blgarskite zdruzenija...
Автоматски споено мислење:

kakov dokument sega kje baraat , boze ova ispadna oteznuvanje a ne olesnuvanje na uslovite
Ako je ovo tacno, a videcemo tek, to moze da bude samo za nove kandidate u buducnosti, a za stare ovo nece vaziti jer se zakon ne tumaci retroaktivno.
 

porchmonkey

Админ
Член од
28 мај 2016
Мислења
83
Поени од реакции
35
Ako je ovo tacno, a videcemo tek, to moze da bude samo za nove kandidate u buducnosti, a za stare ovo nece vaziti jer se zakon ne tumaci retroaktivno.
ОБН. - ДВ, БР. 21 ОТ 2021 Г.)

§ 13. Молбите, подадени до влизането в сила на този закон, се разглеждат и решават при досегашните условија и ред,
с изклјучение на изискванијата на чл. 22, чл. 32а и чл. 35, ал. 4, които се прилагат и по отношение на заварените производства в'в вр'зка с б'лгарското гражданство.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom