Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Bigo

Админ
Член од
13 декември 2019
Мислења
547
Поени од реакции
970
Zdravo na site,
Bi sakal da prasam 2 raboti:
1. Dali ima nekoj iskustvo, i kako moze da se izvadi BUG dokumenti (pasosh) za bebe pomalo od 6 meseci (Roditelite vekje imaat BUG Pasoshi), koe vekje ima MKD Pasosh?
2. Dali moze da se zavrsi komplet dokumentacijata (vkluciteno i BUG Pasosh) preku BUG Ambsada vo Skopje za bebeto, namesto da se odi vo Sofija?
3. Dali ima nekakva vrska starosnata granica na bebeto vo vrska so zemanje na BUG dokumenti?

Odnapred Vi blagodaram.
Ako vekje imate vie dvajca Bg pass... Decata do 14 godini dobivaat po avtomatizam... Mislam deka mozes vo ambasada ili Konzulat BT.. Samo vremenski mal e poise Se ceka... Procedurata Mislam e sledna... Go prijavuvate deteto vo opstina kade sto ste vie... E Sega dali e ista procedura I za bebe... Da Se prasa poiskusen ili vo ambasada direkt... Za nego kje Treba izvod I 2 slikicki pass format... Se nadevam pomognav do negde :)
 

0210

шест
Член од
13 април 2015
Мислења
127
Поени од реакции
198
Поздрав до сите!
Деновиве актуелно е со адресата Леге 6 Софија а слично беше и пред извесно време со адреси во Ќустендил!Многу луѓе има и сеуште имаат проблеми во Ќустендил со нови адреси при продолжување на пасоши, Па дали е моментално исто така со адресата Леге 6 при продолжување на пасош. Дали при продолжување на пасош може да се наведе предходната адреса која исто така била Леге 6?
Благодарам!
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
249
Поени од реакции
264
Здраво на сите!

Едно нешто што приметив тука е дека секој знае некој посредник што не е ок а не сака да го каже кој е!
Тоа е многу себично од ваша страна бидејќи не помагате на другите да се заштитат од таквите туку ги пуштате низ вода како вие што сте се изгореле!

Друго, никој не одговара на прашањата на пример колку ве кошта одредена процедура, пример од указ за егн и пасош колку ви бараат посредниците.

Тука само се пишува за дај молбата или контакт од амбасадата или броеви на укази што се супер информации но пишувајте ги и оние побитните, кој лаже, кој заебува за да не губат луѓето време и пари со нив.

Не бидете дволични и себични!

Поздрав
 
Член од
31 декември 2009
Мислења
538
Поени од реакции
106
Nekoj za intervju da zakazal da kaze koj datum davaat momentalno
 

porchmonkey

Админ
Член од
28 мај 2016
Мислења
83
Поени од реакции
35
Jas ushte ne sum zapocnal no mislam deka Doce posrednik e iskusen i vo red. Inache bara 670 evra, ne znam dali e poskap..
 
Член од
7 октомври 2017
Мислења
45
Поени од реакции
70
Здраво на сите!

Едно нешто што приметив тука е дека секој знае некој посредник што не е ок а не сака да го каже кој е!
Тоа е многу себично од ваша страна бидејќи не помагате на другите да се заштитат од таквите туку ги пуштате низ вода како вие што сте се изгореле!

Друго, никој не одговара на прашањата на пример колку ве кошта одредена процедура, пример од указ за егн и пасош колку ви бараат посредниците.

Тука само се пишува за дај молбата или контакт од амбасадата или броеви на укази што се супер информации но пишувајте ги и оние побитните, кој лаже, кој заебува за да не губат луѓето време и пари со нив.

Не бидете дволични и себични!

Поздрав
Коментар на место,можеби дека не има зафатено македонскиот синдром да не ја кажуваме вистината иако ја знаеме.
Иначе јас сум преку Русе од Кратово имам само пофални зборови,чекам указ на дупка сум па ќе видимо.
Поздрав и со среќа

Sent from my Redmi 8 using Tapatalk
 
Член од
26 јуни 2018
Мислења
21
Поени од реакции
29
Здраво на сите!

Едно нешто што приметив тука е дека секој знае некој посредник што не е ок а не сака да го каже кој е!
Тоа е многу себично од ваша страна бидејќи не помагате на другите да се заштитат од таквите туку ги пуштате низ вода како вие што сте се изгореле!

Друго, никој не одговара на прашањата на пример колку ве кошта одредена процедура, пример од указ за егн и пасош колку ви бараат посредниците.

Тука само се пишува за дај молбата или контакт од амбасадата или броеви на укази што се супер информации но пишувајте ги и оние побитните, кој лаже, кој заебува за да не губат луѓето време и пари со нив.

Не бидете дволични и себични!

Поздрав
Od ukaz do egn mislam deka pobara 150 evra... Za pasos sam si plakas vo ambasada/Sofija
 
Член од
2 февруари 2019
Мислења
139
Поени од реакции
291
Јас бев преку Камелија од Скопје што има канцеларија спроти Амбасада, се беше ОК но ме убедуваше дека дополнителни не требало да носам пак во Министерство за Правда. Овде дознав дека мора да се носи и лично однесов. Многу други што не однесоа ги одбија, јас добив указ и сега чекам ЕГН но сега најдов друг посредник :sneaky:
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
249
Поени од реакции
264
Јас бев преку Камелија од Скопје што има канцеларија спроти Амбасада, се беше ОК но ме убедуваше дека дополнителни не требало да носам пак во Министерство за Правда. Овде дознав дека мора да се носи и лично однесов. Многу други што не однесоа ги одбија, јас добив указ и сега чекам ЕГН но сега најдов друг посредник :sneaky:
Камелија заеба многу луѓе со пополнување на документи, во декларацијата им пишувала македонци како националност.
 
Член од
4 октомври 2020
Мислења
31
Поени од реакции
99
Здраво на сите!

Едно нешто што приметив тука е дека секој знае некој посредник што не е ок а не сака да го каже кој е!
Тоа е многу себично од ваша страна бидејќи не помагате на другите да се заштитат од таквите туку ги пуштате низ вода како вие што сте се изгореле!

Друго, никој не одговара на прашањата на пример колку ве кошта одредена процедура, пример од указ за егн и пасош колку ви бараат посредниците.

Тука само се пишува за дај молбата или контакт од амбасадата или броеви на укази што се супер информации но пишувајте ги и оние побитните, кој лаже, кој заебува за да не губат луѓето време и пари со нив.

Не бидете дволични и себични!

Поздрав
Mojot posleden posrednik mi zema 200 eur od ukaz do pasos vo raka. E dobro pasosot se uste go nemam vo raka, cekam egn. Jas treba da odam samo na slikanje vo Sofija, on kje mi gi donese i pasosot i lk. Prethodniot ne me odra so pari ama ne se ni grizese za da mi kaze za dop dok, za toa doznav od tuka, pa go angazirav posledniov posrednik koj eve kje me vodi do kraj. No, kje skoknam da mu go spomenam imeto, bidejkji site go znaat ama ne od ova zanimanje - posrednistvo, a mislam i deka ja nauci lekcijata od mene, zasto mu kazav zosto ne prodolzuvam so nego. Sigurna sum deka ne ja pravi istata greska, povekje. A, za posledniov samo pofalni zborovi, imeto mu go doznav od Lazar od Strumica, sosema slucajno, kako od Gospod ispraten. Na krajot na denot parite ne se tolku vazni, kolku sto bi bilo vremeto izgubeno, zatoa sto nekoj posrednik ne znael ili namerno premolcal nesto vo postapkata. Vremeto so pari ne se kupuva. Srekjno na site!
 

porchmonkey

Админ
Член од
28 мај 2016
Мислења
83
Поени од реакции
35
Mojot posleden posrednik mi zema 200 eur od ukaz do pasos vo raka. E dobro pasosot se uste go nemam vo raka, cekam egn. Jas treba da odam samo na slikanje vo Sofija, on kje mi gi donese i pasosot i lk. Prethodniot ne me odra so pari ama ne se ni grizese za da mi kaze za dop dok, za toa doznav od tuka, pa go angazirav posledniov posrednik koj eve kje me vodi do kraj. No, kje skoknam da mu go spomenam imeto, bidejkji site go znaat ama ne od ova zanimanje - posrednistvo, a mislam i deka ja nauci lekcijata od mene, zasto mu kazav zosto ne prodolzuvam so nego. Sigurna sum deka ne ja pravi istata greska, povekje. A, za posledniov samo pofalni zborovi, imeto mu go doznav od Lazar od Strumica, sosema slucajno, kako od Gospod ispraten. Na krajot na denot parite ne se tolku vazni, kolku sto bi bilo vremeto izgubeno, zatoa sto nekoj posrednik ne znael ili namerno premolcal nesto vo postapkata. Vremeto so pari ne se kupuva. Srekjno na site!
Lazar Mladenov? kako da go kontaktiram ako znaesh
 
Член од
22 март 2019
Мислења
133
Поени од реакции
84
@Tina Gjo , @Aleksandar92 - дечки, на иста адреса пративме за во Средец, така? Од кај толку чекање за вас?

Столична обштина
Pајон "Средец"
гр. Софија 1000
yл. "Леге" № 6
Р. Б'лгарија

^е она што јас го напишав на тоа листот.
5ti mesec vekje :(
Автоматски споено мислење:

@Meh , vaka treba da se prijavi adresata za vo licna karta j pasos, a ne samo Lege 6 Sofija, Bulgarija?
Screenshot_20210306-205824_Messenger.jpg
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh

Kajgana Shop

На врв Bottom