Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
24 јуни 2020
Мислења
25
Поени од реакции
46
Сигурен си дека на муслимани не даваат?
Ne misla. Deka e toa tochno. Imashe na forumov i drugi chlenovi od mala prespa i od Kosovo (goranskata zaednica) koi se muslimani i dobile drzhavjanstva. Nemislam deka toa treba da e uslov voopshto!
Moja preporaka e da si aplicirash ako sakash i ne mu ja misli za religijata. Vo deneshno vreme seushte da se pravi takva diskriminacija pa i voopshto da se razgovara za religija e smeshno.
 
Член од
11 март 2019
Мислења
49
Поени од реакции
76
Ne misla. Deka e toa tochno. Imashe na forumov i drugi chlenovi od mala prespa i od Kosovo (goranskata zaednica) koi se muslimani i dobile drzhavjanstva. Nemislam deka toa treba da e uslov voopshto!
Moja preporaka e da si aplicirash ako sakash i ne mu ja misli za religijata. Vo deneshno vreme seushte da se pravi takva diskriminacija pa i voopshto da se razgovara za religija e smeshno.
Decko vo mala prespa nema nitu eden musliman, prvin informirajse potoa pisuvaj
 
Член од
11 август 2020
Мислења
15
Поени од реакции
45
Сите што не се православни може до БГ државјанство само преку инвестиции
Автоматски споено мислење:

Не е Верно , Закон преку инвестиции променил веке.
Автоматски споено мислење:

Decko vo mala prespa nema nitu eden musliman, prvin informirajse potoa pisuvaj
Тоа за Мала Преспа е верно, но има муслимани в Голо Бьрдо и Горанци којто сьшто имат бугарско гражданство важно е да покажат бугарски корени.
 
Последно уредено:
Член од
6 јули 2020
Мислења
165
Поени од реакции
130
Izvini da prasam otkako ke pustis molba drzavjans.da ti go pustat bitola za kolku vreme stignuva drz.vo bitola i uste kolku ima do pasos se vkupno
I dali se slikas vo bitola ili mora sofija
Fala
Jas go imam podignato vo Frankfurt Germania za ne polni 2meseci stigna vo ambasada a sekako deka moze da se slikas I vo ambasada bez razlika vo koja samo sto cekas poveke Eve Sega isprateno za EGN kako sto mi odg.pogore 2.5 do 3mesi a mozebi I poveke se ceka taka da uste 3+meseci Treba da cekas za povtorno da ti go ispratat zatoa ke odime za slikanje vo Bg
 
Член од
11 февруари 2020
Мислења
186
Поени од реакции
166
Decki sto e rabotava so ova preku konzulat sto sme imale intervju . Dali se pocnati da zaveduvat vo sistem

Sent from my SM-G960U using Tapatalk
 
Член од
3 јануари 2020
Мислења
215
Поени од реакции
231
Decki sto e rabotava so ova preku konzulat sto sme imale intervju . Dali se pocnati da zaveduvat vo sistem

Sent from my SM-G960U using Tapatalk
Go otece vise na grupava samo se zalis sto e ova min za pravda Bugarija,idi zalimuse na posrednikot sekoj 2 den pisuvas nego otekuvajgo!
 

KDA

Член од
19 септември 2020
Мислења
5
Поени од реакции
16
Ne misla. Deka e toa tochno. Imashe na forumov i drugi chlenovi od mala prespa i od Kosovo (goranskata zaednica) koi se muslimani i dobile drzhavjanstva. Nemislam deka toa treba da e uslov voopshto!
Moja preporaka e da si aplicirash ako sakash i ne mu ja misli za religijata. Vo deneshno vreme seushte da se pravi takva diskriminacija pa i voopshto da se razgovara za religija e smeshno.
Не се прави дискриминација. Едноставно во периодот кога бараш предок Бугарите биле православни, а не муслимани. Во тој контекст нема врска што си ти, туку твојот предок. Доколку има историски податок дека имало Бугари-муслимани од тој предел, во тој период, секако дека ќе добие документација. Воопшто не е смешно да се разговара за религија, тоа е дел од историјата и нешто клучно во националноста, особено во 20тиот век.
 
Член од
26 април 2020
Мислења
78
Поени од реакции
141
Imat pauza so Ukazive izgleda da se nadevame deka ke daet nekoj ukaz dekemvrivo ....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom