Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
2 март 2023
Мислења
7
Поени од реакции
6
Кај мене има промена денес

  • Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Документите са изпратени за издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија

Дополнителни документи доставив на почетокот на февруари.
Здравејте. кој номер си?
 
Член од
2 јуни 2018
Мислења
19
Поени од реакции
42
Здраво на сите! Може ли некој од вас што неодамна добил пасош да ни каже колку време важи бугарскиот пасош - 5 или 10 години?
 
Член од
27 јуни 2009
Мислења
219
Поени од реакции
97
Здраво на сите! Може ли некој од вас што неодамна добил пасош да ни каже колку време важи бугарскиот пасош - 5 или 10 години?
5 години бугарски пасош,лична карта 10 години.
 
Член од
28 јануари 2023
Мислења
7
Поени од реакции
11
Hello i have been following and translating this topic for months but i couldn't translated that one. Will you help me to understand what it says there. Thank you
преведено и од руски на англиски, па на македонски :p

Според последните информации од Министерството за правда: Сите статуси кои беа вратени од „конечно“ во „задолжително“ пред две недели ЌЕ ОСТАНАТ КАКО ШТО СЕ. Ова не треба да влијае на тајмингот, бидејќи оваа промена ги погоди апсолутно сите со конечниот статус. Преминот во „финалето“ сега ќе биде како што ги разгледуваат случаите од експерти, сега е приближно 6900/2020 бројки. Случаите за втората половина на 2020 година, цела 2021 година и две третини од 2022 година остануваат „задолжителни“. Уште еднаш, сакам да го привлечам вашето внимание на фактот дека условите за секој статус во целото разгледување може да се менуваат, да бидат подолги, пократки итн., но тоа не игра никаква улога, бидејќи САМО вкупното време за разгледување на случаите работи: од датумот на интервјуто / формирањето на кореспонденција до датумот на објавување на декретот на страницата! Сега има околу 3 години и 3 месеци. Треба да се фокусирате само на ова.

кратко: не паничете. само почекај:)
 
Член од
15 јануари 2020
Мислења
6
Поени од реакции
0
Дали има некој што знае дали работаат архивите во бугарија?
 
Член од
27 јуни 2009
Мислења
219
Поени од реакции
97
Ne bi trebalo tolku zastoj da ima 2 meseca.Neka kaze nekoj od clenovite od poranesnite izbori iskustvo kolku vreme e imslo zastoj.
Сакаш да ти објаснам,ако ниедна партија нема 126 пратеници,тогаш претседателот му дава на прворангираната партија да направи влада.Ако не успее во рок,тогаш втората,па третата, и само тие партии што имаат конзесус за парламент.Ако и тогаш не направат влада се оди на втор круг составување влада.Пак истото,па трет круг.Па види колку време е тоа.Има уште али најмалку е два месеца.
 
Член од
8 јануари 2022
Мислења
94
Поени од реакции
175
Сакаш да ти објаснам,ако ниедна партија нема 126 пратеници,тогаш претседателот му дава на прворангираната партија да направи влада.Ако не успее во рок,тогаш втората,па третата, и само тие партии што имаат конзесус за парламент.Ако и тогаш не направат влада се оди на втор круг составување влада.Пак истото,па трет круг.Па види колку време е тоа.Има уште али најмалку е два месеца.
Auu dolgo i siroko...iskreno neznam ksko ide toa od nikogas ne me e zanimalo toa.Ama sega mi e jasno.Fala mnogu.
Автоматски споено мислење:

Drugo nesto,vcera se vrativ na forumot od prosla godina mart ukaz potpisan vo februari a objsven ista data vo mart.Mene mi rece posrednik koj e mn jak vo BG deka ukazite se potpisani samo nese objaveni neznam sto da mislam a samo 5 dena imase ukazi i tolku stama.
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
526
Поени од реакции
676
Auu dolgo i siroko...iskreno neznam ksko ide toa od nikogas ne me e zanimalo toa.Ama sega mi e jasno.Fala mnogu.
Автоматски споено мислење:

Drugo nesto,vcera se vrativ na forumot od prosla godina mart ukaz potpisan vo februari a objsven ista data vo mart.Mene mi rece posrednik koj e mn jak vo BG deka ukazite se potpisani samo nese objaveni neznam sto da mislam a samo 5 dena imase ukazi i tolku stama.
Прво и многу грешно мислиш дека твојот посредник е многу јак во Бугарија, а он во принцип е еден обичен таксист и измамник.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom