Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
23 март 2019
Мислења
15
Поени од реакции
21
Kај мене денеска се смена од финална на дополнителна.Немам стар документ да однесам така да по се изгледа толку беше.

Окт.2018 поднесени документи во Мин. Софија, со изводи (дедо), Потврда од здружение и Произход од ДАБЧ (без стар документ)
20.05.2019 интервју Софија, преписка 141хх/2019
23.12.2020 на финална
Март 2020 за секој случај повторно поднесени изводи и Потврда од здружение
15.02.2022 на дополнителна:
“Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи В срок до 15.04.2022 г. следва да представите официални документи, издадени от б'лгарски или чуждестранни органи, с които да удостоверите, че имате родствена вр'зка с поне едно лице Ваш в'зходјашт до трета степен вклјучително, което е от б'лгарски произход. Документите трјабва да с'д'ржат информација за имената на в'зходјаштија и родствената Ви вр'зка с него. При непредставјане на документите в срок, преписката Ви ште б'де разгледана на заседание на С'вета по гражданството с мнение молбата да не б'де уважена. С'обштението е публикувано на 15.02.2022 г..“
Сагата и официјално заврши за мене: одбиен од советот, не однесов дополнтелно стар документ (барав безуспех од архива, стари црковни книги, по друга линија преку баба, единствено касно разбрав на форумов да пробам со М1/М2)

@Bibo кога можиш тргниме од списокот

07/06/2022 вратен од допонителна
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.

24/06/2022 одбиен од советот
С'вет'т по гражданство не е уважил молбата Лицето не е представило официални документи, издадени от б'лгарски или чуждестранни органи, с които да удостовери, че има родствена вр'зка с поне едно лице негов в'зходјашт до трета степен вклјучително, което е от б'лгарски произход в определенија срок след неговото уведомјаване.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.102
Поени од реакции
3.948
Чудно што директно те одбиле без да побараат дополнителни документи, а и не ми е познато тоа образложение "член 33...". Да не станува збор за некои кривични прекршоци поради кои директно си одбиена? Делува дека поради некаков прекршок си одбиена, во спротивно ќе пишуваше дека нема цврсти докази за потекло, а и ќе ти дадеа шанса да доставиш дополнителни документи прво.
 
Член од
9 април 2013
Мислења
4
Поени од реакции
0
1. Екипа, ај предложете некој посредник што вадел дупликат происход за брзо време, со контакт број. (Ќе ве замолам само оние шо успеале во тоа).
2. Имал некој ускуство со легализирање изводи у амбасада у Скопје?
Чудно што директно те одбиле без да побараат дополнителни документи, а и не ми е познато тоа образложение "член 33...". Да не станува збор за некои кривични прекршоци поради кои директно си одбиен/а? Делува дека поради некаков прекршок си одбиен/а, во спротивно ќе пишуваше дека нема цврсти докази за потекло, а и ќе ти дадеа шанса да доставиш дополнителни документи прво.
Prethodno bese status da se razgleda od finalen eksptert
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.102
Поени од реакции
3.948
Prethodno bese status da se razgleda od finalen eksptert
Јасно ми е, муабетот му е дека според статусов повеќе делува дека отказот е од други причини, не е тука проблемот до потеклото. Да не си добила црн печат од ЕУ или некој кривичен прекршок да си имала?
 
Член од
9 април 2013
Мислења
4
Поени од реакции
0
Јасно ми е, муабетот му е дека според статусов повеќе делува дека отказот е од други причини, не е тука проблемот до потеклото. Да не си добила црн печат од ЕУ или некој кривичен прекршок да си имала?
Nemam nisto takvo a za da te odbijat celosno ne treba da pisuva otkaz ?
 
Член од
29 септември 2008
Мислења
77
Поени од реакции
210
Според моменталната политичка ситуација во Бг ќе има ли застој околу указите?
Одамна не сум прочитал дека некој е вклучен во указ.
Два месеци сум на положително и секојдневно проверувам да не имам некој отказ или указ.
 
Член од
27 јуни 2022
Мислења
1
Поени од реакции
0
Cao, drugari Moj otac ima bugarsko drzavljanstvo i preko njega sam predala i ja za dobijanje drzavljanstva. Imala sam intervju u aprilu 2020. godine. Trenutni status je Po prepiskata Vi predstoi da b'de izv'ršen finalen eksperten pregled predi da b'de razgledana ot S'veta po graždanstvo.
Mozete li da mi kazete koje jos statuse treba da prodjem?
Hvala vam unapred!
 
Член од
23 октомври 2021
Мислења
33
Поени од реакции
22
Сагата и официјално заврши за мене: одбиен од советот, не однесов дополнтелно стар документ (барав безуспех од архива, стари црковни книги, по друга линија преку баба, единствено касно разбрав на форумов да пробам со М1/М2)

@Bibo кога можиш тргниме од списокот

07/06/2022 вратен од допонителна
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.

24/06/2022 одбиен од советот
С'вет'т по гражданство не е уважил молбата Лицето не е представило официални документи, издадени от б'лгарски или чуждестранни органи, с които да удостовери, че има родствена вр'зка с поне едно лице негов в'зходјашт до трета степен вклјучително, което е от б'лгарски произход в определенија срок след неговото уведомјаване.
Izgleda deka sum propuštila nekoja nova informacija na forumov.Kakov e toa obrazec M1/M2 ke saka li nekoj da mi objasni ili ako ima objasneto kako da baram na forumot?I jas moram da dostavam dopolnitelni dokumenti,t s star dokument kako i site drugi,ama go nemam.
 
Член од
23 март 2019
Мислења
15
Поени од реакции
21
Izgleda deka sum propuštila nekoja nova informacija na forumov.Kakov e toa obrazec M1/M2 ke saka li nekoj da mi objasni ili ako ima objasneto kako da baram na forumot?I jas moram da dostavam dopolnitelni dokumenti,t s star dokument kako i site drugi,ama go nemam.
Vidi vo ovaa poraka:
 
Член од
23 октомври 2021
Мислења
33
Поени од реакции
22
Vidi vo ovaa poraka:
Blagodaram na odgovorot.Jas živeam vo Crna Gora i ne znam kako toa da go izvedam ovde,ne znam da li postoi takva možnost ovde?
 
Член од
14 јануари 2020
Мислења
136
Поени од реакции
621
Има неколку промени од денес.

18636/2019 - Преписката е нередовна... С'обштението е публикувано на 27.06.2022 г..
18637/2019 - Преписката е нередовна.
18649/2019 - Преписката е нередовна.
18655/2019 - Преписката е нередовна.

Со ова темпо 2019 ќе ја работат уште 2 години.

*Прегледано до 20137-ма преписка по конзулски пат.
 
Член од
24 септември 2019
Мислења
13
Поени од реакции
40
Здраво ...барав барав не најдов..Ве молам за информација.
Јас и сопругот добивме бугарски пасоши , за децата ( малолетни) дадовме сите документи сосе фотографии за да ги поднесе посредникот во Благоевград. Никаде го нема ...од лани од ноември требаше да се поднесат, отприлика февруари да се одобрени и да ги фотографираме децата.
Планираме да одиме утре , но се што знаеме е дека доколку се поднесени документите следно е да се фотографираат децата и да ги земеме за две недели...
Дали некој има искуство да подели ...немаме контакт со посредникот . Благодарам.
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
266
Поени од реакции
523
Има неколку промени од денес.

18636/2019 - Преписката е нередовна... С'обштението е публикувано на 27.06.2022 г..
18637/2019 - Преписката е нередовна.
18649/2019 - Преписката е нередовна.
18655/2019 - Преписката е нередовна.

Со ова темпо 2019 ќе ја работат уште 2 години.

*Прегледано до 20137-ма преписка по конзулски пат.
Mizerija..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom