Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
28 октомври 2019
Мислења
222
Поени од реакции
432
Што значи сега тоа вратени на финална(јас веќе долго време бев на финална? Дека не не ставиле на положително поради некаква причина или..?
Od dopolnitelna odis na finalna pak i ako ne si odnel dokumenti sleduva otkaz
 
Член од
8 јануари 2022
Мислења
19
Поени од реакции
19
Во моите 'мислења' имам објаснето, еве уште еднаш. Кога отидов во Софија си ги зедов преводите од преведувач (претходно ги имав испратено скенирани изводите на меил). И само со изводи од прадедо, дедо, татко , брат, мојот извод, венчаница и копија од пасошите отидов на шалтер во Министерството за правда.
Беа нељубезни, човекот ме праша дали имам стар документ, јас немав, (барав по архиви ама не најдов). Не сакаше ниту да ги види изводите, си отидов дома и утрото им ги пратив назад по пошта, адреса има на нивната веб страна, напишав љубезно писмо - дека ве молам да ги разгледате моите документи . . . . И еве после два месеци ова ми стигна.
Cestitki bas si se iznamacil ali eto fala bogu na kraj so pozitiven rezultat daj boze sto pobrzo do ukaz i pasos i dim da te nema od ovaa nasa mizerija.I jas sum isto preku brat drugi dokumenti nemam a uste sum na finalna 18meseci stoi ne mrda vo neizvesnost sum neznam sto me ceka i iskreno nervozna sum mnogu radi toj bg pasos.Pozdrav i sekoe dobro vi go posakuvam i samo pozitivno
 
Член од
23 март 2019
Мислења
15
Поени од реакции
21
Kај мене денеска се смена од финална на дополнителна.Немам стар документ да однесам така да по се изгледа толку беше.

Окт.2018 поднесени документи во Мин. Софија, со изводи (дедо), Потврда од здружение и Произход од ДАБЧ (без стар документ)
20.05.2019 интервју Софија, преписка 141хх/2019
23.12.2020 на финална
Март 2020 за секој случај повторно поднесени изводи и Потврда од здружение
15.02.2022 на дополнителна:
“Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи В срок до 15.04.2022 г. следва да представите официални документи, издадени от б'лгарски или чуждестранни органи, с които да удостоверите, че имате родствена вр'зка с поне едно лице Ваш в'зходјашт до трета степен вклјучително, което е от б'лгарски произход. Документите трјабва да с'д'ржат информација за имената на в'зходјаштија и родствената Ви вр'зка с него. При непредставјане на документите в срок, преписката Ви ште б'де разгледана на заседание на С'вета по гражданството с мнение молбата да не б'де уважена. С'обштението е публикувано на 15.02.2022 г..“
Сагата и официјално заврши за мене: одбиен од советот, не однесов дополнтелно стар документ (барав безуспех од архива, стари црковни книги, по друга линија преку баба, единствено касно разбрав на форумов да пробам со М1/М2)

@Bibo кога можиш тргниме од списокот

07/06/2022 вратен од допонителна
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.

24/06/2022 одбиен од советот
С'вет'т по гражданство не е уважил молбата Лицето не е представило официални документи, издадени от б'лгарски или чуждестранни органи, с които да удостовери, че има родствена вр'зка с поне едно лице негов в'зходјашт до трета степен вклјучително, което е от б'лгарски произход в определенија срок след неговото уведомјаване.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
3.896
Поени од реакции
3.294
Чудно што директно те одбиле без да побараат дополнителни документи, а и не ми е познато тоа образложение "член 33...". Да не станува збор за некои кривични прекршоци поради кои директно си одбиена? Делува дека поради некаков прекршок си одбиена, во спротивно ќе пишуваше дека нема цврсти докази за потекло, а и ќе ти дадеа шанса да доставиш дополнителни документи прво.
 
Член од
9 април 2013
Мислења
4
Поени од реакции
0
1. Екипа, ај предложете некој посредник што вадел дупликат происход за брзо време, со контакт број. (Ќе ве замолам само оние шо успеале во тоа).
2. Имал некој ускуство со легализирање изводи у амбасада у Скопје?
Чудно што директно те одбиле без да побараат дополнителни документи, а и не ми е познато тоа образложение "член 33...". Да не станува збор за некои кривични прекршоци поради кои директно си одбиен/а? Делува дека поради некаков прекршок си одбиен/а, во спротивно ќе пишуваше дека нема цврсти докази за потекло, а и ќе ти дадеа шанса да доставиш дополнителни документи прво.
Prethodno bese status da se razgleda od finalen eksptert
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
3.896
Поени од реакции
3.294
Prethodno bese status da se razgleda od finalen eksptert
Јасно ми е, муабетот му е дека според статусов повеќе делува дека отказот е од други причини, не е тука проблемот до потеклото. Да не си добила црн печат од ЕУ или некој кривичен прекршок да си имала?
 
Член од
9 април 2013
Мислења
4
Поени од реакции
0
Јасно ми е, муабетот му е дека според статусов повеќе делува дека отказот е од други причини, не е тука проблемот до потеклото. Да не си добила црн печат од ЕУ или некој кривичен прекршок да си имала?
Nemam nisto takvo a za da te odbijat celosno ne treba da pisuva otkaz ?
 
Член од
29 септември 2008
Мислења
68
Поени од реакции
137
Според моменталната политичка ситуација во Бг ќе има ли застој околу указите?
Одамна не сум прочитал дека некој е вклучен во указ.
Два месеци сум на положително и секојдневно проверувам да не имам некој отказ или указ.
 
Член од
27 јуни 2022
Мислења
1
Поени од реакции
0
Cao, drugari Moj otac ima bugarsko drzavljanstvo i preko njega sam predala i ja za dobijanje drzavljanstva. Imala sam intervju u aprilu 2020. godine. Trenutni status je Po prepiskata Vi predstoi da b'de izv'ršen finalen eksperten pregled predi da b'de razgledana ot S'veta po graždanstvo.
Mozete li da mi kazete koje jos statuse treba da prodjem?
Hvala vam unapred!
 
Член од
23 октомври 2021
Мислења
33
Поени од реакции
22
Сагата и официјално заврши за мене: одбиен од советот, не однесов дополнтелно стар документ (барав безуспех од архива, стари црковни книги, по друга линија преку баба, единствено касно разбрав на форумов да пробам со М1/М2)

@Bibo кога можиш тргниме од списокот

07/06/2022 вратен од допонителна
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.

24/06/2022 одбиен од советот
С'вет'т по гражданство не е уважил молбата Лицето не е представило официални документи, издадени от б'лгарски или чуждестранни органи, с които да удостовери, че има родствена вр'зка с поне едно лице негов в'зходјашт до трета степен вклјучително, което е от б'лгарски произход в определенија срок след неговото уведомјаване.
Izgleda deka sum propuštila nekoja nova informacija na forumov.Kakov e toa obrazec M1/M2 ke saka li nekoj da mi objasni ili ako ima objasneto kako da baram na forumot?I jas moram da dostavam dopolnitelni dokumenti,t s star dokument kako i site drugi,ama go nemam.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom