Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
15 февруари 2022
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo, imam intervju nabrzo. Dali nekoj znae na koja lokacija /adresa vo sofija gi pravat intervjuata za grazdanstvo i koj dokumenti se potrebni za tamu (licna karta, itn)? Isto da nema nekoj link za prasanjata?
 
Член од
7 февруари 2022
Мислења
17
Поени од реакции
9
Да ли некој добил указ во јануари или февруари
 
Член од
7 февруари 2022
Мислења
17
Поени од реакции
9
што се случува со указ,има ли некој информација кога ќе почне да работи?
 
Член од
4 октомври 2014
Мислења
787
Поени од реакции
539
Дечки вака, бев на интервју почеток на Мај 2019 со старите документи, изводи со потврда од бугарското здружение. На финална од летото 2020. Сеа како што е сменет законот, знае ли некој дали воопшто има шанса да добиеме пасош со овие документи или сите ќе не одбијат?
Чисто само за да не ме убива лажната надеж.
 
Член од
4 февруари 2022
Мислења
30
Поени од реакции
22
Дечки вака, бев на интервју почеток на Мај 2019 со старите документи, изводи со потврда од бугарското здружение. На финална од летото 2020. Сеа како што е сменет законот, знае ли некој дали воопшто има шанса да добиеме пасош со овие документи или сите ќе не одбијат?
Чисто само за да не ме убива лажната надеж.
Original star dokument od pradedo ti krstelno svidetelstvo voena kniska . Bez toa nema pasos

Sent from my SM-G960U using Tapatalk
 
Член од
31 јануари 2005
Мислења
145
Поени од реакции
22
Original star dokument od pradedo ti krstelno svidetelstvo voena kniska . Bez toa nema pasos

Sent from my SM-G960U using Tapatalk
OK e za ova so originalen 100 godisen star dokument (dobitna kombinacija).
Megjutuoa dali e officialno potvrdeno deka OTKAZ e neizbezen?? Dali imame nkoj na forumov da go potvrdi toa ili se seuste spekulacii na nekoj nacin??
I moe mislenje e deka bez STARIOT otkaz ke jademe.. No toa e samo mislenje, dali imame nesto actuelno, oficijalno za ova.
 
Член од
27 јануари 2011
Мислења
10
Поени од реакции
1
Posle podiganje na ukaz dali sme so povrzani rikovu za vadenje na egn i slikanje ili moze tia da se napravi na primer po nekolku meseci od podiganje na ukazot?
 
Член од
18 април 2010
Мислења
2.632
Поени од реакции
3.506
Има фајда дури сега да се поднесуваат документи или слабо?
 
Член од
4 октомври 2014
Мислења
787
Поени од реакции
539
OK e za ova so originalen 100 godisen star dokument (dobitna kombinacija).
Megjutuoa dali e officialno potvrdeno deka OTKAZ e neizbezen?? Dali imame nkoj na forumov da go potvrdi toa ili se seuste spekulacii na nekoj nacin??
I moe mislenje e deka bez STARIOT otkaz ke jademe.. No toa e samo mislenje, dali imame nesto actuelno, oficijalno za ova.
Истово и јас сакав да прашам, некои викаат ќе сме добиеле заради тоа што 90 посто се со вакви документи и нема смисла толку голем број да не одбијат, додека други викаат законот нема да го сменат пак и ќе го јадеме сите. Сеа кое ќе биде е работата.
 
Член од
23 март 2019
Мислења
15
Поени од реакции
21
Истово и јас сакав да прашам, некои викаат ќе сме добиеле заради тоа што 90 посто се со вакви документи и нема смисла толку голем број да не одбијат, додека други викаат законот нема да го сменат пак и ќе го јадеме сите. Сеа кое ќе биде е работата.
Kај мене денеска се смена од финална на дополнителна.Немам стар документ да однесам така да по се изгледа толку беше.

Окт.2018 поднесени документи во Мин. Софија, со изводи (дедо), Потврда од здружение и Произход од ДАБЧ (без стар документ)
20.05.2019 интервју Софија, преписка 141хх/2019
23.12.2020 на финална
Март 2020 за секој случај повторно поднесени изводи и Потврда од здружение
15.02.2022 на дополнителна:
“Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи В срок до 15.04.2022 г. следва да представите официални документи, издадени от б'лгарски или чуждестранни органи, с които да удостоверите, че имате родствена вр'зка с поне едно лице Ваш в'зходјашт до трета степен вклјучително, което е от б'лгарски произход. Документите трјабва да с'д'ржат информација за имената на в'зходјаштија и родствената Ви вр'зка с него. При непредставјане на документите в срок, преписката Ви ште б'де разгледана на заседание на С'вета по гражданството с мнение молбата да не б'де уважена. С'обштението е публикувано на 15.02.2022 г..“
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2020
Мислења
6
Поени од реакции
6
Zdravo,

I jas sum na dopolnitelna so izvodi i potvrda od bg kul klub. Ja prevrtev cela kuka ne najdov nisto za zal. Sega se obvinuvam kako ne aplicirav porano nego vo 2017 ama zal nema vrakanje. Zivci iskinav ama toa e. Ako e vaka so noviov zakon togas 97 posto od lugevo ke gi odbijat. Znam covek so bg voena kniska sto go odbija vo 2018 i ja se cudev kako vika pa ke apliciram. Ne znam ke ja tuzam makedonijava koga rabotev za 12 000 plata da mi isplati parite cim sega e 18 000 min plata haha. Ako ima logika zakon vazi od godinata koja e donesen ama oni diktiraat.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom