Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
30 септември 2021
Мислења
100
Поени од реакции
77
Ја сам добио датум за проверу папира.Имам Бугарско порекло преко мог деде који је бугарин.
Требам да кренем да скуплјам документацију и имам годину дана.Али имам један проблем, ухапшен сам у
Бугарској пре 3 године са 2 гр марихуане написали су ми казну од 100е и пустили ме.Јел зна неко да ли ћу да имам проблеме због тога када будем предао за папире??????
Ако си ја имаш платено казната би требало да немаш проблем. Рокот за важноста на казната изтекува после 5 год.
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.934
Има нешто промени од финална во положително, овие преписки, директно на положително, без да се биле на дополнителна/нередовна, кога имале интервју, каде, од кога чекаат на финална, од каде се и што документи имале, немам инфо.

Има и неколку промени од нередовна во финална од оние што се на нередовна со барање да однесат документ за родствени врски.
Од оние што се на нередовна да носат документи во ДАБЧ нема промени во финална.

Промените се од ова недела, точно кој ден не сум сигурен, не проверував секој ден у фрка сум со работата.

Овие денес ги проверив и ги внесов во списокот со промена од финална на положително од 25.11.2021:

15200
15201
15202
15203
15204
15205
15207
15211
15377
15446
15456
15457
15460
15461
15462
15499
15528
15532
15533
15536
15537
15538
15540
15545
15548
15550
15551
15554
15555
15556
15557
15558
15560
15562
15564
15565
15567
15568

УКАЗИ НЕМА :toe: :place::вонзем:
 
Последно уредено:
Член од
27 април 2020
Мислења
88
Поени од реакции
108
Има нешто промени од финална во положително, овие преписки, директно на положително, без да се биле на дополнителна/нередовна, кога имале интервју, каде, од кога чекаат на финална, од каде се и што документи имале немам инфо.

Има и неколку промени од нередовна во финална од оние што се на нередовна со барање да однесат документ за родствени врски.
Од оние што се на нередовна да носат документи во ДАБЧ нема промени во финална.

Промените се од ова недела, точно кој ден не сум сигурен, не проверував секој ден у фрка сум со работата.

Овие денес ги проверив и ги внесов во списокот со промена од финална на положително од 25.11.2021:

15200
15201
15202
15203
15204
15205
15207
15211
15377
15446
15456
15457
15460
15461
15462
15499
15528
15532
15533
15536
15537
15538
15540
15545
15548
15550
15551
15554
15555
15556
15557
15558
15560
15562
15564
15565
15567
15568

УКАЗИ НЕМА :toe: :place::вонзем:
u kom periodu su ovi ljudi imali intervju tj presli na finalno?
Pozdrav
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.934
u kom periodu su ovi ljudi imali intervju tj presli na finalno?
Pozdrav
Има нешто промени од финална во положително, овие преписки, директно на положително, без да се биле на дополнителна/нередовна, кога имале интервју, каде, од кога чекаат на финална, од каде се и што документи имале, немам инфо.
Читаш ли што е напишано или само да се лупа нешто без везе?
Што не е јасно? Да ви нацртам ко на мали деца, да ви надробам се и да ви го ставам у уста?
:sakasuste:
Знам кога имале интервју и од кога се на финална, ама не ти кажувам,:sneaky::zloo: снајди се, пресметај, прати....логика малку:sakasuste:

Еве ви и преписки и се, проверувајте си сами....
 
Член од
27 јуни 2009
Мислења
176
Поени од реакции
81
Има нешто промени од финална во положително, овие преписки, директно на положително, без да се биле на дополнителна/нередовна, кога имале интервју, каде, од кога чекаат на финална, од каде се и што документи имале, немам инфо.

Има и неколку промени од нередовна во финална од оние што се на нередовна со барање да однесат документ за родствени врски.
Од оние што се на нередовна да носат документи во ДАБЧ нема промени во финална.

Промените се од ова недела, точно кој ден не сум сигурен, не проверував секој ден у фрка сум со работата.

Овие денес ги проверив и ги внесов во списокот со промена од финална на положително од 25.11.2021:

15200
15201
15202
15203
15204
15205
15207
15211
15377
15446
15456
15457
15460
15461
15462
15499
15528
15532
15533
15536
15537
15538
15540
15545
15548
15550
15551
15554
15555
15556
15557
15558
15560
15562
15564
15565
15567
15568

УКАЗИ НЕМА :toe: :place::вонзем:
Фала многу и за ова.
 
Член од
18 април 2020
Мислења
23
Поени од реакции
3
Dobar den, potrebna mi e pomos objasnuvanje.Cerka mi imase intervju vo Sofija 5.2.2020 vo Sofija, finalna od mart 2021 god so dokumenti od bg klub, proishod i linija na predok po tatko. Sakam da dostavam dopolnitelni dokumenti po druga linija na majka kako i star dokument krstenica od bg egzarhija na pradedo. Dali da gi dostavam vednas ili da cekam da baraat dopolniteni? Dali mozam da gi dostavam po dhl posta do ministerstvo za pravosudie vo Sofija? Dali isklucivo licno se dostavuva? Fala za pomosta
 
Член од
30 септември 2021
Мислења
100
Поени од реакции
77
Dobar den, potrebna mi e pomos objasnuvanje.Cerka mi imase intervju vo Sofija 5.2.2020 vo Sofija, finalna od mart 2021 god so dokumenti od bg klub, proishod i linija na predok po tatko. Sakam da dostavam dopolnitelni dokumenti po druga linija na majka kako i star dokument krstenica od bg egzarhija na pradedo. Dali da gi dostavam vednas ili da cekam da baraat dopolniteni? Dali mozam da gi dostavam po dhl posta do ministerstvo za pravosudie vo Sofija? Dali isklucivo licno se dostavuva? Fala za pomosta
Лично може ќерка ти да ги достави или ти со полномошно од ќерка ти, важно е да се достават и да не чекаш да се дојде тој момент да ти побараат дополнителни документи, ако ги доставиш пред да ѓи побараат дополнителмите документи, според мене, тоа може да влијае да се убрза и да излезе указ побрзо. Мое мислење е да не чекаш, а да си однесеш документите колку можеш побрзо.
 
Член од
18 април 2020
Мислења
23
Поени од реакции
3
Лично може ќерка ти да ги достави или ти со полномошно од ќерка ти, важно е да се достават и да не чекаш да се дојде тој момент да ти побараат дополнителни документи, ако ги доставиш пред да ѓи побараат дополнителмите документи, според мене, тоа може да влијае да се убрза и да излезе указ побрзо. Мое мислење е да не чекаш, а да си однесеш документите колку можеш побрзо.
Blagodaram za odgovorot. A mislenje za pracanje po dhl? Bidejci taa e vo Holandija i nemam polnomosno?
 
Член од
26 ноември 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0
Момчета, искам да ве питам нешто, извините, не збору македонски али ке ме разберете затоj што ке збору своj диалект и малко мешано.
Ja сам от jужна Србиja, имам бугарско потекло но осим едно екзархиско свидетелство за пра пра деду ми от 1896 немам ништо друго, колко разбрах признава се само от 1900 па на горе, но проблем е да ни име му Стоил не е написано такоj у официалне србске книге.
Ja се осекам како Бугарин и на цензус смо се записали како Бугари, но немам ни едан доказ затоj што ми е пра дедо 1932 год. записан како Србин, а татко ми е казаja у JНА да е Jугословен.
Има ли неки легалан начин за мен?
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.082
Поени од реакции
3.930
Член од
31 август 2012
Мислења
319
Поени од реакции
184
Првиот пат кога те ставија на дополнителна ти само повторно ги однесе истите изводи и потврда со кои аплицираше на интервјуто?
I dali ti se smeni od dopolnitelna na polozitelno pa pak na dopolnitelna ili od dopolnitelna na finalna i povtorno na dopolnitelna
 
Член од
13 февруари 2021
Мислења
23
Поени од реакции
31
Koj mozi da mi proveri dali mie stignato pismo za maticen broj ukaz podignav na 5 oktomvri falaa decki
За октомври е доста рано, но понеделник-вторник ќе одам до општината, прати ми указ на вибер, ќе проверам 00 359 898 33 17 09. Поздрав

Изпратено от мојат SM-A715F с помоштта на Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom