Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
697
Поени од реакции
3.906
Dokolku nekoj ima informacii za slednoto ve molam da spodeli :

Vo vrska so baranje dokumenti vo drzavnata agencija "Arhivi" vo Sofija ili vo voeniot arhiv vo Veliko Trnovo, ve molam za informacija:
- dali mora da se zakaze termin po mail ili moze da se odi i istiot den da se dobie moznost za prebaruvanje?
- za kolku dena se dobiva moznost(termin) za prebaruvanje otkoga ke se isprati baranje za zakazuvanje po e-mail?

- Dali nekoj ima probano da vleze vo Bg so potvrda deka ima podneseno baranje za bg-grazdanstvo ( za da dokaze deka ima potreba da vleze vo vrska so postapkata koja e vo tek)? T.e. dali postoi nacin da se vleze vo bg bez potvrda za podiganje ukaz, a so dokaz deka e vo postapka ?
Prasaj telefonski ili pisi im mail, ke najdes na koj u delot "За контакти" link najgore na stranata. Ne se sekavam dali zakazuvavme termin koga bevme. Zaradi ova situacija so korona, koj znae kako e sega. Najdobro e da im pises, ke ti odgovorat. A za granica, ne znam. Pobaraj nazad, imase nekoi clenovi pisuvano kako pominale, a u kraen slucaj, najdi info na internet ili kontakt so granicna sluzba na bg i ke ti kazat najtocno. Ovde samo moze da nagagame kako sto. Pa i ako zivees vo blizina do granica so Bugarija, najdobro e da ides licno i da prasas, djabe da ne praves testovi i drugo, ako ne pustat.
Eve link od arhivi, imas se na stranata, ke se snajdes:
 
Член од
15 мај 2021
Мислења
9
Поени од реакции
19
Член од
7 февруари 2011
Мислења
11
Поени од реакции
32
Zdravo na site! Nov sum tuka. Edna informacija, jas i brat mi sme so brojcinja 8995 i 8996/2018 intervju 13/3/2019, a mislam deka otidovme na finalno Januar ili Februar 2021, ne znam tocno i ne znam kako da proveram. Koga bi mozele da ocekuvame ukazi? Blagodaram na site odnapred na odgovorite!
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.345
Поени од реакции
5.295
decki, eden vapros
dali za prodolzuvanje na BG pasos pravat problem ako adresata e Lege 6? denes slusnav deka "treba" da ja promenis adresata vo rok od nekoe vreme za bez problem da ovnovis pasos. malku glupo mi stoi ???
Ништо не треба да промениш. Сите посредници ја вртат таа фора за да одиш на друга адреса и да молзат пари од тебе.

Одиш МВР, кажуваш дека си за продолжување, стариот пасош со тебе, лична карта со тебе. Те сликаат и прц за некој саат си се враќаш со нов пасош.

Едит:
Zdravo na site! Nov sum tuka. Edna informacija, jas i brat mi sme so brojcinja 8995 i 8996/2018 intervju 13/3/2019, a mislam deka otidovme na finalno Januar ili Februar 2021, ne znam tocno i ne znam kako da proveram. Koga bi mozele da ocekuvame ukazi? Blagodaram na site odnapred na odgovorite!
Чипкасти, како го напрај тоа јузерот да ми е да знам, 10 пати пробав да те означам - курац, ништо.
Види, јас стар сум тука и ние старите обично не одговараме ако некој не ја прочепка прво темата и второ не си ја кажи маката.
Ама пошто убаво ти сФе објасни околу твоите бројки и статус еве ќе ти одговорам дека НИКОЈ не знае.
Овде обично пишува кои се тие статуси, како се менуваат и колку време се чека ама со ова финалната е наоравено едно толку големо шајзе шо никој жив не може да ти каже за точно.

Со новите избори и конечно (трета мајка па да се надеваме) формирање на некоја влада во иднина се очекува са мрдне работата од мртва точка.
 
Последно уредено:
Член од
7 февруари 2011
Мислења
11
Поени од реакции
32
Ништо не треба да промениш. Сите посредници ја вртат таа фора за да одиш на друга адреса и да молзат пари од тебе.

Одиш МВР, кажуваш дека си за продолжување, стариот пасош со тебе, лична карта со тебе. Те сликаат и прц за некој саат си се враќаш со нов пасош.

Едит:

Чипкасти, како го напрај тоа јузерот да ми е да знам, 10 пати пробав да те означам - курац, ништо.
Види, јас стар сум тука и ние старите обично не одговараме ако некој не ја прочепка прво темата и второ не си ја кажи маката.
Ама пошто убаво ти сФе објасни околу твоите бројки и статус еве ќе ти одговорам дека НИКОЈ не знае.
Овде обично пишува кои се тие статуси, како се менуваат и колку време се чека ама со ова финалната е наоравено едно толку големо шајзе шо никој жив не може да ти каже за точно.

Со новите избори и конечно (трета мајка па да се надеваме) формирање на некоја влада во иднина се очекува са мрдне работата од мртва точка.
Blagodaram, gledm nekoj zel so bil 6 Mart 2019 na intervju, se nadevame za najdobro! Blagodaram stari!
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Zdravo na site! Nov sum tuka. Edna informacija, jas i brat mi sme so brojcinja 8995 i 8996/2018 intervju 13/3/2019, a mislam deka otidovme na finalno Januar ili Februar 2021, ne znam tocno i ne znam kako da proveram. Koga bi mozele da ocekuvame ukazi? Blagodaram na site odnapred na odgovorite!
Како бе другар интервју 13.03.2019 и уште си на финална, а тука има членој што биле на интервју истата дата дури и покасно и сега се со статус положително чекаат Указ.
 
Член од
24 јуни 2008
Мислења
82
Поени од реакции
32
Zdravo na site! Nov sum tuka. Edna informacija, jas i brat mi sme so brojcinja 8995 i 8996/2018 intervju 13/3/2019, a mislam deka otidovme na finalno Januar ili Februar 2021, ne znam tocno i ne znam kako da proveram. Koga bi mozele da ocekuvame ukazi? Blagodaram na site odnapred na odgovorite!
Ќе провериш овде на следниов линк шо ќе ти до објавам со број на преписка и пин и ќе видиш до каде ти е државјанството, поздрав.
 
Член од
7 февруари 2011
Мислења
11
Поени од реакции
32
Како бе другар интервју 13.03.2019 и уште си на финална, а тука има членој што биле на интервју истата дата дури и покасно и сега се со статус положително чекаат Указ.
Moja greska za ukaz sum i jas!
 
Член од
19 април 2019
Мислења
33
Поени од реакции
110
Zdravo na site! Nov sum tuka. Edna informacija, jas i brat mi sme so brojcinja 8995 i 8996/2018 intervju 13/3/2019, a mislam deka otidovme na finalno Januar ili Februar 2021, ne znam tocno i ne znam kako da proveram. Koga bi mozele da ocekuvame ukazi? Blagodaram na site odnapred na odgovorite!
Mislis na polozitelno,pogresio si brate sigurno jer i ja sam imao intervju 13.03.2019,nije moguce da si jos na finalno,pogledaj malo bolje status,mora da si na polozitelno i da cekas ukaz
 
Член од
27 март 2019
Мислења
282
Поени од реакции
270
Blagodaram, gledm nekoj zel so bil 6 Mart 2019 na intervju, se nadevame za najdobro! Blagodaram stari!
[/QUOTlege 6 ne treba da se menuva,site sto imaat dobieno bg pasos na adresa vo nekoe planinsko selo ili na nekoja bandera pri prodolzuvanjeto na pasosot mora da se pisat na drzavnata adresa t.e Lege 6 i da si platat za nova adresa
 
Член од
10 март 2021
Мислења
17
Поени од реакции
35
По доставување на документите од ДАБЧ т.е. документи по кои е направен правниот исход или документи како е издаден произходот за околу 7-8 дена сум вратен на финална. Други документи се бккс потврда и стар оригинален документи со изводи.
Автоматски споено мислење:

По доставување на документите од ДАБЧ т.е. документи по кои е направен правниот исход или документи како е издаден произходот за околу 7-8 дена сум вратен на финална. Други документи се бккс потврда и стар оригинален документи со изводи.
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
427
Поени од реакции
1.191
По доставување на документите од ДАБЧ т.е. документи по кои е направен правниот исход или документи како е издаден произходот за околу 7-8 дена сум вратен на финална. Други документи се бккс потврда и стар оригинален документи со изводи.
[/QUOTE]

Koliko sam razumeo, DABC je sluzbeno dostavio dokumenta u ministarstvo koja su vec bila tamo?
 
Член од
10 март 2021
Мислења
17
Поени од реакции
35
По доставување на документите од ДАБЧ т.е. документи по кои е направен правниот исход или документи како е издаден произходот за околу 7-8 дена сум вратен на финална. Други документи се бккс потврда и стар оригинален документи со изводи.
Koliko sam razumeo, DABC je sluzbeno dostavio dokumenta u ministarstvo koja su vec bila tamo?
[/QUOTE]
Не. Ги доставив уште еднаш документите кои беа доставени во ДАБЧ во министерство за правосудие. Јасно е тоа што го бараа документите к'м удостоверението од дабч, а тие не беа ниту потврдата, ниту стариот документ, туку беше добиено по мој роднина т.е. вујко со државјанство.
 
Член од
22 февруари 2018
Мислења
52
Поени од реакции
80
Koliko sam razumeo, DABC je sluzbeno dostavio dokumenta u ministarstvo koja su vec bila tamo?
Не. Ги доставив уште еднаш документите кои беа доставени во ДАБЧ во министерство за правосудие. Јасно е тоа што го бараа документите к'м удостоверението од дабч, а тие не беа ниту потврдата, ниту стариот документ, туку беше добиено по мој роднина т.е. вујко со државјанство.
[/QUOTE]
Jas iskreni ne te razbrav, so sto dokumenti si i dali ti bea podneseni vo min.za pravosudie na intervju ili ne? Ako mozes pojasno pisi
 

Kajgana Shop

На врв Bottom