Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
13 декември 2019
Мислења
696
Поени од реакции
1.225
Не се работи за поддршка туку за исправноста на ставовите. Има разлика, огромна!

Ме знаеш добро, ако бибо, марин или било кој тука утре земи да брани вакви криминалци (посредници де) јас прв ќе ги тегнам за уши. А исто ме знаеш дека сум и будала можам и надвор од форум да ги тегнам за уши не само виртуелно.

Е сега, во однос на модерирањето. Модератор подобар од овој не можеше да се избери!!! Ацид лично го постави и досега работата си ја брка беспрекорно.

Знаеш што е сумливо?

Се напиша пост каде се спомна дека посредниците млатат пари и дека БЕСПЛАТНО ќе се помага и СИТЕ документи од почеток до крај на процедура ќе ги поставиме тука бесплатно и оп ВЕДНАШ (као случајно) се појавуваат коментари како некои посредници биле супер, како модерирањето не чинело и слични глупости.

Мислам, ало Минхен се разбираме?

Еве ЈАВНО (да се знае) КОЈ ИМАЛ ИЛИ ИМА МАКА ОД ПОСРЕДНИЦИ нека ми пише приватна порака со име и презиме на посредникот и на кој начин го зезнал.
Јас лично ќе го објавам на темава!!!
Може има некој што му е страв или што не сака да се експонира - МОЈОТ ИНБОКС Е ОТВОРЕН, ПОВЕЛЕТЕ.

Јас ниту се плашам од величини како "посредници", ниту пак им ќутам на истите и секој нареден коментар или реплика од член тука кој ги брани нив ќе го сфатам како лична навреда.

МНОГУ народ е изгорен и МНОГУ пари, време и живци имаат фрлено ради тие посредници, премногу.

Време е да се сменат работите.
Пишете на темата, помагаме ПРОбоно - тоа е и целта на форумот!
I povtorno jas vo pogresno vreme I pogresno mesto :) Se soglasuvam so tebe... Alo Minhen :)
 
Член од
21 август 2021
Мислења
11
Поени од реакции
55
Можеш да напишеш за било кој член дека пишува колку знае и не знае ама за алтаир си љуфнал пријателе - чист промашај.

Знаеш зошто?
Затоа што во поново време е еден од ретките кои дава точно инфо и тоа што ти напишал на широко не значи дека те мрази или слично туку ви вели да побарате малку повеќе пред да прашате што и како ве интересира.

Во целина е еден од најпозитивните ликови што стапнале на темава последниве 5+ години, да беше поинаку јас прв ќе го реметев.
Jas ne rekov deka me mrazi ili konkrektno za nego deka znae ili ne znae... Tuka vidov sekoj moze da pise vistina i nevistina... Ne slucajno napisav na negoviot post mislenje i prasanje, smetajki deka e relevanten i dobro upaten vo temava. No dobiv samo eden opsiren aroganten odgovor vo 5 tocki, (voopsto i ne e odgovor) sto verijatno spored tebe e ispravno stom go branis. Veli nikoj ne e dolzen da mi odgovori na moite prasanja. Ok. Ne odgovaraj ako ne sakas. Kratko i jasno, a ne vidi niz forumov na 1035 stranici. Kako da ti kaze nekoj procitaj ja VOJNA I MIR od Tolstoj. Ama ok e... Koj kako saka neka pisuva... Prijatna vecer
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.308
Поени од реакции
5.113
Jas ne rekov deka me mrazi ili konkrektno za nego deka znae ili ne znae... Tuka vidov sekoj moze da pise vistina i nevistina... Ne slucajno napisav na negoviot post mislenje i prasanje, smetajki deka e relevanten i dobro upaten vo temava. No dobiv samo eden opsiren aroganten odgovor vo 5 tocki, (voopsto i ne e odgovor) sto verijatno spored tebe e ispravno stom go branis. Veli nikoj ne e dolzen da mi odgovori na moite prasanja. Ok. Ne odgovaraj ako ne sakas. Kratko i jasno, a ne vidi niz forumov na 1035 stranici. Kako da ti kaze nekoj procitaj ja VOJNA I MIR od Tolstoj. Ama ok e... Koj kako saka neka pisuva... Prijatna vecer
Гледаш како се лутиш? Сега и мене ме обвини практично за ништо.

Ајде да разглобиме што всушност ти кажал Алтаир, може?

1. Ти постави генеричко прашање до каде си со процедурата и колку че чекаш.

Такви прашања има секој втор ден.

Да прочиташе некоја страна поназад ќе видеше дека Алтаир ги води списоците и со помош на одредени членови тука (за општо добро) ги внесоа сите преписки и ТОЧНО може да се види до каде е процедурата (според датумот на твојот статус).

Е тоа ти го кажа Алтаир.

Ако не може да сфатиш од документот тогаш како тоа е негова вина?

Напротив, те упати на почетокот од темата БАШ за да не луташ низ 1000+ страници и да се запознаеш барем малку како оди цела работа.

Плус, на првите страни и најгоре во темава има линк со статуси, дали го погледна тој линк? Таму ТОЧНО стои кога отприлика се менуват статусите.

На крај, ти потенцира дека никој не е должен да ти реплицира и да добиеш одговор "на тацна" ако претходно не си одвоил барем 5 мин да прочиташ нсловна страна.

Еве сега кажи ми ти мене две работи:

1. Дали прочита и што научи? Односно дали имаш уште прашања на кои не најде одговор?
2. Дали мислиш дека е океј ако секој ден 20 луѓе прашуваат до каде е процедурата или кога ќе има указ, положително од финална промена и слично?

Без разлика што мислиш за Алтаир или што мислиш за мене (некако брзо донесуваш заклучоци за луѓето и нивните намери) еве те поканувам на темава или во лична порака да ме прашаш ШТО ГОД ДА САКАШ во однос на процедурата и ќе ти одговорам веднаш.
 
Член од
21 август 2021
Мислења
11
Поени од реакции
55
Гледаш како се лутиш? Сега и мене ме обвини практично за ништо.

Ајде да разглобиме што всушност ти кажал Алтаир, може?

1. Ти постави генеричко прашање до каде си со процедурата и колку че чекаш.

Такви прашања има секој втор ден.

Да прочиташе некоја страна поназад ќе видеше дека Алтаир ги води списоците и со помош на одредени членови тука (за општо добро) ги внесоа сите преписки и ТОЧНО може да се види до каде е процедурата (според датумот на твојот статус).

Е тоа ти го кажа Алтаир.

Ако не може да сфатиш од документот тогаш како тоа е негова вина?

Напротив, те упати на почетокот од темата БАШ за да не луташ низ 1000+ страници и да се запознаеш барем малку како оди цела работа.

Плус, на првите страни и најгоре во темава има линк со статуси, дали го погледна тој линк? Таму ТОЧНО стои кога отприлика се менуват статусите.

На крај, ти потенцира дека никој не е должен да ти реплицира и да добиеш одговор "на тацна" ако претходно не си одвоил барем 5 мин да прочиташ нсловна страна.

Еве сега кажи ми ти мене две работи:

1. Дали прочита и што научи? Односно дали имаш уште прашања на кои не најде одговор?
2. Дали мислиш дека е океј ако секој ден 20 луѓе прашуваат до каде е процедурата или кога ќе има указ, положително од финална промена и слично?

Без разлика што мислиш за Алтаир или што мислиш за мене (некако брзо донесуваш заклучоци за луѓето и нивните намери) еве те поканувам на темава или во лична порака да ме прашаш ШТО ГОД ДА САКАШ во однос на процедурата и ќе ти одговорам веднаш.
Ajdeeee... Ja istupivme skros rabotava... Jas ne ti se lutam tebe, ama ocigledno i ti nemas procitano dobro sto napisav. Sega i jas moram da pisuvam kako vas .
1. Jas dadov moe mislenje na negoviot post i dve prasanja sto ne mozam da razberam.
-mislenje deka mozebi trebase da gi objavi i ukazite od 2018 za da se napravi sporedba.
-prasanjeto e okolu prepiskite. Go pisav mojot broj na prepiska 7832/2018. A intervju fevruari 2019. Na polozitelno od fevruari godinaava. Vo dokumentot od MP stoi ovoj broj i pasvord za proverka i ne e smeneto nisto od prviot moment koga gi podnesov dokumentite vo MP. Gledam na forumov i sto imam privatni poraki brojki/2019 na polozitelno, a od druga strana nekoj napisal sto 2018 e zavrsena. E sega dali samo kaj mene ostana istiot broj a kaj drugite im davaat drug posle intervju ne znam. Prasanjeto bese zosto e toa taka bidejki nesfatlivo e nema redosled prema brojkite i godinite.
I vtoroto prasanje me navede da pomislam (gledajki go spisokot na 219 stranici od Altair) deka se raboti za prepiski samo po konzulski pat.
Znaci nisto loso. Moram da pojasnam deka i jas imam dosta iskustvo na temava. Mnogu dobro mi e poznata celata procedura do site detali i nema potreba da otvoram stranici... Po vtor pat podneseni dokumenti i gorki iskustva. Pocnav 2012 ama gi zgresiv posrednicite Delco i Nikolina air da ne vidat. Da ne navlegivam vo detali. I sega ne e vazno... Vazno mi e sto sum na polozitelno i cekam potpis. Se nadevam deka za brzo ke zavrsi. Vidov deka e dojdeno do 5048 broj na prepiska i 21 januar 2021 sto imale promena na polozitelno, no pak ke kazam godinata ne mi se poklopuva.
Ne donesuvaj i ti brzo zaklucoci za drugi. Jas ne sum od tie 20 sto prasuvaat sekoj den koga ke bide ukazot, zatoa sto toa go znae samo viceto, a i jas mnogu dobro znam za toa. Nikade ne napisav nisto loso, naprotiv i za Altair mu napisav zatoa sto imav dobro mislenje za nego, ama...... Ako dozvolis bi ti napisal vo inbox utre... Sega mora da spijam... Dobra nok
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
583
Поени од реакции
1.240
Ajdeeee... Ja istupivme skros rabotava... Jas ne ti se lutam tebe, ama ocigledno i ti nemas procitano dobro sto napisav. Sega i jas moram da pisuvam kako vas .
1. Jas dadov moe mislenje na negoviot post i dve prasanja sto ne mozam da razberam.
-mislenje deka mozebi trebase da gi objavi i ukazite od 2018 za da se napravi sporedba.
-prasanjeto e okolu prepiskite. Go pisav mojot broj na prepiska 7832/2018. A intervju fevruari 2019. Na polozitelno od fevruari godinaava. Vo dokumentot od MP stoi ovoj broj i pasvord za proverka i ne e smeneto nisto od prviot moment koga gi podnesov dokumentite vo MP. Gledam na forumov i sto imam privatni poraki brojki/2019 na polozitelno, a od druga strana nekoj napisal sto 2018 e zavrsena. E sega dali samo kaj mene ostana istiot broj a kaj drugite im davaat drug posle intervju ne znam. Prasanjeto bese zosto e toa taka bidejki nesfatlivo e nema redosled prema brojkite i godinite.
I vtoroto prasanje me navede da pomislam (gledajki go spisokot na 219 stranici od Altair) deka se raboti za prepiski samo po konzulski pat.
Znaci nisto loso. Moram da pojasnam deka i jas imam dosta iskustvo na temava. Mnogu dobro mi e poznata celata procedura do site detali i nema potreba da otvoram stranici... Po vtor pat podneseni dokumenti i gorki iskustva. Pocnav 2012 ama gi zgresiv posrednicite Delco i Nikolina air da ne vidat. Da ne navlegivam vo detali. I sega ne e vazno... Vazno mi e sto sum na polozitelno i cekam potpis. Se nadevam deka za brzo ke zavrsi. Vidov deka e dojdeno do 5048 broj na prepiska i 21 januar 2021 sto imale promena na polozitelno, no pak ke kazam godinata ne mi se poklopuva.
Ne donesuvaj i ti brzo zaklucoci za drugi. Jas ne sum od tie 20 sto prasuvaat sekoj den koga ke bide ukazot, zatoa sto toa go znae samo viceto, a i jas mnogu dobro znam za toa. Nikade ne napisav nisto loso, naprotiv i za Altair mu napisav zatoa sto imav dobro mislenje za nego, ama...... Ako dozvolis bi ti napisal vo inbox utre... Sega mora da spijam... Dobra nok
Tvoeto e broj na molba zaso ti si pravel po stariot zakon intervju koa se zakazuvalo vo Sofija, a od Januari 2019 se zakazuva elektronski i direktno se nosat dokumentite na intervju i togas ti davaat broj na prepiska.
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
675
Поени од реакции
3.646
Ajdeeee... Ja istupivme skros rabotava... Jas ne ti se lutam tebe, ama ocigledno i ti nemas procitano dobro sto napisav. Sega i jas moram da pisuvam kako vas .
1. Jas dadov moe mislenje na negoviot post i dve prasanja sto ne mozam da razberam.
-mislenje deka mozebi trebase da gi objavi i ukazite od 2018 za da se napravi sporedba.
-prasanjeto e okolu prepiskite. Go pisav mojot broj na prepiska 7832/2018. A intervju fevruari 2019. Na polozitelno od fevruari godinaava. Vo dokumentot od MP stoi ovoj broj i pasvord za proverka i ne e smeneto nisto od prviot moment koga gi podnesov dokumentite vo MP. Gledam na forumov i sto imam privatni poraki brojki/2019 na polozitelno, a od druga strana nekoj napisal sto 2018 e zavrsena. E sega dali samo kaj mene ostana istiot broj a kaj drugite im davaat drug posle intervju ne znam. Prasanjeto bese zosto e toa taka bidejki nesfatlivo e nema redosled prema brojkite i godinite.
I vtoroto prasanje me navede da pomislam (gledajki go spisokot na 219 stranici od Altair) deka se raboti za prepiski samo po konzulski pat.
Znaci nisto loso. Moram da pojasnam deka i jas imam dosta iskustvo na temava. Mnogu dobro mi e poznata celata procedura do site detali i nema potreba da otvoram stranici... Po vtor pat podneseni dokumenti i gorki iskustva. Pocnav 2012 ama gi zgresiv posrednicite Delco i Nikolina air da ne vidat. Da ne navlegivam vo detali. I sega ne e vazno... Vazno mi e sto sum na polozitelno i cekam potpis. Se nadevam deka za brzo ke zavrsi. Vidov deka e dojdeno do 5048 broj na prepiska i 21 januar 2021 sto imale promena na polozitelno, no pak ke kazam godinata ne mi se poklopuva.
Ne donesuvaj i ti brzo zaklucoci za drugi. Jas ne sum od tie 20 sto prasuvaat sekoj den koga ke bide ukazot, zatoa sto toa go znae samo viceto, a i jas mnogu dobro znam za toa. Nikade ne napisav nisto loso, naprotiv i za Altair mu napisav zatoa sto imav dobro mislenje za nego, ama...... Ako dozvolis bi ti napisal vo inbox utre... Sega mora da spijam... Dobra nok
Ne se nerviraj drugarce, site sme na vrh srca so se veli od ovaj zastojot so ukazi i se...pogodi se da me fates na leva noga denes, pa...jebi ga...
I jas isto cekam ukaz i preku k#@ mi e od se....razbiram te, i jas sum po vtor pat.
Gleam deka ne ti se jasni rabotite molba/prepiska i drugo, i gleam deka si uporen, pa ako moze, daj mi vreme i za pola saat ke ti objasnam se sto ti treba ubavo, ok?
Samo te molam dosta so prepukuvanja i objasnuvanja veke, koj sto kazal i koj e po pameten od mene tebe petko stanko...

30 min gore-dolu i imas odgovor....se ke ti objasnam :misticen:

p.s.
1 saat, gledam fudbal :D
 
Член од
19 август 2020
Мислења
45
Поени од реакции
179
Дали процедурата за вадење пасош преку Битола сеуште трае подолго отколку преку Софија? Дали има огромна разлика од година време па и повеќе?
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.308
Поени од реакции
5.113
Ajdeeee... Ja istupivme skros rabotava... Jas ne ti se lutam tebe, ama ocigledno i ti nemas procitano dobro sto napisav. Sega i jas moram da pisuvam kako vas .
1. Jas dadov moe mislenje na negoviot post i dve prasanja sto ne mozam da razberam.
-mislenje deka mozebi trebase da gi objavi i ukazite od 2018 za da se napravi sporedba.
-prasanjeto e okolu prepiskite. Go pisav mojot broj na prepiska 7832/2018. A intervju fevruari 2019. Na polozitelno od fevruari godinaava. Vo dokumentot od MP stoi ovoj broj i pasvord za proverka i ne e smeneto nisto od prviot moment koga gi podnesov dokumentite vo MP. Gledam na forumov i sto imam privatni poraki brojki/2019 na polozitelno, a od druga strana nekoj napisal sto 2018 e zavrsena. E sega dali samo kaj mene ostana istiot broj a kaj drugite im davaat drug posle intervju ne znam. Prasanjeto bese zosto e toa taka bidejki nesfatlivo e nema redosled prema brojkite i godinite.
I vtoroto prasanje me navede da pomislam (gledajki go spisokot na 219 stranici od Altair) deka se raboti za prepiski samo po konzulski pat.
Znaci nisto loso. Moram da pojasnam deka i jas imam dosta iskustvo na temava. Mnogu dobro mi e poznata celata procedura do site detali i nema potreba da otvoram stranici... Po vtor pat podneseni dokumenti i gorki iskustva. Pocnav 2012 ama gi zgresiv posrednicite Delco i Nikolina air da ne vidat. Da ne navlegivam vo detali. I sega ne e vazno... Vazno mi e sto sum na polozitelno i cekam potpis. Se nadevam deka za brzo ke zavrsi. Vidov deka e dojdeno do 5048 broj na prepiska i 21 januar 2021 sto imale promena na polozitelno, no pak ke kazam godinata ne mi se poklopuva.
Ne donesuvaj i ti brzo zaklucoci za drugi. Jas ne sum od tie 20 sto prasuvaat sekoj den koga ke bide ukazot, zatoa sto toa go znae samo viceto, a i jas mnogu dobro znam za toa. Nikade ne napisav nisto loso, naprotiv i za Altair mu napisav zatoa sto imav dobro mislenje za nego, ama...... Ako dozvolis bi ti napisal vo inbox utre... Sega mora da spijam... Dobra nok
Слободно прати порака, што можам ќе ти помогнам, од срце!

Дали процедурата за вадење пасош преку Битола сеуште трае подолго отколку преку Софија? Дали има огромна разлика од година време па и повеќе?
Да, подолго е. Уште не им се стигнати писмата од средец камоли друго.
Секогаш Софија е побрзата варијанта него амбасада/конзулат.
 
Член од
1 април 2014
Мислења
277
Поени од реакции
184
Не се работи за поддршка туку за исправноста на ставовите. Има разлика, огромна!

Ме знаеш добро, ако бибо, марин или било кој тука утре земи да брани вакви криминалци (посредници де) јас прв ќе ги тегнам за уши. А исто ме знаеш дека сум и будала можам и надвор од форум да ги тегнам за уши не само виртуелно.

Е сега, во однос на модерирањето. Модератор подобар од овој не можеше да се избери!!! Ацид лично го постави и досега работата си ја брка беспрекорно.

Знаеш што е сумливо?

Се напиша пост каде се спомна дека посредниците млатат пари и дека БЕСПЛАТНО ќе се помага и СИТЕ документи од почеток до крај на процедура ќе ги поставиме тука бесплатно и оп ВЕДНАШ (као случајно) се појавуваат коментари како некои посредници биле супер, како модерирањето не чинело и слични глупости.

Мислам, ало Минхен се разбираме?

Еве ЈАВНО (да се знае) КОЈ ИМАЛ ИЛИ ИМА МАКА ОД ПОСРЕДНИЦИ нека ми пише приватна порака со име и презиме на посредникот и на кој начин го зезнал.
Јас лично ќе го објавам на темава!!!
Може има некој што му е страв или што не сака да се експонира - МОЈОТ ИНБОКС Е ОТВОРЕН, ПОВЕЛЕТЕ.

Јас ниту се плашам од величини како "посредници", ниту пак им ќутам на истите и секој нареден коментар или реплика од член тука кој ги брани нив ќе го сфатам како лична навреда.

МНОГУ народ е изгорен и МНОГУ пари, време и живци имаат фрлено ради тие посредници, премногу.

Време е да се сменат работите.
Пишете на темата, помагаме ПРОбоно - тоа е и целта на форумот!

ЕДИТ: Постот го пишав во 19:54 и еве сега во 21:10 по приватни пораки ме пцујат јузери на лош српски. Колку се провидни тоа чудо едно.
Ajde i neka naplakjaat duplo ili povekje, problemot e sto parite gi baraat pred da dobies nesto, t.e. na podnesuvanje!
Odam da podnesam baranje za proizhod, daj pari.
Odam na intervju, daj pari.

Pa cekaj be malce, poleka.... Pari se plakjaat PO ZAVRSENA RABOTA, toa e podnesuvanje na baranje, ne znaci deka ke bide odobreno. Toa e posrednik, DA TI POSREDI taka glasi i naslovot "POSREDUVAM ZA PASOS" a ne "POSREDUVAM ZA BARANJE ZA PASOS" znaci ako nesto se smenilo, ili ako fali da ti se javi da ti kaze treba ova treba ona. Srekja sto za mene vidov na forumov deka treba povtorno da se odnesat site dokumenti vo MP. I mu vrtam da go prasam, vika abe vidi ne treba, ti gi dade vo DABC, ama kako sakas. I si vikam za 100tina evra zaverki na dokumenti ja da se tufkam i da rizikuvam? I dobro sto odnesov, da bese do toj imbecilot otkaz ke dobiev.

Ako e za baranje da podneseme ke se snajdeme, nego pak se povtoruvam, sekogas se istite filmovi "imam jas lugje tamu, moj covek e toj, jas preku red".

Ne sum protiv, ima lugje nemaat vreme da citaat po forum, imaat pari, ne sakaat da gi boli glava, takov bev i jas koga ja pocnav procedurata. Si vikam za 350e da me boli glava? (inace tolku bese sumata za demek do pasos, a ustvari do intervju).
Ali ako, ne e problem i toa, po zavrsena rabota, da ne se zamaram, ke mu dadam be brat i 1000e so alal ke mu gi dadam, ama da znam deka ke se zavrsi rabotata, nalet parite, 5 godini ne se malce da gi cekas i da se nerviras, da strakas na statusi do kaj e sto e, pa zosto nema, pa da ne nesto fali, pa da ne utnav na intervju ili slicno....

Edit: zaboraviv za @Bibo da spomnam, kaj tolku obvrski na forumov + privaten zivot, nikogas ne sme razgovarale, ne se poznavame, covekot mi pisa privatna poraka vo stil "pocnaa promeni vo statusi blizu tvojot datum, proveri si".
Da ne slusnam los zbor za nego! Ke ve lezam! :)
 
Последно уредено:
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.308
Поени од реакции
5.113
Ajde i neka naplakjaat duplo ili povekje, problemot e sto parite gi baraat pred da dobies nesto, t.e. na podnesuvanje!
Odam da podnesam baranje za proizhod, daj pari.
Odam na intervju, daj pari.

Pa cekaj be malce, poleka.... Pari se plakjaat PO ZAVRSENA RABOTA, toa e podnesuvanje na baranje, ne znaci deka ke bide odobreno. Toa e posrednik, DA TI POSREDI taka glasi i naslovot "POSREDUVAM ZA PASOS" a ne "POSREDUVAM ZA BARANJE ZA PASOS" znaci ako nesto se smenilo, ili ako fali da ti se javi da ti kaze treba ova treba ona. Srekja sto za mene vidov na forumov deka treba povtorno da se odnesat site dokumenti vo MP. I mu vrtam da go prasam, vika abe vidi ne treba, ti gi dade vo DABC, ama kako sakas. I si vikam za 100tina evra zaverki na dokumenti ja da se tufkam i da rizikuvam? I dobro sto odnesov, da bese do toj imbecilot otkaz ke dobiev.

Ako e za baranje da podneseme ke se snajdeme, nego pak se povtoruvam, sekogas se istite filmovi "imam jas lugje tamu, moj covek e toj, jas preku red".

Ne sum protiv, ima lugje nemaat vreme da citaat po forum, imaat pari, ne sakaat da gi boli glava, takov bev i jas koga ja pocnav procedurata. Si vikam za 350e da me boli glava? (inace tolku bese sumata za demek do pasos, a ustvari do intervju).
Ali ako, ne e problem i toa, po zavrsena rabota, da ne se zamaram, ke mu dadam be brat i 1000e so alal ke mu gi dadam, ama da znam deka ke se zavrsi rabotata, nalet parite, 5 godini ne se malce da gi cekas i da se nerviras, da strakas na statusi do kaj e sto e, pa zosto nema, pa da ne nesto fali, pa da ne utnav na intervju ili slicno....

Edit: zaboraviv za @Bibo da spomnam, kaj tolku obvrski na forumov + privaten zivot, nikogas ne sme razgovarale, ne se poznavame, covekot mi pisa privatna poraka vo stil "pocnaa promeni vo statusi blizu tvojot datum, proveri si".
Da ne slusnam los zbor za nego! Ke ve lezam! :)
Бибо е шампион. Имаше натегање кој да биди мод на темава и дали воопшто треба мод.
Баш ради вакви работи кои ги пишуваш ти од петни жили се трудев да помогнам тој да биди мод и еве активен сум и ќе бидам додека го има на темава.
Кога ќе земе пасош и ќе напушти ќе намалам активност бидејќи ни сам не чекам пасош, а тука ретко кој цени залагање и двоење од сопствено слободно време за да помогнеш.

Но, дотогаш, има да ги средиме сите податоци и документи за ЦЕЛА процедура и што и каде да се прави па се' комплет ќе поставиме тука БЕСПЛАТНО - што е и цел на форумот, а и посредниците да не млатат пари од недолжен народ.
 
Член од
10 јануари 2019
Мислења
353
Поени од реакции
495
@FAHRER зошто другар ти не го насочиш ТИ бесплатно или не му го кажеш форумот каде без давачки ќе добива инфо за самата процедура?

Зошто го насочи на посредник?

Дали ќе сакаш да кажеш колку Русе сега му бара на другарот и до каде е точно во процедурата?

Колку ти побарал тебе?
Еве јас горе напишав три посредници колку пари бараа САМО за крај на процедура.


Брату, сериозен си?
Немој само да ми кажеш дека го оправдуваш ова дерење со цените што го прават посредниците?

Да не почнувам за изгубени постапки и години заради недоставени доп документи од нивна страна...

И ако некој имал мака од нив, ко декса членот, што е тука офтопик ако го напише посредникот со име и презиме?
НАПРОТИВ, прави услуга на некој следен што може да го наебе.
Vekje mu kazav nekolku pati da si napravil profil i da cita , pisuva i prasuva sto e premnogu dobro sto so sigurnost nekoj ke mi odgovori i ke dobie precizna informacija.Inace ako sakate da vi kazam kako go pravi toa so noviot status :eek:vaa informscija e od drugar mi prakja e-mail do DABC kade sto bara nekoja potvrda vo koja nemam informacija sto pisuva i kade tocno na koj mail ja isprakja i so taa taka narecena potvrda ja nosi vo MP dostavuva vo ime na kandidatot so prethodno dadeno polnomosno na notar i na povtorno razgleduvanje vo komisijata vo MP dobiva pozitivno mislenje i polozitelen status.Mene mi rece 470€ zaradi terminot bez cekanje vo 11 h stignav pred MP 250-300 ljuge cekaa vednas vlegov ni 1 sek ne sum cekal ,na salter 5 min po covek zavrsivme rabota i vednas vo kystendil na spienje samo se potpisuvas nikade ne se odi po banki,opstini...premnogu dobra organizacija vkluceno(pat,pasos za 1 den,l.karta,spienje vo kystendil,dostava na pasos licno vo skopje).drugi posrednici 300,350 eur. + Skrieni trosoci +pat skoro isto ili slicno nekoe evro pomalku i cekanje so casovi pred MP ova kazuvam za mesec juni2021.Pari dadov sledniot den vekje slikan,vo pol.stanica 5 min slikanje bez cekanje
Автоматски споено мислење:

https://www.peticiq.com/337297 ova e vekje seriozno ako soberat potpisi i se izglasa vo sobranie togas mora da se piseme blgari i kaj nas vo MK ne samo vo BG i EU
 
Последно уредено:
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.308
Поени од реакции
5.113
Vekje mu kazav nekolku pati da si napravil profil i da cita , pisuva i prasuva sto e premnogu dobro sto so sigurnost nekoj ke mi odgovori i ke dobie precizna informacija.Inace ako sakate da vi kazam kako go pravi toa so noviot status :eek:vaa informscija e od drugar mi prakja e-mail do DABC kade sto bara nekoja potvrda vo koja nemam informacija sto pisuva i kade tocno na koj mail ja isprakja i so taa taka narecena potvrda ja nosi vo MP dostavuva vo ime na kandidatot so prethodno dadeno polnomosno na notar i na povtorno razgleduvanje vo komisijata vo MP dobiva pozitivno mislenje i polozitelen status.Mene mi rece 470€ zaradi terminot bez cekanje vo 11 h stignav pred MP 250-300 ljuge cekaa vednas vlegov ni 1 sek ne sum cekal ,na salter 5 min po covek zavrsivme rabota i vednas vo kystendil na spienje samo se potpisuvas nikade ne se odi po banki,opstini...premnogu dobra organizacija vkluceno(pat,pasos za 1 den,l.karta,spienje vo kystendil,dostava na pasos licno vo skopje).drugi posrednici 300,350 eur. + Skrieni trosoci +pat skoro isto ili slicno nekoe evro pomalku i cekanje so casovi pred MP ova kazuvam za mesec juni2021
Епа потврдата од дабач е она што марин го пишуваше за доп документи кои треба да се носат таму и тие ти даваат потврда дека си однел па истата ја носиш во МП. Ваљда. Не знаеме што точно другарот зборел и доставувал, во секој случај инфото се поклопува.

На другарот кажи му има две опции:
1. Да се регистрира и да си чита (никој не му бара пари за истото)
2. Да оди со посредник и да си плати (притоа слепо веруваќи му пошто повеќето ако не и сите бараат слепа доверба).

Еве ти можи како "редовен муштерија" (цела фамилија ти вади пасоши преку Русе) си добил таков третман со спиење и влез преку ред, но јас кога се јавив не ми кажа ништо од сето тоа туку само сумата и дека го носи тој пасошот во ск (што секако ми беше прескапо како опција).

Како и да е, не има на темава долго време и единственото добро е што циркулираат информации, а од каде идат истите е тоталн небитно се' додека се добри. :))))))

п.с. овде ќе напоменам една ситуација околу "носењето пасоши". За др посредници не знам но знам за двајца (искуство и лично и од блиски луѓе) кои "носат пасоши" од БГ т.е. ги земаат и кога ќе дојде мкд ги праќаат преку брза пошта. ФАКИНГ БРЗА ПОШТА. Си чекал ЕУ документ 5 години, си го преплатил "посредникот" и на крај ти го праќа преку брза пошта јер Хеј тоа е супер сигурна опција.
Ужас!

п.п.с. Ова со петицијата, тресила се гора родио се миш.
Додека не влезат со измени во закон ништо, ова е само иницијатива.
 
Последно уредено:
Член од
15 август 2021
Мислења
15
Поени од реакции
66
Ajde i neka naplakjaat duplo ili povekje, problemot e sto parite gi baraat pred da dobies nesto, t.e. na podnesuvanje!
Odam da podnesam baranje za proizhod, daj pari.
Odam na intervju, daj pari.

Pa cekaj be malce, poleka.... Pari se plakjaat PO ZAVRSENA RABOTA, toa e podnesuvanje na baranje, ne znaci deka ke bide odobreno. Toa e posrednik, DA TI POSREDI taka glasi i naslovot "POSREDUVAM ZA PASOS" a ne "POSREDUVAM ZA BARANJE ZA PASOS" znaci ako nesto se smenilo, ili ako fali da ti se javi da ti kaze treba ova treba ona. Srekja sto za mene vidov na forumov deka treba povtorno da se odnesat site dokumenti vo MP. I mu vrtam da go prasam, vika abe vidi ne treba, ti gi dade vo DABC, ama kako sakas. I si vikam za 100tina evra zaverki na dokumenti ja da se tufkam i da rizikuvam? I dobro sto odnesov, da bese do toj imbecilot otkaz ke dobiev.

Ako e za baranje da podneseme ke se snajdeme, nego pak se povtoruvam, sekogas se istite filmovi "imam jas lugje tamu, moj covek e toj, jas preku red".

Ne sum protiv, ima lugje nemaat vreme da citaat po forum, imaat pari, ne sakaat da gi boli glava, takov bev i jas koga ja pocnav procedurata. Si vikam za 350e da me boli glava? (inace tolku bese sumata za demek do pasos, a ustvari do intervju).
Ali ako, ne e problem i toa, po zavrsena rabota, da ne se zamaram, ke mu dadam be brat i 1000e so alal ke mu gi dadam, ama da znam deka ke se zavrsi rabotata, nalet parite, 5 godini ne se malce da gi cekas i da se nerviras, da strakas na statusi do kaj e sto e, pa zosto nema, pa da ne nesto fali, pa da ne utnav na intervju ili slicno....

Edit: zaboraviv za @Bibo da spomnam, kaj tolku obvrski na forumov + privaten zivot, nikogas ne sme razgovarale, ne se poznavame, covekot mi pisa privatna poraka vo stil "pocnaa promeni vo statusi blizu tvojot datum, proveri si".
Da ne slusnam los zbor za nego! Ke ve lezam! :)
сега и тебе ко ќе ти се сипат "посредниците" од разни профили
јас подолго време го пратам форумот но не бев зачленета и неколку ликови од тука што објавува инфо и ми дадоа храброст сама да почнам и се самата да си одам по институции во Бугарија. закажав интервју преку сајтот во октомври имаше термин и уште 2 документа ми фалат и ќе носам на превед и се сама без посредник. немам јас пари за да се расфрлам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom