Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
30 мај 2018
Мислења
47
Поени од реакции
27
Здраво на сите, бројчето скоро ми излезе и моментално пишува “Образувана преписка” што точно значи тоа и кои се следните процеси или како да кажам незнам, тоа финална, указ или како доаѓаат, да знам од прилика до каде е стигнат процесот. Благодарам однапред.
 
Член од
20 јули 2021
Мислења
15
Поени од реакции
47
Да тоа јасно ми е, повеќе прашањето ми беше дали некој има одено на Леге 6 таа адреса и да ми појасни точно како што треба да се прави и ова прв пат слушам во полиција или општина дека треба, тие само ми кажаа дека треба на таа адреса и ништо друго
Што не е јасно? Општината ти е Средец, тоа е на адреса Леге 6, па после во полиција пасош да вадиш, еве мој пост од претходно



Edno info od mene, Vcera Bev Sofija da go podignam Ukazot SAM Bez posrednik, I vo opstina Sredec. Za podiganje ukaz dojdov 2 casa porano od terminot, go pokazav listot za rezervacija I redarot mi rece da go cekam terminot. Koga dojdov na red vlegov na vreme. Za ukaz mi bese potrebno rezervacijata isprintana, Kopija od pasos, original pasos za uvid, dve sliki, Uplatnica od 50 leva+12leva provizija( plativ vo Allianz banka odma do direkcija za Bugarsko grazdanstvo, kazuvas da uplatam taksa, mi izleze ukaz od 50 leva I tie si znaat se).
Od tamu otidov da gi legaliziram izvodot na rodeni I vencani. Na 2 mesta prasav mi vikaat za 7 Dena tolku, za 3 tolku, a ekspresno za 24 casa okolu 30 leva za eden dokument...... (Rekov sto e ova, neli na forumot kazuvaa deka vednas e toa...) I slucajno (neznam Kako odma ne vidov, desno od direkcijata za Bugarsko grazdanstvo po ulicata pisuvase prevod I legalizacija so Sina boja, prasav I deckoto mi vika za 2-3 saati eden dokument 20 leva. Po 2 saati se vrativ mi vika uste ne,Po 3 saati, otisol na pauza, pocekav I Po 3 ipol saati prevodite mi Bea gotovi( toj gi izvadi prevodite od negoviot ranec, izgleda gi nosel negde, ne e bitno). Tamu kaj preveduvacot napraviv Kopija od ukazot I ZADOLZITELNO Kopija od prevodite za vo opstina.
Od tamu otidov vo Opstina Sredec, toa e levo od direkcijata za Bugarsko grazdanstvo preku parkot, pozadi Costa coffee. Tamu imase red. Po skalite na prv sprat desno se salterite. Za tamu e potrebno Ukazot, Kopija od prevodite (nekoj prasa dali mora akt za vencani-DA ZADOLZITELNO, vrabotenata mi rece daj mi Kopija od preveden I legaliziran izvod tvoj I akt na vencani, a i na kartonot sto ti go davaat vo opstina zapisuvas soprug/sopruga I broj na aktot. Isto nekoj prasa za razvedeni- Mislam deka I toa treba bidejki na kartonot imase akt na razvedeni broj..... Drugite Dva formulari jas gi ponesov od doma I tamu samo gi predadov, adresna karta - toa e za adresa vo MK I zajavlenie za postojana adres-toa e novata Lege 6 sofija. Ovie 2 formulari mislam deka GENERAL gi imase postirano na forumov, drugiot formular na karton sto e go davaat vo opstina. Plakas 30 leva na kasa I tolku. Za podiganje maticen broj mi rece dojdi za 10 Dena Ili 2 nedeli ( Luge Kako probuvate tuka da podmackate za pobrzo koga ima mnogu vraboteni I kameri I plus nekoj sto ceka posle tebe????)
-Ps. Moe mislenje e deka ukaz Nov ke objavat koga ke se rascistat Ovie so termini vo avgust za da ne Im se napravi guzva Kako sto bese pred da go restartiraat sistemot.
-Drugo nesto.....dodeka ne rabotese forumov najdov info na srpskiot forum za podiganje ukaz , maticen I za policija na strana 509 na elitesecurity. Samo tamu nemase napisano za izvodot na rodeni I vencani da se ponesat. Treba I tie.
-Uste nesto....kaj ukazite imase dvajca na drugiot salter sto go ispustile terminot pa dosle posle 1 mesec da podignat ukaz, I Im pravea problem, im vikaa zosto ne ste dosle na terminot...dali im dadoa Ili ne neznam, jas izlegov, ama mislam deka ke I'm dadea bidejki od levata strana pred direkcija imase I drugi Bez termin.
-Za na granica preku Deve Bair pominav so antigen test, I ZADOLZITELNO posle granica od leva strana vo barakata se kupuva vinetka 8 evra so vaznost od Edna nedela. Bez nea ne se vozi, bidejki ako te fati policija kaznata za Bez vinetka e 150 evra( toa e nesto Kako za patarina tamu).
-trosoci 31e ukaz, 20e za dvata prevodi, 15e opstina, 8 evra vinetka, 50 evra gorivo, 20 evra testot, 10 e parking Vkupno 154 + kafe, voda I hrana. Zelen karton jas imam godisen. Ke treba da odam uste Ednas za da go zemam maticniot I da se slikam za pasos.
??? Sega edno prasanje od mene vo vrska so pasosot. Vo koja policiska stanica mozam najbrzo da se slikam I da podignam pasos? Znam deka e za osum saati, ama prvo od sabajle ke treba da go podignam maticniot broj od opstina, pa posle da se slikam za pasos, ke se stigne li se za eden den? I dali toa migracionoto oddelenie e ustvari policiskata stanica na bulevar ,,Knyaginya Maria Luisa,, Ili e nesto drugo?
 
Член од
19 март 2023
Мислења
22
Поени од реакции
16
Што не е јасно? Општината ти е Средец, тоа е на адреса Леге 6, па после во полиција пасош да вадиш, еве мој пост од претходно
Што не е јасно? Општината ти е Средец, тоа е на адреса Леге 6, па после во полиција пасош да вадиш, еве мој пост од претходно
Fala za info!
dali imash sega i odgovor na tvoeto prashanje toa nedostasuva kako izvade pasos i kade se slikashe seto toa kako odi
 
Член од
20 јули 2021
Мислења
15
Поени од реакции
47
Fala za info!
dali imash sega i odgovor na tvoeto prashanje toa nedostasuva kako izvade pasos i kade se slikashe seto toa kako odi
Да, еве
Eve jas da doobjasnam uste nesto. Vcera Bev vo Sofija da go zemam maticniot broj I da se slikam za pasos (dve nedeli posle podiganje ukaz I prijavivanje adresa).......POVTORNO Sam bez posrednik. Najprvo Bev vo opstina Sredec da go zemam maticniot broj- Bev megu prvite koga otvorija. So listot se upativ vo MVR na Bulevar MArija Luiza broj 48. E tamu Bev vo 9 ipol, a pred mene dve redici guzva...edni neznam za sto a Drugite kaj sto Bev jas za salter 16 Ili 17 ( toa se salteri za onie koi imaat adresa vo Sofija- Kako nie sto sme na Lege 6). Vo MVR vlegov okolu 10 casot na salter 16. Tamu gi pregleduvaat dokumentite (listot so maticniot broj od opstina, ukazot, original I Kopija Izvod na rodeni- onoj prevedeniot I legaliziraniot od prethodno (tuka ne mi trebase izvodot na vencani) I Kopija od pasosot. Tuka da napomenam deka jas ja imav kopirano samo prvata strana od pasosot, a na salter mi rekoa deka treba I Kopija od stranata na pasosot kaj sto stoi pecatot za vlez vo bg( Ona sto go kaza GENERAL prethodno). Kopirnica ima vednas do MVR. Na salter potencirav deka sakam ekspresna postapka. Potoa mi dadoa da popolnam list so moi licni podatoci, I tuka POVTORNO treba data na raganje na soprug/a I na roditeli. Potoa na salter 1 Ili 2 se plaka taksa za pasos I licna karta- moze I kes a moze I so karticka. Otkako ke se plati se odi na salter 6 Ili 7 I gi davate site dokumenti I se slikate. (Znaci na salter 16 Ili 17 samo gi pregleduvaat dokumentite, a na salter 6 Ili 7 vi gi zemaat dokumentite). Za podiganje mi rekoa istiot den okolu 3 casot, a jas otidov vo 2 casot I pasosot I licnata karta Bea gotovi. Istite se podigaat isto taka na salter 16 Ili 17.
- Preku granica Deve Bair pominav so antigen test
- trosoci 20 evra test, 50 evra gorivo+ 8 evra vinetka + 5 evra parking + 150 evra pasos I licna karta brza postapka. Vkupno 233 evra, Zelen karton imam godisen.
- vo prethodniot post pisav za prvite trosoci deka mi Bea 154 evra+ sega za pasosot 233 evra ekspresna postapka, Vkupno 387 evra od podiganje ukaz do ekspres pasos.
- Znaci toa e toa.... Vi blagodaram na site sto spodeluvavte informacii, osobeno na General, Marin, Deksamk, Altar.... I Drugite...mozebi nekogo zaboraviv....
!!!!!! I uste nesto...Spodeluvajte informacii Bez ogled na toa dali veke bile prethodno spodeleni bidejki sekoj e so razlicno iskustvo, pa mozebi ke pomognete nekomu polesno da se snajde vo celata procedura..... A I ne e fer samo da ja dobiete informacijata a posle nisto da ne spodelite....primer Kako pominavte...sto vi rekoa... Sto vi pobaraa.....***Sekoja cest na isklucoci....
!!! Vi posakuvam na site sto pobrzo da si zemete pasos.
 
Член од
19 март 2023
Мислења
22
Поени од реакции
16
Fala ti mnogu i za ova !
Uste edno prashanje: za kolku vreme preminiva status od dolunaveden vo polozitelno? :
  • По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.​

 
Член од
20 јули 2021
Мислења
15
Поени од реакции
47
Fala ti mnogu i za ova !
Uste edno prashanje: za kolku vreme preminiva status od dolunaveden vo polozitelno? :
  • По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.​

Кај мене тогаш беше за 3 месеци
 
Член од
26 јануари 2020
Мислења
713
Поени од реакции
937
Здраво, откако ќе добиеш указ и одиш во Софија да запишиш адреса, и матичниот број да ти излезе. Колку време се чека, дали е вистина дека се чека отприлика 3 до 6 месеци?
 
Член од
27 септември 2016
Мислења
170
Поени од реакции
81
De
Здраво, откако ќе добиеш указ и одиш во Софија да запишиш адреса, и матичниот број да ти излезе. Колку време се чека, дали е вистина дека се чека отприлика 3 до 6 месеци?
se broi vo denovi
 
Член од
1 февруари 2021
Мислења
10
Поени од реакции
1
Што не е јасно? Општината ти е Средец, тоа е на адреса Леге 6, па после во полиција пасош да вадиш, еве мој пост од претходно
Другарче, ова доле ти е за државјанство да земам, а мене тоа ми е земено од битола, прашувам јас друго, а исто тука ти е наведено дека во полиција од софија, а мене ми рекоја во битола дека може (за пасош сликање) дали е тоа точно?
 
Член од
26 ноември 2017
Мислења
101
Поени од реакции
38
zdravo,ima li nekon ideno vo sofia za baranje na star dokument vo arhiv samo so podatoci za ragjanje?
ako ima nekoj neka mi pisi so kako posto mi e itno
 

Kajgana Shop

На врв Bottom