Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
@tomemk Ти изгледа си читаш она што само тебе ти одговара и си ги толкуваш работите за да одат во прилог на твоите размислувања.
Како прво, од напишаното може да се дојде до заклучок дека таа веќе имала произход кога поднела документи од братучед во министерство. Го добила произходот само со потпишана декларација како и многу други во 2012. Подоцна нејзиниот издаден произход бил оспорен од министерството бидејќи не пишувало на кој основ бил издаден. Значи, не и' е издаден произход врз основ на документот од братучед, туку документот од братучедот само и послужил за да ја одглави веќе отпочнатата постапка во министерството, т.е само за да го поткрепи веќе издадениот произход, што е сосема различно од тоа да ти биде издаден произход од агенцијата со документ од братучед. Такви случаи како неа ги има стотина и нема никаква врска со отпочнување постапка од старт во сегашни услови. Ако малку подетално ги анализираш работите, ќе сфатиш првата и втората фаза, онаа во агенцијата и министерството се две различни работи.
e neznam koj si cita taka... od vcera si clen na forumot, vrati se edno 40-50 stranici nazad pa ke vidis dali imat prasvano dali da odnesat dokumenti oti bile na dopolnitelna... jas ubo ja svativ kako si ima dobieno taja, ama izgleda ti nemozis da me svatis so sakam jas da kazam, ama ako teraj si po svoe i ne mi gi citiraaj postojte... so kur faktor ti sega vo muabeto!?!? so mi objasna mene so tolku pisanoto? jas veke go znaev toa kako ima taa dobieno. no dali ti znajs zosto dobi ??? - oti si odnese dokumentce! a oti si odnese dokumentce i pokraj to so ne pustaj so brat, braced? - oti imase madinja i ne si gi zalese svoite 50 evra, - a ili mozi taja so sigurnost znaese deka ke mu odobrat ?!?!!? ete za to i sega si dobi pasos, ti pak dremi i cekaj zakon plus kaj vide ti negde da te spomnav jas tebe vo mojot post? jas kazvav za tie so nejkat da si probat srrekata, a ako si eden od niv slobodno da si teras po svoe i da ne me zamaras
+ pred 1 mesec vi kazav deka avgust nema da primat novi dokumenti vo DABC, eve citam na DABC, istoto so go kazav pred 1 mesec.. pa sea vidi ti razmisli si dali posrednicite me matkat ili ne.. :)
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.527
Поени од реакции
5.100
До кај 5000 има искочени повеќе бројчиња за дополнителна.
Да ама има мн малку на кои им е променето нешто. Еве јас сум 43хх а уште ми стои дека сум во задолжителна. Имам доставено и дполнителни документи и се.
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Да ама има мн малку на кои им е променето нешто. Еве јас сум 43хх а уште ми стои дека сум во задолжителна. Имам доставено и дполнителни документи и се.
Па добро сеуште се работат предметите се надевам ќе се пофалиш наскоро.
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
До кај 5000 има искочени повеќе бројчиња за дополнителна.
I jas provervav to kako I da e za Edna do dve nedeli ke iskaci I protokolot do 5 iladi zosto nekoj se pregledenj nekoj se uste u procedura kako I da e za 3 meseci 5 iladi brojcina proverija do dekemvri i ovie skoro 7 iladi preostanati ke gi razgledat :) daj boze i taka da bide :) kako so si mislime i sakame :)
 
D

Daniel_faca

Гостин
jas imama brojce 42xx/2014 denes me vratija na dopolnitelna nemam nikakvi dokumenti za da dokazam poteklo..:( se rasprasav na vakvite slucaevi ni zakonot nema da gi spasi ke zemaat samo tie so bugaraki rodnini toa e...so sreka na site ako znae nekoj nesto neka dava pomos...
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
jas imama brojce 42xx/2014 denes me vratija na dopolnitelna nemam nikakvi dokumenti za da dokazam poteklo..:( se rasprasav na vakvite slucaevi ni zakonot nema da gi spasi ke zemaat samo tie so bugaraki rodnini toa e...so sreka na site ako znae nekoj nesto neka dava pomos...
Zdravje ne se otkazvaj ke vidis septemvri kako ke glasi zakonot mozebi ke primat dokumenti od clenstvo vo bugarskite klubovi vo mkd pa ke se zaclenis I ke ti dadat nim im e celta so pojse mkd da izvadat pasosi ne im e celta da go namalat brojot ne znajs sto nosi utroto zatoa strpise pa ke videme so ke izleze :) btw koj mesec bese na intervju?
 
Член од
17 декември 2014
Мислења
240
Поени од реакции
145
So dostaven dokument-krstenica vo bg konzulat noemvri denes sum vraten na dopolnitelna nekoj da kaze mail od ministwrstvoro kaj da mu pisam pozz ili da se javam
 
D

Daniel_faca

Гостин
Zdravje ne se otkazvaj ke vidis septemvri kako ke glasi zakonot mozebi ke primat dokumenti od clenstvo vo bugarskite klubovi vo mkd pa ke se zaclenis I ke ti dadat nim im e celta so pojse mkd da izvadat pasosi ne im e celta da go namalat brojot ne znajs sto nosi utroto zatoa strpise pa ke videme so ke izleze :) btw koj mesec bese na intervju?
Fala na iskrenata podrska...April mesec 2014 bev na intervju..ama gledam i slabo ukazi se izdavaat se sprema nesto na arno neka e samo...
 
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
Прво ги вракаат преписките на дополнителна оние што немаат потекло. Па после некое време оние што имаат потекло ги одобруваат. Така фунционираат одамна сум забележала.
Значи нема место за паника, документите ги разделуваат при проверка оние со потекло одат на едно место и потоа ги препроверуваат со потеклото за да им одобрат а оние што се без потекло директно ги ставаат на друг куп и затоа веднаш им се мени статусот на дополнителна.
 

sanos_a

www.autobusi.net/
Член од
12 декември 2008
Мислења
554
Поени од реакции
83
дали е точна информацијата дека се стигнати до 5000 проверени од 2014?
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
дали е точна информацијата дека се стигнати до 5000 проверени од 2014?
Можеби не се сите али да стигнати се до 5000 јас последното прегледано бројче што го видов е 4999. А пред него е вратено на дополнителна 4995.
 

sanos_a

www.autobusi.net/
Член од
12 декември 2008
Мислења
554
Поени од реакции
83
Можеби не се сите али да стигнати се до 5000 јас последното прегледано бројче што го видов е 4999. А пред него е вратено на дополнителна 4995.
јас сум 46**/2014 и сеуште сум во задолжителна процедура, па затоа прашувам, имам однесено од прв братучед документи
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom