Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
12 октомври 2019
Мислења
11
Поени од реакции
14
Decki i jas denes sum vklucen vo ukaz Br. 126, taka da posle 4 godini konecno potpis
Dokumenti podneseni 30 dekemvri 2016 vo pravosudie, 8 maj 2018 intervju Sofija, polozitelno Oktomvri 2019, denes potpis i ukaz.
So srekja na site i sto pobrzo da si zemete
 
Член од
26 октомври 2017
Мислења
52
Поени од реакции
119
Здраво, знам дека 100 пати е поставено прашањево, но сакам да потврдам една информација зашто сакам да сум сигурна пред да заминам за бугарија. Јас го земав указот во Скопје, поднесов за адреса во Благоев град- таму имаат стан брат ми и татко ми. И ми пишаа дека ми стигнало ‘удомителното писмо’. Сега следно е ЕГН така? И после лична карта и пасош? И дали за ЕГН од тука ми треба само извод- преведен и указот или и други документи? Има ли некој лично искуство што извадил ЕГН за еден ден? Фала ви
Prijatel ako ne ti e teško da me informiraš pred kolku vreme go podigna Državjanstvoto i posle kolku vreme ti stigna pismoto?
Jas pred nedela vreme go podignav državjanstvoto od Bitola i sega go cekam pismoto i da idam po lićni dokumenti...
 
Член од
12 октомври 2019
Мислења
11
Поени од реакции
14
Za

So sto dokumenti si?
Potvrda od Veliko Trnovo za pradedo mi deka bil ucesnik vo Balkanskite Vojni, a isto taka na intervjuto zboruvav na bugarski, ne na makedonski, sea dali toa imalo nesto plus znacenje neznam, a eve brat mi sestra mi i zet mi so koi vo isto vreme podnesovme i so isti dokumenti identicni, seuste se na dopolnitelna
 
Член од
17 ноември 2019
Мислења
44
Поени од реакции
48
@palekrstic - konecno mozes da me smenis na spisokot
DOPOLNITELNA
Denes posle 1 godina i 4 meseci na Dopolnitelna imam promena na status sega sum na “FINALNA”. Se nadevam sega brzo ke dojde potpis
pozz
Ajde drugaru cestito da e. Se nadevam deka go skrsi mrazot za site nas. Sega pobrzo do drzavjanstvo.

Bas ke bide interesno da se vidi kolku brzo ke tecat promenite sega i dali vistina ke gi preletuvas statusite do ukaz ili ke odi po regularna linija. Jas ti pozeluvam da gi preletas i do krajot na godinava so ukas vo raka. Informiraj ne i ponatamu kako ke se dvizi rabotata.

Ke vidime i koi posrednici ja kazuvale vistinata a koi ne.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom