Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
19 јуни 2006
Мислења
12
Поени од реакции
1
Zaverka na notar ti treba od dvajca svedoci deka stanuva zbor za istoto lice.
Tnx za info mislam deka procitav nazad po postovite deka ne go priznavale dokumentot sto e od notar , deka trebalo da bide od drzavna institucija ama neznam kolku e toa tocno uste nekoj drug mozebi mozi da potvrdi za toa
 
Член од
5 февруари 2020
Мислења
20
Поени од реакции
135
Zaverka na notar ti treba od dvajca svedoci deka stanuva zbor za istoto lice.
Ce se rasprasas vo tvoj grad koj e vraboten vo Opstinata na maticno oddelot I vidi dali ima kerka ako ima fatija za devojka ... I taa doma ce im kaze da ti smene edna bukva koga ce ti go printa dokumentot jas taka napraviv a so nea raskinav, ako ima maski deca odi preku baba ti
Sala na strana zamoli gi vo Opstinata da gi smenat bukva mene mi smenia bez problem I gi pocastiv paket pivo
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Tnx za info mislam deka procitav nazad po postovite deka ne go priznavale dokumentot sto e od notar , deka trebalo da bide od drzavna institucija ama neznam kolku e toa tocno uste nekoj drug mozebi mozi da potvrdi za toa
Ne znam iskreno, samo znam deka jas proishod zemav so razlicni preziminja od pradedo, i ne nosev nikakva potvrda ni od notar. No proishidot go zemav Januari 2018.
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Здраво форумџии имам едно прашање кој може да ме упати како да го решам проблемот се работи за следното... : имам извадено изводи мој, извод од татко, умреница од дедо по татко и умреница од прабаба по дедоми родена 1912 година..... во изводите и во умрениците во презимето има една буква различна еднаш е пишана СТЕФАНОСКА а на друг документ СТЕВАНОСКА и кога бев во конзулатот во битола му кажав за ситуацијата и тие ми рекоја дека според тоа ќе бидам одбијан во ДАБЧ доколку не однесам документ од матично каде што ќе пишува дека станува збор за истото лице, во матичното кога појдов и кога му ја објаснив ситуацијата никој од надлежните не излезе во пресрет да заврши работа, бидејќи неможеле тоа да го направат па барам совет од вас доколку некој се нашол во слична ситуација како мојата ...
I kaj istiot problem vo maticno mi rekoja deka mu e zabraneto da davaat uverenija posto bile za bugarsko drzavjanstvo no jas srediv rabota so teski makii i pritisoci mi dadoa uverenie vo nego pisuva deka toa e edno isto lice.... Go prasav i vo strumica kaj sto se vadi potvrda covekot rece deka nemale da pravat problem i bes uverenie i notar posto samo vo DABC proveruvale takvi raboti a vo ministerstvoto na pravosudie vo sofija ne gledale razliki i takvi raboti znaci ako ti naorav problem vo DABC gogas ke go resis ke pritiskas ke molis za uverenie vo maticno no dokolku ne ti napravat problem togas vo ministerstvoto na pravosudie vo sofija ke nemas maka
 
Член од
19 јуни 2006
Мислења
12
Поени од реакции
1
Ce se rasprasas vo tvoj grad koj e vraboten vo Opstinata na maticno oddelot I vidi dali ima kerka ako ima fatija za devojka ... I taa doma ce im kaze da ti smene edna bukva koga ce ti go printa dokumentot jas taka napraviv a so nea raskinav, ako ima maski deca odi preku baba ti
Sala na strana zamoli gi vo Opstinata da gi smenat bukva mene mi smenia bez problem I gi pocastiv paket pivo
Dobro si pominal ti.... da bese za paket pivo najmal problem no tesko da zavrsam rabota
Ne znam iskreno, samo znam deka jas proishod zemav so razlicni preziminja od pradedo, i ne nosev nikakva potvrda ni od notar. No proishidot go zemav Januari 2018.
Sega se smeneti rabotite tesko pominuvaat vo dabc dokumentite
I kaj istiot problem vo maticno mi rekoja deka mu e zabraneto da davaat uverenija posto bile za bugarsko drzavjanstvo no jas srediv rabota so teski makii i pritisoci mi dadoa uverenie vo nego pisuva deka toa e edno isto lice.... Go prasav i vo strumica kaj sto se vadi potvrda covekot rece deka nemale da pravat problem i bes uverenie i notar posto samo vo DABC proveruvale takvi raboti a vo ministerstvoto na pravosudie vo sofija ne gledale razliki i takvi raboti znaci ako ti naorav problem vo DABC gogas ke go resis ke pritiskas ke molis za uverenie vo maticno no dokolku ne ti napravat problem togas vo ministerstvoto na pravosudie vo sofija ke nemas maka
Bez toa uverenie sigurno ke imam problem vo dabc. dali slucajno go imas sliknato toa uverenie da mi go pratis na PM da imam prestava kako izgleda, i kako go resi na krajot problemot za da ti dadat takvo uverenie .... da probam i jas so isti argumenti da se obidam da mi dadat takvo uverenie
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Dobro si pominal ti.... da bese za paket pivo najmal problem no tesko da zavrsam rabota

Sega se smeneti rabotite tesko pominuvaat vo dabc dokumentite

Bez toa uverenie sigurno ke imam problem vo dabc. dali slucajno go imas sliknato toa uverenie da mi go pratis na PM da imam prestava kako izgleda, i kako go resi na krajot problemot za da ti dadat takvo uverenie .... da probam i jas so isti argumenti da se obidam da mi dadat takvo uverenie
Ti vikam so teski maki molenje dobiv probaj go nemam slikano ali pisuva uverenie od maticno kade sto pisuva dwka toa e edno lice
 
Член од
30 ноември 2018
Мислења
127
Поени од реакции
244
ke se obidam uste ednas vo maticnoto ako ne biduva nisto ke gi podnesam taka pa sto ke bide neka bide
Направи нотарска изјава со двајца сведоци,јас така направив и поминав во Дабч.Сега ми е страв дали ќе поминам на совет.
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Направи нотарска изјава со двајца сведоци,јас така направив и поминав во Дабч.Сега ми е страв дали ќе поминам на совет.
Sestra mi so razlicno prezime od pradedoto zavereno na notar pomina na sovetot i sega ceka potpis. Ne se plasi ne se boj :)
 
Член од
1 декември 2019
Мислења
86
Поени од реакции
90
За во дабч не знам дали една буква игра улога,ама на совет јас поминав со мала разлика во името на предокот преку кој се поврзува,инаку ви матично и мене не сакаа да ми издадат уверение дека е иста личност,и преку пријатели пробав џабе.
 
Член од
10 јануари 2019
Мислења
355
Поени од реакции
496
Направи нотарска изјава со двајца сведоци,јас така направив и поминав во Дабч.Сега ми е страв дали ќе поминам на совет.
Zena mi dobi proizhod od DABC so razlika kaj pra dedo vo imeto trpe i trpce napravivme zaverka na notar vo bugarija deka se raboti za isto lice
 

Půtîñöt

Претседател
Член од
2 април 2020
Мислења
733
Поени од реакции
496
Zdravo na site, nova sum na forumot, imtervju imav 31.10 2018, zadolzitelna bev edna godina I dva meseca, promena vo finalna mi se smeni 07 02.2020, inaku preku roditel, Dali kaj nekoj ima promeni od finalna vo polozitelno. Pozdrav
Ja bev intervju 17.05.2018, zadolzitelna godina i 6 meseca, finalna 3 meseci, od 02.2020 sum na polozitelno
 
Член од
30 октомври 2019
Мислења
19
Поени од реакции
30
Знае некој од кога ќе може да се оди БГ за подигање указ? Негде прочитав дека забранет е влез во државни институции зс странци до 14 Јули. Има некој инфо?
Ja bev danas i zema ukaz, tija sto imat za podiganje zakazan termin gi primat.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom