Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.065
Кое буг. здружение?! Иначе буни малку сега,ако стариов мој добие преку чичко ми,автоматски стариов мој е бугарски државјанин.Чим е веќе државјанин,јас како негов син треба да ми следува?!
Pa ako ti se ceka 4 godini prvo tatko ti da dobie drzavjanstvo pa potoa ti da apliciras vrs osnova na tatko ti moze,jas ti kazuvam kako i dvajcata sega da podnesite,imas edno zdruzenie se vika BKKS vidi informacii na internet,kontaktiraj gi ke ti kazat koj dokumenti gi baraat za taa potvrda,no najdobro najdi nekoj posten posrednik zosto gledam ke vi treba pomos za postapkata.
 
Член од
11 октомври 2017
Мислења
255
Поени од реакции
97
Дали некој знае/има искуство колку време се чека сега на финална проверка,ама пред тоа бил на дополнителна?
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.431
Поени од реакции
1.935
Дали некој знае/има искуство колку време се чека сега на финална проверка,ама пред тоа бил на дополнителна?
Образувана преписка(веднаш по интервјуто се јавува овој статус и трае 1 до 2 м)
2.Образувана преписка N:ххх/201х/хх.хх.201х г. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.(се чека мин 13 месеци од интервју ,а ако си преку родител и до 20м)
3.По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство(овој статус трае 2 до 3 месеци откако ќе се смени од задолжителна)
Доколку имаш однесено оригинали односно истите документи по втор пат како што ги подаваше за происход во Министерството за правосудие статусот ќе биде
4.Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија (овој статус значи дека чекаш потпис и дека ти е одобрено,а колку се чека никој незнае,во моментов добиваат оние што чекале 10 до 11м ,но се убрзува и сметам дека за побрзо ќе се потпишува)
5.Образувана преписка N:9220/2017/13.09.2017 г. Вашата преписка е вклјучена в Указ 120 от 2019 год. Можете да резервирате час, за да получите удостоверението си лично. Можете да направите нова резервација само ако сте пропуснали п'рвата резервација(вака изгледа ако ти е потпишано државјанството)
 
Член од
9 август 2019
Мислења
36
Поени од реакции
84
Deca ja se odjavuvam od forumot,site da si docekate ukaz kako sto i jas deneska docekav.POTVRDATA e nogu bitna beznea nema ukaz da znaete,jas od iskustvo vi kazuvam.Od vujko podnesov i odposle navreme dostaviv i eve me,vi posakuvam se najdobro i shto pobrzo da se iselite od Makedonija.
Pozdrav i bez nervozi ako ste si potvrda,dobivate 100%
 
Член од
12 ноември 2019
Мислења
49
Поени од реакции
62
го нема да се јави некрева тел. не се знае каде е ,едноставно исчезна човекот, се зборува дека се криел од некого од нешто и сл., и за арно да го бараш го нема па сега прецени сам како можеш да работиш со човек кој не ти крева тел. поздрав.
Mi treba nekoj shto vekje ima raboteno so nego, samo za edno prasanje.. A nego znam deka nemozam da go najdam
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.533
Od 29 januari sum na polozitelno


Sent from my iPhone using Tapatalk
Pa taka kazi,celo vreme si na spisok od dekemvri......
Znaci Dekemvri e iscisten,ajde neka pocne Januar.Mislam deka pobrzo ke se iscisti bidejki nema mnogu shto cekaat od Januari.
Da ne ima nekoj drug shto ceka od Dekemvri?
 
Член од
24 мај 2015
Мислења
398
Поени од реакции
281
Добро ќе каже некој со сигурност дали е исчистена 2018та со статус положително? Има некој вклучен во указ 159 а да е со статус положително од Јануари 2019та?
 
Член од
9 јануари 2015
Мислења
192
Поени од реакции
150
Добро ќе каже некој со сигурност дали е исчистена 2018та со статус положително? Има некој вклучен во указ 159 а да е со статус положително од Јануари 2019та?
мислам дека пиша некој вчера дека бил на положително од јануар месец и добил указ , мислам указ 158
 
Член од
24 мај 2015
Мислења
398
Поени од реакции
281
мислам дека пиша некој вчера дека бил на положително од јануар месец и добил указ , мислам указ 158
Нешто е грешка тој, неможе тој да бил на положително од јануари 2019 а да влегол во указ 158, кога денес со указ 159 нема ниеден од јануари
 
Член од
8 февруари 2018
Мислења
46
Поени од реакции
23
*****Апдејт
Список на положително

Од Декември останааxx.12.2018 @Soprano99
12.12.2018 @vrapce1808
21.12.2018 .ReD. .DeViL.
21.12.2018 @Marjon УКАЗ 158
21.12.2018 @Luna. УКАЗ 158
21.12.2018 @Pacient123321
21.12.2018 @Vikkk

ne se clenovi na forum
21.12.2018 trajce
21.12.2018 Viktor T.
21.12.2018 viktor
Положително од Јануар
10.01.2019 @mikamilile
15.01.2019 @dalton djo 11209/2016
17.01.2019 @Belich
20.01.2019 mmmjan
23.01.2019 @Poch
23.01.2019 @Dark28
25.01.2019 @mucko030
30.01.2019 @b.g
30.01.2019 @lizabet
30.01.2019 @dalton djo
30.01.2019 @Jovicaaa

Положително од Фебруар
05.02.2019`аурора12
06.02.2019 @Biggamer83
06.02.2019 @peperutka23
06.02.2019 blgarce
10.02.2019 @Izi-Mizi
11.02.2019 @Pero Pampur
11.02.2019 @AzSam
14.02.2019 @Dandi1982
15.02.2019 @georg
19.02.2019 @rengoring
.02.2019 @BGJANA
.02.2019 @bo1
13.02.2019 bbobbann
19.02.2019 @kikikiki1
20.02.2019 @Callisto
20.02.2019 @donnalia
20.02.2019 @responsible
20.02.2019 @Madrista!!!
20.02.2019 @zhan4e
20.02.2019 @Root5
20.02.2019 @Andrijan4e9321
20.02.2019 @DeMew
20.02.2019 @Ilindenec
27.02.2019 @katekiki
27.02.2019 @Malo blgarce
крај.02.2019 @RaZ-R
крај.02.2019 @pejo89

Положително од Март
08.03.2019 @Gunner1
12.03.2019 @kocevskii
12.03.2019 @Aryann
12.03.2019 @limonka
12.03.2019 @Root5
12.03.2019 @seowizard
12.03.2019 @Golden123
19.03.2019 @Milll
19.03.2019 @Bregovic
19.03.2019 @Aleks99
25.03.2019 @Pakito11
25.03.2019 @Mr.HyPNoTiC
27.03.2019 @goldfinger
27.03.2019 @DRD86
27.03.2019 @N.ROMSOM


Положително од Април
24.04.2019 @ognen101
24.04.2019 @12majmunka34
30.04.2019 @palekrstic
30.04.2019 @Reaper trolo
30.04.2019 @zapce M
30.04.2019 @Solskjaer5
30.04.2019 @N-ter

Положително од Мај
15.05.2019 @daov.goran
15.05.2019 @Lovesimba
15.05.2019 @anamela
15.05.2019 @darkodamjan
15.05.2019 @Bonitop123
27.05.2019 @Mattea

Положително од Јуни
15.06.2019 @josifcaki
15.06.2019 @Prca
27.06.2019 @Kiko 9

Положително од Јули
05.07.2019 RojalBND
05.07.2019 @jejans
07.07.2019 @Fenia
18.07.2019 @Vinz
26.27.2019 @Kasper78Положително од Август
01.08.2019 @nebojsha985
01.08.2019 @stuttgard
12.08.2019 @dvladev
01.08.2019 mihail2804
01.08.2019 @Kate@


Положително од Октомври
25.10.2019 @bavarec89
28.10.2019 @Oktavijan

Положително од Ноември
01.11.2019 @Bobedimean
13.11.2019 @Zanaetcija
29.11.2019 @Nexon
Автоматски споено мислење:

Во денешниот указ ќе има и преписки од 2017.
Преписките што беа на проверка до вчера со бр. сега се на положително.Со среќа на сите!!!
12573/2017,12639/2017,12668/2017,12672/2017,12677/2017,12689/2017,12691/2017,12807/2017
Jas sum na polozitelno nekade pri krajot na januari pocetokot na februari ne znam tocno proveriv na 09 02 2019 bev na polozitelno ne bev proveruval 2 nedeli zatoa ne znam od koj datum tocno sum na polozitelno inaku sum so intervju 26 april 2016 god preku prv bratucet potoa na dopolnitelna vo toj protokolot so site podnesov dokumenti dopolnitelni od pradedo 1912god so povrzani izvodi i svidetelstvo bugarsko na dedomi od brat i plus potvrda od klubot od strumica so srekja na site pozz
Автоматски споено мислење:

*****Апдејт
Список на положително

Од Декември останааxx.12.2018 @Soprano99
12.12.2018 @vrapce1808
21.12.2018 .ReD. .DeViL.
21.12.2018 @Marjon УКАЗ 158
21.12.2018 @Luna. УКАЗ 158
21.12.2018 @Pacient123321
21.12.2018 @Vikkk

ne se clenovi na forum
21.12.2018 trajce
21.12.2018 Viktor T.
21.12.2018 viktor
Положително од Јануар
10.01.2019 @mikamilile
15.01.2019 @dalton djo 11209/2016
17.01.2019 @Belich
20.01.2019 mmmjan
23.01.2019 @Poch
23.01.2019 @Dark28
25.01.2019 @mucko030
30.01.2019 @b.g
30.01.2019 @lizabet
30.01.2019 @dalton djo
30.01.2019 @Jovicaaa

Положително од Фебруар
05.02.2019`аурора12
06.02.2019 @Biggamer83
06.02.2019 @peperutka23
06.02.2019 blgarce
10.02.2019 @Izi-Mizi
11.02.2019 @Pero Pampur
11.02.2019 @AzSam
14.02.2019 @Dandi1982
15.02.2019 @georg
19.02.2019 @rengoring
.02.2019 @BGJANA
.02.2019 @bo1
13.02.2019 bbobbann
19.02.2019 @kikikiki1
20.02.2019 @Callisto
20.02.2019 @donnalia
20.02.2019 @responsible
20.02.2019 @Madrista!!!
20.02.2019 @zhan4e
20.02.2019 @Root5
20.02.2019 @Andrijan4e9321
20.02.2019 @DeMew
20.02.2019 @Ilindenec
27.02.2019 @katekiki
27.02.2019 @Malo blgarce
крај.02.2019 @RaZ-R
крај.02.2019 @pejo89

Положително од Март
08.03.2019 @Gunner1
12.03.2019 @kocevskii
12.03.2019 @Aryann
12.03.2019 @limonka
12.03.2019 @Root5
12.03.2019 @seowizard
12.03.2019 @Golden123
19.03.2019 @Milll
19.03.2019 @Bregovic
19.03.2019 @Aleks99
25.03.2019 @Pakito11
25.03.2019 @Mr.HyPNoTiC
27.03.2019 @goldfinger
27.03.2019 @DRD86
27.03.2019 @N.ROMSOM


Положително од Април
24.04.2019 @ognen101
24.04.2019 @12majmunka34
30.04.2019 @palekrstic
30.04.2019 @Reaper trolo
30.04.2019 @zapce M
30.04.2019 @Solskjaer5
30.04.2019 @N-ter

Положително од Мај
15.05.2019 @daov.goran
15.05.2019 @Lovesimba
15.05.2019 @anamela
15.05.2019 @darkodamjan
15.05.2019 @Bonitop123
27.05.2019 @Mattea

Положително од Јуни
15.06.2019 @josifcaki
15.06.2019 @Prca
27.06.2019 @Kiko 9

Положително од Јули
05.07.2019 RojalBND
05.07.2019 @jejans
07.07.2019 @Fenia
18.07.2019 @Vinz
26.27.2019 @Kasper78Положително од Август
01.08.2019 @nebojsha985
01.08.2019 @stuttgard
12.08.2019 @dvladev
01.08.2019 mihail2804
01.08.2019 @Kate@


Положително од Октомври
25.10.2019 @bavarec89
28.10.2019 @Oktavijan

Положително од Ноември
01.11.2019 @Bobedimean
13.11.2019 @Zanaetcija
29.11.2019 @Nexon
Автоматски споено мислење:

Во денешниот указ ќе има и преписки од 2017.
Преписките што беа на проверка до вчера со бр. сега се на положително.Со среќа на сите!!!
12573/2017,12639/2017,12668/2017,12672/2017,12677/2017,12689/2017,12691/2017,12807/2017
Inaku sum so broj
11012/2015
 
Член од
17 октомври 2019
Мислења
17
Поени од реакции
33
Lugje do kade e stasano so nas sto sme intervju 2018 jas sum noemvri ke ima li promena na status kaj nas eve onie sto se 2017 intervju me raduvat sto slusam ukazi so srekja na site
Автоматски споено мислење:

Dali ke moze nekoj da napravi spisok za nas sto sme na zadolzitelna do koj mesec e stasano ili neka se pisat vo komentar vi blagodaram
 
Последно уредено:
Член од
23 април 2019
Мислења
40
Поени од реакции
50
Lugje do kade e stasano so nas sto sme intervju 2018 jas sum noemvri ke ima li promena na status kaj nas eve onie sto se 2017 intervju me raduvat sto slusam ukazi so srekja na site
Автоматски споено мислење:

Dali ke moze nekoj da napravi spisok za nas sto sme na zadolzitelna do koj mesec e stasano ili neka se pisat vo komentar vi blagodaram
Vrati 2-3 stranici nazad se imas. Ne samo kukajte razgledaj malce forumot a ne upagjas vo nego ni si procital nesto ni nis pravo pisuvas
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom