Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
22 февруари 2012
Мислења
62
Поени од реакции
133
zdravo na site. vcera odnesov dopolnitelni dokumenti spored statusot:
Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство. , в срок до 11.10.2019

dali ima nekoj info za kolku vreme bi izlegol drug status, koj se nadevam deka ke bide pozitiven :)
19***/2016, na intervju uste vo 03.2016 bev.

vi blagodaram
Јас чекав промена на статус 11 месеци од рокот за достава, т.е рокот за достава на дополнителна ми беше до април 2018 а нареден статус ми се смени во март оваа година.
 
Член од
6 август 2018
Мислења
14
Поени од реакции
33
Koj broj na ukaz si ako moze podetalno ?
крајот на август бев, јас не успеав да закажам за Софија, за 24 сата се смени статусот од записване , на вашето удостоверение е пратено во Скопие, па морав во скопје да го подигнам во конзуларното оделение- консулска служба, за подигање треба:
1) 3 (три) фотографии пасош формат, не две,

2) уплатница од унибанка , експозитура гтц бев окулу 15-20 евра , знаат они во банката пополнуваат уплатница,

3) два пати по пет евра кеш во евра на шалтер при подигање , се потпишуваш дека си примил на едниот примерок другиотти го даваат на рака,

4) фотокопија од македонскиот пасош , напрај две

5) службеникот на врата претходно ќе ти даде да пополниш образец зајавление за постојан адрес,пишуваш обш.столична, ул. Леге но 6 , Софија ако немаш друга адреса во бугарија,а ако имаш тогаш таа, затоа што ги праќаат од консулското Скопие во општината во Бугарија каде што си зајавил адреса, во таа општина треба да одиш за понатамошна постапка, (за Леге 6 е раион Средец)

и ми кажаа да одам во општината после ТРИ МЕСЕЦА , и тогаш ќе е готов таму ЕГН и писмото до мвр за сликање, 30 лева е такса во општината за егн, тогаш се плаќа таму во бг

иначе имам намера срединава на месецов да се јавам некако телефонски или мејл во општината за да проверам да не е случајно готово побрзо
Автоматски споено мислење:

Zdravo na site,

Bi sakal da ve informiram deka cekav potpis od Noemvri 2018 kaj VP i minatata nedela mi iskoci ukazot - 2***/2015.
Taka da slobodno mozam da kazam deka konecno posle 6 godini od apliciranje za prosihod i sobiranje na dokumenti, aplikacii (dopolnitena)... uspeav da dobijam ukaz.

Inaku bi ve zamolil da mi kazete, koja e postapkata za podiganje na ukazot od BUG Ambasada vo Skopje i koi se BUG institucii vo Sofija kade treba da apliciram za ID i Pasos?
Dali imate nekoe iskustvo vo odnos na ova i dali znaete nekoj dobar posrednik, po brza postapka vo Sofija da zavrsam so gorenavedenite dokumenti?

Odnapred Vi Blagodaram.
крајот на август бев, јас не успеав да закажам за Софија, за 24 сата се смени статусот од записване , на вашето удостоверение е пратено во Скопие, па морав во скопје да го подигнам во конзуларното оделение- консулска служба, за подигање треба:
1) 3 (три) фотографии пасош формат, не две,

2) уплатница од унибанка , експозитура гтц бев окулу 15-20 евра , знаат они во банката пополнуваат уплатница,

3) два пати по пет евра кеш во евра на шалтер при подигање , се потпишуваш дека си примил на едниот примерок другиотти го даваат на рака,

4) фотокопија од македонскиот пасош , напрај две

5) службеникот на врата претходно ќе ти даде да пополниш образец зајавление за постојан адрес,пишуваш обш.столична, ул. Леге но 6 , Софија ако немаш друга адреса во бугарија,а ако имаш тогаш таа, затоа што ги праќаат од консулското Скопие во општината во Бугарија каде што си зајавил адреса, во таа општина треба да одиш за понатамошна постапка, (за Леге 6 е раион Средец)

и ми кажаа да одам во општината после ТРИ МЕСЕЦА , и тогаш ќе е готов таму ЕГН и писмото до мвр за сликање, 30 лева е такса во општината за егн, тогаш се плаќа таму во бг

иначе имам намера срединава на месецов да се јавам некако телефонски или мејл во општината за да проверам да не е случајно готово побрзо
 
Член од
2 октомври 2019
Мислења
5
Поени од реакции
1
Јас чекав промена на статус 11 месеци од рокот за достава, т.е рокот за достава на дополнителна ми беше до април 2018 а нареден статус ми се смени во март оваа година.
a od mart kakov e ishodot? cekas seuste na odgovor ili posle toa e pobrzo?
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.532
И кај мене е исто, ме ставиле на дополнителна. Само со потврда од здружение сум - Мак-БГ Пријателство...
Еве кај @dvladev и кај уште неколку во форумов на дополнителна од април со рок на достава до 12 јули,во меѓувреме јуни носи дополнителни документи ,и статусот му се менува пред истек на рок за достава на дополнителни во финална....
Значи сега побрзо оди,не кревајте паника околу 3-4 месеци се чека на дополнителна ако во меќувреме се однесат дополнителните документи.
Автоматски споено мислење:

Здраво на сите. Носев дополнителни документи во Софија пред 2 недели. Рокот за носење ми беше до 12.07.2019. Сега проверувам и гледам дека пораката пак ми се сменила во ФИНАЛНА ПРОВЕРКА. Како е можно волку брзо да ја земат назад на финална проверка? Не се чекаше по една цела година за пак да се влезе на финална? Преписка бр. 156**/2016. Поздрав
 
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
kolku so znam tuka velea a i samiot cuv od luge deka do kraj na septemvri prepiskite od 2016 ke bidat zavrseni... no nisto, potpis cekam od dekemvri... nz so koe tempo i kako potpisuvaat, nema red, ne razbiram
 
Член од
5 март 2018
Мислења
155
Поени од реакции
275
kolku so znam tuka velea a i samiot cuv od luge deka do kraj na septemvri prepiskite od 2016 ke bidat zavrseni... no nisto, potpis cekam od dekemvri... nz so koe tempo i kako potpisuvaat, nema red, ne razbiram
Nikoj ne gi razbira so pravat. Imase glasini deka do oktomvri site sto bea od 2013,14,15,i 16 ke gi iscistat zosto im bese vo sila noviot zakon. Ama izgleda ke cekame nie uste mnogu mnogu za toj potpis. Gospod neka ni e na pomos!
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
341
Поени од реакции
379
Nikoj ne gi razbira so pravat. Imase glasini deka do oktomvri site sto bea od 2013,14,15,i 16 ke gi iscistat zosto im bese vo sila noviot zakon. Ama izgleda ke cekame nie uste mnogu mnogu za toj potpis. Gospod neka ni e na pomos!
Interesna rabota e kaj niv nemozit mirno da pominit 1 cela godina ko na sekoj kvartal mora da se slucit po nekoja rabota, prvin zastojot i ceslajnata po DABC sega pak ova so otkazive so proishodive. Na sekoj 3 meseci covek da neznajt so ke se slucit kako ke im teknit taka si go gledet zakonot koj kako dosol na funkcija.
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
839
Поени од реакции
1.255
Interesna rabota e kaj niv nemozit mirno da pominit 1 cela godina ko na sekoj kvartal mora da se slucit po nekoja rabota, prvin zastojot i ceslajnata po DABC sega pak ova so otkazive so proishodive. Na sekoj 3 meseci covek da neznajt so ke se slucit kako ke im teknit taka si go gledet zakonot koj kako dosol na funkcija.
Има сега нови измени на Закон со кои кога Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване т.е. додека предметот се проверува во МВР и ДАНС автоматски се замрзнува постапката за да се запази законскиот рок од 1 година (задолжителна+финална).
Со други зборови проверките во МВР и ДАНС не се рачунаат во овој едногодишен законски рок и предметот може на пример и 2 години да стои кај нив, а се да си биде законски нели 1 година од интервју до разгледување од Совет за државјанство :)

И не е на секои 3 месеци, туку секој месец нешто ново измислуваат се со цел да не даваат државјанства.
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom