Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 октомври 2013
Мислења
241
Поени од реакции
122
Zdravo decki. Od minata nedela staven sum na dopolnitelna. Na intrrvju bev 02.2018 so izvodi od predok pred 1918 i potvrda od Strumica. Koi dokumenti treba da gi dostavam povtorno? I dali treba licno vo mp da gi nosam ili moze i posrednikot?
Дали потврдата и изводите ги достави
Zdravo decki. Od minata nedela staven sum na dopolnitelna. Na intrrvju bev 02.2018 so izvodi od predok pred 1918 i potvrda od Strumica. Koi dokumenti treba da gi dostavam povtorno? I dali treba licno vo mp da gi nosam ili moze i posrednikot?
Дали по втор пат, кога беше на интервју , ги достави истите документи (изводи од пра дедо и потврда)??
 
M

mucu

Гостин
Ne panicete ako nekoj e na dopolnitelna so potvrda, moze loso go pominal intervjuto, moze ne odnel orginali, moze ima razliki vo preziminja bez zaverka na notar, itn.
Tie se mn svesni deka site imame po nekoj star dokument, no ne sekoj moze da go najde, zatoa i davaat so potvrdi.
 
Член од
3 февруари 2016
Мислења
24
Поени од реакции
60
Дали потврдата и изводите ги достави


Дали по втор пат, кога беше на интервју , ги достави истите документи (изводи од пра дедо и потврда)??
Na intervju ne nosev nikakvi dokumenti
 
Член од
13 март 2019
Мислења
93
Поени од реакции
148
Дечки сега проверив страната не им ја отвара.
Да се надеваме дека денес ќе има многууу Укази потпишано.
Последен пат кога имаше проблем како сега со страната имаше укази и доста сменети статуси.
Поздрав
 
Член од
9 февруари 2019
Мислења
85
Поени од реакции
123
Dali ima nekoj takov koj sto ne odnel dokumenti po vtor pat vo pravosudie na intervju,a ne bil staven na dopolnitelna proverka???
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Дечки сега проверив страната не им ја отвара.
Да се надеваме дека денес ќе има многууу Укази потпишано.
Последен пат кога имаше проблем како сега со страната имаше укази и доста сменети статуси.
Поздрав
Да, да, дајбоже да е така.
Вака ерор толку долго одамна не било.
Ајде @Honkonk работи на случајот па да имаме позитивни резултати .... Хахаххаа
 
Член од
13 март 2019
Мислења
93
Поени од реакции
148
Кај мене нема промена исти статус.
Има некој да не израдува со потпишан Указ или уште ќе чекаме...
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Значи по стотти пат, не треба на интевју повторно носење во Мин. за Правда на истите документи - изводи/умреници/потврди врз основа на кои е добиено Удостоверението од ДАБЧ затоа што тоа се прави по службена должост во процедурата на Задолжително с'гласуване веќе неколку години.
Тотално погрешно толкување на законот и оправдување за откази и дополнителни проверки од страна на посредници.

Screen Shot 2019-06-03 at 12.59.36 PM.png

И уште на не знам колку места е напишано.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Значи по стотти пат, не треба на интевју повторно носење во Мин. за Правда на истите документи - изводи/умреници/потврди врз основа на кои е добиено Удостоверението од ДАБЧ затоа што тоа се прави по службена должост во процедурата на Задолжително с'гласуване веќе неколку години.
Тотално погрешно толкување на законот и оправдување за откази и дополнителни проверки од страна на посредници.

Прегледај го приврзокот 210043

И уште на не знам колку места е напишано.
Ај прекини жити леб, на некои од нас лично ни беше побарано да однесеме документи. Во мојот случај тоа беше самата служба во конзулатот, која постапува по инструкции од Софија директно. Бркај си работа и остави нѐ ние да си ја бркаме својата, поарно да згрешиме и да однесеме документи (според тебе непотребни) кои на никаков начин нема да ни наштетат, отколку да згрешиме слушајќи те тебе - да не поднесеме документи кои ни се бараат. Во секој случај грешката ќе биде на наш личен трошок, ти во тоа немаш никаков влог и затоа не ти ја разбирам агресијата луѓето да постапуваат по твое. А ако некој погрешно го толкува законот, тоа е самата извршна власт во Бугарија, и нема никаква поента ние тука на форумов да се надмудруваме дали постапуваат правилно или не.[DOUBLEPOST=1559564662][/DOUBLEPOST]@Brunhilda, а патем речено, репутацијата на темава веќе ти е сериозно разнишана. Борбата против посредниците си ја претвори во лов на вештерки. Ги правиш посредниците да изгледаат невино и симпатично во споредба со тебе, па дури и некогаш за нешто да бидеш во право, рајата ќе верува во секоја шпекулација наспроти што и да тврдиш ти.
Така што со понатамошно врескање можеш само да постигнеш обратен ефект од она што го сакаш - да ги ставаш луѓето во скут на посредниците.
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom