Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Откако излезе докладот денес, може со факти да се потврди дека случувањата со ДАБЧ и комисијата и те како имале удел во издавањето на државјанства, поточно потпишувањето од страна на Јотова. Споредено со лани за истиот период за лица со блгарски происход издадени биле 22 укази за 2075 лица, а оваа година по тој основ се издадени 18 укази но за драстично помај број на лица, односно за 659.
 
Член од
27 јуни 2018
Мислења
103
Поени од реакции
98
Wow ima poveke odbieno otkolku odobreno? Toe e dosta zagrizuvscki podatok. Lani ne bese vaka, neli?

Stom go objavile trimesecniot izvestaj a bogami ima i promeni na statusi znaci sepak rabotat denovive. No za zal se uste nema novi ukazi, viceprezidentot izgleda pak ne saka da potpisuva. Podatocite od tromesecniot izveztaj se polosi od pretbodnoto tromesecje. Od vkupno 35 ukazi samo 18 se za pridobivanje grazdanst o po osnov na blgarski proizhod i toa za vkupno 659 lica. Vkupno dobile drzavjanst 805, no ostanatite 46 po drugi osnovi. Brojot na odbieni e 814 od koi 746 od pravosudieto a 59 od viceprezidentot. Ova e poprilicno losa statistika. :( Brojot na odbieni e pogolem od brojot na odobreni drzavjanstva.
w ima
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
За происходите итекако НЕ Е НОРМАЛНО последниве 3 години!!!!
Но знаеме сите зошто е тоа така, за тие што незнаат или одат сами без посредник чекаат по година до година и пол за происход што е срамота за Бугарија. Но ДАБЧ им е златна кокошка и на функционерите и на посредниците, и како еден систем сето тоа си функционираа пред очите на јавноста.
Со други зборови кажано ако си платиш 100,150 или 200 е ќе имаш происход за неколку дена. А ако не си платиш ќе чекаш, и ќе чекаш и ќе се нервираш..... Жално но вистинито!
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Da bila tvoja zemja ke videse deka ne boli za MAKEDONIJA tatkovinata kade sme rodeni a ne za politicarite od bilo koja partija koi ja ispokradoja,obezlicija,posiptarija i ne prinudija nas od ekonomski pricini da molime za tugi pasosi i da se selime od MAKEDONIJA.Ako gresam i ne e taka kazi.
:pos:

Ич не ми чуе за Севернава, ја да ти кажам.

On topic: денес промена на многу статуси. Интервјуа на пријатели во јануари и фeвруари 2018, + еве читам тука март 2018. Ајде со лес...
 
Член од
28 август 2018
Мислења
134
Поени од реакции
107
Откако излезе докладот денес, може со факти да се потврди дека случувањата со ДАБЧ и комисијата и те како имале удел во издавањето на државјанства, поточно потпишувањето од страна на Јотова. Споредено со лани за истиот период за лица со блгарски происход издадени биле 22 укази за 2075 лица, а оваа година по тој основ се издадени 18 укази но за драстично помај број на лица, односно за 659.
Pale, ne mora da se odi tolku daleku i da se sporeduva so prviot kvartal minatata godina za da se vidi deka ima seriozni posledici od skandalot. Ako se sporedi so prosliot kvartal okt dek 2018 koga imalo 18 ukazi so odobreni 1545 drzavjanstva i 523 odbieni se gleda deka sekoj kvartal e poloso i situacijata e alarmantna. Se nadevam blgarskite zdruzenija ke reagiraat oficijalno do instituciite vo bugarija.[DOUBLEPOST=1556819153][/DOUBLEPOST]
Wow ima poveke odbieno otkolku odobreno? Toe e dosta zagrizuvscki podatok. Lani ne bese vaka, neli?

Da, brojot na odbieni e pogolem od brojot na odobreni. Strashno. Ne bese vaka ni vo okt - dek minatata godina koga jotova go zakoci procesot na odpbruvanje na drzavjanstva.
 
Последно уредено:
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
:pos:

Ич не ми чуе за Севернава, ја да ти кажам.

On topic: денес промена на многу статуси. Интервјуа на пријатели во јануари и фeвруари 2018, + еве читам тука март 2018. Ајде со лес...
Jas kolku sto pamtam ti bese toj sto se zalagase za referendumot za Severna, za mene sekogas ke bide Makedonija, i stvarno se gleda deka ne ti e gajle no ako ne ti dadat bugarski pasos ke si go pominis zivotot vo taa "severna" pa mozebi ke ti stane gajle.;););).Starite velat, gradi nov bunar no ne plukaj vo stariot.
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Значи за 3 месеци имаме
660 државјанства
-32 турски
-114 македонски
- 342 руски.…
Од сите 85% се со крупни инвестиции, натурализација и 2 почесни
800> откази
- 80% македонски
20 одземени државјанства Или откажани
- невалидни документи или процедура, или се одкажале (5 за добивање германско)

На холд

Фала договору за добрососедство
 
Член од
28 август 2018
Мислења
134
Поени од реакции
107
Значи за 3 месеци имаме
660 државјанства
-32 турски
-114 македонски
- 342 руски.…
Од сите 85% се со крупни инвестиции, натурализација и 2 почесни
800> откази
- 80% македонски
20 одземени државјанства Или откажани
- невалидни документи или процедура, или се одкажале (5 за добивање германско)

На холд

Фала договору за добрососедство
Za nekoj sto visi tolku vreme na forumot (iako vekje ima blgarsko drzavjanstvo) treba da znaes deka namaluvanjeto na brojot na odobreni drzavjanstva e od noemvri minatata godina odnosno posle skandalot vo DABC. Potpisuvanjeto na dogovorot za dobrososedstvo bese mnoguuuu pred toa.
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Za nekoj sto visi tolku vreme na forumot (iako vekje ima blgarsko drzavjanstvo) treba da znaes deka namaluvanjeto na brojot na odobreni drzavjanstva e od noemvri minatata godina odnosno posle skandalot vo DABC. Potpisuvanjeto na dogovorot za dobrososedstvo bese mnoguuuu pred toa.
За некој кој следел, ќе знае дека не ја ни читам темата, но кога имам некоја информација ќе ја споделам

Не мора ич да ми веруваш, вели дека лажам ич не ми е гајле. Кога го кажував тоа дека ќе има застој доколку се потпише договорот, имаше исти како тебе, и ете уште немаат државјанство, кога велев дека треба да си извадат потврди од архив истото.
Бурда повели, провери си, не ми верувај, мисли дека лажам, но користи го мозокот.

На никој не се ситам, глупо е, ама поглупо е да ги имаш информациите на дланка и да не сакаш да им веруваш
 
Член од
2 февруари 2018
Мислења
72
Поени од реакции
144
Значи за 3 месеци имаме
660 државјанства
-32 турски
-114 македонски
- 342 руски.…
Од сите 85% се со крупни инвестиции, натурализација и 2 почесни
800> откази
- 80% македонски
20 одземени државјанства Или откажани
- невалидни документи или процедура, или се одкажале (5 за добивање германско)

На холд

Фала договору за добрососедство
Ка[DOUBLEPOST=1556824236][/DOUBLEPOST]Кај најде дека се по инвестиции над 600 кога таа бројка е по происхот потекло и плус колку руски турски македонски или само да лупнеш па по и да е
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Ка[DOUBLEPOST=1556824236][/DOUBLEPOST]Кај најде дека се по инвестиции над 600 кога таа бројка е по происхот потекло и плус колку руски турски македонски или само да лупнеш па по и да е
Отвори детален извештај
И немам намера да се замарам
 
Член од
28 август 2018
Мислења
134
Поени од реакции
107
За некој кој следел, ќе знае дека не ја ни читам темата, но кога имам некоја информација ќе ја споделам

Не мора ич да ми веруваш, вели дека лажам ич не ми е гајле. Кога го кажував тоа дека ќе има застој доколку се потпише договорот, имаше исти како тебе, и ете уште немаат државјанство, кога велев дека треба да си извадат потврди од архив истото.
Бурда повели, провери си, не ми верувај, мисли дека лажам, но користи го мозокот.

На никој не се ситам, глупо е, ама поглупо е да ги имаш информациите на дланка и да не сакаш да им веруваш
Aj postiraj go linkot od kade ti e ovaa statistika za nacionalnata struktura.
 
Член од
2 јануари 2018
Мислења
51
Поени од реакции
62
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија
Денес променет статус после месец ипол.
поздрав
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom