Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
11 јануари 2019
Мислења
25
Поени од реакции
11
Луѓе ајде малце позитива на форумов , доста беа песимистички мисли и карање ... Додека чекаме да слушнеме позитивни вести од Софија БИ САКАЛ да отворам дискусија со оние што се расположени за тоа - ШТО откако ќе станете б'лгари , што и каде планирате да направите , дали можеби сте земале БГ државјанство поради вашето б'лгарско самознание ? / За тие што веќе се имаат стекнато со БГ државјанство дали и каде имате емигрирано ? кој дестинации и професии се најпривлечни и зошто (ваше искуство или на ваши блиски).

Jas bi sakal da emigriram Avstrija..za toa i go zemam pasosot :) pa me interesira ako nekoj znae za zenata i deteto posto nema da imaat BG pssosi, dali ke bide problem da dojdat so mene. Znam za Germanija slucaevi kade na zenata i izdavaat potvrda za postojan presyoj i deka moze da bara rabota, dali vazi istoto i za Avstrija?
 
Член од
19 ноември 2018
Мислења
178
Поени од реакции
204
Имам 2 пријатели што порано ги презираа таквите луѓе што се решија за земање на БГ гражданство, со тек на време толку многу им се сменија животите на полошо.што од неодамна и самите аплицираа и со наведната глава кажуваат дека тоа им е една од подобрите одлуки во животот...
Сега едниот успешен увозник и троговец со автомобили , другиот со свој камион вози низ еу :)
Заправо тоа го пишав погоре, се прават пари со БГ пасош. И нема ништо лошо сите што поднесуваат за пасош. Есега и не треба да има лутење ако некој не земал едноставно никој овде не е бугарин има исклучоци да не бидат навредени.
 
Член од
11 јануари 2019
Мислења
25
Поени од реакции
11
Не, во јануари ми се смени статусот дека ми е потпишан указот, види ги моите постови на страна 3225
Da, mi tekna sea deka te citav... ti si ustvari edinstveniot so ukaz godinava na forumov... ajde ke povleces noga se nadevam
 
Член од
2 февруари 2019
Мислења
59
Поени од реакции
23
Денес промена на Дополнителна со рок до 30.04.2019. Од дек. 2018 на финална. Документи изводи дедо прадедо врзани со 100%бугарско село и потврда од БКСкопје. КАЖУВАЈТЕ ЧАРЕ. Што понатака
Кој ти даде дополнителна,Јотова или Советот за гражданство
 
Член од
14 август 2013
Мислења
46
Поени од реакции
89
Луѓе ајде малце позитива на форумов , доста беа песимистички мисли и карање ... Додека чекаме да слушнеме позитивни вести од Софија БИ САКАЛ да отворам дискусија со оние што се расположени за тоа - ШТО откако ќе станете б'лгари , што и каде планирате да направите , дали можеби сте земале БГ државјанство поради вашето б'лгарско самознание ? / За тие што веќе се имаат стекнато со БГ државјанство дали и каде имате емигрирано ? кој дестинации и професии се најпривлечни и зошто (ваше искуство или на ваши блиски).
@BG13 Те поддржувам во идејата, мислам дека уште најмалку 5-6 луѓе имаат коментирано за идејата да се отвори дискусија што после БГ пасош. Ако имаш желба можеш да отвориш нова тема или пак некој од админите да го направи тоа и овде да се сподели линкот. Мислам дека би било стварно корисно да се споделат мислења и искуства за разни работни места, услови за работа во различни држави и многу други работи поврзани со сето тоа
 
Член од
14 август 2013
Мислења
46
Поени од реакции
89
kolku vreme cekse za potpis druzhe?
Брат многу време, од 18.07.2018. По последната група на укази во ноември имав чувство дека мојот указ е следен, но поради скандалот се одложи за уште неколку месеци. Указот ми е потпишан во 2018 г. на 11-ти декември но на страната е ажуриран дури во јануари.
 
Член од
2 февруари 2019
Мислења
59
Поени од реакции
23
Еве Промена, после 1година и 3месеци на дополнителна проверка денес на финален експертен преглед од Совет за гражданство. Ова е добро или?Знае ли некој?
(интервју имав во Октомври 2016, на дополнителна од Декември 2017, рок за достава на докумени 09.04.2017, документи Воена книшка од дедо)[/QМислам дека е добро со воена книшка од дедо
[DOUBLEPOST=1549651419][/DOUBLEPOST]
Брат многу време, од 18.07.2018. По последната група на укази во ноември имав чувство дека мојот указ е следен, но поради скандалот се одложи за уште неколку месеци. Указот ми е потпишан во 2018 г. на 11-ти декември но на страната е ажуриран дури во јануари.
Како знаеш кога е потпишан и кога е ажуриран
 
Член од
25 август 2014
Мислења
144
Поени од реакции
225
[DOUBLEPOST=1549651419][/DOUBLEPOST]
Како знаеш кога е потпишан и кога е ажуриран
Значи кога си го подигнал указот, на него пишува кога бил потпишан а на страната кога проверувал, дури во Јануари бил известен дека указот му е потпишан.
 

kire_koste

Которец
Член од
9 декември 2008
Мислења
303
Поени од реакции
129
Значи кога си го подигнал указот, на него пишува кога бил потпишан а на страната кога проверувал, дури во Јануари бил известен дека указот му е потпишан.
Znaci deka kasnat so azuriranje na podatocite na webstranata. Ili pak taka im e naredeno radi guzva da ne se stvara...

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Пошто нема тема за оваква проблематика а оваа е најблизу до тоа, тука да прашам/предложам расправа. Со Бг пасош знаеме дека се патува во Канада туристички и за виза се аплицира он-лине. Во апликацијата има прашање за адреса и место на живеење, што и каде работиш и слично. Е сега, која адреса би се внела таа што живеам во МК или БГ адресата, исто и за работно место, работам и живеам во МК а што да се вметне ? Дали има шанси за да ме одбијат доколку се внесе МК информации пошто и немам други. (Ова е чисто информативно, немам БГ пасош сеуште-го чекам). Ииии гледам многу луѓе се карате, препиркате на темава, мислам дека е попаметно да се разговара за опциите за различни држави за со БГ пасош, не е само да се извади пасошот туку и што опции со него. Благодарам однапред.
за тоа мислам дека има друга тема "ОТСЕЛУВАЊЕ" или "ШТО ПОСЛЕ БГ ПАСОШ" или нешто слично би требало да има!?!![DOUBLEPOST=1549667239][/DOUBLEPOST]
Dobar den
Intervju bev juli 2018 Veke 8 meseci
Posle kolku vreme se menuva?
от интервјуто до потпис кај мене траеше 13 месеци
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom