Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
A

andrea85

Гостин
Кога поднесов за бг приложив документи од сестра ми таа има бг пред некој 7 месеци поднесов молба и дадов оргинал крштеница од дедо ми
AKo nekoj primeti na PROVERKA OD VICE se onie sto s ebrat , sestrai original, sigurno ke zemes se nadevam. Tie sto sme potvrdi sme nastrana.... videcemo ove nedelje pa sta bude!
 
Член од
5 ноември 2018
Мислења
2
Поени од реакции
4
Здраво
Едно прашање до поупатените членови на форумов околу превод на извод во БГ.
Агенцијата што го прави преводот таа треба да направи и заврка на нотар или јас ги носам документите оригиналот и преводот на нотар и ги заверувам. Фала ви за одговорот.
P.S Последно што знам потпишани укази имаше на 5.11.2018
 
Член од
16 јануари 2015
Мислења
13
Поени од реакции
1
Здраво на сите пред 2 месеци во амбасадата во Битола го подигнав удостоверението е сега ми дадоја бројче од софија да се закажам за матичен број да извадам лична карта и пасош но на ова бројче цело време е зафатено дали некој може да ми објасни што да правам понатаму дали посредник да барам како оди процедурата во софија секоја помош е добредојдена поздрав :angel:
 
Член од
9 јуни 2017
Мислења
291
Поени од реакции
196
iznacekav se,od 2017 maj mesec staven na dopolnitelna.Znaci ja dostaviv voenata kniska i licnata karta na mojot dedo so rokot na dostavuvanje sto me imase vo protokolot.proishodot go dobiv vrz osnova na tie dokumenti no na intervjuto ne mi gi zemaa originalite.So tie dokumenti aplicirase i sestrami i na nea i se smeni deneska.Koga gi dostaviv originalite navedov deka i sestrami aplicira so istite dokumenti.E sega kolku se ceka do naredna promena?
 
Член од
30 март 2017
Мислења
61
Поени од реакции
127
Ете го братот крилца на финална, место 3 овојпат 5 извичници на крај испукал !!!!! Дека убави вести.

Јас чекам до петок на финална да бидам ставен, нема веќе други опции!
koj broj si na prepiska?
 
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
iznacekav se,od 2017 maj mesec staven na dopolnitelna.Znaci ja dostaviv voenata kniska i licnata karta na mojot dedo so rokot na dostavuvanje sto me imase vo protokolot.proishodot go dobiv vrz osnova na tie dokumenti no na intervjuto ne mi gi zemaa originalite.So tie dokumenti aplicirase i sestrami i na nea i se smeni deneska.Koga gi dostaviv originalite navedov deka i sestrami aplicira so istite dokumenti.E sega kolku se ceka do naredna promena?
Jas cekav eden mesec pa na polozitelno tri nedeli i sega eve pro erka od VP od petokot 07.12.2018
 
Член од
31 август 2018
Мислења
10
Поени од реакции
1
Zdravo na site
Me interesirat jas sum so pasosh bg i sakam da zaveream brak vo bugaria
Pa sho dokumenti treba da mu se odnesat i kolku vreme trai do dobivanje na bg vencanica
Zhenata i deteto nemat bg pasosh
Blagodaram
 
Член од
27 септември 2009
Мислења
2.102
Поени од реакции
923
Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство. , в срок до 23.03.2018долго време стои овој статус, предметот е ×10/2016, дополнителни документи пратив но сеуште нема одговор, може ли некој да сподели мислење? што е дополнително потребно, кој е следен чекор? благодарам
Кога беше на интервју, и со што документи поднасаше пред да ги носиш дополнителните ?
 
Член од
30 јуни 2018
Мислења
74
Поени од реакции
53
Nekoj so e biden na intervju juni 2016 nekakva promena od dopolnitelna proverka,.....???
I jas sum oktomvri 2016 I se uste sum na dopolnitelna aber si nema za da se smeni[DOUBLEPOST=1544472836][/DOUBLEPOST]
decki promena deneska i kaj mene,staven sum povtorno na finalen pregled!!!!!
Koi mesec bese na intervju jas bev oktomvri I se uste sum na dopolnitelna zatoa prasuvam za da znam do koi mesec se stignati.pozdrav
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom