Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Дај некој нека ми прати кај се врши уплата на средства и објаснето ако може, за архивот во тарново да ми прати по пошта, ми стаса маил дека треба да извршам уплата ама не ми е кажано каде, само ми навеле некој закон таму.
 
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
Дај некој нека ми прати кај се врши уплата на средства и објаснето ако може, за архивот во тарново да ми прати по пошта, ми стаса маил дека треба да извршам уплата ама не ми е кажано каде, само ми навеле некој закон таму.
Barbarai пред колку време им пиша,извини се утепав прашувајки бидејки кај мене после 3 пратени e mail никаков повратен одговор немам,од 16.02 им имам пишано .
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
@blue12
им пишав на 4 март, тие ми вратија на 5 март и истиот ден им испратив дополнителни информации, со името презимето на дедо ми, кај се борел на кој фронт, кај се родил и кај починал. и поштенска адреса, но не уплатив средства...и сега на 11 март пак им испратив маил со истиве информации но немам ништо порвратно. затоа прашувам да не треба да уплатам за да почнат со барањето.
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
114
Поени од реакции
143
@blue12
им пишав на 4 март, тие ми вратија на 5 март и истиот ден им испратив дополнителни информации, со името презимето на дедо ми, кај се борел на кој фронт, кај се родил и кај починал. и поштенска адреса, но не уплатив средства...и сега на 11 март пак им испратив маил со истиве информации но немам ништо порвратно. затоа прашувам да не треба да уплатам за да почнат со барањето.
Мислам дека прво треба да го најдат, па после они ти праќаат на која сметка треба да уплатиш - за да ти ги испратат резултатите !!!
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
@blue12
им пишав на 4 март, тие ми вратија на 5 март и истиот ден им испратив дополнителни информации, со името презимето на дедо ми, кај се борел на кој фронт, кај се родил и кај починал. и поштенска адреса, но не уплатив средства...и сега на 11 март пак им испратив маил со истиве информации но немам ништо порвратно. затоа прашувам да не треба да уплатам за да почнат со барањето.
Треба прво да платиш. Изгледа така работат тие од Воениот архив во Велико Трново, моето искуство со Централниот архив во Софија беше сосема поинакво - парите за пребарување ми ги побараа на самиот крај - заедно со парите за достава по пошта.
 
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
@blue12
им пишав на 4 март, тие ми вратија на 5 март и истиот ден им испратив дополнителни информации, со името презимето на дедо ми, кај се борел на кој фронт, кај се родил и кај починал. и поштенска адреса, но не уплатив средства...и сега на 11 март пак им испратив маил со истиве информации но немам ништо порвратно. затоа прашувам да не треба да уплатам за да почнат со барањето.
Да прво да најдат Barbarai,па после се уплаќа,јас мислев ти нашле некој документ,како и да е со среќа па ако има нешто ново јас ке постирам.Ти Благодарам
 
Член од
17 декември 2014
Мислења
240
Поени од реакции
145
Zdravo znae nekoj zasto nema novi pregledani ili pak pregleduvaat a ne se vneseni do sega trebase 2000 najmalce da bidat pregledani ima nekoj nekakvo soznanie pozz.
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Јас веднаш би им уплатила но не ми пишале ниту сметка ниту ништо, ниту колку да уплатам, само некој закон таму. еве што ми пишаа на маилот :

Уважаеми г-н ................,
Уведомјаваме Ви, че за издирване на исканата информација относно службата на Вашија родственик в б'лгарската армија е необходимо да разполагаме с'с следните сведенија:
- трите имена на лицето /име, презиме, фамилија/;
- кога и к'де е роден и на кое населено мјасто е бил жител по време на службата си в б'лгарската армија;
- в која војскова част / ПОЛК, ДРУЖИНА, РОТА/ е служил и от кога до кога.
Молја, да ни информирате за ТРИТЕ ИМЕНА НА ПОЛУЧАТЕЛја И ТОЧЕН ПОштЕНСКИ АДРЕС, на којто да изпратим резултатите от проучването, след като сте ни предоставили посочените по-горе данни.
Необходимо е да удостоверите родствена вр'зка с лицето или да представите п'лномоштно от законен наследник.
Издирването и предоставјането на справки се изв'ршва срешту заплаштане, с'гласно Тарифата на д'ржавните такси и Цените на услугите, предоставјани от Д'ржавна аген-ција “Архиви”. Това важи и при отрицателен резултат от изв'ршеното издирване.
Подробна информација за услугите и техните стојности можете да намерите в Цените на услугите, предоставјани от Д'ржавна агенција “Архиви”, с'гласно чл. 28, ал. 2, т. 2 от Закона за Националнија архивен фонд (приети с ПМС № 7 от 18.01.2012 г., обн. ДВ., бр. 8 от 27.01.2012 г.). С'с с'д'ржанието на цитираните нормативни документи можете да се запознаете и на интернет страницата на Д'ржавна агенција “Архиви” (www.archives.government.bg) в раздел “Правна рамка”.
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО, НЕ Е НЕОБХОДИМО ДА П'ТУВАТЕ ДО ВЕЛИКО Т'РНОВО. ДОСТАТ'ЧНО Е ДА ИЗПРАТИТЕ ЗАјаВЛЕНИЕ ПО ЕЛЕКТРОННА ПОштА С ТОЧЕН ПОштЕНСКИ АДРЕС И ДАННИТЕ, КОИТО СМЕ ОПИСАЛИ ПО-ГОРЕ!
Д. Вачева,
Началник на отдел "ИАДИТ"


Истиот ден им ги испратив информацииве за дедо ми и точен поштенски адреса, но никаква повратна информација немам еве веќе една недела
 
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
Јас веднаш би им уплатила но не ми пишале ниту сметка ниту ништо, ниту колку да уплатам, само некој закон таму. еве што ми пишаа на маилот :

Уважаеми г-н ................,
Уведомјаваме Ви, че за издирване на исканата информација относно службата на Вашија родственик в б'лгарската армија е необходимо да разполагаме с'с следните сведенија:
- трите имена на лицето /име, презиме, фамилија/;
- кога и к'де е роден и на кое населено мјасто е бил жител по време на службата си в б'лгарската армија;
- в која војскова част / ПОЛК, ДРУЖИНА, РОТА/ е служил и от кога до кога.
Молја, да ни информирате за ТРИТЕ ИМЕНА НА ПОЛУЧАТЕЛја И ТОЧЕН ПОштЕНСКИ АДРЕС, на којто да изпратим резултатите от проучването, след като сте ни предоставили посочените по-горе данни.
Необходимо е да удостоверите родствена вр'зка с лицето или да представите п'лномоштно от законен наследник.
Издирването и предоставјането на справки се изв'ршва срешту заплаштане, с'гласно Тарифата на д'ржавните такси и Цените на услугите, предоставјани от Д'ржавна аген-ција “Архиви”. Това важи и при отрицателен резултат от изв'ршеното издирване.
Подробна информација за услугите и техните стојности можете да намерите в Цените на услугите, предоставјани от Д'ржавна агенција “Архиви”, с'гласно чл. 28, ал. 2, т. 2 от Закона за Националнија архивен фонд (приети с ПМС № 7 от 18.01.2012 г., обн. ДВ., бр. 8 от 27.01.2012 г.). С'с с'д'ржанието на цитираните нормативни документи можете да се запознаете и на интернет страницата на Д'ржавна агенција “Архиви” (www.archives.government.bg) в раздел “Правна рамка”.
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО, НЕ Е НЕОБХОДИМО ДА П'ТУВАТЕ ДО ВЕЛИКО Т'РНОВО. ДОСТАТ'ЧНО Е ДА ИЗПРАТИТЕ ЗАјаВЛЕНИЕ ПО ЕЛЕКТРОННА ПОштА С ТОЧЕН ПОштЕНСКИ АДРЕС И ДАННИТЕ, КОИТО СМЕ ОПИСАЛИ ПО-ГОРЕ!
Д. Вачева,
Началник на отдел "ИАДИТ"
Истово ова и јас го добив ,па уште други два e mail пратив.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
@Barbarai
Веќе ти пишав во приватни пораки, ама не ти пратив линк од тарифата:
http://www.archives.government.bg/33-Тарифа[DOUBLEPOST=1426257892][/DOUBLEPOST]А обрна внимание на овој дел?
"Необходимо е да удостоверите родствена вр'зка с лицето или да представите п'лномоштно от законен наследник."
Треба да скенираш изводи за да им докажеш родствена врска.
Е за ова имам да речам само: ГЛУ-ПОС-ТИ!
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Да и пошто сега тој на мене ми и прапрадедо треба да вадам од прабаба ми од баба ми од мајка ми и од мене извод да ги скенирам, да уплатам да ја скенирам уплатницата и да им испратам и прашање е дали и тогаш ќе го најдат, изашто на маил не ми ја испратиле сметка кај да уплата, а од друга страна пак во маилот пишува дека треба да уплатам пред да почнат да бараат, овие нормални ли се.
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
До сите оние кои пребарувате во велико трново едно мало внимание:
пребарувањето во архивот трае од 3 недели па нагоре, значи не очекувајте одговор за еден ден, недела. ви зборувам од искуство. во самиот архив се малку вработени и стигуваат барања не само од вас туку од многу други. ги знаев информациите за дедо ми али ипак чекав доста време значи бидете трпеливи.
за тие кои незнаат што им се десува со пребарувањето имате број од читална на самата веб страна јавете се, ќе ви кажат што точно се дешава. но иапк да ви кажам дека тоа е процедура и си бара време!
во врска со плаќањето значи откако ќе извршат пребарување треба да ви вратат на емаил, одговорт го праќаат како .jpg слика тоа значи дека во самиот одговор си имате колку треба да платите, која сметка и сите потребни информации. .некогаш одговорот може ќе го закаснат но затоа ако се сомневате јавете се кажете ги информациите кои сте ги испратиле и побарајте си номер на пребарувањето односно вашето барање под кој број се води.
и една друга работа џабе му праќате триста емаили или дури и да појдите до таму само трошоци правете. значи се може да се среди на фин начин. почекајте и јавете се, објаснете што имате проблем или кои недоразбирања, или што треба да направите точно, меѓутоа не ги трујајте со емаили од типот до каде е пребарувањето, уште колку и сл. може во спам да завршите и никој да не ве чита.
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
828
Поени од реакции
747
Samo sto se vrativ od DABC, gi predadov dokumentite, zdravje za mesec dena na intervju treba da odam. :) I da da kazam deka eden so bese pred mene na salterot, go vtatija I mu dadoa mesec dena da donese dopolnitelen dokument (orginalen dokument) bidejki go nemase originalniot dokument na uvid. Mislam deka imase zaverena kopija od pasos na brat ili bratuced, I ne go pustija !! Zatoa ne se lazete da odite bespotrebno so kopija od pasos na bratuced, brat, sestra itn. Deckoto od salterot mu rece da najde vencanica, voena kniska, licna karta itn.. Istotaka voenata kniska pominuva kaj niv. Deckoto so bese so mene zaedno koga go poddavavme dokumentite prilozi voena kniska. Tolku.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom