Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Да се потсетиме уште еднаш за измените од 28.04.2017 и почетокот на масовно враќање на преписки на дополнителна за да се достават како доказ оригинал документи кои ќе потврдат постоење на барем еден директен предок бугарин,
Резултат=најмал број потпишани укази за една година од кога почнале да даваат државјанства на македонци, само 1184.

http://dv.parliament.bg/DVWeb/showMaterialDV.jsp?idMat=113804
https://www.lex.bg/laws/ldoc/-549705728
Чл. 6. (1) Лицата по чл. 15 от закона представјат:
1. (изм. - ДВ, бр. 43 от 2005 г., изм. - ДВ, бр. 35 от 2010 г., доп. - ДВ, бр. 34 от 2017 г.) удостоверение за б'лгарски произход, издадено от Д'ржавната агенција за б'лгарите в чужбина и всички документи, удостоверјавашти наличието на поне един в'зходјашт б'лгарин;
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Еве каква ми е ситуацијата. Датата на раѓање на умреница и на крштеница не се исти, на венчаница годините на раѓање со тие од крштеницата не се совпаѓаат се 2 год разлика, а документот е пишуван од ист поп. Значи у крштеница пишува роден 1912, у венчаница пишува дека се венчале на 29 години во 43та , 1912 + 29 = 1941 или попот се заебавал или бил тапа математика или јебем му матер. Никако не можам да ги натам'мам. И се мислам сите што ги има 2 венчаници и 2 крштеници по едно за прабаба и прадедо, да го однесам сите па нека тумачат. Оти не е можно да има во истото село 2ца исти со исто име и презиме и на родители и на двајцата... некој мислење ?
Како прво немора да ги даваш сите документи. Би те советувал доколку датите на барем еден од старите документи се совпаѓа со датите од изводите на умрените, да го предадеш само тој документ. За да утврдат потекло не ти требаат сите доволно е еден. Лично јас бев само со венчаница од брат на дедо ми.
 
Член од
14 јули 2017
Мислења
145
Поени од реакции
384
Да се потсетиме уште еднаш за измените од 28.04.2017 и почетокот на масовно враќање на преписки на дополнителна за да се достават како доказ оригинал документи кои ќе потврдат постоење на барем еден директен предок бугарин,
Резултат=најмал број потпишани укази за една година од кога почнале да даваат државјанства на македонци, само 1184.

http://dv.parliament.bg/DVWeb/showMaterialDV.jsp?idMat=113804
https://www.lex.bg/laws/ldoc/-549705728
Чл. 6. (1) Лицата по чл. 15 от закона представјат:
1. (изм. - ДВ, бр. 43 от 2005 г., изм. - ДВ, бр. 35 от 2010 г., доп. - ДВ, бр. 34 от 2017 г.) удостоверение за б'лгарски произход, издадено от Д'ржавната агенција за б'лгарите в чужбина и всички документи, удостоверјавашти наличието на поне един в'зходјашт б'лгарин;
Ne me sfakjaj pogresno ama godinava e losa za site ne samo za makedoncite, pratam duri i na bugarski portali gledam deka i oni isto cekaat kako nas, neznam so ti e poentava vo posledno vreme mnogu negativno si nastroen, strpi se loso e za site ama nema da odi vaka vecno, pozdrav i malku relax bace se kje se sredi...
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
102
Поени од реакции
101
Проблемот е во тоа што датите, се сите различни. Е сега на венчаницата не пишува дати пишува години колку имал тој што се венчавал, ама и тие не се точни.. и сега имам, а уствари немам ништо...
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Кога ќе сватите дека не зафркнаа, кој договорот, кој посредникот, аљоооо
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Ne me sfakjaj pogresno ama godinava e losa za site ne samo za makedoncite, pratam duri i na bugarski portali gledam deka i oni isto cekaat kako nas, neznam so ti e poentava vo posledno vreme mnogu negativno si nastroen, strpi se loso e za site ama nema da odi vaka vecno, pozdrav i malku relax bace se kje se sredi...
Ме испровоцираа дека секој ден муабети дека даваат со први/втори братучеди и чичко/вујко, многу луѓе почнуваат или почнале процедура баш така, а од старт исходот се гледа и после пак давај пари за потврди, изводи преводи легализации да се поврзеш со предок роден пред 1918 г. и да се надеваш на позитивен изход и пак ништо..највеќе мразам кога некој лаже, манипулира и заработува на туѓа мака и ги прави другите малоумни.
Да се надеваме на подобро за сите следнава година, тоа останува :)
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Ме испровоцираа дека секој ден муабети дека даваат со први/втори братучеди и чичко/вујко, многу луѓе почнуваат или почнале процедура баш така, а од старт исходот се гледа и после пак давај пари за потврди, изводи преводи легализации да се поврзеш со предок роден пред 1918 г. и да се надеваш на позитивен изход и пак ништо..највеќе мразам кога некој лаже, манипулира и заработува на туѓа мака и ги прави другите малоумни.
Да се надеваме на подобро за сите следнава година, тоа останува :)
ma kakvo davanje... koj saka neka kazvit brojkite ubo si zborat ----1184 македонци са получили б'лгарско гражданство za 1 godina[DOUBLEPOST=1513345409][/DOUBLEPOST]
[QUOTE="Masha Glinka, кога ќе пишеш нешто препрочитај го пред да го испратиш. Пошто смешен си или глуп си?
ko ti odgovoriv napisav oti imet edno video intervju od zam. presedatle na BG.
ako go islusas ubo, a uste potocno od 3:06 minuti ce cues so velit Ilijana J. ito na 2 pati go poftorit.
a ti replicirav zs si navel kako zaradi to so Z.Z. rekol da ne si ojme od drz pa zato vo BG se napraila celava rabota so cekanje i davanje na bg drzavjanstva
Te zamoliv da ne se deres a sega i da ne vregjas
 
Последно уредено:

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
Ме испровоцираа дека секој ден муабети дека даваат со први/втори братучеди и чичко/вујко, многу луѓе почнуваат или почнале процедура баш така, а од старт исходот се гледа и после пак давај пари за потврди, изводи преводи легализации да се поврзеш со предок роден пред 1918 г. и да се надеваш на позитивен изход и пак ништо..највеќе мразам кога некој лаже, манипулира и заработува на туѓа мака и ги прави другите малоумни.
Да се надеваме на подобро за сите следнава година, тоа останува :)
Кaде бе Бaце прoчитa декa дaвaле преку брaтучеди и рoднини?Жити све цитирaј некoј сo тaкoв пoст дa ги знaеме кoј се бaрем.
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Ме испровоцираа дека секој ден муабети дека даваат со први/втори братучеди и чичко/вујко, многу луѓе почнуваат или почнале процедура баш така, а од старт исходот се гледа и после пак давај пари за потврди, изводи преводи легализации да се поврзеш со предок роден пред 1918 г. и да се надеваш на позитивен изход и пак ништо..највеќе мразам кога некој лаже, манипулира и заработува на туѓа мака и ги прави другите малоумни.
Да се надеваме на подобро за сите следнава година, тоа останува :)
Извини ама и ти си глуп/а, што се расправаш со посредници и лица убедени дека посредниците ги сакаат ко мајки. Мене и ми се закануваа, еден и го договорив и го чекав и не дојде. Батали ги, ако има овци нека ги стрижат. Се налупаа со потврди и брачеди и ја закочија процедурата. После курто е крив, ако ги одбијат, а ги мрзи еден закон да прочитаат, сакаат се на готово, и не прашуваат за пари. Еден ми кажваше посредникот, му исцицал 1200€, го одбиле, и сега ќе му вадел лична карта и возачка, ако оди му велам. Ко си глуп. Значи на глуп и мрзелив човек не можеш да му докажеш. Не губи енергија, ако има некоја информација, ќе ја видиме, ако има нешто со протоколите да споделиме, ништо повеќе... ако има овци има и волна. Не губи енергија, до толку те ценам, барем знаеш колку бев напаѓан за се, и се испадна како што реков, ама џабе остави ги кога се мислат најпаметни нека бидат[DOUBLEPOST=1513346092][/DOUBLEPOST]
Ne me sfakjaj pogresno ama godinava e losa za site ne samo za makedoncite, pratam duri i na bugarski portali gledam deka i oni isto cekaat kako nas, neznam so ti e poentava vo posledno vreme mnogu negativno si nastroen, strpi se loso e za site ama nema da odi vaka vecno, pozdrav i malku relax bace se kje se sredi...
Ко лозје да е ова...
Абе законот им е по строг од порано
 
Член од
14 јули 2017
Мислења
145
Поени од реакции
384
Извини ама и ти си глуп/а, што се расправаш со посредници и лица убедени дека посредниците ги сакаат ко мајки. Мене и ми се закануваа, еден и го договорив и го чекав и не дојде. Батали ги, ако има овци нека ги стрижат. Се налупаа со потврди и брачеди и ја закочија процедурата. После курто е крив, ако ги одбијат, а ги мрзи еден закон да прочитаат, сакаат се на готово, и не прашуваат за пари. Еден ми кажваше посредникот, му исцицал 1200€, го одбиле, и сега ќе му вадел лична карта и возачка, ако оди му велам. Ко си глуп. Значи на глуп и мрзелив човек не можеш да му докажеш. Не губи енергија, ако има некоја информација, ќе ја видиме, ако има нешто со протоколите да споделиме, ништо повеќе... ако има овци има и волна. Не губи енергија, до толку те ценам, барем знаеш колку бев напаѓан за се, и се испадна како што реков, ама џабе остави ги кога се мислат најпаметни нека бидат[DOUBLEPOST=1513346092][/DOUBLEPOST]
Ко лозје да е ова...
Абе законот им е по строг од порано
Tebe nikoj ni te spomna ni pa kje te spomne, ne se mesaj vo drugi muabeti kaj sto te nema tebe, malku razmisli pred da pises tvoite iskazi navredlivi kje prestanat da bidat tolerirani. Site znaeme sto i kako se slucuva taka da nemora da znaci ako nekoj otisol preku posrednik deka e glup i deka e ovca, pazi na recnikot bidi kulturen, mislam dali me razbiras...
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Tebe nikoj ni te spomna ni pa kje te spomne, ne se mesaj vo drugi muabeti kaj sto te nema tebe, malku razmisli pred da pises tvoite iskazi navredlivi kje prestanat da bidat tolerirani. Site znaeme sto i kako se slucuva taka da nemora da znaci ako nekoj otisol preku posrednik deka e glup i deka e ovca, pazi na recnikot bidi kulturen, mislam dali me razbiras...
Никој не рече дека ако отишол преку посредник е овца, читаш ама не дочитваш. Туку шо губам време
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Кaде бе Бaце прoчитa декa дaвaле преку брaтучеди и рoднини?Жити све цитирaј некoј сo тaкoв пoст дa ги знaеме кoј се бaрем.
Од луѓе што почнале процедура и ме убедуваат дека давале преку братучед и со потврди без проблем, не се сите на форумов, ама како ги дриблаат посредниците тоа е страшно, па не знам кој од кого ми го кажува земал преку братучед годинава, па некој со триста кривични дела со потврда зел, како да не...Па и почни преку братучед, ако има проблем ќе средиме после поинаку, јбг[DOUBLEPOST=1513348268][/DOUBLEPOST]
Извини ама и ти си глуп/а, што се расправаш со посредници и лица убедени дека посредниците ги сакаат ко мајки. Мене и ми се закануваа, еден и го договорив и го чекав и не дојде. Батали ги, ако има овци нека ги стрижат. Се налупаа со потврди и брачеди и ја закочија процедурата. После курто е крив, ако ги одбијат, а ги мрзи еден закон да прочитаат, сакаат се на готово, и не прашуваат за пари. Еден ми кажваше посредникот, му исцицал 1200€, го одбиле, и сега ќе му вадел лична карта и возачка, ако оди му велам. Ко си глуп. Значи на глуп и мрзелив човек не можеш да му докажеш. Не губи енергија, ако има некоја информација, ќе ја видиме, ако има нешто со протоколите да споделиме, ништо повеќе... ако има овци има и волна. Не губи енергија, до толку те ценам, барем знаеш колку бев напаѓан за се, и се испадна како што реков, ама џабе остави ги кога се мислат најпаметни нека бидат[DOUBLEPOST=1513346092][/DOUBLEPOST]
Ко лозје да е ова...
Абе законот им е по строг од порано
Ај да не се вреѓеме...Значи луѓето треба да се информираат и да не наседнуваат на лаги и манипулации од посредници што само и едниствено сакаат да им ги земат парите, давале не давале не е битно за нив, битни се парите. Мислам многу се информираа и ќе размислат два пати пред да ги дадат парите, и се надевам нема повеќе како богови да ги гледаат и слепо да им веруваат на сите манипулатори.
 
Последно уредено:
Член од
30 јули 2014
Мислења
749
Поени од реакции
731
Do kaj se stignati vo DABC da ne znae nekoj? so ogled deka gi pravat izmenite vo cetvrtok i petok.
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Од луѓе што почнале процедура и ме убедуваат дека давале преку братучед и со потврди без проблем, не се сите на форумов, ама како ги дриблаат посредниците тоа е страшно, па не знам кој од кого ми го кажува земал преку братучед годинава, па некој со триста кривични дела со потврда зел, како да не...Па и почни преку братучед, ако има проблем ќе средиме после поинаку, јбг[DOUBLEPOST=1513348268][/DOUBLEPOST]
Ај да не се вреѓеме...Значи луѓето треба да се информираат и да не наседнуваат на лаги и манипулации од посредници што само и едниствено сакаат да им ги земат парите, давале не давале не е битно за нив, битни се парите. Мислам многу се информираа и ќе размислат два пати пред да ги дадат парите, и се надевам нема повеќе како богови да ги гледаат и слепо да им веруваат на сите манипулатори.
Тоа го велам, или посредниците да си ја бркаат работата, или нека не даваат лажна надеж, второ, луѓето да се информираат да не бидат прелажани и трето форумот стана арена, ретко кој да праша или одговори според намената на темата[DOUBLEPOST=1513348617][/DOUBLEPOST]
Do kaj se stignati vo DABC da ne znae nekoj? so ogled deka gi pravat izmenite vo cetvrtok i petok.
Понеделник и четврток, со доработка во петок се измените со најголем интензитет
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom