Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.666
Поени од реакции
28.087
baranjata i moeto i negovoto bea dostaveni skoro vo isto vreme razlika tri meseci a moja licna karta dostavivme dodeka sin mi bese na finalna,znaci do finalna stasa so sveditelstvo od dedo i potvrda od kaj Lazo.
Целaвa рaшoмoнијaдa немaше дa се случи дa гo нaпишеше oвa уште вo првиoт пoст.Кaкo и дa е сo среќa и се нaјубaвo
 
Член од
8 февруари 2016
Мислења
400
Поени од реакции
396
baranjata i moeto i negovoto bea dostaveni skoro vo isto vreme razlika tri meseci a moja licna karta dostavivme dodeka sin mi bese na finalna,znaci do finalna stasa so sveditelstvo od dedo i potvrda od kaj Lazo.
Lele decko aj odluci se sto ke lazes.
Prvo koga ja procitav tvojata informacija deka si dobil ukaz so potvrda te lajknav, ama ne bilo taka. Pa aman bre postiras deka si zel ukaz so potvrda, pa posle da doobjasnuvas deka sin ti zel drzavjanstvo so tvoj pasos, a i plus ste imale sveditelstvo od dedo.[DOUBLEPOST=1506422239][/DOUBLEPOST]
Lele decko aj odluci se sto ke lazes.
Prvo koga ja procitav tvojata informacija deka si dobil ukaz so potvrda te lajknav, ama ne bilo taka. Pa aman bre postiras deka si zel ukaz so potvrda, pa posle da doobjasnuvas deka sin ti zel drzavjanstvo so tvoj pasos, a i plus ste imale sveditelstvo od dedo.
toa e OGROMNA RAZLIKA !!! Ne da vaj nadez bez veze na site sto sme tuka napateni
 
Член од
1 јуни 2016
Мислења
43
Поени од реакции
48
Izvini prijatel,stvarno mi e mnogu zal,i jas sum samo so potvrda I mnogu drugi ovde,pa kazini dali potvrdata ti e izdadena vrz osnova na dedo ili pradedo roden pred 1920 vo mesto kade poveketo ziteli bile Bugari?
Po knigata od Knev za popisot sto se pravel site makedonci se vodat kako bugari.Na forumov bese postaven link od knigata i ako nekoj moze da go najde neka go objavi povtorno,Ne se sejkavam koj clen go imase objaveno.Inaku dedoto bese roden pred 1920
 
Член од
30 март 2017
Мислења
61
Поени од реакции
127
Izvini prijatel,stvarno mi e mnogu zal,i jas sum samo so potvrda I mnogu drugi ovde,pa kazini dali potvrdata ti e izdadena vrz osnova na dedo ili pradedo roden pred 1920 vo mesto kade poveketo ziteli bile Bugari?
Na dopolnitelna bev pa gi dostaviv site dopolnitelni dokumenti, i od kncev i potvrda i novi izvodi i me stavija na finalna. Posle pet meseci denes sum prekraten
 
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
Се‘ уште се создаваат јалови дискусии...
Некои добиле, некои биле одбиени... Во работата има и работи кои можеби некои не ги кажуваат, ситни детали заради кои можеби се одбиени. Во закон јасно стои и си пишува се‘. Така да џабе овие дискусии кога секој си кажува како што му одговара.
Кога бев на интервју, жената која ме интервјуираше ми рече дека од сабајле по толку многу интервјуирани, јас сум бил единствениот којшто знаел зошто е дојден и што зборува и единствен којшто говори на стандарден б‘лгарски. Таму се бележат сите тие ситни детали, оценки за познавање на јазикот, образование и сл...
Има многу ситни детали, плус можеби се работи и за среќа, но тоа да го оставиме на страна...
Сите ќе добиете со новиот закон, не се секирајте, тоа е нивната национална агенда :)
 
Член од
29 април 2012
Мислења
11
Поени од реакции
11
Lugje planiram da podnesam po vtor pat za drzavjanstvo najdov bugarska lichna karta od pradedo na majkami dedo dali nekoj znae dali ke moze ??
 
Член од
15 јуни 2014
Мислења
310
Поени од реакции
298
Lugje.. ima nekoj novo iskustvo so statusov:
Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка,

Mu se smeni na nekoj statusot voopsto? Vekje 3 meseci e ovoj, pred 1 mesec nosev dopolnitelni dokumenti.
 
Член од
28 јули 2015
Мислења
107
Поени од реакции
107
Na dopolnitelna bev pa gi dostaviv site dopolnitelni dokumenti, i od kncev i potvrda i novi izvodi i me stavija na finalna. Posle pet meseci denes sum prekraten
Iskontaktiraj so Lazar i kazi mu deka so potvrda od BKKS si odbien,coekot na nekolku pati imat izjaveno deka ako imat nekoj problemi so negovite potvrdi da mu se obratet nego ,BKKS imet formirano praven tim so advokati sto si komuniciret direkno so bugarskite institucii
 
Член од
11 април 2015
Мислења
61
Поени од реакции
44
Не, на 27-ми..Сакав само да ја видиме екипата :) http://www.parliament.bg/bg/parliamentarycommittees/members/2597/sittings/ID/8807
Комисијата по правни в'проси заседава утре, ама за сосема трето
http://www.parliament.bg/bg/parliamentarycommittees/members/2577/sittings/ID/8808
Ги пратам, ќе постирам кога ќе се соберат да дискутираат за законот[DOUBLEPOST=1506360341][/DOUBLEPOST]Just in...
Интервју со Десислава Ахладова, зам. министер за правда во врска со државјанствата
https://www.24chasa.bg/mnenia/article/6463970
Toa e za noviot zakon, zasedavanje na 27?
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
На цела мака секој кажува што сака.
Само факти (заклучоци) кои се повторуваат се:
-Почнаа да одбиваат преку брачеди и потврди
-Добиваат околу 10%, односно оние со недвосмислено потекло
-Може да добиеш само ако имаш родител (прво и второ колено)
-Олеснување како да не
-Периодот од 6 месеци ќе важи само за оние со родител и тоа само прво колено
-Поисплатливо е ако имам документ од баба ми, прво даизвади татко ми, па после јас... така би завршил за год и пол

СЕ ДРУГО Е САМО ЛАГА НА ПОСРЕДНИЦИТЕ И НА НАС САМИТЕ[DOUBLEPOST=1506430284][/DOUBLEPOST]САКАМ ДА ОТВОРАМ ДРУГА ТЕМА ВО ТЕСНА ВРСКА СО ОВАА
Имам неколку прашања се со цел малку да се растеретиме:
- По пристигањето на пасошот, документите како возачки сертификати и дипломи дали е подобро да се преведат тука или во Бугарија. Каде добиваат на повеќе на вредност за работа во ЕУ?
- По пристигањето во ЕУ, дали е потребно пријавување на некој орган?
- Која држава има најдобра програма за вработување и најдобри социјални услови?
- Кои се највреднувани дипломи, занаети и способности?
-Што ни следува таму и што да очекуваме?
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom