Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
12 јануари 2013
Мислења
15
Поени од реакции
4
Zdravo se nemam dosta vreme vkluceno na forum pa ce prasham samo dali so krshtenica od dedo po tatko na Bugarski jazik ce mi zavrshi rabota kako poteklo fala odnapred
 
Член од
3 мај 2017
Мислења
251
Поени од реакции
171
Nekako imam oset oti utre ke ima potpisano ukazi
ако интуицијата ти е конструктивна, ќе те частам :)[DOUBLEPOST=1496333333][/DOUBLEPOST]
Zdravo se nemam dosta vreme vkluceno na forum pa ce prasham samo dali so krshtenica od dedo po tatko na Bugarski jazik ce mi zavrshi rabota kako poteklo fala odnapred
Мислам дека може, среќно ;)
 
Член од
12 јануари 2013
Мислења
15
Поени од реакции
4
Prv pat dadov od bratucet prv kopija BG pasosh za 1g i 8 meseci me odbija sega imam podadeno drug dokument dali ce cekam isto tolku vreme ako nekoj imal vakva situacija neka mi kaze kolku ce cekam sega po vtor pat[DOUBLEPOST=1496340840][/DOUBLEPOST]
Nekako imam oset oti utre ke ima potpisano ukazi
na koj link gi proveruvate novite ukazi koi se potpisani?
 
Последно уредено:

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Prv pat dadov od bratucet prv kopija BG pasosh za 1g i 8 meseci me odbija sega imam podadeno drug dokument dali ce cekam isto tolku vreme ako nekoj imal vakva situacija neka mi kaze kolku ce cekam sega po vtor pat[DOUBLEPOST=1496340840][/DOUBLEPOST]
na koj link gi proveruvate novite ukazi koi se potpisani?
Ова кога?
Бидејќи даваат државјанство по оваа линија, мора да нешто да не е во ред со апликацијата во целина.

- Кога брачед ти добил државјанство?
- Дали и што ти пишуваше во одлуката за недавање?
- Дали имаше док од БККС тогаш, дали сега?

Размислувам гласно само, не ти го знам случајот. Но секогаш има нешто.
 
Член од
12 јануари 2013
Мислења
15
Поени од реакции
4
Ова кога?
Бидејќи даваат државјанство по оваа линија, мора да нешто да не е во ред со апликацијата во целина.

- Кога брачед ти добил државјанство?
- Дали и што ти пишуваше во одлуката за недавање?
- Дали имаше док од БККС тогаш, дали сега?

Размислувам гласно само, не ти го знам случајот. Но секогаш има нешто.
Imam podadeno za Bg pasosh 2013, vo 2015 sum na dopolnitelna imam poteklo podneseno od prv bratucet pasos Bg .Vo 2016 Avgust me odbija (С'вет'т по гражданство не е уважил молбата На проведеното заседание Председателјат на ДАБЧ не представи мотивирано становиште к'м удостоверение 10510/2013 ova mi e brojceto ) potoa najdov od dedo mi krstenica na Bugarski ja podadov vo Noemvri 2016 , sakam da te prasham dali moze da zavrsi rabota i kolku vreme ce cekam sega. 18361346_10212843183019654_481340228_n.jpg
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Imam podadeno za Bg pasosh 2013, vo 2015 sum na dopolnitelna imam poteklo podneseno od prv bratucet pasos Bg .Vo 2016 Avgust me odbija (С'вет'т по гражданство не е уважил молбата На проведеното заседание Председателјат на ДАБЧ не представи мотивирано становиште к'м удостоверение 10510/2013 ova mi e brojceto ) potoa najdov od dedo mi krstenica na Bugarski ja podadov vo Noemvri 2016 , sakam da te prasham dali moze da zavrsi rabota i kolku vreme ce cekam sega.Прегледај го приврзокот 172264
Да, ќе ти заврши работа. Се гледа дека е оригинал. Претпоставувам дека сега чекаш произход од ДАБЧ, м? Бидејќи во исти месец сме подале таму, така да, скоро па ист timeline ќе имаме.

Инаку, од 2013-та, хаос годината, на жалост си "паднал" во купчето одбиени иако имаш доказ за потекло. Чинам дека многумина им било полесно да ги одбијат него да им дадат.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.666
Поени од реакции
28.087
Да, ќе ти заврши работа. Се гледа дека е оригинал. Претпоставувам дека сега чекаш произход од ДАБЧ, м? Бидејќи во исти месец сме подале таму, така да, скоро па ист timeline ќе имаме.

Инаку, од 2013-та, хаос годината, на жалост си "паднал" во купчето одбиени иако имаш доказ за потекло. Чинам дека многумина им било полесно да ги одбијат него да им дадат.
Дaли е пaметнo дa се пoјaчa кaкo плус сo пoтврдa oд клуб? Леснo се вaди и не чини мнoгу?
 
Член од
12 јануари 2013
Мислења
15
Поени од реакции
4
Да, ќе ти заврши работа. Се гледа дека е оригинал. Претпоставувам дека сега чекаш произход од ДАБЧ, м? Бидејќи во исти месец сме подале таму, така да, скоро па ист timeline ќе имаме.

Инаку, од 2013-та, хаос годината, на жалост си "паднал" во купчето одбиени иако имаш доказ за потекло. Чинам дека многумина им било полесно да ги одбијат него да им дадат.
Zdravje ajde pa se citame fala na odgovorot samo sega neznam kolku vreme ce pomine.
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Дaли е пaметнo дa се пoјaчa кaкo плус сo пoтврдa oд клуб? Леснo се вaди и не чини мнoгу?
Да, е. Јас имам потврда од братучед + БККС.

Zdravje ajde pa se citame fala na odgovorot samo sega neznam kolku vreme ce pomine.
Па, ова лето треба да ти излезе произходот, па процедурата почнува да тече преку Софија, со закажување интервју (ако одиш преку Софија). Сега, се обидуваат да го намалат целиот процес на чекање (веста од погоре и претходните страни), така да, се надевам дека ќе биде ОК. Среќно!
 
Член од
24 април 2017
Мислења
21
Поени од реакции
5
Да, ќе ти заврши работа. Се гледа дека е оригинал. Претпоставувам дека сега чекаш произход од ДАБЧ, м? Бидејќи во исти месец сме подале таму, така да, скоро па ист timeline ќе имаме.

Инаку, од 2013-та, хаос годината, на жалост си "паднал" во купчето одбиени иако имаш доказ за потекло. Чинам дека многумина им било полесно да ги одбијат него да им дадат.
Brat mi e isto od 2013g najhaosna, mnogu ima so se zaglaveni.. kaj nego ova pisuva veke 10 meseci С'вет'т по гражданство не е уважил молбата Нјама категорични данни за наличието на в'зходјашт б'лгарин. Posrednikot rece ne e odbieno, oti prethodno imase problem nesto so preziminata po dokumenti stari od dedo na majka mi, pa na kraj rekoa deka nema dovolno dokaz drugo da se odnesi. Pa odnese vo dekemvri 2016 izvod od pradedo roden 1918 ovaj pat po tatko mi stana i od kaj Lazar potvrda so nova molba itn. Ama eve uste nema smenato status, ne ni gi imaat videno dokumentite.. Posrednikot vika mora da se ceka to e mnogu guzva.. neznajme dali posrednikov lazi ama dosta luge imaat izvaeno preku taka da..
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom