Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 август 2016
Мислења
21
Поени од реакции
10
С'вет'т по гражданство не е уважил молбата При проведеното интервју лицето е зајавило, че е от македонска народност
DALI NEKOJ IMA SLICEN ODGOVOR OD PRAVOSUDIE ?
60**\2014 godina sum so site dokumenti ?
VE MOLAM ZA ODOGOVOR, NEZNAM STO DA PRAVAM !!!
 
Член од
26 септември 2016
Мислења
28
Поени од реакции
31
С'вет'т по гражданство не е уважил молбата При проведеното интервју лицето е зајавило, че е от македонска народност
DALI NEKOJ IMA SLICEN ODGOVOR OD PRAVOSUDIE ?
60**\2014 godina sum so site dokumenti ?
VE MOLAM ZA ODOGOVOR, NEZNAM STO DA PRAVAM !!!
Da na drugar od brat mi isto taka go odbija na intervjuto imas kazano deka si Makedonec se imas zbuneto na prasanjeto za grazdanstvo i nacionalnost gi imas imzesano.Mozes da se konsultiras so advokat ama tesko deka mozes da napravis nesto osven da ja pocnes procedurata od novo.
 
Член од
20 октомври 2016
Мислења
44
Поени од реакции
24
С'вет'т по гражданство не е уважил молбата При проведеното интервју лицето е зајавило, че е от македонска народност
DALI NEKOJ IMA SLICEN ODGOVOR OD PRAVOSUDIE ?
60**\2014 godina sum so site dokumenti ?
VE MOLAM ZA ODOGOVOR, NEZNAM STO DA PRAVAM !!!
Аплицирај од ново, друго чаре нема и следниот пат на интервју ќе кажеш дека си бугарин по националност.
 
Член од
20 октомври 2016
Мислења
44
Поени од реакции
24
Е ова е класичен пример за тежок глупак.За ваква глупост да те одбијат е рамно да одиш у вардар од камен мост да рипнеш.Туууу дури мене ми е криво а не ми се верува дека има вакви глупаци.Па како бараш бугарско граѓанство кога се изјаснуваш како македонец.Па дебил да е човек ќе сфати е сега јово наново поточно луѓе како овој не ни заслужуваат пасош
Биди малце по нежен ;)

Ова беше ептен во фаца :zver:
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
865
Е ова е класичен пример за тежок глупак.За ваква глупост да те одбијат е рамно да одиш у вардар од камен мост да рипнеш.Туууу дури мене ми е криво а не ми се верува дека има вакви глупаци.Па како бараш бугарско граѓанство кога се изјаснуваш како македонец.Па дебил да е човек ќе сфати е сега јово наново поточно луѓе како овој не ни заслужуваат пасош
Daj ponasaj se kulturno. Celo vreme navreduvas i treses zeleni.Ja neznam kako do sega ne si dobil kazna od administratorot pa malku da oladis nekoj den.
 
D

Dr.FeelGood

Гостин
Aj da go spodelam iskustvoto so vas.
Od famoznata 2013 sum kade sto sve bese kasha popara.Preku posrednik vo januari dadov dokumenti vo april gi podnesov.Vo avgust istata godina na intervju.Intervjuto pomina malce normalno malce komicno.Posle toa cekanje cekanje godina i neshto.Januari 2015 podneseni dopolnitelni dokumenti od vtor bratuced i pak cekanje cekanje i samo cekanje i nervozi.Godinava vo juli podneseni dopolnitelni dokumenti od Strumica od kaj Lazar Mladenov.Na prvi septemvri mi se smena konecno posle 20 meseci cekanje od dopolnitelna na finalna.Vo petokot minatata nedela od finalna projdov na potpishuvanje na ukaz.Zasto me pushtija neznam.Dali poradi dopolnitelnite dokumenti ili poradi smenata sto se sluci letovo tamu ili poradi dvete raboti neznam.Kako i da e,sega polesno se dishe.Dosega dadeni 450 evra.Posakuvam site sto podnele da si dobijat i da si go najdat patot.I dajte pomalce vregjanje,mrcite deka sme banana drzava a nekoj clenovi se odnesuvaat kako ushte vo peshtera da ziveat.Ovde sme za spodeluvanje na iskustvo i informacii.poz
 

den

Член од
31 мај 2016
Мислења
118
Поени од реакции
36
Aj da go spodelam iskustvoto so vas.
Od famoznata 2013 sum kade sto sve bese kasha popara.Preku posrednik vo januari dadov dokumenti vo april gi podnesov.Vo avgust istata godina na intervju.Intervjuto pomina malce normalno malce komicno.Posle toa cekanje cekanje godina i neshto.Januari 2015 podneseni dopolnitelni dokumenti od vtor bratuced i pak cekanje cekanje i samo cekanje i nervozi.Godinava vo juli podneseni dopolnitelni dokumenti od Strumica od kaj Lazar Mladenov.Na prvi septemvri mi se smena konecno posle 20 meseci cekanje od dopolnitelna na finalna.Vo petokot minatata nedela od finalna projdov na potpishuvanje na ukaz.Zasto me pushtija neznam.Dali poradi dopolnitelnite dokumenti ili poradi smenata sto se sluci letovo tamu ili poradi dvete raboti neznam.Kako i da e,sega polesno se dishe.Dosega dadeni 450 evra.Posakuvam site sto podnele da si dobijat i da si go najdat patot.I dajte pomalce vregjanje,mrcite deka sme banana drzava a nekoj clenovi se odnesuvaat kako ushte vo peshtera da ziveat.Ovde sme za spodeluvanje na iskustvo i informacii.poz
i nie istoo bas isto samo sto na intervju bevme septemvri a doplnitelni dokumenti vo januari dadoveme i sega sme za paotpis daj boze sto pobrzo da se zavrsi :)[DOUBLEPOST=1478079756][/DOUBLEPOST]
Здраво на сите! Во пресрет на президентските избори во Бугарија дали заменик претседателот има овластување да потписува нови укази ?? Кој е подобро запознат молам за одговор.

Дали има некој член цо потпишан указ после 23 Октомври??
lee uste toa fali valda ima da ne ipsadne pakd a cekame :(
 
Член од
2 декември 2015
Мислења
51
Поени од реакции
45
Da da :) Fala sakav da Te prasav koga go pominues intervju to neli pisuva samo obrazucana procedura Posle kolku vreme se menuva vo zadolzitelna ?
 
Член од
20 октомври 2016
Мислења
44
Поени од реакции
24
Da da :) Fala sakav da Te prasav koga go pominues intervju to neli pisuva samo obrazucana procedura Posle kolku vreme se menuva vo zadolzitelna ?
Што има врска колку се чека од една промена до друга, планирајте после една до една и пол година до пасошот во рака.
 
Член од
2 ноември 2016
Мислења
5
Поени од реакции
0
Pozdrav svima.Imala bih par pitanja da postavim,pa ako biste mogli da mi pomognete.Imam krstenicu iz Bugarske eparhije od mog oca koji je rodjen u Velesu (na njoj su podaci o rodjenju,roditeljima....,ali nigde ne stoji nacionalnost).U ambasadi u Beogradu su mi rekli da sa tim papirom mogu da apliciram za proishod,ali je problem sto je na njemu ocevo prezime na OV,a u izvodu iz maticne knjige stoji njegovo prezime na SKI,a prezime roditelja na OV.Rekli su mi da treba da donesem potvrdu iz maticnog da se radi o istoj osobi.U Beogradu gde je uradjen prepis izvoda ne mogu da mi daju,jer su maticne knjige u Velesu.Da li je neko od vas uspeo da dobije tu potvrdu u Velesu?Pitala sam i da li priznaju overenu izjavu sa 2 svedoka,ali kazu da to ne prolazi.Rekli su mi jos u ambasadi da ako dobijem tu potvrdu iz Velesa,treba da je nosim kod ovlascenog prevodioca u Skopje i da onda overim u ambasadi.Da li se zakazuje overa u ambasadi u Skopju i da li prevod moze da bude gotov istog dana?Bitne su mi ove informacije,jer bih sledece nedelje isla za Makedoniju,pa da znam koliko da uzmem slobodnih dana na poslu.Hvala puno unapred.
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
227
Поени од реакции
135
Прегледај го приврзокот 159176
Уплата е 50 лева,6 лева е провизија околу пополнувањето само со службеничката за да не се утне нешто. треба да ви дадат потврда за уплата во печатена форма,плус уплатницата,најдобро да се захефтаат заедно за да не се изгуби нешто.
Следно како ќе тече процедурата,така ќе пишувам што како треба.
толку време ја пратам темава ама дури лично не бев да завршам работа и да видам како треба,не знаев дека има толку многу луѓе што или не знаат да опишат или намерно не сакаат да помогнат.
Знам само дека следно треба да се извади интернационален извод што е на латиница и да се преведе и легализира во БГ,што чини 20 ЕВРА за една недела или дупло за брза постапка. потоа се оди во општината каде што е запишана адресата за да ви дадат ЕГН.
Следно, отом потом. Постов го пишав општо,иако му реплицирав на членот директ.[DOUBLEPOST=1478043595][/DOUBLEPOST]

Што ти значи ова? Што значи ова на некој што не знае што треба прво да направи и каде да отиде?
Како прво тоа што го внесе службеничката нема врска со ова што си го напишал,иако е тука некаде.
Каде има некој да опише чекор по чекор,точно што треба, ама да опише така да го сфатат тие што никогаш предтоа не уплаќале за такса и други процедури. Ова го има на вратата на министерството ама што ми значеше мене што трчав трипати натака навака затоа што едноставно не знаеш како треба ама ќе го научиш на потешкиот начин.
Ти посредувач си? Си го поминал ова? си подигнал указ? Си пишал како треба,каде да се оди и што да се направи ?
На посредувачите не им одговара кандидатите да ги знаат процедурите,затоа што нема да има потреба од нив. Вака дури има неинформирани луѓе,ќе има потреба и од преварантски посредувачи што ќе направат да постапкиве изгледаат ко астрономија.
А од друга страна имаш неписмени членови што не знаат да опишат како треба.[DOUBLEPOST=1478043959][/DOUBLEPOST]

Ќе ме тераш сега и тебе да те карам.
Пишете бе луѓе,опишете што повеќе искуства за да се информира народот. Што повеќе информиран народ,тоа помалце ќе има потреба од преварантски посредувачи. Ете во Алијанц имале податоци, пишаа дека ги имале и во Поштенската банка па испадна дека немаат и не пропуштија шанса да ја покажат тоа нивната арогантност и одвратно понашање,нели ние бараме они не не тераат со сила.
Bravo prijatele ogromna blagodarnost do tebe nikoj do sega ne objasnil ovaka.Bi sakal da te zaprasam bidejki i jas sum sam bez posrednik i na finalna sega,izvod treba sega da izvadam internacionalen i da go prevedam i legaliziram tuka vo skopje vo ambasada,ili moze i vo sofija koga ke odam da uplakam za ukaz bidejki e nenormalna guzva vo ambasada?
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Може ли да поставиш фотографија од податоците за уплата, ако си сликал?
Дoбрa идејa дa не се пoвтoрувa стo пати кaде и кaкo дa се уплaти некa некoј кoј уплaќa зa укaз некa јa сликa уплaтницaтa и јa пoстирa тукa ќе биде oд гoлемa пoмoш
 
Член од
8 февруари 2016
Мислења
400
Поени од реакции
396
С'вет'т по гражданство не е уважил молбата При проведеното интервју лицето е зајавило, че е от македонска народност
DALI NEKOJ IMA SLICEN ODGOVOR OD PRAVOSUDIE ?
60**\2014 godina sum so site dokumenti ?
VE MOLAM ZA ODOGOVOR, NEZNAM STO DA PRAVAM !!!
Oh, ti si napravil najgolemata greska sto si mozel da ja napravis! Se, se bi prifatile samo NE PRIFAKAAT NIKAKO AKO KAZES DEKA SI MAKEDONEC. toa e alfa i omega. Mene posrednikot mi kaza ako toa go zgresis, odma te odbivaat. Ke moras se od ponovo
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Тoa е
Oh, ti si napravil najgolemata greska sto si mozel da ja napravis! Se, se bi prifatile samo NE PRIFAKAAT NIKAKO AKO KAZES DEKA SI MAKEDONEC. toa e alfa i omega. Mene posrednikot mi kaza ako toa go zgresis, odma te odbivaat. Ke moras se od ponovo
Дa aмa имa луѓе кoи ќе се збунaт или јaзикoт не гo рaзбирaaт дoвoлнo. Јaс кoгa бев нa интервју службеникот многу брзo ги прaшувaше штo и јaс дури можев дa се збунaм a дoстa дoбрo гo рaзбирaм и збoрaм бг јaзикoт. И фер ќе биде aкo oдмa те прекрaтaт oднoснo пред oбрaзувaнa преписка a дa се чекa сoветoт дa те oдбие пoсле 2 гoдини пa дa се чудиш штo се случило
 
Член од
2 ноември 2016
Мислења
2
Поени од реакции
0
Zdravo. Jas samo sto se registrirav na forumov. Sakam da se informiram povekje za vadenje na bugarski pasos i se za procedurata. Citam deka tuka site se super informirani za ovaa tema. Mozete li da mi pomognete i da mi objasnite kako da pocnam za dobivanje na pasos. Ili da mi dadete nekakov kontakt. Blagodaram na site za pomosta.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom