Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Е вака сега:
“Фала“ на сите што се потрудија да објаснат по детално на прашањата што ги поставив неколку поста погоре.. Очигледно темава ви служи за препуцавање кој чул поише глупости и рекла казала муабети од преварантски посредувачи и по некој совесен патриот што ќе улета у темава со тешки навреди за другиве одродени.
Иначе денеска се заврши тоа што прашав,со тоа што морав сам да го изедам стапот без да се спремам претходно.
Незнам само како можеше членот што опишал која е постапката за подигање на указ толку глупаво и површно да објасни небаре сите овде по петпати имаат подигано укази дневно па нели немора детали сеа да замараме. Остај тие шо незнаат нека си ебат матер.
Сега јас да објаснам со мои зборови од мое искуство па тие што ќе одат нека направат споредба чив совет е по корисен.
1. Откако ќе се потпише указот,нели закажувате дата и час за подигање. Принтате маилот за потврда,се сликате за пасош,две слики носите,и тргате на пат.
2. Ако ви е закажано пример во 11саат, бидете таму најмалце еден час порано,одете прво во мин.за правосудие и на вратата имате залепен лист со потребните податоци за уплата за указ. Значи немојте да одите директно во банка како што советувал членот неписмен,бидејќи во ниедна банка немаат готов урнек за уплаќање туку самите вие треба да го пополните. Нормално во банката незнаат кои се цел на дознака,ИБАН,сума, и ред други информации што треба да се внесат.
3.Најдобро е да го сликнете листот со податоци и одете во БИЛО КОЈА банка, значи не морате во Поштенска или незнам која,туку во било која банка,ќе побарате уплатница и ќе замолите ако треба и ќе почастите за да банкарката ви ја пополни уплатницата,бидејќи сами нема шанси да ја пополните исправно.
4. Бидете 5 мин порано пред врата од закажаниот термин и самите пријавете се кај службеното лице,обично надвор стојат,дека имате закажано за подигање указ во толку и толку часот,не чекајте да ве повикаат затоа што НЕМА. ги викаат само за поддавање док за интервју и за самите интервјуа. на шалтер 4 се подигаат указите,не треба да се чека ред затоа што службеничката ги вика самата по име и презиме кандидатите,согласно часот на закажување.
Нит барајте кафе костас нит барајте поштенска банка нит се водете по неписмени членови.
пет минути ме делеа од тоа да го пропуштам терминот и трошоците за пат да отидат у пизз матер,а не се малце. покрај тоа има уште три одења до пасош во рака.
позз и со лесно
Се надевам дека со ова на некого ќе му олеснам и помогнам,бидејќи јас тргнав со објаснувањето од неписмениот член и за малце ќе го пропуштев терминот од тоа што трчав по небитни банки, кои незнаат и немаат готови урнеци за укази и затоа што не беше наведено дека податоците за уплата треба да се земат од мин.за правосудие а не во банка,и не ја барајте глупата поштенска банка пошто нити имаат поима нити имаат трпение за таквите неинформирани ко што бев јас,а очигледно според кажувањето на службеничката,голем број такви ко мене имало дневно. Очигледно и тие се воделе по магичното опишување на дебилниот член.
E vaka detalno se odgovara, bravo I fala vo imeto of site, se nadevam I slednite pati koga ke odis vaka detalno ke ni opisis sve.
 
Член од
15 мај 2016
Мислења
121
Поени од реакции
120
Deneska slucajno go proveriv sajtot na ministerstvoto na pravosadieto i se odluciv da proveram dali ke izleze nesto.Na intervju bev na 04.10.2016 godina.Koga proveriv mi se pojavi sledniot status."Obrazuvana prepiska N.8224/2016/04.Prepiskata se namira v procedura po zadolzitelno saglasuvane."
 
Член од
5 март 2015
Мислења
67
Поени од реакции
44
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија ova
Koe brojce si I so kakvi dokumenti

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
 
Член од
19 март 2015
Мислења
107
Поени од реакции
52
Zdravo.Bi prasala nesto,intervju pominav i vo sistem sum vlezena vo 09 mesec 2016 preku konzulat Bt.Momentalno sum na obrazuvana prepiska. Za kolku vreme bi imalo nekoja promena.?Vi blagodaram na sekoj odgovor..[DOUBLEPOST=1478004165][/DOUBLEPOST]Zdravo.Bi prasala nesto,intervju pominav i vo sistem sum vlezena vo 09 mesec 2016 preku konzulat Bt.Momentalno sum na obrazuvana prepiska. Za kolku vreme bi imalo nekoja promena.?Vi blagodaram na sekoj odgovor..
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
50
Поени од реакции
75
Здраво на сите! Во пресрет на президентските избори во Бугарија дали заменик претседателот има овластување да потписува нови укази ?? Кој е подобро запознат молам за одговор.

Дали има некој член цо потпишан указ после 23 Октомври??
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Интересно е декa дoдекa сме нa финaлен експертски преглед немa известувaње декa се е вo ред и декa преписката се нaoѓa нa глaсaње вo сoветoт зa грaждaнствo. И другo сите штo дoбивте пaсoш кaде мислите дa жувеете и рaбoтите и какви рaбoтни местa се нудaт низ еврoпa.
 
Член од
28 ноември 2012
Мислења
91
Поени од реакции
46
Zdravo.Bi prasala nesto,intervju pominav i vo sistem sum vlezena vo 09 mesec 2016 preku konzulat Bt.Momentalno sum na obrazuvana prepiska. Za kolku vreme bi imalo nekoja promena.?Vi blagodaram na sekoj odgovor..[DOUBLEPOST=1478004165][/DOUBLEPOST]Zdravo.Bi prasala nesto,intervju pominav i vo sistem sum vlezena vo 09 mesec 2016 preku konzulat Bt.Momentalno sum na obrazuvana prepiska. Za kolku vreme bi imalo nekoja promena.?Vi blagodaram na sekoj odgovor..
Po obrazovana prepiska sledi finalen status no za kolku vreme toa neznam eve veke se razgledani nekoj prepski do 1800 broj barem kako sto kazuvaat clenovite kaj mene e 08 mesec obrazovana prepiskata a intervju bev dekemvri 2015 nema nisto smeneto seuste :)
 
Член од
1 ноември 2016
Мислења
4
Поени од реакции
9
Mojot broj e 76**/2015, na intervju bev prvata nedela od dekemvri 2015. Do denes 2 meseci otkako mi go pishuva ova: По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
Dali znae nekoj od prilika kolku vreme e ovaa procedura ?
 
Член од
25 август 2016
Мислења
436
Поени од реакции
314
Mojot broj e 76**/2015, na intervju bev prvata nedela od dekemvri 2015. Do denes 2 meseci otkako mi go pishuva ova: По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
Dali znae nekoj od prilika kolku vreme e ovaa procedura ?
4 месеци. Ако се е океј после уште 90д дп потпис од президента[DOUBLEPOST=1478020450][/DOUBLEPOST]
Zdravo.Bi prasala nesto,intervju pominav i vo sistem sum vlezena vo 09 mesec 2016 preku konzulat Bt.Momentalno sum na obrazuvana prepiska. Za kolku vreme bi imalo nekoja promena.?Vi blagodaram na sekoj odgovor..[DOUBLEPOST=1478004165][/DOUBLEPOST]Zdravo.Bi prasala nesto,intervju pominav i vo sistem sum vlezena vo 09 mesec 2016 preku konzulat Bt.Momentalno sum na obrazuvana prepiska. Za kolku vreme bi imalo nekoja promena.?Vi blagodaram na sekoj odgovor..
1г ~1.5г минимум... горе доле се на се
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom